0 thoughts on “Images tagged "extender"

 1. Tak se mi zdá, že sis z toho kurzu odnesl víc než já 🙂 budu si muset projít fotky z té akce a taky něco zpracovat (fotky, článeček) dodnes to leží v šuplíku s nápisem „Jednou se do toho pustím…“

  • Petře, není důležité, co člověk nafotí na kurzu, důležité je, jak bude fotit po kurzu 🙂 Rozhodně jsi se po tomto kurzu zlepšil.

 2. zdarec ses fakt uchyl super fotky mlada si rve ro…la cus zdravi te nejtlustejsi ridic dodavky crafter

 3. Právě stojím před koupí nového batohu. O této 3 batohů vím již dlouho ,ale stále váhám zda Lowepro 600 AW nebo Mr. Jan
  Moje výbava je celkem velká a potřebuji batoh kam dám celou výbavu. Protože jak to tak chodí v životě, když si zrovna člověk nevezme některý objektiv, tak právě ten potřebuje. Momentálně mám Lowepro Compu Treker AW Plus(a jsem max. spokojen), ale nevejde se mi tam jedno sklo a některé příslušenství. Moje výbava(5D II,7D,17-40,100 2.8 IS,200 2.8,300 2.8 IS,500 4 IS,TC 1.4x II,filtry a ostatní příslušenství.

  • Zdravím, osobně bych se, (pokud stávající batoh vyhovuje), zaměřil na stejný či typově podobný s většími rozměry. Další variantou jsou SlipLock systémy, které dokáží výrazně zvýšit variabilitu stávajícího batohu.
   Nejlepší je si s sebou vše vzít do prodejny a pohodlně vyzkoušet. Je sice fakt, že stoupání do svahu a klesání dolů v prodejně asi nasimulovat nejde, ale vše ostatní docela dobře ano. Jinou radu nemám.

  • Díky Ivane, jsem rád že se web líbí. Už byl nejvyšší čas s tím něco dělat 🙂

 4. Dobré věci k přečtení
  Jen by to chtělo drobet se zvýraznit Reklamu
  třeba přes facebook nebo tak,
  Je škoda , že o takových co mohou a chtějí poradit ostatním
  je málo slyšet či vidět
  Děkuji
  a dávám si odkaz vašich stránek do záložek

  • Děkuji za pochvalný komentář. Stránky samozřejmě fungují i na facebooku, ale dávám tomu čas. Reklama je pro mnohé lidi obtěžující a záměrně ji ignorují. Stojím spíše o skutečné návštěvníky stránek než o lajkující lidi bez zájmu. Ovšem těžko soudit, kam kdo zapadá 🙂
   V zimě se chci opět vrátit se svými fotografiemi na servery fotoaparát.cz a photoserver.eu. To je myslím přijatelnější způsob reklamy. Oproti facebooku, který chce za den reklamy kolem dvou stovek.
   Mě tato činnost neživí a tak ty dvě stovky raději využiji na něco rozumného, třeba tisk.

   • Dobrý den pane Chmelaři, mám s objektivem to samé. Patří vám vřelý dík za návod na „domádo“ opravu. Perfektně jste vše popsal, aby to i amatér zvládnul. Přeji vám při fotografování hodně úspěchů. FZ

    • Dobrý den pane Zykáne.
     Těší mě, že je článek užitečný a dokáže někomu pomoct. Velice si považuji pozitivních komentářů, jako je ten váš. Děkuji a přeji taktéž mnoho úspěchů a dobré světlo.

 5. Mám problém s takovýmto objektivem, při ohnisku 18-24 mi odmítá komunikovat s fotoaparátem a foťák píše Err 001 – špatný kontakt mezi fotoaparátem a objektivem, vyčistěte kontakty. Nad ohnisko 24 vše funguje bez problémů, mohl by tento problém vznikat taky z poškozeného flex kabelu ? Díky

  • Rozhodně to tak vypadá. Ovšem můj problém byl, že prostě neostřila automatika. Chybu to nevypisovalo žádnou. To znamená, že buď jde o jiný flexi kabel nebo je problém někde jinde. Nechci dělat věštce. Problematika různých objektivů se probírala ve fóru na http://www.fotoaparat.cz a řekl bych, že pan Baránek se dost vyzná.

 6. Ďakujem za ušetrené eurá… nenormálne mi tvoj návod pomohol pri oprave. Poslali mi sice kabel, kde bolo trosku menej lepidla, ale hadam to tam vydrží.Trošku som mal problém s odlepením kartáčku pri demontáži, ale tenučký šrobováčik pomohol. Objektiv je opäť funkčný. Ešte raz ĎAKUJEM!

 7. Ahoj Jaroslave. Asi jsem zaspal dobu. Konečně jsem navštívil tvoje stránky a zjišťuji, že moje přání čisté vody je už minulostí a že spíše sedí přání dobrého světla. Jak jistě víš, pracuji na živé vodě jako podvodník-podvodní údržba, přednášky o potápění a technice, produkce s rybama, oblbování ženských atd. Takže se mě splnil sen. Chodím se potápět tam, kam jiní nemají přístup, filmuju pod vodou i na suchu. Dělám filmy o vodě a o přírodě, a zkrátka, bavím se. Takže, Jaroslave, velice rád se s tebou zas někdy potkám jak na suchu, nebo pod vodou. Přeji ti hodně štěstí.
  Vladimír.

  • Ahoj Vladimíre, děkuji moc za přání. Faktem je, že se už pár let nepotápím (tuším čtvrtý rok). Volného času je velice málo a udržovat dva koníčky se mi nedaří. Jsem rád, když je chvilka času na jednoho koně.
   Potápět se všude „nedá“, fotografovat ano. Na druhou stranu spojit tyto dva koníčky je zase můj sen. Ať se ti daří i nadále a snad se zase někdy sejdeme 🙂
   Takže čistou vodu, objektiv i kartu před natáčením přeju!

 8. Dobrý večer, můžu se zeptat, zda by jste mi neporadil mam svojí první zrcadlovku a je použítá. Mam problém,že objektiv jde ztuha, občas mam pocit že nezaostří,jelikož je zatuhlý, jde s tím něco dělat?

  Moc děkuji za informaci. Šumpelová

  • Dobrý večer, tyhle objektivy se zjevně porouchávají dost často. Může být jen „zasviněný“ není v podstatě nijak chráněný proti vniknutí nečistot, ale také může být povolená některá vnitřní část. Také může být špatně složený od servisáka nebo předchozího majitele, ovšem to jsou ty horší scénáře 🙂
   Ve Vašem případě (nevím jak dlouho používáte zrcadlovku), si myslím, že pokud Vám jde těžko, máte přepínač MF/AF na objektivu přepnutý na AF (automatic focus). V takovém případě se nedá u tohoto objektivu ručně ostřit. Otáčení prstencem dává zabrat vnitřnímu pohonnému mechanismu. Pro automatické ostření je potřeba přepnout přepínač na objektivu do polohy AF, nelze však manuálně ostřit. Lze jen zoomovat. Pokud se zdá, že neostří, je možné, že máte přepínač MF/AF v poloze MF (manual focus). V tomto případě nelze automaticky zaostřit. Pouze ručně.
   Pokud se mýlím, pak by to mohlo být něco z hořejších řádků.

   • Moc děkuji za odpověď, drhne to v tak i tak 🙁 zrcadlovku mam od Vánoc, tak se ještě pereme a dlouho asi budeme :-)jsem bláze nevíte kam by se to dalo dát pročistit, sama si na to netroufnu, mam doma kočku a tak bych tam zanesla ještě víc nečistot a prachu. Jsem z Prahy 4, netušíte kde by se mi na to někdo kouknoul a nezaplatila bych majlant 🙁 moc děkuji 🙂

 9. Moc příjemný článek. A přeji jen ten správný klid a relax při fotografování.
  Někdy jsem také u vytržení když mi lidé pokládají otázky ohledně vybavení a v podstatě jde o to, jak mi dát najevo, že mají lepší výbavu. S úsměvem odpovím a myslím si své.
  Ačkoli si myslím že vybavení mám nadstandardní – na to že jsem v podstatě začátečník – tak se debatám o kvalitě či nekvalitě rád vyhnu. Každý máme to co si vzhledem k peněžence můžeme dovolit a technika nedělá dobré foto, je to citu a také o praxi a hlavně o klidu a zájmu se něco učit a zdokonalovat se.
  Takže děkuji za příjemné počtení a zjištění, že nejsem jediný blázen který se plazí travou a blátem aby udělal pár snímků které nakonec stejně ocení jen ti znalí.
  Přeji dobré světlo a mnoho parádních záběrů. Martin

  • Martine, moc děkuji! Takový komentář vždy potěší. Alespoň se člověk nesnaží nadarmo 🙂 Ještě se vrátím k tomu pánovi. Kdyby řekl nazdar, čím fotíš? Tak mi to ani nevadí, ale takhle štěknout dotaz a hned si odpovědět že Já mám! To je trochu divné 🙂 Tak hlavně ať pánovi ten větší čip se 70-200 a TC 2x slouží. Rád se podívám co nafotil. A to myslím vážně. Docela by mě zajímala kresba, pokud jde o f2,8L.
   Ještě jednou děkuji a přeji také mnoho parádních záběrů a neopakovatelné zážitky při fotografování.
   Jarda

 10. Dobrý den,
  mám obdobný problém se stejným objektivem. Jsem již druhým majitelem, ale dostal jsem jej ještě plně funkční. AF funguje jen jendosměrně (zaostří jen na objekt vzálenější, ale ne už zpět na ty bližší). Při snaze přeostřit na bližší objekt objektiv jen velmi potichoučku zabzučí, ale nepohne se. Myslíte, že by to mohla být stejná porucha?
  Děkuji,
  JS

 11. Dobrý den, pane Chmelaři,

  za ČSOP Vám děkuji za Váš dar na sbírku Místo pro přírodu. Ráda bych Vám poslala potvrzení o daru a materiály ČSOP jako poděkování za Vaší štědrost.

  Máte-li zájem o výše uvedené zájem, zkontaktujte mě, prosím.

  S pozdravem
  Markéta Pecková

  PS: Vaše fotografie jsou úžasné…

  • Dobrý den paní Pecková,
   děkuji za milá slova. Rád pomůžu dobré věci, o tom žádná 🙂 Škoda jen, že to nelze učinit s takovou pravidelností a v takové výši, jakou bych si přál. Vzhledem k tomu, že si nikterak nebudu ulevovat na daních, postačí mi dobrý pocit z této maličkosti. Nechci zbytečně zvyšovat náklady společnosti ČSOP za děkovný certifikát, i když jistě potěší nejen mě. Může to však znamenat další metr čtvereční pro přírodu.
   Už to, že jsem se podepsal, hovoří samo o sobě, že nešlo o úplně nezištný čin 🙂
   Ještě jednou děkuji a jsem rád, že se fotografie líbí.

   S přáním krásného dne
   Jaroslav Chmelař

 12. To jste borec, že jste se do toho pustil a hlavně že vám objektiv i nadále funguje. U tohoto objektivu za cca 2500,-Kč bych to asi také zkusil. Teď jsem se vrátil z AWH, kde jsem nechal na opravu flexi kabelu (nefunguje clona) objektiv Canon 17-85mm se stabilizátorem obrazu (cena cca 16.000,-Kč). Cena opravy 2.950,-Kč.
  Tak a konečně dotaz: u vašeho objektivu jste vůbec nesahal na optické členy – mám namysli jejich uložení centrování atd.? Nevíte, jak je to v případě mého objektivu (typ viz výše) s trochu jinou konstrukcí a hlavě Image Stabilizer? Tam by to byl už trochu hazard pouštět se do toho doma, ne? Díky za názor. tomáš

  • Dobrý den Tomáši. Upřímně řečeno, nikdy jsem žádný jiný objektiv nerozdělával, takže nevím jak to vypadá v tom Vašem. S optickými členy jsem nijak nemanipuloval. Byť jsem měl při první rozborce sundaný gumový prstenec a demontované všechny tři šroubky pod ním, po sundání bajonetu a demontáži ostatních dílů, jsem zjistil, že kompletní kuchání není potřeba. Vše dokonale do sebe zapadá a chybná montáž je snad i nemožná.
   EF-S 18-55 f3.5-5.6 IS má také image stabilizer a ve výměně flex kabelu to nehrálo žádnou roli.
   Abych ale odpověděl úplně. Pokud člověk má odpovídající podmínky, nářadí, náhradní díly a znalosti. Jde-li věc rozmontovat bez poškození, jde také opravit. U Vašeho objektivu EF-S 17-85 f3.5-5.6 IS USM bych více než ze stabilizace měl obavu z pohonu USM (ultra sonic motor), který pracuje úplně jinak, než obyčejný motorek v mém objektivu. Bude se tedy jednat kompletně o jinou mechaniku pohonu. Překážka to ale není, protože i servisáci jsou jenom lidé a když to zvládne servisák, zvládne to kdokoliv jiný, stejně šikovný, má-li vše co potřebuje (popsáno výše). Otázka je, a to je na každém, svěří-li opravu za jistý obnos servisu nebo to riskne a možná to tam se staženým ocasem zanese stejně 🙂 Výhodou servisu je, že jsou to vyškolení profesionálové a mají k dispozici vše potřebné, včetně dokumentace.
   Přiznám se, že třeba objektiv řady L bych si doma nelajznul, protože nemám vše potřebné a neznám vše potřebné.
   Děkuji za příspěvek a přeji nejenom dobré světlo.
   Jarda.

 13. Dobrý den,
  mám stejný objektiv, ale na AF mi nezaostří do „nekonečna – maxima“ pouze do určité vzdálenosti, na MF do „nekonečna“ zaostřím, myslíte, že by to mohl dělat taky tento kablík?

  S pozdravem
  Tomáš

  PS: super článek

  • Dobrý den Tomáši.
   Domnívám se, že jde o stejný káblík. Ve Vašem případě zřejmě ještě nedošlo k úplnému přetržení.
   Jsem rád, že článek pomáhá a že se Vám líbí. Děkuji.
   Jarda.

 14. Myslíte, že to půjde i na nikon 18-55? ráda bych to kuchla, ale nevím, co mě čeká

 15. Dobrý deň,
  objednal som si spomínaný kábel, ale medzitým som zistil, že chyba bola niekde inde, preto mi ostal tento kábel. Ak by mal niekto záujem, tak mu to môžem poslať, nakoľko mi je už zbytočný 🙂

  • Dobrý den. Na Vašem místě bych si kabel ještě nechal. Jak to tak sleduji, je to velká bolest tohoto typu objektivu a je jen otázkou času, kdy na výměnu flex kabelu dojde řada.

  • Kde jste ten kabel objednal, prosím? Mám stejný problém, jako popisuje pan Chmelař. Navíc jsem v časové presu. Nemůžu najít na netu opravnu.

   • Dobrý den. Všechny odpovědi na Vaše otázky naleznete v tomto článku (odkaz na nákup kabelu) a v komentářích (odkaz na servis AWH). Takže shrnutí: Kabel naleznete na tomto odkazu.

    Servis AWH (autorizovaný servis Canon) naleznete na tomto odkazu.

 16. Měl bych na Vás jeden dotaz. Vím, že se to netýče úplně toho, co jste měli poruchu vy, je to spíš manuální porucha. Stala se mi menší nehoda a krytka z objektivu mi vypadla při nárazu o nejakej predmet, jelikož jsem měl canon na krku bez obalu. A tak místo, na co se dá šroubovat clona a podobně je ta část, kde je psaný pruměr a podobne na jedné strane víc promáčklý než na druhé stranĚ.. prostě jako taková osmička na pneumatice z kola. A taky to místo na co se šroubuje clona nebo další objektiv je trochu zlomené.. Prostě vnější závit je v cajchu. A nevím zda se to dá vymĚnit nebo tak, protože to jde vkuse až do nitra voťáku, je to vlastne zaostrující část objektivu spojena s tým.. Nevim zda rozebírat ten objektiv nebo co a jak se dá sehnat ta část a zda to výde levnejic než koupa nového pouze základního kitu pro tuto zrcadlovku. Jsem majitelem CANONU EOS 600d a vlastním tenhle objektív: http://www.megapixel.cz/canon-ef-s-18-55mm-f35-56-dc-iii

  Je to na tehle fotke ta vrchní část.. 🙂 děkuji za pomoc i když asi nebudete vědet pomoct a do servisu to samozřejmě dávat nechci, když je to jen základní kit.

  • Dobrý den. Tady je hned několik řešení. Pokud nechcete použít autorizovaný servis, který díl dokáže vyměnit a láká Vás oprava doma, můžete objektiv koupit někde v bazaru (klidně i nefunkční) a udělat ze dvou jeden. Další možnost je nákup v zahraničí, třeba na e-bay, kde se kromě samotného objektivu dají sehnat i některé díly. Projeďte si stránky s tímto odkazem.
   Jen podotýkám, že pro výměnu je třeba celý objektiv rozebrat. Tedy sundat „zoomovací“ gumový prstenec a demontovat šroubky pod ním. Přeji hodně úspěchů…

   • Děkuji mockrát za odpověď. Váš návrh zní docela dobře, ale nejsem dost zručný abych si byl jist že to dopadne dobře. Nevim jak to vypada zevnitř, kolik časti je potreba sundat než se k tomu človek dostane. Ale když se to povede, bravo. Pak je tady další otázka. Co se oplatí víc po finanční stránce, jelikož jako technixky je objektiv v pohodě no predek je divoký a neni možný dat nan clonu. Pak človek zvažuje možnosti. Kolik ho vyjde koupa nefunkčního objektivu a když tak kde to sežene když neni zrovna z velkyho mesta a nebo nejakej použitej funkčnej z bazosu za cca 30-40eur. Nákup cez ebay je zas další téma na riskovani a tak. Vyhody nevyhody a pak clovek nevi zda nejaka mal cast se oplatí koupit kdyz postovny vyjde mozna vic nez produkt aneb ceka pak mesic az mu to dojde. Kazdopadne rikate ze tam je ta cast a ze se da vyměnit ale pouze treba sehnat tu cast a krome ebayu je tady jen Bazár. Uvidím co udelam, každopádne děkuji za možné řešení a za veškerou poskytnutou pomoc. Nashle zatim.

    • Dříve či později každý fotograf se zdravým zájmem o fotografování setové objektivy EF-S odloží a nahradí je objektivy EF. Já osobně bych s ohledem na finanční možnosti přešel na tento nebo vyšší. Momentálně jsem tzv. „vycinkaný“ 🙂 I můj EF-S 18-55 IS přišel minulý týden vhod, protože jiné podobné ohnisko nemám.
     Na e-bay bych se nakupovat nebál. Sice mi vše objednával kamarád, ale zkušenosti jsou velice dobré. Navíc, pokud je zboží z Číny, je cena včetně poštovného, takže člověk zaplatí za nějakou maličkost třeba $2 i s poštovným.
     Například z Anglie mě stála dobírka kolem devíti Liber.
     U nás je bazarů celá řada. Od Aukra přes Paladix až po nevím co. Zkrátka plný internet. Je i mnoho kamenných bazarů, kde se dá objektiv pořídit celkem levně.
     Je rozdíl, pokud se něco na objektivu pokazí a oprava vás stojí maximálně $3 svépomoci a oprava kolem dvou tisíc čili polovinu ceny. Zkrátka bych zapomněl a pořídil objektiv jiný.
     Lidé celkem často kupují nový mobil už jen proto, že umí něco víc nebo je jen větší a hezčí a kolikrát to není levná záležitost. Proč by si člověk nemohl koupit objektiv nový, lepší, když je ten starý poničený a oprava se moc nerentuje…
     Tož asi tak 🙂

     • děkuji ano je to řešení a moudré, taky bych se s tým nehrál, kdybych ten objektiv neměl teprv měsíc.. 🙂 víte, jsem mladý kluk, mám 18 a nejsem z tĚch co jsou při penĚzích zrovna moc.. 🙂 Takže ne lehko se mi vydělává. momentálně studuji a 600€ je dost pro ten objektiv co jste mi poslal Mě pak osobně láká objektiv on canonu: 50mm f1.8 což je naprosto supr a v dobré cenové relaci. akorát nemá zoom a já jelikož jsem student a často chodím kudy tudy i na turistiku a tak, tak ten zoom potřebuji alespoň taký jaký byl.. 🙂 Takže určitě budu upgradovat foťák na nový objektiv a tak. Ale zatim ne a chci aby se to dalo alespoň používat nĚjak dočasně.. 😀 právĚ mi došli mezikroužky pro makro. .tedy zítra dojdou, tak ani velikost závitu moc nemužu měnit, tedy redukčním kroužkem to jde, ale pak zase další objednávka, to nesotjí za to.. 🙂 Ale pak moje máma má ze starý zrcadlovky ZENIT objektiv, který jej jen základní a je jasný že není s AF, ale zase já myslím, že to bylo kvalitnejší než dnešní objektivy.. 🙂 Jen tam je taky potřeba redukční kroužek. Takže moc těch možností nemám jako 18letý student s ne mnoha penězi.. 🙂 Pošlu vám snapshoty jak to asi vypadá, a co mi na tom vadí nejvíc 🙂 A rozhodne mi to škrklo přes rozpočet, protože jsem chtěl investovat do sportovní kamery zda už SONY nebo GOPRO 🙂 tak to necháme na jindy 😀 … já vím že koupu zrcadlovky to nekončí ale teprv začíná ale je to dost nákladový a chvilinku si počkám až si budu vydělávat sám.. 🙂 á jelikož jsem slovák, tak tady moc tĚch bazaru opravdu není a to mĚ mrzí, že jsem koukal hodně CZ webu a máte ohodně větší sortiment a tak, než v SR.. a hlavnĚ co se týče zrcadlovek! a objektivu samozřejmě..

 17. Děkuji za všechno. Tak nakonec jak jsem psal mi to vše došlo, sedí mi to na objektiv i když ten zavit neni buhvico ale momentalne nejsem na tom finančne tak abych si koupil nový objektiv. A když bych si kupoval tak chci 50mm f1.8 a to nenahradí úplne základní co se tyče zoomu ale zase kvalita se nedá srovnavat, to by byl pokrok vpřed.. Pak se mi
  Neoplatí investice do toho samího pak jedine co pokryje 18mm a taky 55 je Tamron nebo Canon objektiv 18-200 ale tam pri srovnavani kromě toho že to dovedee dat do dálky, tak kvalitovo to není jak s pevným ohniskem jako třeba u 50ky.. Takže to jsou možné budoucí investice, ale zatim na to moc nemám, každopádne objektiv jsem skousel par krat odvtedy a nedošlo k nejakymu poskozeni funkcnosti i kdyz mě trochu znervoznuje to,že pri zapinani fotaku a vylinani nrslisim odezvu jako by kleplo neco.. Ted je to sticha‘. O_o verim ze to je objektivem a ne fotakem.. 🙂

 18. Nejhorší navigace je TOM TOM , Služby nestojí za nic, pokud se dovoláte na FAQ , podporu tak se vám ozve lámanou češtinou polský operátor a není s ním domluva protože nerozumí tomu co říkáte. Konverzace je asi jako na vietnamské tržnici, a když operátorovy řeknete že se aktualizace nechce nahrát do navigace , tak vás potrápí tak že vám vstávají vlasy hrůzou na hlavě, a neustále vám opakuje aby jste zkusili přeinstalovat MY DRIVE , aby jste zkusili zadat správně údaje, aby jste hýbaly kabely a odzkoušeli jestli máte v pořádku ovladače USB. Tak jsem přestal s takovou podporou komunikovat protože to je nejhorší co může být , následovně my přišel email kde se omlouvali protože v tu dobu byl porouchaný server. Nejhorší je zjištění po jednom roce když zjistíte že vám nefunguje spojení se satelity GPS. A důvod?? Bohužel satelitní vyhledávač má funkci pouze jeden rok a potom najede režim který nemá podporu více satelitů, takže vyjedete, jedete půl hodiny a satelit se vám stále nepodaří najít, potom naběhne nějaký satelit a ten vás navede jinam protože přístroj vlastně se neumí tak rychle zorientovat a neví kde je, tak vás pošle jinam. Mám jedinou výhodu že jsem jezdil jako profesionální autobusák po světě a že vím co kde je. Ale chudák amatérský řidič je odkázán na nějaký hloupý přístroj který v zájmu komerce jej protáhne do Michalovců třeba přes Prahu. A tak jsem si chtěl zakoupit spojení na GPS na další rok a ejhle, páni Poláci si z toho udělali byznys a dotyčnou částku chcou uhradit přez PAY PAL. Lumpárna nic jiného než sprostá lumpárna a navigaci jdu vrátit a poženu to i k soudu. TOM TOM už nechci vidět. Je příliš mnoho důvodů abych s touto věcí nekomunikoval. Za 1 špatná komunikace s operátorem který neumí česky protože podpora sedí někde u Varšavy. Za 2 záruční opravy pro východní blok se provádí v Rumunsku, skutečně záruka kvality. Za 3 doplňky které by měly být v zájmu funkčnosti předmětem aplikace TOM TOM jsou pouze na rok a potom zpoplatněny, jedná se o důležitou funkci QuickGPSfix bez které nikam nedojedete. A když to chcete zaplatit tak nemáte jinou šanci než kreditní kartou , a já jsem nespadl z hrušky abych nějaké polce do telefonu nadiktoval svou kreditní kartu. V podstatě je to na žalobu. Takže tom tom nesu z5 do obchodu a udělám jim takový cirkus že se z toho pokakají. Zdraví vás profi řidič. A učte se bránit šlendriánu a podvodům.

  • Dobrý den. Podle všeho jsou Vaše zkušenosti trpké. Já i přes nějaké problémy mám zkušenosti naprosto opačné, proto bych rozhodně netvrdil, že je TomTom nejhorší navigace. Komunikace s podporou – perfektní a v češtině, komunikuji ovšem raději mailem, protože v práci na telefonování není čas a až jsem doma, mají zase všude zavřeno. S žádnými poláky jsem se nesetkal.
   Po nainstalování nového mydrive a resetování navigace vše bez problémů. Navigování naprosto bez problémů. Online připojení na dopravní zprávy – naprosto bez konkurence. Jsem spokojen a je to můj druhý výrobek od TomTomu.
   Nějak nechápu Váš popis ohledně GPSfix. Když je tento soubor týden starý a více vše funguje perfektně jak má, jen doba nalezení satelitů může být delší při zapnutí. Informace, že nikam nedojedete není tedy pravdivá.
   Také nechápu vaši řeholi s PayPal. Nikdy jsem nikomu nediktoval číslo karty. Vše probíhá na webu a je to jednoduché, že to ani víc nejde. Pokud ale máte k takové formě plateb averzi, můžete si služby koupit u prodejců navigace. Dobrý prodejce vše zajistí.
   Přeji s novou navigací více štěstí 🙂

 19. Dobry den Jardo,prave jsem dokoncil opravu flex kabelu u zakladaku canon 18-55, tak jako se stalo Vam. Vas navod me byl velice dobrym pomocnikem a po precteni jsem si na to troufl a vyplatilo se,alespon prozatim tedy))).a kabelem z ebaye za par kacek se oprava vyplatila a navic jsem se mrknul,jak to vlastne vypada zevnitr).diky moc.Martin

 20. Dobrý den. Mám podobný problém ale u objektivu Sigma 120-400 najednou to přestalo ostřit na nekonečno snaží se ale nezaostří do určité vzdálenosti to zaostří. Je to také flexi kábl? Díky za objasnění.

  • Dobrý den.
   Jak už jsem tady psal, kromě tohoto záklaďáku od Canonu, jsem žádný jiný objektiv nerozdělával. Nezabývám se tím, jen jsem potřeboval vyřešit problém.
   Nevím tedy, jak Sigma s HSM (sonickým motorem) vypadá uvnitř. Je docela možné, že je porucha v napájení HSM motoru. Vyzkoušejte, jestli ten problém je při všech ohniscích. Jestli je to problém jen ohniska nejdelšího nebo u všech. Někdy objektiv nechce zaostřit za těchto situací:
   Překročena minimální zaostřitelná vzdálenost ( jste s objektivem blíže než ve Vašem případě 1,5 m k fotografovanému objektu). Slabý kontrast fotografovaného objektu – Jedná se o větší barevné plochy nebo lesklý předmět a ostřící body se nemají čeho chytit. Vzdálenost mezi objektivem a objektem je příliš velká – Objekt je daleko a i když je jakoby zaostřeno, fotka není ostrá. Tady je potřeba řádně přiclonit. Objektiv bzučí a neostří – Můžete se nacházet v blízkosti silného elektrického vedení se silným magnetickým polem. To se naindukuje na cívce HSM motoru a objektiv prakticky neostří.
   Objektiv nefunguje vždy správně – Může se jednat o špatnou komunikaci s fotoaparátem a objektiv je třeba „nakalibrovat“. To vyžaduje servisní zásah. Objektiv pobzukává a neostří – funguje stabilizace, ale ostření je přepnuto na MF (manuální). No a já jsem měl přetržený flex kabel, takže ostření přestalo fungovat úplně. Mám ale jinou konstrukci objektivu.
   Vyzkoušejte někde v prodejně stejný objektiv, jak se chová.
   Jinak Vám asi nedokážu pomoci.

  • Dobrý den. Chvíli jsem odpověď pozdržel, abych dal prostor tomu, zda se někdo nevyjádří. Problém je, že máte objektiv Tamron, nikoliv Canon a problematika této poruchy u Tamronu zjevně není příliš všeobecně známá. Příčin může být hned několik. Každý dobrý prodejce fototechniky Vám dokáže zprostředkovat i servis, byť jste techniku koupila jinde.
   Hodně štěstí.

 21. Zdravím Vás,

  přestože je Váš inzerát starý už skoro rok, chci se zeptat – je přístroj už prodaný? Předem děkuji za odpověď.

  S pozdravem Mája Kudlíková

  • Dobrý den.
   Je mi líto, ale fotoaparát i teleobjektiv jsou už pryč. Na začátku obou příspěvků je červeně napsáno „-PRODÁNO-„. Malinko pozměním úvodní text, aby v tom bylo více jasno. Přeji příjemný den.
   Jarda

   • Dobrý den.
    Pane Chmelaři chtěl bych se Vás zeptat jestli kablík
    na set.objektiv od canonu lze sehnat i jinak než na ebay?
    V nakupováni na ebay nejsem zběhlí.
    Děkuji za odpověd

    • Dobrý den. Samozřejmě určitě je několik způsobů a obchodů na internetu, kde káblík koupit, ale příliš se od nákupu na e-bay lišit nebudou. 100% jistotu nemáte v podstatě nikde. Vždy jde totiž o nákup v cizině. Česká možnost je snad jedině servis, kde Vám sice káblík objednají u Canonu INC, ale také namontují se všemi servisními náklady. Pokud nemáte zkušenosti s nákupy na internetu, zkuste požádat někoho ze svého okolí. Tak jsem to prve udělal já.
     Přeji hezký den a úspěšný nákup.

 22. Zdravím ze Zákup,
  krásné povídání i fotografie…..
  musel to být silný zážitek! Díky že jsem byla chvíli s vámi
  IlsaH

  • Dobrý den. Těší mě, že se Vám článek líbil. Zážitek to byl poměrně silný, protože některé momenty mám ještě v živé paměti. Na Slovensku jsou stezky s řetězy celkem běžné. Ono to mnohdy ani jinak nejde, pokud má být cesta pro veřejnost.
   Pro mě to byla novinka, ale člověk si zvykne. Děkuji za návštěvu a komentář.
   Jarda

 23. Dobrý den,
  poradil byste jak funguje to skupinové volání. Pochopil jsem, jen to že mohu vytočit někoho konkrétního a mluvit s ním na určitém pod-kanále.
  Tím je myšlena ta skupina? Dva lidi potřebují mluvit aby je ostatní neslyšely (za předpokladu že mají všichni tyto Motoroly).
  Obousměrná komunikace současné bez přepínání jde nastavit?
  Nějak si s tím nevím rady, ten manuál mi moc nepomohl.
  Děkuji
  Pavel

  • Dobrý den.
   Pokud si na dvou vysílačkách nastavíte kanál třeba 5 a kód 55, pak se uslyšíte jen vy dva a každý, kdo má kanál 5 a kód 55. Případně vás uslyší někdo, kdo má kanál 5 a kód 0. Může vám do toho také vstupovat. Nula ignoruje nastavené kódy a ten kdo si ji nastaví na zvoleném kanále, tak na něm uslyší úplně všechny účastníky se stejným kanálem a jakýmkoliv kódem. Skupina je trochu něco jiného, i když i ta si myslím jde odposlouchávat 🙂 Jen ti, co mají skupinu nastavenu mají jistá omezení mezi sebou (volat všem nebo jen konkrétnímu člověku). Nejprve se musí nastavit všechny vysílačky „stejně“ (to funguje i s jinými Motorolami (T80, T8… jen nastavení může být malinko jiné)).
   Stisknete nejprve tlačítko GPR a vyberete Y jako yes (zapnuto), pak nastavíte kód (jeden ze 120) a to na všech vysílačkách stejný (pro celou skupinu).Poté se nastavuje typ vyzvánění, kterým se budete prozvánět. Díky tomu uvidíte na displeji jméno zvonícího. To může mít každá vysílačka jiné (vyzvánění). Jméno však musí mít jiné, stejně jako ID číslo. Dále se nastavuje ID. Máte k dispozici 4 písmena (to aby se každý odlišil jménem ve skupině) a své vlastní ID číslo (1 – 16). Stisknutím Sel vyberete kanál. Šipkami nahoru a dolů si vybíráte jestli chcete volat všem ve skupině nebo na konkrétní jméno (vysílačka vidí všechny ve skupině). Tuším, že musíte vysílačky sesynchronizovat. Po nastavení zmáčknete tlačítko se symbolem noty a vyberete Sync. Na displeji druhé vysílačky se objeví jméno vysílačky, ze které odchází synchronizační signál, doprovázený zvukem. Po stisknutí tlačítka se symbolem noty si také šipkou dolů můžete vybrat Call. Poté stisknete tlačítko sel a šipkami vybíráte, komu budete volat. Nahoře je ID číslo a pod ním jméno účastníka které bliká. Pokud chcete volat všem, jednoduše jen zmáčknete PTT (tlačítko pro mluvení) bez výběru Call-sel-číslo se jménem účastníka.
   Jestli-že potřebujete změnit kanál, který je třeba používán i jinými účastníky ve městě a vám to oslabuje dosah, pak jednoduše zmáčknete sel, necháte tam all a změníte číslo kanálu. Zmáčknete znovu sel a vysílačka všem vyšle signál se změnou kanálu. Kanály se pak změní automaticky všem účastníkům.
   Moc ale o tom nevím. Právě to všechno zkouším, abych mohl odpovědět 🙂
   Co se týče obousměrné komunikace bez přepínání, tak to je možné pouze se zapnutou funkcí VOX nastavitelná citlivost je v pěti krocích. Cokoliv řeknete a vysílačka zachytí mikrofonem, bude odvysíláno. Dobré je před mluvením udělat nějaké to ehm ehm, aby se chytla a prvního slova nebyla jen půlka. Oba ale najednou mluvit nemohou. Buď se vysílá nebo přijímá. Náhlavní sada asi bude ideální. Třeba pyrotechnik moc volné ruce asi nemá 🙂

   Snad jsem odpověděl alespoň na něco:-)

 24. Dakujem vam velmi pekne za vas velmi detailny navod. Hlasim uspesnu opravu, trvalo to iba hodinku. Nechcem vediet kolko by som platil v servise. Prajem pekny den.

 25. Velice děkuji za podrobný článek opravy. Díky němu již také můj objektiv fotí k mé neskonalé radosti opět s automatickým ostřením.
  Dobré světlo přeje Pepa z Vejprnic:-)

 26. Díky moc za návod. Opraveno. Samotného by mne nikdy nenapadlo se v objektivu začít šťourat.
  Ještě dva drobné postřehy k vašemu návodu:
  – šroubek 12 nebylo třeba demontovat jde o šroubek který drží kryt převodovky.
  – poloha hřebenu není až tak jednoznačná (šroubky mají vůli) zdá se mi dokonce že záměrně aby bylo možné případně rektifikovat drobně její polohu. Takže by bylo dobré si předem prohlédnout zda je ve středové díře hřebenu vidět otvor v plastu vycentrovaně či je jemně posunut vpravo či vlevo. Nevšiml jsem si před demontáží jaká je poloha, takže jsem dal na střed, ale mohlo by to být v některých případech jinak.

  • Jsem rád, že návod pomohl a děkuji za postřehy. Návod jsem dával dohromady až po samotné opravě. Z počátku jsem nevěděl, jak to dopadne a chuť na dokumentaci jsem také moc neměl. Až po vyzkoušení jsem objektiv znovu rozmontoval a sepsal „manuál“. Mám pocit, že šroubek 12 u objektivu co jsem měl, procházel celou převodovkou, ale to už si vážně nepamatuji. Je možné, že je zcela zbytečné jej demontovat.
   Co se týče hřebenu, v mém objektivu se hřeben nasazoval na dva plastové výstupky, které ho samy vycentrují. Viz fotografie 12.
   Pokud si dobře vzpomínám, tento objektiv je vyroben ve třech generacích. Je možné, že se jednotlivé typy liší i v takovýchto detailech. Nechť Vám dobře slouží.

   • Na fotografii Vaší převodovky ze spodní strany nemáte po procházejícím šroubku dírku, takže bych i podle toho že píšete že byl kratší řekl, že to byl stejný model jako u mne. Ale návodu to krásu neubírá. Když ho někdo vyšroubuje, převodovka se nerozpadne kryt drží ještě jeden šroubek.

    Můj hřeben sedí také na dva plastové kolíčky jako u vás, ale jak je i z vaší fotografie patrno jsou dírky pro kolíčky oválné což umožňuje pohyb cca 1mm vpravo vlevo což mi právě vedlo k úvaze (pozdní) v jaké poloze tam ten hřeben původně byl. Jestli to mělo nějaký význam, stejně by mi to vlastně nepomohlo protože poloha hřebenu byla nastavena proti poloze nalepení původního kablíku, která se samozřejmě od nové polohy může lišit. takže univerzální poloha bude asi střed a kdyby něco (nevím co) dalo by se s ním pohnout.
    zdravím a přeji dobré světlo

    • Máte pravdu. Hluboce jsem se zmýlil. Po těch letech už si z té opravy pendrek pamatuji 🙂
     Omlouvám se všem, kteří tento šroubek demontovali zbytečně, ale nutno podotknout, že jsem nikoho nenutil 🙂 Pokud jde o kartáč (hřeben), souhlasím s Vámi, že střed je rozumná volba. Mám přesto pocit, že jsem nijak velkou vůli nezaznamenal. Teď už to ale neověřím. Zkoušky ostrosti na obou koncích dopadly dobře 🙂
     Díky a dobré světlo přeji i Vám.

 27. Dobrý den, vlastním již zmíněný CANON EF-S 17-85 IS USM se stejným problémem s flex kabelem. Již jsem obdržel i nový kabel přímo z Hong-Kongu 🙂 Jen se sám nechci pouštět do opravy.. U základního EF-S 15-55 jsem se do toho pustil, nedopadlo to dobře 🙂 Pane Jaroslave, neměl byste chuť pustit se znovu do experimentu s mým objektivem a třeba vytvořit další užitečný návod? 🙂

  • Dobrý den, nerad Vás zklamu, ale hazardovat s cizí technikou rozhodně nehodlám. Nejsem v tomto oboru žádný odborník. Jak se dočtete výše v příspěvcích, i mechanik někdy udělá zbytečnou práci 🙂
   Pokud si na opravu sám netroufáte, zkuste se zeptat zde přítomných nebo někoho, ve svém okolí. Poslední, či možná první možnost je servis AWH v Praze.
   Věřím, že Vám někdo kompetentní pomůže. Přeji hezký večer.

 28. Zdravím, tak už i mně přišel očekávaný kablík, cca hodina a půl práce o opět automaticky ostříme ! Trochu jsem se zdržel při montáži kovového modulu pohonu, je tam na straně takový kovový výstupek, který musí zapadnout do příslušného otvoru protikusu. Také vlastní lepení nového flexi káblu jsem se snažil neuspěchat. Ve finále se povedlo a já mnohokrát děkuji za výborný na naprosto srozumitelný návod. Moc takovýchto není 🙂
  Ještě taková maličkost, příště si kablíky objednám rovnou dva, při ohnisku kolem 28 je ohnutý o 180° opravdu hodně (v místě, kde byl také u mně přerušený) , viz. vaše poznámka č. 1. Toto je konstrukčně nedotažené, materiál z kterého je kábl vyroben, nemůže snést dlouhodobě příliš časté namáhání v takto prudkém ohybu.

 29. Zdravim, kolega v praci chytil do ruky uplne novou vysílačku v domneni ze všechno vi všechno zna (vrrrrrr) něco pomackal samozrejme nevi co a vysílačka po zapnuti nepretrzite silne vibruje :/ nevite proc a jak to vypnout?
  Diky za pripadnou odpověď (prosim na muj mail ebu@centrum.cz)
  Velice dekuji
  Adam

  • Dobrý den. Omlouvám se za pozdní odpověď.
   Váš kolega nastavil na vysílačce vypnutí příchozího volání. Tedy pokud vysílačka na zvoleném kanále příjme jakýkoliv signál, na místo toho abyste slyšeli hlas, nebo alespoň chrčení, vysílačka vibruje. Je to vhodné tam, kde by zvuk vysílačky mohl rušit a vy pak zavoláte zpět. Na displeji máte vyobrazen piktogram reproduktoru a u něj křížek. (Reproduktor je vypnut).
   Postup je takový: Zmáčkněte tlačítko MENU. Uvidíte nápis SCAN. Poté zmáčkněte tuším, že 5x šipku dolů (nebo 3x šipku nahoru) dokud se neobjeví na spodním řádku nápis SLNT (nahoře Y). Zmáčkněte tlačítko SEL. Ypsilon začne blikat. Šipkou dolů se z ypsilonu stane n (N). To znamená, že jste funkci vypnuli. Zmizí také piktogram reproduktoru. Zmáčkněte znovu SEL a je hotovo.
   Přeji hezký den.

 30. Dobry den Jardo,
  k tomuto clanku/navodu nezbyva nez napsat: PERFEKTNI a VELKY DIK za super praci!
  Dekuji a preji pohodu a mnoho peknych fotografii, treba s opravenym objektivem Canon 🙂
  Milan

 31. Dobrý den, neveděli by jste mi poradit, jestli si k těm vysílačkám múžu koupit nějaké bezdrátové sluchátka a fungovalo by to? Popřípadě, nevíte mi nějaké doporučit?

  Děkuji za odpověď.
  Štefan

  • Dobrý den. Teoreticky jde vše. Modul do konektoru vysílačky, který bude vysílat do sluchátka s mikrofonem. Prakticky se prohlédněte po vysílačkách, které disponují i technologií Bluetooth.
   Jarda.

 32. Zdravím,
  nevíte, jestli se dá dokoupit externí kabelové „kecátko“ na klopu nebo popruh batohu? V podstatě mikrofon, reprák a PTT tlačítko. V současnosti používám Brondi, které to mají a zvažuji výměnu.

  Díky JK

  • Dobrý den. Ta možnost tady samozřejmě je. Není to varianta příliš levná, ale pro toho kdo je denně na cestách to může být přínosem. Zkuste pohledat například zde.
   Přeji hezký den.

   • Dekuji za odpoved ja popravde hledam vysilacky prevazne do auta na komunikaci mezi dvema auty a premyslim jestli tento typ neni na to az zbytecny nedoporucil by jste mi neco?

    • Když si článek přečtete, zjistíte, že občanské vysílačky PMR 446 nejsou na takový způsob práce příliš vhodné. Obecně se tvrdí, že v pohybu lze komunikovat do vzdálenosti kolem jednoho kilometru (záleží na podmínkách). Je to způsobeno zejména délkou vlny, která je přibližně pouhých 68 cm. To znamená, že v pohybu budete vlnu pořád ztrácet a znovu nalézat (uslyšíte vysílání sekaně) v závislosti na rychlosti pohybu, popřípadě vysílání nezachytíte vůbec. Proto je pro PMR 446 nejlepší při vysílání i příjmu stát na místě. Při chůzi je samozřejmě dosah podstatně vyšší než při jízdě. Ideální jsou do auta profesionální vysílačky, kde jsou ale potřeba platit licenční poplatky a není možné jen tak z plezíru si tam krafat cokoliv a blokovat kanál. Kromě toho slušná profi stojí kolem 10 000 za jednu stanici. Otázka je, co očekáváte. Zkuste se poradit přímo s prodejcem. Levněji můžete vysílačky PMR 446 (občanské vysílačky) pořídit i na ebay.

 33. Dobry vecer,
  Moje zena, zanicena fotografka, bohuzel nasla vas navod, jak opravit porouchany objektiv. „Kdyz to dokazal von, tak ty taky, nebo ne?“ zvednute oboci…
  Takze jsem mohl jen zklamat. K memu prekvapeni to fakt podle vaseho perfektniho navodu opravit jde:)
  Jen zopakuju jiz uvedene:
  Pokud se do toho nekdo pustite, tak si objednejte kabely dva. Kdyz jsem videl uvnitr jak se kabel ohyba, tak se divim, ze vydrzel tak dlouho.
  Nekupujte si cinske sroubovacky, jak ja. Usetrite si spoustu hrubych vyrazu a puchyre na prstech. Ty sroubky nejdou „malinko ztuha“ , ty tam drzi hodne pevne, az se cinsky ocelovy sroubovacek ohyba. Takze radsi poctivy, treba cesky.
  Casovy udaj: mezi vecernickem a zpravami to nestihnete, ja asi 2 hodky.
  Na zaver DEKUJU, ze jste ten navod zverejnil, docela mne to bavilo opravit.
  Viktor

  • Dobrý den,
   jsem rád, že Vám návod pomohl Viktore. Velice jste mě pobavil 🙂
   Jen bych ještě dodal, že asi tomu káblíku nesvědčí ani mráz, kdy je materiál křehčí a může tak více trpět.
   Ať Vám, potažmo Vaší paní technika slouží a přeji mnoho krásných fotek.
   Jarda.

 34. Jardo, vřelé díky za skvěle zpracovaný manuál. Včera jsem si opravila objektiv, drátek jsem měla taky zcela utržený. Přidávám se ke všem, kdo měli problémy se šroubky – jeden ze šroubků na kartáči se mi dokonce nepovedlo vyšroubovat vůbec, nakonec už byl úplně na maděru a kartáč jsem musela nechat na místě. Kupodivu se mi podařilo ho jen odklonit a narvat kabel na místo i tak.
  Když jsem viděla ty strašidelné plastové vnitřnosti, tak je mi jasné, že objektiv stejně nebude mít dlouhého trvání, ale každý den navíc dobrý.

  • Dobrý den,
   jsem moc rád, že návod pomohl i přes takové problémy. Já jsem až takový problém se šroubky neměl. Snad díky kvalitnímu šroubováčku Narex, se kterým se opravdu dobře pracuje.
   Věřím, že Vám objektiv bude ještě dlouho sloužit a přeji dobré světlo a povedené záběry.
   Jarda.

 35. Pingback: Doplnění článku „Notebook pro úpravu fotografií“ | Jardův svět

 36. Diky moc za navod. Take mi flex pasek kopletne prasknul a diky navodu vasemu jsem to dal dokupy. Ani jsem nepouzival pinzetu, ale musel si trosku pohrat se sroubovakem abych flexi pasek nalepil. Postupoval jsem s lepenim prvne vetsi casti dole a tu malou jsem nalepil az po primontovani kartace, usetsil jsem si tim boj s tim ze by mi pod rukou prekazel ten pasek. Priste musim jeste nekde najit tu pinzetu 🙂
  Diky moc

  • Jsem rád, že návod pomáhá. Je to asi nejnavštěvovanější článek na mém webu 🙂
   Jestli by se nad provedením tohoto výrobku neměl Canon zamyslet 😀

 37. Dobry den,mam obdobne vysilacky TLKR T80 a potrebovala bych u nich vypnout ton pri ukonceni vysilani v rezimu chuvicky.Rusi to dite pri spani.Mohl byste mi prosim poradit jak na to? Dekuji

  • Dobrý den Mirko. Děkuji za dotaz.
   Funkci chůvičky jsem nikdy (doteď) nezkoušel. Každopádně návod uvádí, že tento zvuk lze vypnout, pokud zmáčknete a budete držet tlačítko šipky nahoru (^) ve chvíli, kdy vysílačku zapínáte. Jak dlouho se neuvádí, ale dokud se neobjeví číslo kanálu po jménu a číslu GPR (skupiny), tak držte 🙂 Zkrátka pár vteřin by mělo stačit. Vyzkoušel jsem a zvuk není slyšet. K vysílání ale dochází 🙂 Opakováním tohoto postupu zvuk opět zapnete.
   Přiznám se, že při některých dotazech si alespoň možnosti vysílačky osahám 🙂
   Přeji hezký den. Jarda.

   • Dobry den, diky moc. Vyzkousela jsem a funguje to perfektne. Chuvicky mi funguji vyborne-jsem s nimi naprosto spokojena. Jen by mohl zasvitit displej u prijimace, kdyz se spusti vysilani, ale to asi zaridit nejde, ze? Hezky den, Mirka

    • Dobrý den. Upozornění na příjem signálu rozsvícením displeje je možné pouze s použitím vibrací. Dostanete tak sice upozornění, ale konkrétní zvuk (co se děje na druhé straně) slyšet nejde, protože jde o tichý režim. Při běžném režimu to tedy nelze. S pozdravem Jarda.

 38. Dobrý večer, mám ten samý problém u 18-55. Bohužel teď poslední tři focení mi začal špatně ostřit na AF i 50mm, 1.8. Můžu tento postup popřípadě udělat i u té 50?

  Děkuji za odpověď, M.

  • Dobrý den Markéto. Hlavní rozdíl bych viděl v tom, že objektiv 15-55 je zoom a u něj vlivem změny ohniska, tedy vysouvání a zasouvání tubusu se flex kabel napřimuje a ohýbá. Jednoho dne (obvykle po záruce) Vám pak praskne. Váš objektiv je pevné ohnisko. To znamená, že se vše pohybuje vevnitř a k obdobné závadě může snad dojít jen vlivem automatického ostření, ale to si osobně nemyslím, protože ten rozptyl pohybu vnitřních částí je oproti zoomu velice malý. Můžu se ale mýlit. Postup opravy i samotný flex kabel bude ale jiný. Na Vašem místě bych vyzkoušel následovný postup: (Předpokládám, že přepínač AF/MF máte v poloze AF). Objektiv vyzkoušejte na jiném těle fotoaparátu. Na svém fotoaparátu vyzkoušejte jiný objektiv. (To aby se vyloučila chyba v těle či potvrdila chyba konkrétního objektivu.) Může to být klidně v kontaktech, takže ty bych pročistil a zkontroloval, jestli není některý moc „zaražený“.
   Pokud nic nepomohlo, je to zralé na servis 🙁 I když může být některý káblík jen vysunutý. To těžko soudit.
   Přeji hodně úspěchů a hezký den. S pozdravem Jarda.

 39. Díky za návod.
  I u mě byl káblík zcela přetržený a po opravě zdá se opět vše funguje jak má.

 40. Dobrý den,
  včera jsem koupil vysílačky a když si s nimi syn hrál, omylem něco zmáčlk a obě vysílačky stále vysílaly a přijímaly. To znamená, že ani jeden znás nemusel mačkat ptt a stále bylo slyšet co se děje na opačné straně a to oboustraně. Je to vůbec technicky možné?
  Nedaří se mi to takto znovu nastavit. Možná VOX, ale to funguje trošičku jinak.
  Moc děkuji za radu a odpověď.
  Petr

  • Dobrý den,
   Netuším, co máte na displeji. Pokud zmáčknete tlačítko GRP MENU a následně budete listovat šipkami, mělo by u VOX být N, nikoli Y. Pokud máte na pravé straně symbol mikrofonu ve čtverečku, je zapnutá funkce ROOM (odposlech místnosti – chůvička) a tu vypnete už pouhým stiskem tlačítka GRP MENU. Jestliže to pouze chrčí a občas něco zachytí, je zapnutá funkce monitoring kanálu (tlačítko MON). Ta se vypíná tímtéž tlačítkem. Ostatní viz manuál.

 41. Pingback: Z Brna do Bzence a zpět na enduro kole | Jardův svět

 42. Jsi jednička! Objektiv je jako nový.. Je to hloupě řešeno, obávám se že za rok nebo dva budu muset opravovat znovu..

  • Děkuji, to nejsem. Jen jsem se snažil vyřešit problém a když to klaplo, podělil jsem se s ostatními 🙂
   Je to zkrátka levné řešení…
   Ať slouží co nejdéle!

 43. Děkuji za super návod, chyba byla úplně stejná jako Vaše. Oprava proběhla bez problémů.

 44. Dobrý den,
  potřeboval bych poradit, jestli musí být tyto radiostanice při nabíjení v dokovací stanici vypnuté (jestli se dá při nabíjení komunikovat s další vysílačkou).
  Předem děkuji za odpověď

  • Dobrý den, vzhledem k tomu, že se radiostanice nabíjejí velmi malým proudem, je při zapnuté radiostanici odběr vyšší, než je nabíjecí proud. To znamená, že musí být vypnuté. Řešení je pouze pořízení více akumulátorových bloků nebo výkonnější AAA baterie NiMH na místo aku bloku. Pak ale vznikne problém s potřebou baterie pro nabíjení vyndavat a používat některou z běžně dostupných nabíječek na baterie AAA. (Akublok má kontakty vyvedeny na zadní stranu vysílačky, což samostatné mikrotužkové baterie samozřejmě mít nemohou). Nabíjení přes „cigaretový konektor“ v autě či jiného zdroje nemám vyzkoušeno. Je docela možné, že tímto způsobem je k dispozici vyšší nabíjecí proud a radiostanice může být zapnutá i při nabíjení. Nedávno jsem si pořídil mobilní myčku Aqua2Go PRO a napájecí zdroj je ve formě svítilny. Ta má výstup USB, čili Power Banka a také výstup pro připojení zařízení na „cigaretový konektor“, čili se dá na nějakou dobu použít jako zdroj pro různá zařízení, tedy i jako „nouzová nabíječka“ alespoň na krátkou dobu pro radiostanici. Protože ale nemám nabíjecí kabel pro radiostanici s „cigaretovým konektorem“, nemohl jsem to zatím vyzkoušet.

 45. Pingback: TomTom Adventurer – Outdoorové GPS hodinky s MP3 | Jardův svět

 46. Dobry den. Mame na vysilacce ikonku mikrofonu a prenasi to zvuk i kdyz nemackame tlacitko. Nevime jak se toho zbavit. Navod jsem hloupe pred casem vyhodil. Nedokazal by jste nam poradit,jak to vypnoit?
  Moc dekujem
  Petr

  • Dobrý den. Pokud je zobrazen mikrofon bez rámečku, jedná se o funkci VOX. Ta se vypíná následovně: Zapnete vysílačku, po chvíli zmáčknete tlačítko GPRS/MENU. Šipku dolů zmáčknete 2x a na displeji bude funkce VOX. Zmáčknete tlačítko SEL a poté šipkou dolů tolikrát, dokud nebude vedle symbolu baterie blikat N (jako obrácené velké U). Poté potvrdíte tlačítkem SEL a je hotovo. Návod naleznete zde.

 47. Pingback: TomTom Adventurer – Outdoorové GPS hodinky s MP3 | Jardův svět

 48. Pingback: TomTom Adventurer – Outdoorové GPS hodinky s MP3 | Jardův svět

 49. Hi Jaroslav! I hope you are doing well. This is really random, but I stumbled across your name while doing research on my family name. I don’t have a website, but we share a love for nature and photography. I am curious if we might be related. I was born the same year as you, but in the US. My family is from Horni Bobrova about an hour from Brno. Do you know much about your family history? I’ve left my email and it would be great to start a conversation offline. My great grandfather and his family came over to the US in 1910. I’m looking to bring my wife and boys to the Czech Republic on vacation next summer and am hoping to find family. Let me know your thoughts if you have a time.

  Have a wonderful day!
  Christopher Chad Chmelar

  • Ahoj.
   Je mi líto, ale obávám se, že v této oblasti žádné příbuzné nemáme. Do Brna jsem se před lety odstěhoval za prací. Pocházím daleko více na jihovýchod z okresu Hodonín. Zjevně jde pouze o shodu jmen.
   S pozdravem Jarda.

 50. Dobrý den .Rád bych se zeptal jestli by jste mi nepomohl s opravou objektivu u Panasonic DMC TZ 60,je tam přerušený káblík na závěrce a nevím co s tím,nebo kde ten káblík sehnat.Díky za odpověď.

  • Dobrý den Milane,
   podobných káblíků je ve fotoaparátech celá řada (v Canonu určitě). Musíte vědět jaký přesně hledáte. Pokud není na e-bay, pak se s největší pravděpodobností nedá volně koupit. O fotoaparátech Panasonic nevím zhola nic. Ideální stav je vyhledat nejbližší autorizovaný servis Panasonic.

 51. Dobrý den,

  velice děkuji za námahu s vytvořením stránky, moc pomohlo. Chystal jsem se na tu opravu 2 roky, ale mám i jiné objektivy, tak mně to nepálilo, no dnes jsem se k tomu dokopal, že to před koncem roku zmáknu. I se zadařilo, ale až na druhý pokus, po prvním smontování mi nešel přepnout AF/MF, po rozebrání jsem zjistil, že ten výstupek přepínače nemám ve správném výřezu (vzniklo to při nasazení pohonu), takže to bylo zablokované mechanicky. Nevím, zda jsem to posunul nechtěně, po přemontování už vše běhá jak má. Šroubek 12 není potřeba demontovat. Jinak OK.

  Roman

  • Dobrý den Romane,
   velmi mě těší, že je návod užitečný a že Vám pomohl. Za šroubek 12 se omlouvám. Už se to tady řešilo kdysi v komentářích. Pravdou je, že už se mi nechce článek „doupravovat“ 🙂 Přeji skvělé zážitky nejenom při fotografování v nadcházejícím roce 2018.
   Jarda

 52. Dobrý den, jste fakt BOREC měl jsem ten samý problém a dnes jsem se do toho pustil. A přesně jak jste popsal tak to je. Díky Vám mám opraveno za cca 80Kč.
  Moc děkuji za užitečné rady.

  • Dobrý den Radime,
   jsem moc rád, že se lidem, stejně jako Vám oprava daří! S servisu by na to člověk čekal dlouho a stálo by to nemalou částku. Přeji Vám skvělé zážitky nejenom při fotografování v nadcházejícím roce 2018.
   Jarda.

 53. Super návod, perfektně popsané a vysvětlené. Oprava mého základního objektivu se zdařila. Ještě jednou moc děkuji 🙂 Díky Vám jsem ušetřil 3000,- za nový objektiv 🙂

 54. Pingback: První trénink s hodinkami TomTom Adventurer | Jardův svět

 55. Pingback: První trénink s hodinkami TomTom Adventurer | Jardův svět

 56. Pingback: essayforme

 57. Jo, to zná asi každý, že po zimě jsou ty první jízdy takové ospalejší. Člověk se do toho musí zase pořádně dostat, občas to zabolí, ale pak je aspoň na hlavní sezónu pořádně připraven. A podle dosud najěžděných km to vypadá letos slibně.

  • Je to tak. Jsou ale lidé, kteří jezdí celoročně. Jednoho takového znám ze Sports trackeru a FB.
   V zimě cca do 60 km za den a v hlavní sezónu do 120 km za den. To pak klobouček dolů! Já jsem rád, že mám čas a energiji se trochu projet v lese 🙂
   Děkuji za komentář 🙂

 58. Buď zdráv Jaroslave. Můj strýc se jmenoval Jaroslav Chmelař a byl to bratr mého otce. Žil v Tištíně na Hané. My s otcem jsme žili v Praze a na Moravu jsme jezdili,hlavně do Brna. Chada také znám, našel i mne na netu. V červenci přiletí a přijede, máme se setkat v Litoměřicích a u jezera Chmelař v blízkém Úštěku. Jsou to zvláštní okolnosti. Já se jmenuji Ivo Chmelař a znám další dva, kteří s e celým jménem tak jmenují, jsou to inženýři, jeden v Brně a druhý v Praze. S tím pražským jsem se rovněž setkal. Já jsem ovšem starý pán, 73 let, byl jsme soudce a jsem nyní hlavně spisovatel. Také fotografuji, ale ne moc umělecky. Možná Ti pošleme fotky „od Chmelaře“ při mezikontinentálním setkání ! sRDEČNĚ ZDRAVÍ iVO cHMELAŘ

  • Přeji hezké odpoledne Ivo. Je překvapivé, jak je jméno Jaroslav Chmelař „obvyklé“. V našem případě se jedná o pouhou shodu jmen. V roce 1985 jsme měli jet na dovolenou právě k rybníku Chmelař, k čemuž nakonec nedošlo, protože mi zemřel dědeček. Také Jaroslav. Nechť se Vám tam líbí a vyjde Vám počasí! Přeji pevné zdraví a plno zajímavých zážitků! Jaroslav Chmelař.

   • Milý Jaroslave, také že jsi nám to tak upřímně přál, my jsme předevčírem skutečně k jezeru Chmelař s Chmelařovými z Texasu dorazili a počasí bylo málem texaské, v Texasu je nyní cca 38 stupňů. Na Tebe jsme si také vzpomněli ! Včera odjeli na Moravu do té Horní Bobrové. Já jsem na Žďársku také kdysi byl, ale v této obci nikoliv – je známa ovšem svým santiniovským kostelem. Moc Tě zdravím, kdybys mi na adresu i.chmelar@seznam.cz poslal zprávu, obratem pošlu fotografie „od Chmelaře“. Srdečně ICH

 59. Zdravim! 🙂 Asi dva roky jsem mela tenhle navod ulozeny, ale protoze jsem mela jeste zalozni fotak, s opravou jsme nijak nespechali. Do minuleho tydne, kdy se nam rozbil i ten druhy 😀 Kablik jsme objednali z Anglie, aby tu byl drive a hned jak prisel, muz se pustil do opravy. Puvodni kablik byl, samozrejme, na dva kusy.
  Patri Vam velke diky! Oprava se zadarila, objektiv funguje 🙂
  Muz mel jen pripominku, ze misto klasickeho spendliku se mu lepe pracovalo s pripinackem na nastenku.
  Jeste jednou moc diky za super navod! 🙂

  • Dobrý den. Těší mne, že byl návod užitečný. Připínáček může být já žádný neměl. Ať Vám vše funguje k plné spokojenosti a přeji dobré světlo.
   Děkuji za milý komentář

 60. Pingback: Bílá Opava aneb ze zákulisí fotografování řeky | Jardův svět

 61. Pingback: Navigace TomTom GO 5200 | Jardův svět

 62. Pingback: Native Instruments – Komplete Kontrol S49 | Jardův svět

 63. Ahoj, hláška „Děkuji za přečtení či zhlédnutí, komentář, lajk či sdílení. Vážím si toho…“ brání v dočtení jinak bezvadného článku, protože se zobrazí a zakrývá text ve Čtecí zóně ne nejde se jí zbavit jinak než refrešem :s

  „Obrázek“

  Jirka

  • Dobrý den, ahoj. To mě mrzí. V tom okně se mají načíst ikony sociálních sítí a samozřejmě musí jít křížkem v pravém horním rohu zavřít. Objevuje se po 300 vteřinách od navštívení stránky. Prověřím to. Děkuji za podnět a návštěvu.
   Jarda

   • Ahoj, tak jsem zjistil že „závada“ je na mé straně. Když jsem si vypnul „Rozšíření Ablock Plus“ křížek na zavření hlášky se zobrazil.
    Pěknej den.

    • Ahoj. V pořádku 🙂
     Okno jsem zrušil, protože nahoře vlevo je podobná funkce a text s „díky“ už mám automaticky pod každým článkem. Přeji pěkný večer.
     Jarda.

 64. Děkuji za super návod, odhodlával jsem se na výměnu přetrženého kabelu asi rok. Návod supr, objektiv už ostří sám. Děkuji

 65. Děkuji za přínosnou recenzi. Sluchátka jsem zakoupil včera a byl jsem nadšen. Dnes mi začaly chybět výšky a to i s podporou equalizeru, naopak začalo vadit přebasování. Krmím je Tidalem v nejvyšší dostupné kvalitě, tedy flac a další. Strojkem je Iphone XR a skoro jsem se rozeběhl sluchátka vrátit. Nepodpora NFC zamrzí. Díky této recenzi jsem vychladl a sluchátka nechám pár hodin zahořet. Jinak vše na sluchátkách je na výbornou. Konečně náušníky do kterých se moje uši vejdou a nejsou nikde bolestivě skřípnuty. Měl jsem špunty BT Bose Soundsport mají o trochu lepší kvalitu při telefonování, ale zase jenom do pravého ucha. Tak doufám, že po zahoření budu spokojen.

  • Dobrý den.
   Děkuji. Osobně to za recenzi nepovažuji. Je to jen souhrn dojmů a zkušeností z vlastního užívání. Teď když si vezmu jiná sluchátka, tak mi odlišný zvukový projev připadá „hrozný“ oproti těmto.
   Jak to myslíte nepodpora NFC? Sluchátka jsem spároval právě přes NFC. To by mělo normálně fungovat.
   Každopádně pokud používáte iPhone, zkuste propojení přes kabel. Řekl bych, že kvalita přednesu se výrazně zlepší. Jinak se zkuste podívat v telefonu, jestli nemůže nastavení zvuku v iOS mít prioritu před nastavením v aplikaci.
   Když poslouchám 320 kbs MP3, taky nejsem natolik spokojen jako s hudbou 24 bit. Osobně si nejsem úplně jist, jestli jsem sluchátka „rozehrál“ nebo si na jejich zvuk zvykl, ale poslouchám s nimi TV, Youtube videa (připojuji k netebooku buď přes BT nebo kabelem), tvořím s nimi vlastní hudbu 24 bit a občas si jdu něco poslechnout na http://www.filmmusic.io nebo na http://www.epidemicsound.com když procházím net. S přednesem jsem spokojený a výšky mi v ničem nechybí, ba naopak oceňuji jejich čistotu a neagresivnost. Zkuste jim dát ještě chvíli šanci a když Vám to nesedne, tak je vraťte. Každému to sedět nemusí. To ani nejde. Vždyť je plno jiných výrobců 🙂

   • Dnes jsem je nechal hrát 5 hodin na stole a stal se zázrak. I bez úprav equalizeru se zvuk vyčistil, basy zklidnily a je to radost poslouchat. Celkem potřebovali cca 15 hodin provozu aby sluchátka ukázala co umí. Uvidím co bude dál. Apple NFC od Sony nepodporuje. Tato sluchátka mají nádherně funkční odhlučnění kraválu a to je pro mě zásadní, používám je v hlučné dílně. Přímý konkurent je dle mých pátrání Bose 35 ii. Ten má menší náušníky a uši se mi do nich nevejdou. Je pro mě i zásadní funkce handsfree. Na kabelu jedou lépe, ale rozdíl se už zmenšuje.

    • To jsem moc rád, že se zvuk zlepšuje. Alespoň díky Vám vím, že nejde jen o pocit. Takže ověřeno
     To NFC mě mrzí, ale chápu, že se Apple takto chrání. S jinými značkami to funguje. Přeji příjemný poslech a děkuji moc za zpětnou vazbu.
     Jarda.

 66. Zdravím a moc děkuji za pomoc 🙂 Objektiv jsem rozebrala doma s přítelem, spravili jsme ho podle návodu a funguje. Moc dík! 😉

 67. Dobrý den. Dlouho jsem výměnu kabelu odkládal, ale dnes jsem se do toho pustil. Za necelou hodinku starej přetrženej kabel nahrazen novým kabelem. Automatické zaostřování opě funguje. Díky za podrobnej návod. Milan

 68. Díky za pěkný článek. Prosím, je možné v internetové aplikaci vložit aktivitu ručně? Když třeba zapomeneš hodinky a tak…
  Díky
  MS

  • To bohužel nejde. Dokonce ani spojit dvě aktivity do jedné.
   Osobně ještě automaticky posílám údaje z hodinek na Stravu.
   Děkuji za přečtení a komentář.
   Jarda.

 69. Zdravím.takže najprv poďakujem za super článok.asi dva roky dozadu som si kúpil od Native Instruments Maschine studio.velmi efektivny nastroj s ktorym sa lahko pracuje a po par mesiacoch dokupil komplete 11, predtym som mal iba selection ktore bolo k maschine studiu.vyuzivam to asi dva roky aj so zvukovou kartou M-audio a počitačom i5,8gb Ram a midi klavesami alesis Q25.ale minuly týžden mi začal zvuk chvílami chrčať a sekať.skúsil som vyčistit počítač,preinštaloval subory a stále to pokračuje.neviem čo s tým je.dnes som objednal zvukovú kartu od Native istruments komplete audio 2, lebo som myslel že sa mi pokazila zvuková karta.chem sa opýtať ako ste ten problém vyriešil, a či to bolo sposobené skúšobnými demami.pretože ja žiadne dema nemám.lebo som už zúfalí a neviem si poradiť.do teraz bolo všetko v poriadku…za odpoved vopred dakujem..

  • Přeji hezký den. Já především děkuji za návštěvu a komentář.
   Nakonec si myslím, že to bylo v nastavení zvuku. I NI doporučuje nastavit pro práci 44 kHz. Když to dělá problémy, což se tu a tam (za určitých podmínek stane), tak v audio processing (v control panel audio 6) zvýším USB buffer na třeba 3 ms nebo i 4 ms. Jinak to asi nejde. Na export skladby pak zvolím klidně 96 kHz. Zkusím v programu Camtasia udělát krátké video s nastavením…

 70. Ahoj, takže je možné bez problému natáčet s napájecím kabelem v síti? Vybírám kameru do hudebního studia a potřebuji aby dokázala natáčet i několik hodin bez přerušení. Z článku vyplývá že ano ale radši bych to měl potvrzeno. Děkuji, jinak pěkná rececenze

  • Ahoj. Natáčet s napájecím kabelem lze. Externí mikrofon se připojuje do konektoru USB-C a jestli je rozbočka i pro napájení, tak to nevím. Limitem je v zásadě paměťová karta. Pokud jde o stream, tak to jsem ještě nezkoušel, ale i když bude kamera na WiFi, myslím, že záznam půjde také na kartu. Pokud stačí čas záznamu, který probere karta, tak by neměl být problém.
   Děkuji za přečtení a komentář.
   Jarda.

 71. Díky za rychlou reakci, té karty jsem si vědom. Ještě bych se zeptal, jestli ti kamera někdy zamrzla?. Čet jsem že se dost přehřívá, a je nestabilní.

  • Zatím je to v pohodě, ale taky ji nenechávám točit zbytečně dlouho. Obvykle do 15 minut.
   Včera jsem natáčel pod vodou, která byla hodně studená a změna teplot neměla žádný dopad. Uvidíme ve velkých vedrech, ale určitě jí bude líp než mě v cháničích a přilbě.
   Jediné negativum bylo, že po vytažení z vody nereagovala přes zatečenou vodu v otvorech pro mikrofony na hlasové ovládání (GoPro stop rekording)
   Zatím jsem tedy žádný zásek nezaznamenal a to ani když šel obraz na mobil…

 72. Dobrý den, používám tento model již druhým rokem a je opravdu skvělý. Jediné co mě trápí je způsob nabíjení, který mi přijde dost nešťastně provedený. Přívodní nabíjecí kabel ( po měsících používání ) jde špatně připojit ke kontaktům na hodinkách a jakoby vypadává. Setkal jste se s tím také ? Pokud ano jak to řešíte ?

  Dík MB

 73. Dobrý den.
  Kabel musí vždy cvaknout. Zkuste zkontrolovat také všechny kontakty, aby byly čisté a na konektoru kabelu stejně vysoké.
  Mě tento problém nepotkal. Pouze jsem v rámci reklamace dostal nový pásek, který praskl asi po roce nepřetržitého používání.
  Druhá možnost je nový kabel, pokud by se jednalo o něco ulomeného, protože mě tam kabel drží výborně.

 74. Mám dotaz když mám tu hlavní obrazovku černou že nefunguje mohl jsem něco špatně přepnout?kolega má prý že si ji může vypnout ale já teď po tom co si s ní hrál syn nevím jak to zprovoznit. Nebo je to na reklamací? Moc díky

 75. Zdravim,předně chválim pěkný stránky.chci se zeptat na kameru go pro hero 7 black..nemohu stahnout video z kamery do galerie telefonu. Jde pouze zvuk s komentářem ‚ video neni podporováno‘.foto jde v pohodě.nevim,jestli je to nastavenim,nebo sd kartou,nebo čím
  Díky za radu
  Ať se daří.
  Z.Bílek

  • Ahoj Zdeňku. Děkuji za pochvalu a komentář.
   Mě to jede bez problémů. Zřejmě pro dané video (použitý formát) nemáš v telefonu ten správný kodek. Něco podobného mi dělá telka u některých souboru mkv, že jede jen zvuk a obraz ne.
   Ještě jednou dík a ať se ti podaří problém vyřešit.
   Jarda.

 76. Ahoj, Hezké počtení. Zajímalo by mě v čem upravuješ videa z kamery? Nainstaloval jsem si od gopro quick do Pc, ale načítá mi jen fotky 🙁

  • Ahoj.
   Načítám to také přes Quick. Fotky a videa mají oddělené adresáře. Podívej se do nastavení.
   Videa upravují v Adobe Premiere Pro CC, tedy platím měsíční paušál cca 635 Kč a program je stále aktuální.
   Díky za návštěvu. Večer se když tak mrknu, proč by to nemělo jít…

 77. Ještě pro upřesnění. Při nahrání videa do quiku mi hlásí že můj pc neumí HEVC. Což je blbost. Mám win 10 s procesorem core i5 6600K. To už je skylake a tenhle procesor by to měl umět.

  • Jedná se o kodek, který v počítači nainstalovaný prostě není. V tomto případě může být počítač extrémně výkonný, ale když chybí software, pak to není nic platné.
   Nějaký odkaz na stažení:
   Zde

 78. Přes VLC se mi to přehrává krásně. Zkusil jsem nainstalovat i ten conventer. Ale ani quik ani Filmora9 mi videa nechce načíst

 79. Pokud by to bylo jen kodekem, proč jej nemá vlastní výrobce v programu? Mám ještě gopro 3. Na to mám staré studio od gopra které se dnes už nedá stáhnout páč je zastaralé.Tam to platilo naopak kodek bez studia nebyl v pc. Bez studia to bylo nekoukatelné

 80. V kameře si můžu zvolit Formát: NTSC/PAL, Nebo kompresi :HEVC/compatible. HEVC by měl být ten H.264 ale takové označení tu není. Zkoušel jsem samozřejmě nahrávat videa se vším možnám. od FHD po 4K všelijaká nastavení. Nejde ani jedno video. 720p jsem ještě nezkoušel. Ale když už tu kameru mám rád bych natáčel ve FHD

 81. Tak je tu pokrok. Přes mobil to nejde nastavit. jen přímo v kameře. Jsou tam HEVC a HEVC h.264. Zkusil jsem přepnout na HEVC h.264 a quik načetl videa do médií. Když se video spustí jde pěkně trhaně. Ale tak to bych překousl než bych to upravil. Nicméně stále videa nejdou vložit do editoru když nahoře překliknu ne create. vkládájí se mi tam pouze fotky. Ani když video vezmu natvrdo ze složky a přetáhnu jej do editoru

  • Jasně že nastavení je potřeba udělat v kameře, a to ještě před nahráváním. Volíš tak formát, v jakém se video uloží. Píšeš hodně o mobilu. Abychom si rozuměli, to nedáváš vůbec do PC? Jinak trhání může být způsobeno několika věcmi. Jedna z nich je absence SSD disku (u PC). Pokud je tam klasický HDD, který se točí, nemusí být dostatečně svižný pro přenos dat. Kamera má bitrate 57 Mb za sekundu při 30 snímcích za sekundu a při 60 snímcích za vteřinu je to 75 Mb za vteřinu. To je mnohonásobně větší porce, než komprimovaná videa ve 4K na youtube. Dalším problémem může být slabá grafika nebo její malá paměť a to ať už pevná či sdílená. Vážně není 4K video jako 4K video a GoPro Hero 7 Black chrlí opravdu kvalitu se spoustou dat. Hodně lidí si muselo kvůli 4K videím pořídit nový počítač, protože už jim to stávající prostě nezvládá. I u mě k tomu časem dojde, ale těch 58 Mb/sec ještě zpracovávat zvládnu.
   O tom jsem ostatně psal i v článku 🙂
   Jinak jeden důležitý odkaz zde

 82. PC to není ten mám dost slušnej.Grafiku mám taky poměrně novou RTX 2070. Až na ten disk.Ale s tím počítám a tolik mi to nevadí, že při konvertaci se to seká. Spíš mi štve že program od výrobce v sobě nemá všechny ovladače potřebné k funkci. Samotné přehrávání v programu je sekavé. k prohlížení používám externí program VLC.
  V mobilu se v kameře nastavuje kde co a v gopro 3 jsem nastavoval i formát. Tady se to už musí přímo v samotné kameře.Videa jsem tam už dostal.Teď se naučit se samotným qiukem. Je to úplně něco jiného než co bývalo

  • To si myslím je hodně slušný stroj. Včera jsem natočil video v H. 265 4K/60 fps (a nepoužívám zvuk RAW) a při stahování do PC mi to v hodilo hlášku něco ve smyslu, že sestava je nedostatečná. Mobil je v pohodě. Můj notebook už je starý, takže se nedivím, ale u tvého počítače je to dost divné. Každopádně HEVC v plné velikosti nepotřebuji. Výsledné videa na YouTube stejně dávám s datovým tokem cca 59 MB/sec když přidávám vlastní hudbu a notebook si s tím poradí statečně. Na rendering používám Nvidia kartu, protože ta druhá vestavěná na 4K nemá patřičný výkon. Mám tam dvě, páč to je ultrabook. Díval jsi se na odkaz těch nutných specifikací pro kompatibilitu?

 83. Mobilní aplikace je k hovnu, pořád hlásí hledám vaše hodinky ale na hodinkách je simbol spojení ok. Spojení se podaří 2/10 Hodinky jsou dobré ale mobilní apk Tomtom sports je marná. Stažení aktivit z hodinek do mobilní apk trvá 30/45min z Garminu několik vteřin.

  • Se spojením nemám žádný problém. Postupuji takto: Spustím aplikaci v mobilu. Zapnu na hodinkách režim pro spojení „Ruční“ a v mobilu teprve Bluetooth. Pak se to okamžitě sype. Je pravda, že pokud jde o pětihodinový záznam, trvá to déle, ale rozhodně ne 45 minut. Do deseti minut je to hotovo.

 84. Ahoj,
  chtěla bych se zeptat, celkem intenzivně jsem ted používala 10 dní na dovolené kamerku a musím říct že CCA 2x denně mi zamrzla a bylo třeba vytahnout baterku,,, moje stara kamera git up git 2 tuhle blbost udělala tak jednou za dovolenou takže mě tohle přijde celkem dost… ted je otazka jestli kameru reklamovat nebo se stim smířit… tobě se neseká vubec?

  Ještě mě napadlo, že jsem do ní vložila neoriginální nahradní baterku, ale baterka šlape v pořádku uplně stejně jako originální, ale bohužel kamera zamrzává i s origoš baterkou… :-(.

  Díky za názor.

  • Ahoj. Děkuji za otázku.
   Zatím se mi kamerka nekousla. Většinu času ji mám na hrudním držáku a nenatáčí příliš dlouho. Hodně záleží na okolní teplotě. Práce přímo na slunci někde v teplých krajích může být problém. Rozhodně je dobré na kameře vypnout wifi, když není s telefonem propojená. Při přenosu dat se celkem zahřívá sama o sobě.
   Používám většinou „Start Recording“ a „Stop Rekording“, takže mezi tím kamerka „spí“ a když ji třeba čtvrt hodiny nebudu potřebovat, řeknu „Turn OFF“.
   Nikdy nedělám dlouhé záběry (k časosběrnému videu jsem se ještě nedostal), protože vlastním zatím jen jednu baterii a vozím Power banku, takže nemůžu posoudit, jak se kamera chová, když natáčí třeba dvacet minut či více v kuse.
   Otázka zní, po jaké době a v jakém režimu se kousla? Myslím, že by to zajímalo více lidí, nejenom mě.

  • Ahoj mám podobný problém. Gopro 7 mi zamrzalo/zaseklo sa ked som natačal deti vo vode. Žiadna veľká hĺbka iba do metra v bazéne. Ale tiež som musel vyberať baterku aby sa to dalo znova ovládať. Nešlo to ani vypnúť.
   Má niekto ešte problém, asi to budem reklamovať. Či?
   Marian

   • Ahoj Marian. Zkusil jsi reset? Tuším 10 vteřin vypínač?
    Jinak Nejnovější firmware je 1.80 Nejvíce chyb může nastat při slabé baterii. Naposled při baterii 8% chyba karty – doporučený formát karty. Dal jsem čerstvou baterii a pohoda. Se zakousnutím kamery naštěstí zkušenost nemám, ale tím, jak se kamera při nahrávání zahřívá může být na slunci asi problém. Ještě to prubni. Kolega tady s reklamací nepochodil 🙁

 85. Ja většinou jí stále držím v ruce na monopodu a mám nastavene rychle vypínaní a zapínaní vrchním tlačítkem, tzn. jdeme si trek najednou se něco mihne zmačknu natočim 10 s a zase vypnu … a takhle cely den… (hlasovku moc nepoužívám) možna je to také tím že toho točím hodně mám třeba za 10 dní přes 700 videí (nicméne jak říkám git up tohle nedelal) … ale také jen krátké video… ale pro timelaps neni problém už mi běžela kamerka i kolem hodiny a vpohodě. Co myslíš tím že ti kamera spí? jako že ti stale běží přední display? to musí docela vybíjet ne? ja jsem cca na jedné a čtvrt baterce na den….
  CO se týče režimu kousání tak je to tak nějak náhodné někdy se stane že stisknu tlačítko pro natáčení a ani se kamera nezapne, nekdy zase při přechodu z videa na fotky nebo někdy jen při zpětném přehrávání …. natáčím FHD 60 fps.
  Zkusila jsem ješte ted jak píšeš vypnout wifi a jen tak jsem si stim ted tak pul hodinky hrála a bez lagu tak třeba to muže být tím? no budu muset ješte nějaky den zkusit ponatáčet jestli se to tím vyřeší. Ohledně okolní teploty no byly to extrémy na Madeiře navečer kolem 10 °C a na slunku přes 30 …. ale rozhodně to dělalo i v těch 10 stupních ne jen v horku.

  • Včera jsem kameru nosil v ruce. Nebylo extra horko, ale teplo bylo. Pak jsem kameru ponořil do řeky a natáčel chvíli pod vodou. Vše v pořádku. Natáčel jsem i ve 4°C vodě.
   Wifi používám jen když chci přenést video do mobilu. Mám zapnuto jen GPS, ale v lese je mnohdy problém se signálem, ale co už.
   Když kamera spí, nejede žádný displej. Prostě je jako vypnutá. Do tohoto režimu se dostane dle nastavení za 15 minut nečinnosti. Dotykový displej na zadní straně se mi vypíná po minutě. Takže nekontroluji co natáčím, ale po letech s TomTom Bandit jsem se vcelku naučil odhadnout, co v záběru bude.
   Ještě se zeptám, jakou kartu máš, jestli by nemohl být problém i tam. Ale nejspíš pomůže ta vypnutá wifi a externí zařízení fungující na Bluetooth. To raději taky zakaž (tep, dálkový ovladač atp…)

 86. Tak nastavení máme stejné :-).
  Jinak ohledně BT jak poznám že se nic nechce ani nebude připojovat? Předpokládám že když u záložky Bluetooth Device není nic dalšího že je to OK že?
  A karta je asi nic moc mám ji ze starého gitupu SanDisk SDXC CLASS 10 UHS-I, 64 GB, Ale musím pořídit ješte jednu tech 64 už nestačí :D. Takže zkusím něco podobného co jsi psal v článku dokoupit.
  Ještě se se zeptám ohledně nastavení videa jaké teda je lepší používat (co používáš ty)? NTSC nebo PAL? nebo je rozdíl jen ve frekvenci – natáčení pod umělým osvětlení a o neco malo rozlišné FPS? A v nastavení HEVC nebo to HEVC+264? Videa mám jen pro sebe, stříhám v premieře CC a uploaduju jen na YT.
  Dobře a teda ješte poslední dnešní dotaz 🙂 Jak nejlepe dostat videa z kamerky do PC? Přes kabel jsem zvykla z gitapu že se klasicky otevře disk karty a přetahuju … tady se nic neděje pouze když vyndám kartu a vložím do PC což mi přijde kostrbaté …. a ješte proč se vytváří ve složce na kartě miliarda dalších souboru s koncovkami .LRV, a .THM? tohle je také pro mne novinka.

  Děkuji za odpovědi snad jsem tě moc nezahltila 🙂

  • – Každé zařízení BT se musí nejprve spárovat, takže by to mělo být v pohodě.
   – Karta by měla stačit rozhodně na to Full HD 60 fps.
   – Moje nastavení je 4K/30 fps. Používám NTSC = 30 fps/60 fps. U PAL je to jen 25 fps/50 fps. PAL je ale vhodnější u umělého osvětlení kvůli stejné frekvenci 50 Hz.
   Ukádám v HEVC+264 (cca 58 Mbs), protože HEVC na notebooku nerozběhnu, jen v mobilu.
   Také používám Adobe Premiere PRO CC a video dělám na PASS 2 v kvalitě 58 Mbs. S vlastní hudbou přidám na 59 Mbs. Pak to jde na YT. (Pošli odkaz na svůj kanál, rád se podívám. Mám se pořád co učit).
   – Z kamery to do počítače sypu přes program GoPro Quik
   Nastavíš si tam adresář, kam je to třeba vysypat. Pak se vytvoří i adresář s datem.
   – Ostatní koncovky budou v uloženém adresáři dávat smysl. Jedna je tuším náhled videa a druhá jsou GPS data. Ty lze využít v programu GoPro Quik nebo vložit do Google map. Je pod tím víc než souřadnice. Je tam přetížení, nadmořská výška, rychlost, atp. To lze v programu GoPro Quik přidat do videa. Naneštěstí to Adobe neumí.

   • No mě na notebooku HEVC běží tak přemýšlím teda jestli ukládat jen v něm… zatím také používám HEVC + 264 ….no uvidíme
    Ten gopro Quick vyzkouším.
    Jinak jsem rád že jsem našel někoho kdo také stříha v CC třeba se tě občas na něco zeptám 🙂 už mi nebaví psat pořad na YT how to make … 😀
    Jinak nevím jestli muj profil na YT se dá nazvat kanálem … ale mám tam pár videí z dovolených … nick je Michal MH tak snad to dohledáš ;).
    BTW včera za mě psala žena tak proto ten nick … nejsem baba, snad jsem tě nezklamal 😀

    • V technických otázkách pohlaví a orientaci neřeším
     Mě to nejede jen natočené z kamery. Obecně kodek H. 265 ano, ale ne s takovým bitrate. Přisuzuje to dvoujádrovému i5
     Jinak mě to ale neomezuje.

 87. Na objektivu Canon EFS 18-55 jsou poruchy ihned po uplynutí záruky (2012) Příčinou byl poškozený – ukývaný flex kabel. Celkem 4x . Stalo se i dnes t.j. 5x. Opravář sdělil, že poruchy budou pokračovat. Stačilo podle něj zhotovit v továrně flex kabel o 2 mm delší a bylo vystaráno. Jž jsem si sehnal 2ks flex kabelu dle vašeho návodu a podle něj chci opravu udělat sám. Nevím ale, zda porucha nebude zase pokračovat.

  • Dobrý den. Samozřejmě časem flex kabel zase praskne. Neustále se při ostření ohýbá a znovu napíná. S tím se dá těžko něco dělat jiného, než ho vyměnit.

 88. Zdravím, musím taky konstatovat, že kamera se často kousne a musím vytahovat baterku či kartu, někdy se mi ji podaří zapnout třeba až na potřetí, takže se asi musím smířit s tím, že nemůžu dělat nějaké pohotové záběry, kdy člověk potřebuje kameru rychle nastartovat. Dále taky cítím jak se přehřívá a nejspíše to i tomuhle dávám za vinu.

 89. Můžete mi poradit, jak zamknout otáčení obrazu, aby se video natáčelo na šířku a ne na výšku? Peru se s tím už asi 4-tý den :o( . Video mám neustále jako dlouhou nudli.
  Díky

  • Ahoj.
   Sjedeš prstem po displeji seshora dolů. Vybereš preference. Čtvrtá položka je „Touch display“ Landscape „OFF“ znamená: Při otáčení fotoaparátu ponechte menu na pravé straně.
   „UP“ znamená: Uzamkne obrazovku v orientaci na šířku.
   „DOWN“ znamená: Zamkne obrazovku v orientaci na šířku (s menu vpravo vzhůru), když je fotoaparát namontován vzhůru nohama.
   Snad to pomůže. Díky za dotaz 🙂
   Zámek (ta ikonka vedle zajíce) je tuším jen na zamknutí displeje proti nechtěnému doteku…

 90. Musím říct že sekaní nepřestalo a dokonce se občas začala kamera sama od sebe zapínat… což se mi stalo třeba v noci takže jsem přišel na to proč se do rana vybyla baterka … no kamera šla na reklamaci uvidíme co mi v alze poví až se vrátí.
  Ještě doplním ohledně koncovek je to trochu jinak než psal Jarda:
  (zkopírováno z heureky)
  Low Resolution Video soubory skvěle slouží k editaci videa na starším hardwaru, který nezvládá práci v některých video-editing programech. Druhou funkci obstarává .lrv soubor v GoProApp – některé telefony/tablety nepodporují plné rozlišení, proto se na nich přehrávají právě v tomto upraveném rozlišení.
  Jistě si všimnete, že .lrv neumí Váš počítač otevřít – stačí ho přejmenovat s koncovkou .mp4.

  .thm nebo-li Thumbnail soubory slouží jako náhled z daného videa. Opět stačí přejmenovat např. na .jpg.

  Návod
  Nyní již k jednoduchému návodu jak upravit video pomocí .lrv a vyhnout se čekání nebo frustraci z toho, že Váš počítač neumí zpracovat Full HD video:

  začneme tím, že z GoPro zkopírujeme jak originál videa, tak .lrv soubor do počítače.
  ve složce kam jste zkopírovali video viz. bod č.1, vytvoříme novou složku, kterou si pojmenujeme např „low-res“, do ní zkopírujeme soubor s koncovkou .lrv
  .lrv soubor přejmenujeme na .mp4 (windows se zeptá zda chcete pokračovat i přes možnost nepoužitelnosti souboru – ano)
  nyní máme soubory připravené k editaci, otevřete si Váš oblíbený program pro úpravu videa a pro svůj projekt používejte soubory s nízkou kvalitou, nyní již přejmenované .mp4
  jakmile skončíte se střihem, titulky, hudbou, korekcí barev atd., je potřeba nahradit nekvalitní soubory těmi originálními s vysokým rozlišením. Většina programů pro editaci videa tuto funkci podporuje, nicméně vyzkoušené to máme v programu Sony Vegas Pro v12 a Adobe Premiere.

  • To je na pytel Michale. Já musím zaklepat, že dobrý. Tak ať to vyjde a kamera funguje jak má!
   S koncovkami máš pradvu. Já to vkládám do počítače přes program Quik a taky si houby pamatuji. Dík za opravu

 91. Přátelé, pořád přemýšlím nad tím, proč se vám kamera seká. Zkuste tyto kroky: Přes program Quik zjistěte, máte-li nejnovější firmware. Zkontrolujte kompatibilitu vaší paměťové karty. Musí být pekelně rychlá. Na ní opravdu nešetřete. Ta moje má čtení 275 Mb/sec a zápis až 155 Mb/sec.
  Pak vypněte wifi, když to není potřeba. Jinak už nevím.

   • Já to nevím Martine. Jen nad tím uvažuji proč se to děje? Kartu je třeba vždy zformátovat přímo v kameře. Starší firmware taky může zlobit. Jinak je to záhada…

    • no nechci to omílat pořád dokola, ale to sekání není problém jednoho či dvou, ale je to problém většiny lidí co znám s novými gopro … pak se mi ještě moc nechce propadat panice, že skoro vše pocházelo z alzy, ale kamerka byla originál zabalena a pochybuji, že by jakýkoliv přeprodejce na tom měl jakýkoliv vliv … nicméně vše dělám podle rad výrobce atd. takže podporované karty, formátování atd. jsou samozřejmostí:) paradoxem je, že mi to dělala i 6, která po roce, se nechtěla zapnout vůbec (jen, když byla napájená) takže jsem si prošel i očistcem co se baterek týče … a firmware nemá cenu řešit, pokud nemáte kamerku starou, páč jestli se nepletu, tak poslední verze je 1.7 z ledna, takže jestli jste si ji koupili letos (když byla ve slušné akci:) tak tam ta poslední aktualizace už je

     • Martine, pravda. Jsem asi vzácná výjimka. Dnes jsem zkušebně natáčel videa na paměťovou kartu, kterou mám v kameře TomTom Bandit (SanDisk MicroSDXC 64GB Extreme PRO UHS-I (U3) ) a vše šlapalo na jedničku. Natáčel jsem v délce 1, 3, 5, 10 a 15 minut.
      Pocitově se kamera hřála více než s kartou, kterou normálně používám. Vliv ale na to mělo i to, že jsem rozsvěcoval displej. Normálně ho mám rozsvícený jen minutu a jeho jas je 38%
      Někdy ve videu nemám ani GPS data, ale kamera se kvůli ztrátě GPS rozhodně nekouše…

 92. Hahaaa tak reklamace neuznána. Důvod: závady se nerpojevily… byl proveden reupdate a uvedena kamera do tovarka. Tak uvidíme jestli se něco změnilo, nicmene jsem ted mluvil s dalšími lidmi co lvastní go pro 7 a všichni říkají to samé, kamera se občas sekne … No asi nezbýva nic jineho než se s tím smířit. Ještě někdo i trvdil že proklapění obrazu a automatické ladění světla muže to zpusobovat… tak jsem všechno vypnul a uvidíme … Jardo si klikař! 🙂
  Ještě se zeptám, používáte tu nekdo neoriginalní baterky? ja jsem si koupil z Alika a trochu se obaval co to bude dělat ale šlapou dobře 🙂 .

 93. Supr článek. Měl bych malý dotaz. Zvazuji koupi jelikož potřebuji fotit pohyby. S mobilem to moc nejde. Dokáže kamera taky fotit nebo pouze natáčet video? Hlavně ten pohyb aby bal dostatečně ostrý oproti mobilu. Díky

  • Děkuji
   Kamera umí samozřejmě i fotit. Třeba 30 snímků v sekvenci. Jinak jde uložit z videa jakýkoliv snímek a ostrost je perfektní i za slabého světla.

 94. Tak musím říct že po těžkých 3 dnech v rakousku kde dostala kamera celkem hodně zabrat (feraty, sjezd Salzy a canyoning) jsem zaznamenal jen jedno seknutí (kamera se nechtěla zapnout přes rychlé spuštění ani přes spouštěcí tlačítko …) ale někde jsem slyšel že by mělo stačit fakt dlouze třeba 15s držet spouštěcí tlačítko a problem se vyřeší… a HLE! vyřešil! nebylo konečně potřeba vyndavat baterku (což by v těhlech podmínkach stejně nešlo), takže za mě aktualizace super a nedam už na kameru dopustit!

 95. ahoj ,prosim te jak nastavim gopro hero 7 bleck, funkci zrychleneho zapinani,nahravani jen jednim tlacitkem ?dik

 96. mám samsung A50 a měl jsme gp7 propojenou s telefonem. půl roku fungovalo bezvadně. nevím, co se stalo, ale uz nemuzu telefon propojit s kamerou přes wifi. restart kamery a připojení jsem prováděl několikrát, stejně jako telefonu. nemůže být v telefonu nějaká fajfka u nastavení wifiny nebo něco záludného?

  • Ahoj Martine. Těch možností, kde by mohl být problém je víc. Zkus nastavit na kameře wifi 2.4 GHz na místo 5 GHz (nebo opačně) co to udělá. Také je potřeba pro spárování zapnout Bluetooth. Předpokládám, že wifi v kameře máš zapnutou 😉

 97. Pingback: Acer Predator Helios 700 aneb herní notebook i jako pracovní nástroj | Jardův svět

 98. Pingback: Acer Predator Helios 700 aneb herní notebook i jako pracovní nástroj | Jardův svět

 99. Pingback: Acer Predator Helios 700 aneb herní notebook i jako pracovní nástroj | Jardův svět

 100. Pingback: Jak jsem kupoval nový notebook | Jardův svět

 101. Mimochodem, moc dobře a detailně napsaná recenze. Jen mě zarazila ta hlučnost 60 dB. To mi připadá strašně moc. Topit to musí šíleně. 🙂

  • Děkuji. Já to jako recenzi neberu. Spíš jako několik uživatelských postřehů 🙂
   Hlučnost jsem měřil mobilní aplikací. Nemám na to techniku, ale šlo jen o maximální otáčky ventilátorů (CPU 4889/min a GPU 4578), což nevyužívám. Hlučnost se držela pod 60 dB.
   Mám nastaveno „Zesílený“ a na hraní to stačí. Pro běžné užívání je to na „Normal“, což je v podstatě nehlučné. Otáčky ventilátorů jsou přibližně 1583/min u CPU a 1456/min u GPU. Při hraní hry (Zesílený) se oba ventilátory pohybují v otáčkách kolem 3024/min a to se může nárazově zvýšit. Jak jinak podle zatížení.
   Maximální teplota dnes naměřená byla u hraní 80°C u CPU a 58°C u GPU. Na automatiku si to podle potřeby přidá, aby teplota klesla a pak to otáček ubere. Celkem to ztichne, když zobrazím třeba mapu ve hře a není tam v podstatě co počítat 🙂
   Jen pro zajímavost u osmi jádrového Heliosu 700 naměřili 66 db, ale ten má tuším ventilátory tři.

 102. Ahoj, na GoPro 4 se při natačení HD videa dalo i fotit, kde to i na Go Pro 7? dekuji milan

 103. Pingback: Acer Predator Helios 700 aneb herní notebook i jako pracovní nástroj | Jardův svět

 104. Dobrý den pane, mě u objektivu ef-s 17-55 též,, blbne,, AF. Nicméně jde ale neostri na to co potřebuji. Vždy mázne tak nevím, rozebrane jsem to měl a flex kabely se zdají být v pořádku. Jen nejsou prilepene ale tak volně lozene řekl bych je možné že se jen vyvlekl částečně z konektoru? (špatný kontakt) nebo už do něj zasáhla ruka neodbornika (kazisveta)? Děkuji za odpověď.

 105. Dobrý den,
  myslíte, že bych stejným způsobem mohla opravit i Objektiv Nikon 18-105mm f/3,5-5,6 AF-S DX G ED VR, bohužel mi také přestalo fungovat automatické ostření.

 106. Ahoj, za boha mi nejde v ntb spustit program gopro quick…zkoušel jsem několikrát reinstalovat, měnit přihl. údaje kvůli diakritice, prostě nic. Nějaká rada?

 107. Takhle, mně se ještě nikdy nepodařilo quick spustit..takže tam žádná data nemám. Přeinstalovával jsem nejmíň 5x, nikdy mi nejde quick v ntb (coffee lake, 8 GB ram) spustit. Zkoušel jsem i nový účet u gopro.com a nic.

   • JJ, to dělám,promazávám i adresáře, ještě jsem zjistil, že jsem měl na disku asi je 8gb volného místa, tak jsem pročistil..teda stáhnutí toho buildu trvá dlouho

 108. Hm tak nic, program se nainstaluje, ale jakmile ho chci otevřít, 2x se zatočí kolečko a nic…

  • Vzpomněl jsem si, že mě takhle nešel Photoshop CS6. Nakonec jsem ručně prošel správce zařízení a pokusil se každý ovladač aktualizovat. Měl v tom prsty RealTek (zvuková karta) a od té doby to šlo. S novým počítačem jsem ale stejně musel starý Photoshop za 18 000 Kč oželet a platím měsíčně „pronájem“
   Zkus projít ty ovladače a pochopitelně si vypni antivir, třeba to může blokovat.
   Nepsal jsi o paměti, ale 8Gb RAM by mělo stačit. Na disku ale potřebuješ určitě víc.

 109. Opět nic, a to aktualizovány ovladače, smazáno a odinstalováno vše od gopro, restart pc, stažení Quiku a při instalaci odpojeno od wifi…Já už fakt nevím, to je komedie..

 110. Tak pozor, nakonec jsem uspěl, musel jsem přejmenovat (aby bylo bez diakritiky) už. jméno a odpov. složku jako administrator přes příkazový řádek. Každopádně díky Jardo, dodals mi energii díky které jsem se na to nevysral…:-)

 111. Akorát,že se mi to v ntb při 4k rozlišení a 60 fps seká…v čem tedy natáčet, abych mohl video zpracovat, resp.přehrávat. Zase tak moc se v této problematice neorientuji..

    • Zajímavé je, že borec, který si říká trail hunter, a také jezdí traily, a také natáčí na gopro hero7, ve video návodu na yt „Jak natáčet videa z trailů, aby to youtube dobře vypadalo“, uvádí dost odlišné nastavení než tady Jarda…

     • Hele já mu to neberu. Má léta zkušenosti a zjevně ví o čem mluví, ale to neznamená, že je to jediná cesta 🙂
      Mě se tohle celkem osvědčilo, protože já chci mít originál ve 4K. Zmenšit to jde vždy.
      Kdo chce, ať točí jak chce. Myslím, že videa pořízená ve 4K vypadají na youtube celkem schopně 🙂

 112. Jardo článok super a super delo trochu ti závidím.Mám podobnú skúsenosť s noťasom.Momentálne ne trho produkty sú všetko čína aj ked sa to tvári že to vyrobili v Čechách.

  • Díky Milane za přečtení a komentář! Zrovna dnes jsem narazil na článek o české univerzální nabíječce na notebooky z Číny. Jen logo bylo české 🙂

 113. Pingback: Jaroslav Chmelař – Otázky a odpovědi k tématu HUDBA | Jardův svět

 114. Pingback: Batoh Predator M-Utility – batoh pro pořádný notebook s příslušenstvím | Jardův svět

 115. Pingback: Jaroslav Chmelař – Otázky a odpovědi k tématu HUDBA | Jardův svět

 116. Dobrý den,
  Mám dotaz ohledně videa a zvuku v něm. Po dovolené ve Skotsku jsem si v appce GP v telefonu sestrihal videa, prohnal filtrama, dodal vlastní hudbu apod., ale ve dvou místech se najedou útlumi a používá “originální” zvuk z videa.
  Existuje nějaký způsob jakým ztlumit zvuky z videí nebo je úplně vypnout?
  GoPro Hero 7 white

  Díky moc,
  Břeťa

  • Dobrý den. Já sice hlavně stříhám v Adobe Premiere PRO, ale už jsem párkrát dělal video i v mobilu. Nejspíš je chyba někde v samotném střihu. Nejspíš je nutné v každém úseku vypnout původní zvuk a pohlídat si to.

 117. Pingback: Jaroslav Chmelař – Otázky a odpovědi k tématu HUDBA | Jardův svět

 118. Pingback: GoPro Hero 8 Black – první dojmy | Jardův svět

 119. Pingback: GoPro Hero 8 Black – první dojmy | Jardův svět

 120. Pingback: GoPro Hero 7 Black | Jardův svět

 121. Dobry den,
  gratuluji ke skvelym fotkam. Narazila jsem na Vas web, kdyz jsem hledala foto ptaka, ktery by mohl navstivit Bylinkovou zahradu ve Valticich. Pracuju na propagacnim videu pro tuo neziskovku a hodila by se mi Vase fotka Sykora Babka.
  Bylo by to mozne?

  Nejste nahodou pribuzny Lubomira Chmelarem, ktery spolu s jeho zenou zili v New Yorku a zalozili tu Bylinkovou zahradu? http://www.bylinkovazahradavaltice.cz

  • Dobrý den.
   Děkuji za pochvalu. Típněte mi obrazovku s konkrétní fotkou o kterou máte zájem a pošlete mi ji na email postmaster@jarduvsvet.cz Pošlu Vám větší velikost do videa, bude-li to možné a bez loga. Dále si nárokuji aby ve výsledném produktu byl uveden zdroj alespoň v popisu.
   Nevím o žádném příbuzném, že by žil za oceánem, takže těžko soudit. Spíše shoda jmen.
   S přáním hezkého dne Jaroslav Chmelař.

 122. Dobrý den, mám dotaz na GoPro Hero 7 Silver. Při přenosu fotografií do aplikace jsou fotky s názvem GPTempDownload.jpg a při uložení do galerie je tam pouze jedna, ta poslední fotka. Nevíte kde je zakopaný pes ?

  • Dobrý den. Snad jsem dotaz pochopil správně. Videa ani fotografie, tedy média nestačí stáhnout jen „do aplikace“. Odtud je nutné je ještě stáhnout na uložiště v telefonu aby byly dostupné stejně jako videa či fotografie pořízené telefonem. Tedy každá se musí označit zvlášť (nebo hromadně) a stáhnout do telefonu, nikoliv jen do aplikace. Je to takový dvojitý proces. Stejně je to i při umísťování obsahu na sociální sítě.

 123. S tím dvojím stahováním to je dobře, ale při ukládání do galerie telefonu , jelikož mají všechny fotky (ne videa) stejný název, tak se přepisují a zůstane tam jen ta poslední (v galerii).

  • Tak jsem to teď zkoušel. Vyfotil jsem sérii fotek (30 v kuse) a přetáhl do aplikace. Aplikace se zeptala, jestli chci přenést konkrétní fotografii nebo všech 30. Zadal jsem 30 a jsou doma.
   Zkontroloval bych aktuálnost firmware, aplikace a samozřejmě nastavení.

 124. Pingback: Vesmírná odysea | Jardův svět

 125. Pingback: Vesmírná odysea | Jardův svět

 126. Pingback: Vesmírná odysea | Jardův svět

 127. Pingback: Vesmírná odysea | Jardův svět

 128. Pingback: Bzenecká projížďka | Jardův svět

 129. Pingback: Jaroslav Chmelař – Otázky a odpovědi k tématu HUDBA | Jardův svět

  • Ahoj. S gimbalem nemám žádnou zkušenost. Začínal jsem s kamerou TomTom Bandit, která neměla stabilizaci. Potom jsem přešel na GoPro Hero 7 Black a ta už je celkem slušně stabilizovaná. Poté jsem koupil GoPro Hero 8 Black, která má stabilizaci už více než slušnou. Jsem s ní hodně spokojený. Zvažuji i GoPro Hero 9 Black, ale především kvůli větší výdrži baterie a čelnímu displeji. Jediný o kom vím, že používal Gimbal je Mara Horis Mara Horis Youtube ale už vozí kameru také bez gimbalu. Z hruďáku ji přesunul na spod integrální přilby…

 130. Pingback: GoPro Hero 7 Black | Jardův svět

 131. Pingback: Jak jsem kupoval nový notebook | Jardův svět

 132. Pingback: Batoh Predator M-Utility – batoh pro pořádný notebook s příslušenstvím | Jardův svět

 133. Pingback: TomTom | Jardův svět

 134. Pingback: Fotobrašna Lowepro ProTactic SH 180 AW | Jardův svět

 135. Pingback: Z Brna do Bzence a zpět na enduro kole | Jardův svět

 136. Pingback: Moje první kytara Ibanez AW54CE‑OPN | Jardův svět

 137. Pingback: Moje první kytara Ibanez AW54CE‑OPN | Jardův svět

 138. Pingback: Jaroslav Chmelař – Otázky a odpovědi k tématu HUDBA | Jardův svět

 139. Dobrý den, je nějaká možnost jak propijt sluchátka z televizí? Přemýšlím i o koupi soundbaru kdyby šlo připojit sluchátka na soundbar a poslouchat TV v LDAC třeba. Děkuji za radu

  • Dobrý den. Sluchátka lze připojit k jakékoliv televizi, která má Bluetooth nebo audio konektor jack 🙂 Jaký kodek se v TV využívá netuším, nikde jsem na to nenarazil. Není to doména jen TV od SONY? Zkoušel jsem na TV Panasonic a nyní Philips (Android TV). Obě mají DOLBY ATMOS a poslech ve sluchátkách velice solidní a prostorový. Dokonce jsem měl sluchátka spojené s mobilem a TV současně, ale zrovna nikdo nevolal, takže nevím jestli a jak to běží. Přeji Krásné Vánoce a skvělý nový rok 2021.

   • Děkuji za rychlou odpověď. Taky přeji krásné Vánoce a štastný nový rok. Moje tv právě bluetooth nemá, tak vymýšlím nejjednoduší propojení z tv. Myslíte že mám koupit nějaký převodník nebo jen klasické bluetooth do usb?

    • Děkuji.
     Pokud nemá televize BT, měla by mít alespoň konektor na sluchátka, ale z vlastní zkušenosti vím, jak je to nešikovné mít tak dlouhý kabel. Do USB mám vyzkoušený HDD a bezdrát klávesnici. Možná by stálo za to vyzkoušet nějaké BT zařízení do USB, ale aby to mělo Bluetooth 4. Jak to bude komunikovat s TV by mohlo být na stránkách výrobce. Já zkoušel do USB připojit herní sluchátka USB Dolby 7.1 Acer Galea 350 a ani ťuk. Když je připojím k mobilu Sony Xperia XZ Premium, tak normálně jedou. A ještě existuje nějaká varianta vytáhnout zvuk z HDMI, ale zkušenost nemám.

  • Tomu člověku bych moc nevěřil. Zeptat se na spolupráci dvou zařízení a on doporučí místo jiného modulu jiná sluchátka 😀 Díval jsem se na specifikaci jak toho zařízení, tak sluchátek a mělo by to být v pohodě. Pokud bude někde problém, ve sluchátkách bych ho rozhodně nehledal. Ten člověk nemá SONY rád a nejspíš ta sluchátka nikdy nedržel v ruce 😀
   Čert ví, jak to bude s tím výstupem z HDMI a proč nešli cestou USB, ale tady je to jistota, že zařízení ten zvuk z TV vytáhne. U USB by to mohl být problém. Přeji hodně úspěchů. Zkrátka ať to klapne.

   • Tak jsou koukal že jste se zapojil do diskuze na czc 😀 Vymyslel jsem to tak to: ke sluchátkům koupím MEE audio Connect TV pro propojení s TV abych mohl sledovat film na sluchátkách a koupím ještě kabel 3,5 mm jack asi 5 metrů k příležitostnému hraní her aby byla latence co nejnižší. To by mohlo fungovat pěkně ne?

    • Jen mne popudilo, když se někdo ptá na spojení zařízení k TV, televize a konkrétních sluchátek a druhý doporučuje jiná sluchátka a ne jiné řešení 🙂 Krom toho 40 ms nebo 100 ms už není tak drastický rozdíl. Pokud to zpoždění kompenzuje televize, není moc o čem přemýšlet a za mne je to jen marketingový tah. U her, kde člověk komunikuje s ostatními hráči, je to ale jiná písnička.
     S tím hraním her je to trochu omezené. WH-1000M3 nejsou herní sluchátka a jejich mikrofon je jen a pouze pro telefonování. U her nelze použít. Jednak je kabel jednosměrný (viz web Sony). To znamená, že jde jím pouze zvuk ze zdroje do sluchátek a přes BT se k počítači připojí jako zařízení pro přehrávání médií. Z prvopočátku jsem to řešil tak, že jsem připojil mikrofon M-Audio Uber Mic, který má vlastní zvukovou kartu a do nich kabelem připojil sluchátka. Spojení ideální. Později jsem objevil USB 7.1 herní sluchátka a byť hrají oproti Soňákům „příšerně“, ten efekt DOLBY ATMOS (cca 500 Kč pro Windows) je vážně pecka.
     Vždy je to kompromis a sluchátka nikdy nebudou úplně univerzální. Věřím ale, že ve spojení s TV budou fungovat dobře.

 140. Pingback: Trail pro mírně pokročilé na Kameňáku | Jardův svět

 141. Pingback: TomTom GO Discover 7″ – Technologická novinka nebo očesaná navigace? | Jardův svět

  • Děkuji moc Marki.
   Je to bezva. Kde bych byl bez Kolofixu. Doteď bych se s tím rozčiloval. Teď jsem ještě udělal pár změn v ergonomii, protože od minulého videa se mi změny neosvědčily a něco jsem dal zpět a páčku k ovládání sedlovky má palec lépe na dosah.
   Určitě se zase někdy zastavím, protože na vidli a tlumiči dělám jen základní údržbu a na to musí kouknout i profesionálové z Kolofixu. Od roku 2016 to bude něco chtít. 🙂

 142. Pingback: MOZA mini MX – Levný gimball pro mobil, který překvapí… | Jardův svět

   • Dobrý den, potřeboval bych vyměnit kabel v objektivu Canon 24-70 2.8 L, měl by být postup v podstatě stejný? Kabel se zřejmě dá sehnat, ale bojím se, že to pak nesmontuju správně a objektiv nebude stejně funkční. Neudělal byste to za mne?

    • Dobrý den. Pokud si na takovou opravu netroufáte, pak je nejlepší volbou vyhledat servisní středisko. Já se opravami objektivů běžně nezabývám, takže Vám v tomto směru nemohu pomoci. Každý z objektivů má své specifické součástky, takže je opravdu na místě vyhledat servis. Přeji Vám, ať je objektiv brzy fit!

 143. Pingback: Bateriová stanice Ecoflow River – River MAX a solární panel Ecoflow 160 W | Jardův svět

 144. Zajimalo by me proc Discover 7 neumi v malych obcich a vesnicich cisla domu, kdyz puvodni Premium X to same umi i ve vesnicich…!!!
  Jsem z toho uplne brunatnej a nejradsi bych s nim svihnul o zed….!!!

  • Bohužel je to záležitost tvůrce map pro TomTom. Sám do map přidávám co jde přes Map Reportér, ale dost jim to trvá a někdy se to tam neobjeví ani za rok.

 145. Pingback: Jaroslav Chmelař – Otázky a odpovědi k tématu HUDBA | Jardův svět