Fotobrašna Lowepro ProTactic SH 180 AW

Už dlouho chyběla nějaká brašnička v mé výbavě. Jsou totiž situace, kdy s batohem na zádech zkrátka vadíte svému okolí. Jen namátkou si vzpomenu na několik situací, kdy batoh nepřicházel v úvahu…
… Fotografování ve sklenících arboreta, Fotobrašna Lowepro ProTactic SH 180 AWkde je mnohdy mezi rostlinami opravdu málo místa. Fotografování v některých zámcích a hradech, kde je batoh na zádech docela velkou překážkou a do ruky ho vzít nelze, protože byste neudělali jedinou fotku. Například skleník v zámku Lednice je právě takovým typickým příkladem.
Návštěva u rodiny, či nějaké hromadnější oslavy. Ani sem se batoh moc nehodí 🙂
Novou fotobrašnu Lowepro ProTactic SH 180 AW jsem si sám nevybral, byl jsem obdarován, a proto se jí tak trochu podívám „do kapes“, abych si ujasnil její přednosti.
Brašna ProTactic SH 180 AW se řadí doprostřed mezi ProTactic SH 120 AW a ProTactic SH 200 AW, což není ani příliš malá fotobrašna a ani přespříliš velká. Zkrátka tak akorát. Její účel je jasný. ProTactic SH 180 AW nemá nahrazovat komplet fotobatoh, je pouhým doplňkem ve fotovýbavě do míst, kde celý fotobatoh nepotřebuji. Kompaktní, avšak prostorná. Zkrátka brašna pro účely, kdy nepotřebujete s sebou tahat komplet celou foto výbavu a nemáte před sebou cestu 20 km.fotobrasna_lowepro_protactic_sh_180_aw_2

Nejprve se podíváme na fotobrašnu ProTactic 180 AW zvenčí od shora dolů. Nyní však něco k popisu a informacím uváděným výrobcem. Rozměry jsou uvedeny takto: (šířka x hloubka x výška měřeno v cm).

  • Vnější rozměry: 34,9 x 21,5 x 28
  • Vnitřní rozměry: 30 x 12,5 x 26,2
  • Hmotnost: 1,3 kg

U hmotnosti musím dodat, že výše uvedená je včetně ramenního popruhu, malé sliplock brašničky a dvou univerzálních přezek s kompresními pásky a karabinami pro upevnění například stativu. Samozřejmě také včetně veškerých dodaných variabilních přepážek se suchým zipem, které si troufám tvrdit, že z větší části necháte doma. Dvě většinou postačí 🙂 V podstatě se dá váhově odlehčit na kilíčko 🙂Fotobrašna Lowepro ProTactic SH 180 AW

POHLED ZVENČÍ
Barva brašny je osvědčená černá a tuším, že modní barevné variace u tohoto modelu nejsou k dispozici. Materiál je pevný, odolný otěru a poměrně snadno se čistí.
Vrchní díl, tedy víko je ze strany od těla vybaveno skořepinovou výztuhou, která zlepšuje ochranu techniky. Uprostřed víka je podélně uprostřed zip, který odděluje skořepinovou část víka od měkké části látkové. Díky zipu se tak můžete nouzově dostat seshora do brašny. (Látková polovina víka umožňuje snazší přístup do brašny. Pokud by byly obě poloviny se skořepinou, moc by to nešlo). Ať už pro paměťovou kartu či objektiv. K paměťovkám se dostanete poměrně snadno (později to rozvedu), ale pro objektiv, který budete mít na bocích vnitřního prostoru brašny je to spíš trochu „voprus“ a lepší je brašnu normálně otevřít. Pro láhev s vodou v krajní přepážce to ale není problém. Je nutno mít na paměti, že tento horní zip není chráněn pryžovým obšitím, proti vniknutí vody. Proto je ideální využít za zhoršených klimatických podmínek vždy všité pláštěnky, kterou je fotobrašna Lowepro ProTactic SH 180 AW vybavena. Nějaké krytí je sice zevnitř, ale proti vytrvalému dešti to není.
Víko má jedinou velkou přezku. Tu lze bez potíží ovládat i v rukavicích. Dále je pak vnitřní prostor uzavřen zipem se dvěma jezdci. Přístup k němu je zamezen víkem, které po obvodu překrývá okraje celé brašny.

Na obou stranách a na straně přední jsou k dispozici rozsáhlé možnosti využití modulárního systému SlipLock, tedy česky, můžete po obvodu zavěsit několik dalších brašniček. Ať už pro příslušenství, láhev s vodou nebo si pomocí dodaných přezek zavěsit třeba nějaký svršek. Možností je nepřeberně a i malý stativ na brašnu zavěsit lze.Fotobrašna Lowepro ProTactic SH 180 AW

Nahoře najdeme podélně ve středu brašny páskovou rukojeť s gumovým úchopem. Pokud chceme brašnu na rameno, je k dispozici odnímatelný ramenní popruh. Je nastavitelný, jak jinak.
Rozšířená část ramenního popruhu je posuvná, má dobré větrání. Vprostřed je pryžový zdrsněný pásek, který má zamezit klouzání. Zatím se to jeví jako funkční řešení. I v tričku v létě není problém. Popruh netlačí, neškrábe.
Z vnější strany je možnost zavěsit opět modulární systém SlipLock. Například Malou brašničku Accessory case, která se k brašně dodává, tedy například na digitální diktafon, či jiné příslušenství nebo třeba jen vysílačku. Uchycení samotného popruhu na brašně je z důvodu váhy provedeno kompletně na slitinových okách. Karabiny jsou kombinací slitiny a oceli. Po zkušenosti s podobnými výrobky, které nejsou tlakově odlity, mám trochu obavy. Před lety mi v zimním období, ne nepodobný systém na brašně notebooku praskl a noťásek měl štěstí, že neletěl z pěti metrů ze schodů na beton. Čas tedy ukáže, jak se s tím Lowepro popasovalo, protože zátěž na oka a karabiny těch pět kilíček jistě bude. V nejhorším si vyrobím systém ocelový 🙂

Z vnitřní strany, tedy blíže k tělu, máte k dispozici jednu kapsu na nějaké ty tiskoviny. A4 sem nenacpete, ale třeba knihu v měkké vazbě o rozměrech 17 x 24 x 1,5 cm sem v pohodě dáte nebo mé oblíbené knihy Plané rostliny či Stromy v rozměru 11,5 x 19,2 x 2,2 cm sem dáte obě vedle sebe (i když Stromy jsou kapánek útlejší 1,5 cm). Také sem můžete dát sadu odrazných desek 60 cm (5 v 1).
Je to v podstatě jediná kapsa volně přístupná bez zipu či přezky. Jen malý suchý zip, který v případě vložení knih nebude zapnutý.

Ze spodní, vnitřní strany, tedy blíže k tělu najdeme kapsu na zip. Je označena příslušnými piktogramy. Najdete v ní všitou pláštěnku pro brašnu. Nutno podotknout, že tato pláštěnka je velikostně navržena pro samotnou brašnu s jednou SlipLock brašničkou na straně. Na zakrytí příslušenství, tedy čehokoli na přední straně či druhém boku brašny na SlipLock systémech zapomeňte a musí to dolů, pokud chcete ochránit celou brašnu a vše v ní.

POHLED ZEVNITŘ
Pokud rozepneme přezku víka a zvedneme jeho přední část, máme tak bez rozepínání hlavního úložného prostoru pro fototechniku k dispozici jednu širokou kapsu, v níž je prostor dále rozdělen. Na okraji kapsy, z vnitřní strany najdeme kapsičku se zipem, kde si můžeme uložit peníze, doklady či cokoliv důležitého, o co nechceme přijít vytahováním nějakých dalších věcí. Znáte to, vytahujete něco ven a rukou vezmete i něco dalšího. Jste na lávce a pod vámi je dvě sta  metrů, silný vítr a pápá… 😀Fotobrašna Lowepro ProTactic SH 180 AW
Směrem dovnitř brašny je další trojkapsa s pogumovaným lemem. Osobně bych ji asi dělil na dvě stejné a nebo jednu celou. Do nejmenší se vleze pouze propiska. Hned vedle je část pro vizitky či zdravotní nebo platební kartu a ta největší pojme cestovní pas, univerzální čtečku karet či cokoliv podobného.
Další kapsa, která je lehce polstrovaná a je hned za trojkapsou směrem ke středu brašny, je primárně určena pro tablet. Výrobce uvádí do velikosti 8,4″. Těžko soudit, jestli měl na mysli úhlopříčku displeje nebo celého zařízení. Já bych to typoval na sedmičkový tablet. Pokud máte desítku, musíte jít do 200 AW. Já tablet nemám, takže si tam můžu dát mobil 🙂
V celé této příruční kapse najdeme také karabinu na zavěšení klíčů.  „Nafouknutelnost“ příruční kapsy, tedy možnost roztažení je do 4 cm. Osobně bych přidal o 0,5 cm. Je třeba ale počítat s tím, že na celé vnější straně této kapsy je přišitý celý přední komplex úchytů pro SlipLock systém a přílišná „otevřenost“ této kapsy by pro pár kilo objektivů ve SlipLock kapsičkách zavěšených na vnější straně nebyla nejvhodnější a docházelo by k přílišnému „blembání“.
Každopádně mi sem vleze můj nový přírůstek v knihovně, a to kniha Ptáci Evropy, severní Afriky a blízkého východu v druhém vydání. Dokonalá určovací příručka o rozměrech 13,5 x 19,5 x 2,6 cm. Jinak sem můžete dát něco z kabeláže, filtry či horalku 🙂

Po rozepnutí hlavního prostoru pro fototechniku se podíváme prvně na víko zevnitř. Je zde, jak už jsem uvedl, vnitřní překrytí zipu a celý interiér tašky má látkový povrch s hydrofobními vlastnostmi. Najdeme zde také dvě kapsičky pro paměťové karty. Jsou gumo-tkaninové. Podobné gumě na teplácích 🙂
Kapsička je překrývací. To znamená, že jedna část překrývá tu druhou. Nadzvednete jednu část a za druhou kartu vsunete. Je to proto, aby karty z kapsiček nevypadly.

Vlastní prostor pro fototechniku je v podstatě jedna odnímatelná polstrovaná nádoba. Do ní dle potřeby můžete vkládat další, až bych řekl nepřeberné množství přepážek. Máme tady dvě velké s centrální koncepcí pro uložení zrcadlovky. Tři střední přepážky, kterými můžete vhodně rozdělit tři vzniklé prostory na poloviční objem. To se zejména hodí pro ty, kteří používají menší pevná ohniska. 20, 30, 50…
Pak jsou zde další dvě mini přepážky, které vám umožní naskládat některé věci na sebe. Tedy udělat patro 🙂
Mě osobně ty dvě velké přepážky naprosto stačí 😀

CO SEM VLEZE A CO NE?
Každopádně protože můžu vycházet ze svých možností a dosavadních zkušeností, budu s prostorovými možnostmi fotobrašny Lowepro ProTactic SH 180 AW pracovat z vlastního pohledu, tak jako doposud 🙂Fotobrašna Lowepro ProTactic SH 180 AW

Protože mám na svém fotoaparátu Canon 7D též namontovaný battery grip a rozhodně jej nehodlám pokaždé sundávat, je třeba brašnu přizpůsobit tak, abych do ní dal to, co tam dát chci.
7D má ale velikost ze všech stran profesionální zrcadlovky, je tedy větší, než amatérská zrcadlovka, která je podstatně menší. Je tedy třeba ji vložit do brašny bez nasazeného objektivu (pokud chci zachovat systém dvou přepážek), to samozřejmě neplatí, pokud mám sadu krátkých skel. V mém uspořádání sem mohu dát zrcadlovku s battery gripem a nasazeným objektivem Canon EF 100 mm f2.8L IS Macro USM. Pochopitelně bez nasazené sluneční clony. I tak pod objektivem ještě několik centimetrů volného místa zbývá.
Když se rozhodnu místo uspořádat malinko jinak a objektiv nenasadím, vypadá to takto…
Ať už dám zrcadlovku dovnitř jakkoliv, brašna ji sice bez problémů pojme, ovšem se také znatelně vyboulí, což může někomu způsobit problém s vložením tabletu do přední kapsy či vložením knihy.
Do prostoru po stranách zrcadlovky dám po jednom objektivu. Z jedné strany Sigma 10-20 f3.5-5.6 EX HSM s nasazenou sluneční clonou. Do druhé Canon EF100 mm f 2.8L IS Macro USM bez nasazené sluneční clony (ta je volně pod objektivem a ten je do ní vložen, tedy jako by byla namontována opačně), avšak s nasazenou objímkou a destičkou na stativovou hlavu. Nahoře zbývá ještě místo, takže tam mohu položit Canon EF300 mm f 4L IS USM s nasazenou objímkou a destičkou pro upevnění na stativovou hlavu (sluneční clona je součástí objektivu – zasouvací). Pro zvýšení bezpečnosti fototechniky mohu použít mezi technikou mini přepážky. Pokud chci dát ještě nad Sigmu extender 1,4 x III., nezapnu u brašny zip, pouze přezku.
Blesk sem už nedám vůbec. V případě nouze mám ale pro něj samostatné pouzdro, stejně tak pro třístovku, stovku, extender a další.

Modulární systém SlipLock. Dlouho jsem nemusel přemýšlet, co do malé brašničky dám. Nápadů na věci, které tam dát, je víc, než samotného prostoru v brašničce 🙂
V první řadě jsem zkusil kombinaci: Ofukovací balónek, štěteček, dálkové ovládání (oba díly drát i bezdrát včetně kabelu), extender 1,4 x III. To je kapacitní maximum brašničky. Ještě je třeba někam udat mikrofon, hledáček na displej atp…

Realita je ovšem jiná. Někam jdu, tak mám zrcadlovku na krku s příslušným objektivem, který chci. Všechny tři uvedené objektivy se do brašny pohodlně vejdou a v případě třístovky i na výšku, což je pro mě velice dobré. Mohu tak mít nasazen jeden objektiv na zrcadlovce a minimálně tři mít v brašně k rychlému použití a to se mi hodně líbí. Plus nějaké knihy na determinaci 🙂

Kdyby místa ubývalo, mám ještě mnohá alternativní řešení 😀

To byla jen taková zkouška kapacity. Ve skutečnosti do interierů toho až tolik nepotřebuji. Postačí mi toho polovina. Do budoucna chci pořídit nějaké malé pevné skélko, abych mohl fotit i člověka. Občas se to hodí a široká Sigma na to není. Takže rodinka Canonů se jistě časem rozšíří 😀

Snad vám poskytnuté informace pomohou, pokud se rozhodujete také pořídit pro svůj foťáček příslušnou přepravní brašnu. Za sebe mohu Lowepro ProTactic SH 180 AW doporučit. Pro mé účely naprosto dostačující. Zatím mám s brašnou nachozeno kolem stovky kilometrů…

Please follow and like us:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Trocha počítání ;-) Prosím doplňte... *