Fotobatoh Lowepro Pro Trekker 400 AW

1O.4.2011

Lowepro Pro Trekker 400 AWKdyž začnete vybírat fotobatoh pro svoji zrcadlovku, měli byste myslet trochu dopředu, což jsem ani já, ostatně jako většina lidí, neudělal. Při výběru prvního fotobatohu jsem byl přesvědčen o tom, že pro jednu zrcadlovku a pár objektivů zvolené zavazadlo postačí. Časem jsem se přesvědčil o opaku a místo v batohu začalo zoufale scházet.
Nejvíce mrzutá však byla skutečnost, že v malém fotobatohu nemohu mít na fotoaparátu nasazený kterýkoliv z objektivů, protože se zkrátka do batohu nevleze, a musel jsem se tak omezit na nasazený seťák Canon EF-S 18-55 f/3,5-5,6 IS nebo Sigmu 10-20 f/4-5,6 EX DC HSM. Ostatní objektivy už jsou fyzicky „moc velké“. Nemožnost upnutí stativu byl také silný argument pro koupi nového batohu. Po několika měsících jsem proto vybral fotobatoh podstatně větší a mnohem variabilnější. Předešlý CompuDaypak mi přitom sloužil takřka tři roky a je stále jako nový.

Lowepro Pro Trekker 400 AWFotobatoh Pro Trekker 400 AW od firmy Lowepro se řadí svou velikostí doprostřed řady Pro Trekker mezi modely 300 AW a 600 AW, což jsou v podstatě velikosti ohnisek objektivů řady L, které nasazené na zrcadlovce batoh pojme.
Tato řada je určena, jak už název napovídá, profesionálům, kteří na své vybavení kladou vyšší nároky a svou cenou se řadí někam do high end sféry mezi batohy firmy Lowepro. Nicméně ani já coby „zapálený“ fotoamatér nepohrdnul jsem nabízeným komfortem a kvalitou. Batoh by totiž měl být v cenové relaci přibližně kolem deseti procent ceny techniky, kterou ochraňuje. Musel jsem se však smířit i s jistými vlastnostmi, které mohly být v této cenové relaci promyšleny poněkud lépe. Ovšem toto nemusí být překážkou pro každého. Více v odstavci „Kde udělali inženýři chybu“.

POHLED ZVENČÍ
Když se podívám na batoh 400 AW, je v barevné kombinaci šedá, Lowepro Pro Trekker 400 AWšedohnědá a černá. Záleží ale na světle, které na něj dopadá. Může se totiž zdát, že jde o barvu šedozelenou a šedohnědou. Jde o slídovou barvu, která má tuto vlastnost odrážení světla. Černá zůstává černou. Materiálově batoh působí kvalitním dojmem. Voděvzdorný zip hlavního prostoru pro fototechniku je masivní a evokuje pocit bezpečně uložené techniky. Jde totiž o YKK zip. Všechny zipy, kromě těch na odnímatelné ledvince a kapsy ukrývající „nosič“ pro nohy stativu, mají vždy dva jezdce proti sobě. Každý z jezdců je opatřen očkem z pevné šňůrky polovinou zalité v gumě pro pohodlné ovládání.

Batoh má po stranách dvě uši, které slouží například ke snadnějšímu uložení do auta nebo také usnadňují držení batohu na klíně v autobuse či vlaku. Na každé straně má batoh jednu velkou kapsu a na každou z nich nejenom pomocí tunelu lze díky upínacím páskám něco dodatečně připevnit. Lowepro Pro Trekker 400 AWNapříklad skládací židličku, stativ atp. Na přední straně je to však malinko propracovanější. Na spodku tunelu najdeme kapsu na zip, ve které se ukrývá látkový „nosič“ nohou stativu. Viz fotografie. Pokud potřebujeme dovnitř pro fotoaparát nebo objektiv, není potřeba stativ z batohu sundávat.

Na spodní straně batohu najdeme dvě upínací pásky, které můžeme použít třeba pro odložení maskovací sítě nebo bundy a podobně. Najdeme zde i kapsu na suchý zip, v níž se ukrývá všitá pláštěnka batohu. Nahoře najdeme odnímatelný vrchní díl, který má dvě kapsy s voděodolnými zipy a je možné ho použít jako samostatnou ledvinku. Po odepnutí alespoň dvou ze čtyř přezek ledvinky získáme možnost podívat se, kde má batoh horní ucho, Lowepro Pro Trekker 400 AWkteré jde pro používání vystrčit ven z poza horního dílu a získáme tak přístup k zipu hlavního prostoru pro fototechniku a ke kapse pro notebook, která je součástí víka hlavního prostoru pro fototechniku. Pro otevření tohoto prostoru je nutno kromě zipu odepnout tři přezky, takže se fototechnika jen tak nevysype. V kapse pro notebook najdete samostatné pouzdro, do kterého notebook uschováte a které má zařízení chránit. Nebo zde můžete místo noťasu mít sadu odrazných desek pro macro atp.

Záda batohu jsou velmi dobře propracována. Popruhy jsou široké a velmi pohodlné a jsou vybaveny kompresními páskami pro nastavení tuhosti a dohromady čtyřmi kusy tzv. Lowepro Pro Trekker 400 AWSlipLock smyček na připevnění dalšího příslušenství. Stejně tak bederní popruh je široký a pohodlný s kompresními páskami na nastavení tuhosti a je vybaven dalšími čtyřmi SlipLock smyčkami. Perličkou je, že bederní pás je podle potřeby odnímatelný, což budete potřebovat například v letadle nebo jinde, kde by nebylo pro uložení místa nazbyt. Nebo jako samostatný pás pro SlipLock brašničky.
Odnímatelné jsou i dle potřeby ramenní popruhy. Nahoře za popruhy najdete úzkou kapsu, kde se ukrývá plastová pomůcka pro usnadnění výškového nastavení popruhů. Lowepro Pro Trekker 400 AWTento plastový výrobek vsunete hluboko mezi suché zipy popruhů a batohu a poté můžete nastavit výšku popruhů na batohu dle vašich požadavků. Co možná zaujme či potěší je přezka na hrudním popruhu. Má totiž dvě funkce. Jednu jako přezka a druhou jako píšťalka, což může být užitečné, pokud se na horách ztratíte třeba v mlze. Hrudní popruh lze také do určité míry výškově nastavit.

POHLED ZEVNITŘ
Nyní se podíváme dovnitř batohu. Hlavní prostor pro fototechniku je jednodílný velký prostor, který je dále volitelně oddělen dvěma hlavními přepážkami ve vertikální rovině. Tyto dvě přepážky jsou koncipovány tak, aby se daly na obou svých koncích zahnout tak, abychom mezi tyto dvě přepážky mohli pohodlně umístit profesionální zrcadlovku s nasazeným objektivem Lowepro Pro Trekker 400 AWEF 400mm f/2.8L IS II USM, a to ať už umístíte zrcadlovku shora dolů nebo opačně. Volně vložený se vleze i objektiv EF 500mm f/4L IS USM. Ovšem tělo fotoaparátu musíte dát někam na bok hlavního prostoru pro fototechniku. S menším objektivem se vleze i další tělo fotoaparátu. Zrcadlovku pomohou na místě udržet také dva pružné pásky na suchý zip. To proto, aby vám fotoaparát po otevření batohu neočekávaně nevypadl. K hlavním přepážkám lze volitelně připnout pomocí suchých zipů dalších osm přepážek, které si přizpůsobíte podle velikosti Lowepro Pro Trekker 400 AWobjektivů a ostatního příslušenství. Když už jsme u příslušenství, tak jistě potěší, že batoh obsahuje malou brašničku na kabely, aby se bezcílně nepotulovaly po prostoru s fototechnikou.

Víko hlavního prostoru na fototechniku má na své vnitřní straně čtyři kapsy na drobné příslušenství a čtyři kapsy na paměťové karty, které si sofistikovaně můžete označit, a to tak, že toto označení symbolizuje, je-li v kapse vložena karta plná či prázdná, čímž se zvyšuje přehlednost.

Když otevřete pravou boční kapsu batohu (tedy ta po vaší pravici, máte-li batoh na zádech), objevíte v ní „všitý“ nylonový sáček na hydrapak. Lowepro Pro Trekker 400 AWTen jde po uvolnění suchého zipu samozřejmě vytáhnout úplně. Kapsa je také opatřena dvěma otvory ven. Jedním protáhnete hadici hydrapaku a druhý dole slouží k odtoku například dešťové vody z kapsy, která se dovnitř může dostat právě otvorem pro hadici. Dvoulitrový hydrapak sem krásně vleze a ještě zbývá nějaké další místo například na malou svačinku nebo jiné drobnosti, kterým by případných pár kapek nemohlo uškodit. Otevřete-li kapsu levou, objevíte dvě menší kapsy na příslušenství, což může být nějaký ten filtřík, better beamer, baterie do blesku či lékárnička a nebo co vás tam nacpat zrovna napadne. Já zde mimo jiné ukrývám středovou tyč stativu. Lowepro Pro Trekker 400 AWZ rohu do rohu se sem krásně vleze a je v případě potřeby poměrně rychle dostupná. Dále zde pro rychlý přístup najdete také dvě kapsičky na paměťové karty, takže jich batoh obsahuje celkem šest. Kdybyste je měli naplnit všechny, máte kapacitu na mnoho záznamů. V tomto případě si to dovedu představit jen při naplnění Full HD videem, ovšem jsou lidé co cvakají, jako by datel dělal hnízdo 😉

LEDVINKA
Tento systém je kapitolou sám pro sebe. Lowepro Pro Trekker 400 AWLedvinka tvoří svrchní část batohu a kryje tak nejenom dva jezdce u vodotěsného zipu YKK hlavního prostoru pro fototechniku, ale také kapsu pro uložení notebooku a horní ucho batohu je-li potřeba ho schovat. Také zamezuje přístupu k horní přezce, která brání jednak otevření hlavního prostoru pro fototechniku a také nečekanému opuštění pouzdra s notebookem kapsu batohu. Jak už je napsáno výše, je ledvinka připnutá k batohu čtyřmi přezkami. Má dvě kapsy s voděodolnými zipy. Uvnitř jedné, té menší, najdete plastovou karabinku pro uchycení klíčů a můžete si sem dát například doklady, peněženku atd. Druhá, větší kapsa bez problémů pojme sešit A5 a vejde se i časopis National Geographic o rozměrech VxŠ = 253×173 mm. Takže si zde můžete uložit mapu, povolení pro vstup do parku nebo itinerář a další věci. To je na vás. Ledvinka má svůj popruh ukrytý sofistikovaně pod polstrovanou částí. Takže vcelku rychle z ní uděláte zavazadlo zavěšené kolem pasu nebo střechu batohu.

Lowepro Pro Trekker 400 AWCo mne potěšilo a co jsem na batohu hledal (když vynechám SlipLock systém), bylo místo pro zavěšení štětečku na čištění optiky nebo tužky. Na vnitřní straně ledvinky najdeme hned dvě po stranách polstrování. Ledvinka sama o sobě je rozměrově poměrně velká, a proto nepočítejte s tím, že ji budete mít na ledvinách a nad tím ještě batoh. Ledvinku musíte nosit buď samostatně nebo vpředu. To vše platí pokud máte výšku menší než 185 cm.

KDE UDĚLALI INŽENÝŘI CHYBU?
První zklamání přišlo doma, když jsem si začal batoh prohlížet. Na jedné z bočních kapes, aniž bych vyvinul jakkoliv nadměrnou sílu, se roztrhlo očko na jezdci přímo u gumového zesílení. Kvůli takové banalitě se mi nechtělo nic reklamovat, neboť už tak jsem na batoh čekal tři měsíce od objednání. Předělal jsem tedy roztržené očko na nejméně používané místo, a sice pouzdro notebooku.

V materiálech se píše, že místo pro notebook je na tloušťku 2,5 cm. Člověk tak nějak čeká, Lowepro Pro Trekker 400 AWže je to minimální hodnota a že bude nějaký prostor pro roztažení. Ovšem to jsem se mýlil. Do samotného ochranného pouzdra jsem musel notebook přímo našlapat. Není divu, že při letištní kontrole nemusíte notebook vyndávat, jde to opravdu ztuha. Všechny ostatní parametry sedí, jen ta tloušťka… Pouzdro s takovým notebookem ale do kapsy batohu už nedáte. Zkrátka to nejde. Můžete ho nacpat pouze bez něj, tedy notebook, nebo pouzdro. Věnoval jsem chvíli času a pátral jsem po notebooku, který by měl tloušťku 2,5 cm. Hledal jsem u čtyř předních výrobců, kteří dodávají na náš trh. Lowepro Pro Trekker 400 AWChtěl jsem dostatečně výkonný, a tak jsem nehledal nic laciného. Došel jsem k závěru, že takový notebook zkrátka není. Všechny s akceptovatelným výkonem mají kolem tří centimetrů tloušťky v lepším případě. Běžně však tři a půl. Tento parametr splňují pouze netbooky, které jsou sice úspornější, ale výkonově mnohem slabší. V tomhle byl CompuDaypak zlatý. Bez námahy se můj 15,4 “ notebook vešel. Byl v bezpečí a ještě bylo místo na tiskoviny. Kapsu pro notebook raději používám na knihy pro identifikaci zvířat a rostlin a pouzdro jsem přenechal přítelkyni na netbook.

Když si vezmete profesionální stativ, který je určený pro objektiv 400mm, zjistíte, že se tunelem neprotáhne. Neprotáhne se proto, páč drtivá většina Lowepro Pro Trekker 400 AWfotografů přírody používá návleky na ochranu a maskování stativu LensCoat. Pokud je na stativu nemáte, ani tak není vyhráno. Možnost, jak využít tunel, je trochu šalamounsky vyřešená. Nejdřív sundáte středovou tyč a pak tunelem provlečete pouze dvě nohy a třetí necháte venku (viz fotografie na začátku článku). Pak stáhnete stahovacími pásky. Nebo se na tunel vykašlete a nohy zasunete do nosiče nohou a stáhnete stahovacími páskami, což vám umožní pouze varianta upevnění na přední víko hlavního prostoru pro fototechniku. Zkrátka tunely měly být objemnější.

Netuším, jak se měřilo, ale evidentně špatně. Lowepro Pro Trekker 400 AWU mnohých batohů je uvedeno, že mají všitou pláštěnku pro případ extrémního počasí a ani zde tomu nebylo jinak. I když nejsem profesionál, očekával bych u batohu určeného pro profesionály větší důmyslnost. Jdete fotografovat a co si vezmete? Kromě fototechniky samozřejmě také stativ. Jelikož jste profesionál a na fotoaparátu máte čtyřstovku sklo, je zřejmé, že ten stativ bude takový, aby techniku unesl a netřásl se, tedy žádné ořezávátko. Lowepro Pro Trekker 400 AWPokud použijete pro upnutí stativu přední víko s nosičem nohou, zjistíte, že pláštěnku přes stativ nepřetáhnete tak, abyste schovali celý batoh. V této věci jsem trochu experimentoval. Sundával jsem hlavu stativu, ledvinku, použil jsem pro stativ tunel a vynechal nosič nohou, ale ani tak se mi nepovedlo schovat do pláštěnky celý batoh. Pláštěnka byla napnutá k prasknutí, a přesto se mi nepodařilo schovat víc než přibližně 80% batohu s tím, že by pláštěnka po nějaké době sama sjela, neboť ji nebylo možné pevně zafixovat nahoře. Byla by to však jen otázka času, kdy by se někde pláštěnka protrhla, a tak jsem od dalších experimentů upustil. To ještě nepočítám s tím, že na jednom boku nosím navíc trojnožku Ameristep, aby bylo na čem sedět při dlouhém čekání. LedvinkaPokud tedy může být pláštěnka použita jak bylo zamýšleno, máte dvě možnosti. Vzít stativ a popřípadě všechno ostatní do ruky, nebo stativ upnout vodorovně zespod batohu a všechno ostatní vzít do ruky.

Ještě bych měl poznámku ke kapse, kde je na zádech uschovaná plastová pomůcka na regulaci výšky zad. Sem mi velmi často napadalo jehličí a když má někdo silné ruce, mohl by mít s čištěním potíže. Možná by neškodilo, kdyby i tato kapsa Ledvinkabyla zavřena suchým zipem. Přezky, především ty malé a zejména pak ty od ledvinky připnuté u ramenních popruhů, je nemožné ovládat v silnějších rukavicích. Už tak je celkem problém přezku rozepnout bez rukavic. I zde by bylo záhodno trochu pošpekulovat a dát tomu profesionální formu. Zkrátka ze strany polstrování není dost místa pro palec či ukazováček. Jinak krytí v gumě je fajn. Vzhledem k cenové relaci takového batohu a zařazení do high end třídy by nebylo od věci takovéto věci dotáhnout do úspěšného finále.

JAK PROBÍHALO SAMOTNÉ TESTOVÁNÍ…
Testuji zásadně přímo v praxi a jelikož nejsem prodejce ale zákazník a majitel zakoupeného výrobku stejně jako ostatní, nemám potřebu mazat med kolem pusy nikomu, ale také ani zbytečně výrobek hanět. S batohem mám do dnešního dne nachozeno něco málo přes čtyřicet kilometrů. Převážně po lesních stezkách a cestách. Nekvalitní očkoŽádný ze svahů neměl více než 40°. Do hor jsem se zkrátka zatím nedostal. Zato jsem vyzkoušel vítr, písek a déšť. Batoh se váhově pohyboval mezi 13kg až 15kg. Podle toho, kolik jsem vzal vody a jestli jsem měl trojnožku Ameristep. Fotografickou výbavu beru vždy všechnu včetně baterií a nářadí. Jen nabíječky jsem do terénu netahal. Vyzkoušel jsem si jak se fotografuje v leže s batohem na zádech i v sedě na trojnožce při čekání.
Vyzkoušel jsem déšť, kroupy, mráz, sníh a písek. Batoh vždy obstál na výbornou. Voda se do látky nevsakuje a všude uvnitř bylo sucho. Co se týče nošení, nenechte si namlouvat, že batoh na zádech ani necítíte. To platí tak do prvního kilometru 😉 Protože je velmi pohodlný a lepší batoh jsem na zádech neměl, dá se říct, že celou váhu, kterou nesete, nenesou záda, ale vaše nohy. Člověk je tak těžší a kroky jsou obtížnější, ale rozhodně to celé nepociťujete na zádech. Jen jste malinko ztěžkli. Důležité je dát si práci s nastavením všech popruhů, výšky zad, kompresních pásek na nastavení tuhosti.Lowepro Pro Trekker 400 AW
Nenechte si ani namluvit, že nosit stativ na víku prostoru pro fototechniku (tedy nejvzdálenější místo od zad) není dobré, že je to strašná páka a že to tam lítá atp. Někde možná ano, ale ne na tomhle batohu. Za celou dobu nošení jsem o stativu ani nevěděl. Mám s ním již našlapáno několik set kilometrů a to nejen po horách. Žádná páka, žádné převažování. Stativ i s hlavou má téměř dvě a třičtvrtě kilogramu. Zkrátka pohoda.

Dle mého se koupě takového batohu vyplatí tomu, kdo toho hodně nachodí a má poměrně těžkou fototechniku, a to ať už díky množství nebo velikosti. Tomu, kdo potřebuje kvalitní ochranu pro svou techniku a nebojí se do ní investovat 10% ceny techniky a mnohdy i méně. Pokud se na cestách bez notebooku neobejdete a ten váš je tenší než 30 mm včetně nožiček a oželíte velikost všité pláštěnky, smíříte se s tím, že kanadská firma šije v Číně a přesto to na ceně není znát, pak vám již nic nebrání a batoh si kupte 🙂 Já osobně batoh sehnal o více než 2500 Kč levněji, než je doporučená koncová cena výhradního dovozce. Přitom obchod, kde jsem batoh pořídil, nakupuje právě tam. Jsem velmi spokojen i přes výhrady, které jsem výše uvedl. Koupě je jenom na vás… Na některé funkce a vylepšení jsem přišel až po napsání článku a natočení videa, takže jsem je sem ani nevložil. Na závěr jsem si připrail krátké video, které je jako obvykle natočeno mobilním telefonem Nokia N8 a na Youtube si ho můžete pustit v HD kvalitě. Některé věci ve videu nejsou. Nezabývám se v něm odepnutím rameních poruhů, ani jak sundat bederní popruh. Také jsem vynechal práci s kapsou a pouzdrem na notebook. Jednoduše ukazovat jak tlačím notebook nohou do pouzdra se mi nechtělo 😉 

Návod jak neztratit popruhy na připevnění stativu naleznete zde.

Please follow and like us:

3 thoughts on “Fotobatoh Lowepro Pro Trekker 400 AW

  1. Právě stojím před koupí nového batohu. O této 3 batohů vím již dlouho ,ale stále váhám zda Lowepro 600 AW nebo Mr. Jan
    Moje výbava je celkem velká a potřebuji batoh kam dám celou výbavu. Protože jak to tak chodí v životě, když si zrovna člověk nevezme některý objektiv, tak právě ten potřebuje. Momentálně mám Lowepro Compu Treker AW Plus(a jsem max. spokojen), ale nevejde se mi tam jedno sklo a některé příslušenství. Moje výbava(5D II,7D,17-40,100 2.8 IS,200 2.8,300 2.8 IS,500 4 IS,TC 1.4x II,filtry a ostatní příslušenství.

    • Zdravím, osobně bych se, (pokud stávající batoh vyhovuje), zaměřil na stejný či typově podobný s většími rozměry. Další variantou jsou SlipLock systémy, které dokáží výrazně zvýšit variabilitu stávajícího batohu.
      Nejlepší je si s sebou vše vzít do prodejny a pohodlně vyzkoušet. Je sice fakt, že stoupání do svahu a klesání dolů v prodejně asi nasimulovat nejde, ale vše ostatní docela dobře ano. Jinou radu nemám.

  2. Pingback: Fotobrašna Lowepro ProTactic SH 180 AW | Jardův svět

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Trocha počítání ;-) Prosím doplňte... *