GoPro Hero 7 Black

Dlouho jsem GoPročku odolával. Neznamenala doposud pro mě výrazné zlepšení. Rozhodně ale znamenala změnu kompletní techniky a příslušenství, do čehož se fakt moc nikomu nechce, ovšem nebylo zbytí 🙂 Předem upozorňuji, že se nejedná o recenzi, ale soupis uživatelských zkušeností a pár možností nastavení.
Zkrátka až kamera GoPro Hero 7 Black mne přesvědčila ke koupi. GoPro Hero 7 Black má několik předností, které stojí za koupi. Jednou z nich je velice ostrý a na cenovou kategorii napříč celým spektrem výběru akčních i neakčních kamer vynikající obraz ve 4K rozlišení při 60 fps. Druhý a nezanedbatelný argument je výborná stabilizace obrazu a ta je až tak dobrá, že v podstatě nepotřebujete další zařízení, jakým je gimbal stabilizátor, do kterého musíte s sebou nosit baterie a starat se o další zařízení. Gimbal je sice top zařízení, ale pokud se smíříte s tím, že tu a tam nebude horizont úplně v rovině (což já na kole určitě uvítám) a občas se obraz pohne, pak se nemusíte starat o další zařízení a život s akční kamerou se vám jistě zjednoduší.GoPro Hero 7 BlackDalším z důvodů ke změně je displej, který je navíc dotykový. Když jsem měl kameru Bandit na přilbě nebo řídítkách, tak byl úhel záběru dán jejím umístěním, ale když jsem dal kameru na rameno nebo na hrudník, tak vás nic tolik nepotrápí, než když si nemůžete v danou chvíli zkontrolovat, kam se kamera dívá. Obzvláště pak, když při umístění na hrudníku stále měníte výšku posedu teleskopickou sedlovkou dle terénu, ve kterém se nacházíte. Čili se mění pohled kamery jako takový a vy si v nastavení úhlu záběru musíte zvolit ten správný kompromis. GoPro Hero 7 Black

Dotykový displej může být problém v rukavicích. To je fakt, ale mezi různými režimy můžete cestovat krátkým stiskem tlačítka na boku pro zapínání kamery nebo vyslovit příkaz. Další možností je stisknout a držet u zapnuté kamery tlačítko „Mode/Power“ a následně stisknout tlačítko nahrávání. S nastavováním je to horší a tam musejí rukavice dolů.

Co bych kvitoval s povděkem je stereofonní záznam zvuku kamery, který oproti předchozím modelům doznal jistého vylepšení. Jak už jsem zmiňoval výše, tím, že se u GoPro Hero 7 Black obejdete bez gimbalu, se také vyhnete zaznamenávání ruchu servomotorů při srovnávání horizontu u stabilizace obrazu. Je tedy docela možné, že nebudu muset používat externí mikrofon pro záznam zvuku či dokonce nahrávat zvuk jiným zařízením.
Co mi naopak vadí je dosti nedokonalá GPS, kde oproti TomTom Bandit GoPro Hero 7 Black ztrácí několik „délek“. Zkrátka Quick GPSfix je top a vše ostatní je kdesi vzadu. 
Bez příjmu signálu GPS nebudete mít k dispozici metriky. I přesto, že jsem se snažil najít způsob, jak metriky do videa dostat v programu Adobe Premiere PRO CC, odpovědi se mi zatím nedostalo. Buďto jde o programy „třetích“ stran a nebo o program GoPro Quick, což plně nevyhovuje mým požadavkům na zpracování videa a na metriky si musím nechat zajít chuť stejně jako na 24 bit 96 kHz zvuk ve videích a používat pouze DVD kvalitu :-/GoPro Hero 7 Black

Další věcí, která díky zpětné kompatibilitě zůstává stejná, je způsob montáže. V tomhle tom měla kamera TomTom Bandit zase jasně navrch. Pokud totiž chcete kameru umístit jinam, pořád musíte něco šroubovat. Na hrudníku je potřeba kloub, na přilbě ne. Potřebujete kameru dát na stativ a zase šroubujete. U TomTom Bandit to bylo vyřešeno mnohem lépe a během dvou vteřin jste kameru nacvakli tam, kde jste ji potřebovali. Tím ale nechci říct, že by řešení od GoPro bylo špatné nebo snad nefunkční. Jen je zdlouhavé. 

Nabíjení baterie, to je poměrně zvláštní věc. Do 91% vám na displeji svítí zeleně nabíjení a pak to vypadá, že už se nenabíjí. Když ale kameru vypnete, všechny tři notifikační diody svítí červeně a až zhasnou, je teprve nabito. Na samotnou baterii potřebujete nabíječku nebo ji nabíjíte v kameře. V tom měla kamera TomTom Bandit zase navrch, protože buď jste mohli baterii nabíjet v kameře přes kabel nebo jste baterii dali nabít do jakéhokoliv USB slotu. 

Nabíječku pro GoPro baterie si ale musíte koupit zvlášť. Doporučuji také náhradní baterii, neboť GoPro Hero 7 Black neoplývá zrovna dlouhou výdrží, což čítá kolem jedné hodiny, a tak musíte vybírat to, co budete natáčet namísto toho, abyste nechali kameru jet a pak si doma jen vybrali záběry, které se vám hodí. 
Zatímco jedna baterie v kameře Bandit vydrží cca 3 hodiny, a to mám dvě, z nichž tu druhou mezitím mohu nabíjet nebo mohu napojit na powerbanku přímo kameru, přičemž zůstává kamera vodotěsná, u GoPro Hero 7 Black musíte buď baterii vyjmout nebo odstranit krytku konektoru USB-C a nabíjet za provozu, čímž ale snížíte vodě a blátu odolnost. 
Každopádně člověk musí tahat další krám, jakým je nabíječka.GoPro Hero 7 Black

Jak už jsem zmínil výše, GoPro Hero 7 Black má USB-C konektor, což je bezesporu velká výhoda. Dále je vodotěsná bez pouzdra do 10 metrů, což by většině lidí mělo v pohodě vystačit na běžné použití v drsných podmínkách. Ovládání je intuitivní a velmi jednoduché. Velkou výhodou je možnost nastavení vyvážení bílé, připojení až tří externích zařízení přes Bluetooth a potěší též možnost připojení 5.4 GHz wifi s mobilním telefonem pro přenos souborů, použít však můžete i pomalejší 2.4 GHz, pokud to váš telefon nezvládá. Možnost živého streamu by byla též vynikající věc. To ocení hlavně Youtubeři či FB nadšenci. Říkám by byla, kdyby nebylo u live streamu nutné být na wifi, což je totéž, jako o několik vteřin později odeslat nahrané video. Zkrátka kdo by z outdoorové kamery streamoval z baráku, když na to může použít mobil a nemusí nic nastavovat…
Byla by to fajn funkce, ale přes operátora se mi video nepodařilo streamovat a na wifi máme tak složité a dlouhé heslo, že se mi ho do aplikace nechtělo datlovat, ale časem vyzkouším. Takhle je streamování pro mě k ničemu. V nastavení jsem našel pouze možnost streamovat video v rozlišení 480p nebo 720p na FB. Snad na Youtube to bude těch proklamovaných 1080p. 

Jako významný benefit také chválím možnost využití filtrů, tedy jejich montáž před objektiv namísto stávajícího skla.
Timelapse už je tady dávno, ale u GoPro Hero 7 Black mi to přijde jednodušší, zejména pak noční timelapse. Dalším významným prvkem je hlasové ovládání. To zůstává aktivní dalších 8 hodin po vypnutí kamery, takže můžete ráno kameru zapnout hlasovým pokynem. Ne vždy se mi podařilo kameru přesvědčit, aby udělala to či ono, ale přičítám to své špatné americké angličtině, která je implicitně nastavena a je potřeba poměrně silné bramborové z ohně vytažené výslovnosti. Je třeba říct příkaz jedním dechem. Jako by šlo o jedno slovo a ne o tři.
Na jednu stranu nemusím pouštět z rukou řídítka, na druhou stranu, proč bych při jízdě kameru vypínal 🙂 Ale rozhodně tuto funkci nijak nezatracuji.
Musím také pochválit zapnutí a vypnutí záznamu jediným tlačítkem. Je to takové jednodušší než pro to či ono hledat jiné tlačítko.

Skvělá funkce je automatická orientace videa a také menu na displeji. To je super funkce. Hlavně pokud se natáčí s kamerou vzhůru nohama. Člověk tak nemusí ručně nastavovat otočení obrazu. Dále pak, ať už máte kameru natočenou jakkoliv, vidíte jednu ze tří notifikačních diod. Jedna je na přední straně, druhá na zadní straně nad displejem a třetí je na spodní straně vpravo, takže máte pořád přehled, že kamera natáčí.GoPro Hero 7 Black

Hypersmooth – pojďme si teď povědět, jak využít nastavení kamery na maximum. Tedy maximum z pohledu rozlišení 4K při 60 snímcích za sekundu a přitom využít stabilizace videa Hypersmooth, neboť v tomto tématu není ani letitým uživatelům tak úplně jasno a Hypersmooth stabilizace v jejich nastavení končí někde na úrovni 2.7K či dokonce jsem četl, že maximem je 1080p.
Takže jak na to? Je to jednoduché. Priorita je nastavení video formátu v záložce regional  – videoformát. Tam platí, že NTSC = 30 a nebo 60 fps (snímků za vteřinu). Pro video formát PAL = 25 nebo 50 fps. Rozdíl je tedy v tom, že NTSC je frekvence obrazu 60 Hz a u PAL 50 Hz. Nyní tedy postup:
Prvně zvolíte režim video. Prstem sjedete po displeji od shora dolů a klepnete na „Preference„. Vyberete záložku „General“ a ve „Video compression“ vyberete možnost „HEVC“ nebo „H.264+HEVC„. Vrátíte se zpět a vyberete záložku „Regional“ a v položce „Video format“ zvolíte „NTSC„.
Z nabídky pak úplně vyskočíte a přejedete prstem po displeji zespodu nahoru. Vrátíte se tak z „Preference“ na normální obraz. Klepnete na nastavení videa dole. Vyberete FOV = Wide, RES|FPS = 4K|60, Stabilization= AUTO… To ostatní je na vás, ale…

…Je třeba upozornit u režimu NTSC, že se jedná o frekvenci 60 Hz. To znamená, že při umělém osvětlení vám bude obraz blikat, neboť u nás je frekvence proudu nastavena na 50 Hz, což odpovídá režimu PAL. Také je třeba říct, že u HEVC se jedná o kodek H.265 a třeba Facebook vám takové video nevezme. Oznámí vám, že je video příliš velké a odmítne je uploadovat. Se stejným videem, ale v kodeku H.264 již mít problém nebudete. Také je trochu problém s H.265 při přehrávání v DiviX playeru. Mě osobně to hlásí chybu a kodek se nestáhne. V programu Adobe Premiere Pro CC problém není. Rozdíl datového toku při záznamu do formátu 4K může být celkem zásadní.

Záznam do 4K/ (16:9) : 25 fps = 57 Mb/sec. 30 fps = 57 až 58 Mb/s, a při záznamu 50/60 snímků za sekundu je datový tok 75 Mb/s. 
To je celkem zásadní co do náročnosti zpracování a přehrávání. Na 75 Mb/s už hardware notebooku v současné chvíli nestačí :-/
Takže je na zvážení, zda-li 4K při 60 fps s HEVC skutečně potřebujete, protože i když to váš počítač zvládá bravurně, Youtube pak zpracovává 60 snímků na místo 30, potažmo místo 25 (pokud zvolíte formát obrazu PAL) a logicky se na tom (více snímků za sekundu) negativně podepíše komprese a následně spadne kvalita videa.

Co za své peníze dostanete?
Papírovou krabici s polykarbonátovým průhledem. Kamera je pochopitelně namontována v montážním rámečku. Baterii najdete mimo kameru.
Jedna montážní přezka, jeden šroub, montáž na rovnou plochu, montáž na zakřivenou plochu. Poměrně robustně vyhlížející cca 58 cm (včetně konektorů) USB-C kabel. Bezpečnostní upozornění a hafo GoPro samolepek. Návod si musíte stáhnout z internetu.
– Kdyby někdo potřeboval CZ návod, který tam byl a pak zase ne (možná už zase je), tak napište a pošlu. 

Co bych nedoporučil je jít s ISO přes 3200, protože pak je obraz tak zrnitý, že se to hodí fakt jen jako dokumentační záznam něčeho důležitého, třeba když potkáte Yetiho :-D. Nastavil jsem si maximum ISO 3200. Dále bych doporučil vypnout wifi, pokud nejste napojeni na mobil. Každá úspora na baterii se počítá 🙂 A ten zbytek už je zase na vás 🙂

Pro svoji kameru jsem zvolil kartu ADATA Premier ONE MicroSDXC 128 GB UHS-II U3 Class 10. Myslím, že plně bude odpovídat záznamu 4K/ 60fps a přece jen člověk ji nemůže pokaždé vysypávat do počítače v týž den 🙂

Jako příslušenství jsem si zvolil prozatím mini stativ SHORTY, který se dá použít i jako selfie tyčka a vysunout lze z 11.7 cm na 22.7 cm. Je z pevného plastu a díky své kompaktní velikosti se vejde do kapsy i s kamerou. Stativ nemá možnost variabilního nastavení nohou. Je buď roztaženo, či zataženo. Každopádně to postačuje, pokud si chcete natočit skok či průjezd, aby vám kamera v klidu postála. Stativu bych vytkl jen snad pár věcí. První je, že pokud „teleskop“ vysunete, je potřeba pro zapnutí kamery buď použít hlasový příkaz nebo ji při zapínání tlačítkem podržet zespodu, protože jakmile na tlačítko nahrávání vyvinete tlak, „teleskop“ zasunete zase dolů 🙂
Druhá věc je, že pokud držíte Shorty v ruce a natáčíte, je třeba sevřít dlaň tak, aby nožky o sebe nevrzaly. Projevuje se to totiž v nahrávce nepříjemným zvukem vrzání. Tady by neškodilo nějaké pogumování, ale váha je rozhodující. Stativ je akceptovatelně těžký, a sice 70 g. Kamera v montážním rámečku váží 140 g. 

Pro natáčení na kolo mám hrudní držák Niceboy a tak uvidím, jak to všechno funguje 🙂
Zkrátka kamera GoPro Hero 7 Black má velmi široké využití a myslím, že mě bude opravdu bavit.

Záznam z nově objeveného trailíku na Kamenném vrchu v Brně. Délka přibližně 850 m s osmdesáti výškovými metry lehce dolů. Trail se několikrát rozdvojuje a tak je možné si tady užít opravdu „kopec“ zábavy a jet to pokaždé jinak. Jen upozorňuji na větve. Někde je to úzké, někde zase nízké…
– Nyní už používám i GoPro Hero 8 Black – Několik prvních postřehů zde: http://www.jarduvsvet.cz/gopro-hero-7-black/

Please follow and like us:

87 thoughts on “GoPro Hero 7 Black

 1. Ahoj, takže je možné bez problému natáčet s napájecím kabelem v síti? Vybírám kameru do hudebního studia a potřebuji aby dokázala natáčet i několik hodin bez přerušení. Z článku vyplývá že ano ale radši bych to měl potvrzeno. Děkuji, jinak pěkná rececenze

  • Ahoj. Natáčet s napájecím kabelem lze. Externí mikrofon se připojuje do konektoru USB-C a jestli je rozbočka i pro napájení, tak to nevím. Limitem je v zásadě paměťová karta. Pokud jde o stream, tak to jsem ještě nezkoušel, ale i když bude kamera na WiFi, myslím, že záznam půjde také na kartu. Pokud stačí čas záznamu, který probere karta, tak by neměl být problém.
   Děkuji za přečtení a komentář.
   Jarda.

 2. Díky za rychlou reakci, té karty jsem si vědom. Ještě bych se zeptal, jestli ti kamera někdy zamrzla?. Čet jsem že se dost přehřívá, a je nestabilní.

  • Zatím je to v pohodě, ale taky ji nenechávám točit zbytečně dlouho. Obvykle do 15 minut.
   Včera jsem natáčel pod vodou, která byla hodně studená a změna teplot neměla žádný dopad. Uvidíme ve velkých vedrech, ale určitě jí bude líp než mě v cháničích a přilbě.
   Jediné negativum bylo, že po vytažení z vody nereagovala přes zatečenou vodu v otvorech pro mikrofony na hlasové ovládání (GoPro stop rekording)
   Zatím jsem tedy žádný zásek nezaznamenal a to ani když šel obraz na mobil…

 3. Mám dotaz když mám tu hlavní obrazovku černou že nefunguje mohl jsem něco špatně přepnout?kolega má prý že si ji může vypnout ale já teď po tom co si s ní hrál syn nevím jak to zprovoznit. Nebo je to na reklamací? Moc díky

 4. Zdravim,předně chválim pěkný stránky.chci se zeptat na kameru go pro hero 7 black..nemohu stahnout video z kamery do galerie telefonu. Jde pouze zvuk s komentářem ‚ video neni podporováno‘.foto jde v pohodě.nevim,jestli je to nastavenim,nebo sd kartou,nebo čím
  Díky za radu
  Ať se daří.
  Z.Bílek

  • Ahoj Zdeňku. Děkuji za pochvalu a komentář.
   Mě to jede bez problémů. Zřejmě pro dané video (použitý formát) nemáš v telefonu ten správný kodek. Něco podobného mi dělá telka u některých souboru mkv, že jede jen zvuk a obraz ne.
   Ještě jednou dík a ať se ti podaří problém vyřešit.
   Jarda.

 5. Ahoj, Hezké počtení. Zajímalo by mě v čem upravuješ videa z kamery? Nainstaloval jsem si od gopro quick do Pc, ale načítá mi jen fotky 🙁

  • Ahoj.
   Načítám to také přes Quick. Fotky a videa mají oddělené adresáře. Podívej se do nastavení.
   Videa upravují v Adobe Premiere Pro CC, tedy platím měsíční paušál cca 635 Kč a program je stále aktuální.
   Díky za návštěvu. Večer se když tak mrknu, proč by to nemělo jít…

 6. Ještě pro upřesnění. Při nahrání videa do quiku mi hlásí že můj pc neumí HEVC. Což je blbost. Mám win 10 s procesorem core i5 6600K. To už je skylake a tenhle procesor by to měl umět.

  • Jedná se o kodek, který v počítači nainstalovaný prostě není. V tomto případě může být počítač extrémně výkonný, ale když chybí software, pak to není nic platné.
   Nějaký odkaz na stažení:
   Zde

 7. Přes VLC se mi to přehrává krásně. Zkusil jsem nainstalovat i ten conventer. Ale ani quik ani Filmora9 mi videa nechce načíst

 8. Pokud by to bylo jen kodekem, proč jej nemá vlastní výrobce v programu? Mám ještě gopro 3. Na to mám staré studio od gopra které se dnes už nedá stáhnout páč je zastaralé.Tam to platilo naopak kodek bez studia nebyl v pc. Bez studia to bylo nekoukatelné

 9. V kameře si můžu zvolit Formát: NTSC/PAL, Nebo kompresi :HEVC/compatible. HEVC by měl být ten H.264 ale takové označení tu není. Zkoušel jsem samozřejmě nahrávat videa se vším možnám. od FHD po 4K všelijaká nastavení. Nejde ani jedno video. 720p jsem ještě nezkoušel. Ale když už tu kameru mám rád bych natáčel ve FHD

 10. Tak je tu pokrok. Přes mobil to nejde nastavit. jen přímo v kameře. Jsou tam HEVC a HEVC h.264. Zkusil jsem přepnout na HEVC h.264 a quik načetl videa do médií. Když se video spustí jde pěkně trhaně. Ale tak to bych překousl než bych to upravil. Nicméně stále videa nejdou vložit do editoru když nahoře překliknu ne create. vkládájí se mi tam pouze fotky. Ani když video vezmu natvrdo ze složky a přetáhnu jej do editoru

  • Jasně že nastavení je potřeba udělat v kameře, a to ještě před nahráváním. Volíš tak formát, v jakém se video uloží. Píšeš hodně o mobilu. Abychom si rozuměli, to nedáváš vůbec do PC? Jinak trhání může být způsobeno několika věcmi. Jedna z nich je absence SSD disku (u PC). Pokud je tam klasický HDD, který se točí, nemusí být dostatečně svižný pro přenos dat. Kamera má bitrate 57 Mb za sekundu při 30 snímcích za sekundu a při 60 snímcích za vteřinu je to 75 Mb za vteřinu. To je mnohonásobně větší porce, než komprimovaná videa ve 4K na youtube. Dalším problémem může být slabá grafika nebo její malá paměť a to ať už pevná či sdílená. Vážně není 4K video jako 4K video a GoPro Hero 7 Black chrlí opravdu kvalitu se spoustou dat. Hodně lidí si muselo kvůli 4K videím pořídit nový počítač, protože už jim to stávající prostě nezvládá. I u mě k tomu časem dojde, ale těch 58 Mb/sec ještě zpracovávat zvládnu.
   O tom jsem ostatně psal i v článku 🙂
   Jinak jeden důležitý odkaz zde

 11. PC to není ten mám dost slušnej.Grafiku mám taky poměrně novou RTX 2070. Až na ten disk.Ale s tím počítám a tolik mi to nevadí, že při konvertaci se to seká. Spíš mi štve že program od výrobce v sobě nemá všechny ovladače potřebné k funkci. Samotné přehrávání v programu je sekavé. k prohlížení používám externí program VLC.
  V mobilu se v kameře nastavuje kde co a v gopro 3 jsem nastavoval i formát. Tady se to už musí přímo v samotné kameře.Videa jsem tam už dostal.Teď se naučit se samotným qiukem. Je to úplně něco jiného než co bývalo

  • To si myslím je hodně slušný stroj. Včera jsem natočil video v H. 265 4K/60 fps (a nepoužívám zvuk RAW) a při stahování do PC mi to v hodilo hlášku něco ve smyslu, že sestava je nedostatečná. Mobil je v pohodě. Můj notebook už je starý, takže se nedivím, ale u tvého počítače je to dost divné. Každopádně HEVC v plné velikosti nepotřebuji. Výsledné videa na YouTube stejně dávám s datovým tokem cca 59 MB/sec když přidávám vlastní hudbu a notebook si s tím poradí statečně. Na rendering používám Nvidia kartu, protože ta druhá vestavěná na 4K nemá patřičný výkon. Mám tam dvě, páč to je ultrabook. Díval jsi se na odkaz těch nutných specifikací pro kompatibilitu?

 12. Ahoj,
  chtěla bych se zeptat, celkem intenzivně jsem ted používala 10 dní na dovolené kamerku a musím říct že CCA 2x denně mi zamrzla a bylo třeba vytahnout baterku,,, moje stara kamera git up git 2 tuhle blbost udělala tak jednou za dovolenou takže mě tohle přijde celkem dost… ted je otazka jestli kameru reklamovat nebo se stim smířit… tobě se neseká vubec?

  Ještě mě napadlo, že jsem do ní vložila neoriginální nahradní baterku, ale baterka šlape v pořádku uplně stejně jako originální, ale bohužel kamera zamrzává i s origoš baterkou… :-(.

  Díky za názor.

  • Ahoj. Děkuji za otázku.
   Zatím se mi kamerka nekousla. Většinu času ji mám na hrudním držáku a nenatáčí příliš dlouho. Hodně záleží na okolní teplotě. Práce přímo na slunci někde v teplých krajích může být problém. Rozhodně je dobré na kameře vypnout wifi, když není s telefonem propojená. Při přenosu dat se celkem zahřívá sama o sobě.
   Používám většinou „Start Recording“ a „Stop Rekording“, takže mezi tím kamerka „spí“ a když ji třeba čtvrt hodiny nebudu potřebovat, řeknu „Turn OFF“.
   Nikdy nedělám dlouhé záběry (k časosběrnému videu jsem se ještě nedostal), protože vlastním zatím jen jednu baterii a vozím Power banku, takže nemůžu posoudit, jak se kamera chová, když natáčí třeba dvacet minut či více v kuse.
   Otázka zní, po jaké době a v jakém režimu se kousla? Myslím, že by to zajímalo více lidí, nejenom mě.

  • Ahoj mám podobný problém. Gopro 7 mi zamrzalo/zaseklo sa ked som natačal deti vo vode. Žiadna veľká hĺbka iba do metra v bazéne. Ale tiež som musel vyberať baterku aby sa to dalo znova ovládať. Nešlo to ani vypnúť.
   Má niekto ešte problém, asi to budem reklamovať. Či?
   Marian

   • Ahoj Marian. Zkusil jsi reset? Tuším 10 vteřin vypínač?
    Jinak Nejnovější firmware je 1.80 Nejvíce chyb může nastat při slabé baterii. Naposled při baterii 8% chyba karty – doporučený formát karty. Dal jsem čerstvou baterii a pohoda. Se zakousnutím kamery naštěstí zkušenost nemám, ale tím, jak se kamera při nahrávání zahřívá může být na slunci asi problém. Ještě to prubni. Kolega tady s reklamací nepochodil 🙁

 13. Ja většinou jí stále držím v ruce na monopodu a mám nastavene rychle vypínaní a zapínaní vrchním tlačítkem, tzn. jdeme si trek najednou se něco mihne zmačknu natočim 10 s a zase vypnu … a takhle cely den… (hlasovku moc nepoužívám) možna je to také tím že toho točím hodně mám třeba za 10 dní přes 700 videí (nicméne jak říkám git up tohle nedelal) … ale také jen krátké video… ale pro timelaps neni problém už mi běžela kamerka i kolem hodiny a vpohodě. Co myslíš tím že ti kamera spí? jako že ti stale běží přední display? to musí docela vybíjet ne? ja jsem cca na jedné a čtvrt baterce na den….
  CO se týče režimu kousání tak je to tak nějak náhodné někdy se stane že stisknu tlačítko pro natáčení a ani se kamera nezapne, nekdy zase při přechodu z videa na fotky nebo někdy jen při zpětném přehrávání …. natáčím FHD 60 fps.
  Zkusila jsem ješte ted jak píšeš vypnout wifi a jen tak jsem si stim ted tak pul hodinky hrála a bez lagu tak třeba to muže být tím? no budu muset ješte nějaky den zkusit ponatáčet jestli se to tím vyřeší. Ohledně okolní teploty no byly to extrémy na Madeiře navečer kolem 10 °C a na slunku přes 30 …. ale rozhodně to dělalo i v těch 10 stupních ne jen v horku.

  • Včera jsem kameru nosil v ruce. Nebylo extra horko, ale teplo bylo. Pak jsem kameru ponořil do řeky a natáčel chvíli pod vodou. Vše v pořádku. Natáčel jsem i ve 4°C vodě.
   Wifi používám jen když chci přenést video do mobilu. Mám zapnuto jen GPS, ale v lese je mnohdy problém se signálem, ale co už.
   Když kamera spí, nejede žádný displej. Prostě je jako vypnutá. Do tohoto režimu se dostane dle nastavení za 15 minut nečinnosti. Dotykový displej na zadní straně se mi vypíná po minutě. Takže nekontroluji co natáčím, ale po letech s TomTom Bandit jsem se vcelku naučil odhadnout, co v záběru bude.
   Ještě se zeptám, jakou kartu máš, jestli by nemohl být problém i tam. Ale nejspíš pomůže ta vypnutá wifi a externí zařízení fungující na Bluetooth. To raději taky zakaž (tep, dálkový ovladač atp…)

 14. Tak nastavení máme stejné :-).
  Jinak ohledně BT jak poznám že se nic nechce ani nebude připojovat? Předpokládám že když u záložky Bluetooth Device není nic dalšího že je to OK že?
  A karta je asi nic moc mám ji ze starého gitupu SanDisk SDXC CLASS 10 UHS-I, 64 GB, Ale musím pořídit ješte jednu tech 64 už nestačí :D. Takže zkusím něco podobného co jsi psal v článku dokoupit.
  Ještě se se zeptám ohledně nastavení videa jaké teda je lepší používat (co používáš ty)? NTSC nebo PAL? nebo je rozdíl jen ve frekvenci – natáčení pod umělým osvětlení a o neco malo rozlišné FPS? A v nastavení HEVC nebo to HEVC+264? Videa mám jen pro sebe, stříhám v premieře CC a uploaduju jen na YT.
  Dobře a teda ješte poslední dnešní dotaz 🙂 Jak nejlepe dostat videa z kamerky do PC? Přes kabel jsem zvykla z gitapu že se klasicky otevře disk karty a přetahuju … tady se nic neděje pouze když vyndám kartu a vložím do PC což mi přijde kostrbaté …. a ješte proč se vytváří ve složce na kartě miliarda dalších souboru s koncovkami .LRV, a .THM? tohle je také pro mne novinka.

  Děkuji za odpovědi snad jsem tě moc nezahltila 🙂

  • – Každé zařízení BT se musí nejprve spárovat, takže by to mělo být v pohodě.
   – Karta by měla stačit rozhodně na to Full HD 60 fps.
   – Moje nastavení je 4K/30 fps. Používám NTSC = 30 fps/60 fps. U PAL je to jen 25 fps/50 fps. PAL je ale vhodnější u umělého osvětlení kvůli stejné frekvenci 50 Hz.
   Ukádám v HEVC+264 (cca 58 Mbs), protože HEVC na notebooku nerozběhnu, jen v mobilu.
   Také používám Adobe Premiere PRO CC a video dělám na PASS 2 v kvalitě 58 Mbs. S vlastní hudbou přidám na 59 Mbs. Pak to jde na YT. (Pošli odkaz na svůj kanál, rád se podívám. Mám se pořád co učit).
   – Z kamery to do počítače sypu přes program GoPro Quik
   Nastavíš si tam adresář, kam je to třeba vysypat. Pak se vytvoří i adresář s datem.
   – Ostatní koncovky budou v uloženém adresáři dávat smysl. Jedna je tuším náhled videa a druhá jsou GPS data. Ty lze využít v programu GoPro Quik nebo vložit do Google map. Je pod tím víc než souřadnice. Je tam přetížení, nadmořská výška, rychlost, atp. To lze v programu GoPro Quik přidat do videa. Naneštěstí to Adobe neumí.

   • No mě na notebooku HEVC běží tak přemýšlím teda jestli ukládat jen v něm… zatím také používám HEVC + 264 ….no uvidíme
    Ten gopro Quick vyzkouším.
    Jinak jsem rád že jsem našel někoho kdo také stříha v CC třeba se tě občas na něco zeptám 🙂 už mi nebaví psat pořad na YT how to make … 😀
    Jinak nevím jestli muj profil na YT se dá nazvat kanálem … ale mám tam pár videí z dovolených … nick je Michal MH tak snad to dohledáš ;).
    BTW včera za mě psala žena tak proto ten nick … nejsem baba, snad jsem tě nezklamal 😀

    • V technických otázkách pohlaví a orientaci neřeším
     Mě to nejede jen natočené z kamery. Obecně kodek H. 265 ano, ale ne s takovým bitrate. Přisuzuje to dvoujádrovému i5
     Jinak mě to ale neomezuje.

 15. Zdravím, musím taky konstatovat, že kamera se často kousne a musím vytahovat baterku či kartu, někdy se mi ji podaří zapnout třeba až na potřetí, takže se asi musím smířit s tím, že nemůžu dělat nějaké pohotové záběry, kdy člověk potřebuje kameru rychle nastartovat. Dále taky cítím jak se přehřívá a nejspíše to i tomuhle dávám za vinu.

 16. Můžete mi poradit, jak zamknout otáčení obrazu, aby se video natáčelo na šířku a ne na výšku? Peru se s tím už asi 4-tý den :o( . Video mám neustále jako dlouhou nudli.
  Díky

  • Ahoj.
   Sjedeš prstem po displeji seshora dolů. Vybereš preference. Čtvrtá položka je „Touch display“ Landscape „OFF“ znamená: Při otáčení fotoaparátu ponechte menu na pravé straně.
   „UP“ znamená: Uzamkne obrazovku v orientaci na šířku.
   „DOWN“ znamená: Zamkne obrazovku v orientaci na šířku (s menu vpravo vzhůru), když je fotoaparát namontován vzhůru nohama.
   Snad to pomůže. Díky za dotaz 🙂
   Zámek (ta ikonka vedle zajíce) je tuším jen na zamknutí displeje proti nechtěnému doteku…

 17. Musím říct že sekaní nepřestalo a dokonce se občas začala kamera sama od sebe zapínat… což se mi stalo třeba v noci takže jsem přišel na to proč se do rana vybyla baterka … no kamera šla na reklamaci uvidíme co mi v alze poví až se vrátí.
  Ještě doplním ohledně koncovek je to trochu jinak než psal Jarda:
  (zkopírováno z heureky)
  Low Resolution Video soubory skvěle slouží k editaci videa na starším hardwaru, který nezvládá práci v některých video-editing programech. Druhou funkci obstarává .lrv soubor v GoProApp – některé telefony/tablety nepodporují plné rozlišení, proto se na nich přehrávají právě v tomto upraveném rozlišení.
  Jistě si všimnete, že .lrv neumí Váš počítač otevřít – stačí ho přejmenovat s koncovkou .mp4.

  .thm nebo-li Thumbnail soubory slouží jako náhled z daného videa. Opět stačí přejmenovat např. na .jpg.

  Návod
  Nyní již k jednoduchému návodu jak upravit video pomocí .lrv a vyhnout se čekání nebo frustraci z toho, že Váš počítač neumí zpracovat Full HD video:

  začneme tím, že z GoPro zkopírujeme jak originál videa, tak .lrv soubor do počítače.
  ve složce kam jste zkopírovali video viz. bod č.1, vytvoříme novou složku, kterou si pojmenujeme např „low-res“, do ní zkopírujeme soubor s koncovkou .lrv
  .lrv soubor přejmenujeme na .mp4 (windows se zeptá zda chcete pokračovat i přes možnost nepoužitelnosti souboru – ano)
  nyní máme soubory připravené k editaci, otevřete si Váš oblíbený program pro úpravu videa a pro svůj projekt používejte soubory s nízkou kvalitou, nyní již přejmenované .mp4
  jakmile skončíte se střihem, titulky, hudbou, korekcí barev atd., je potřeba nahradit nekvalitní soubory těmi originálními s vysokým rozlišením. Většina programů pro editaci videa tuto funkci podporuje, nicméně vyzkoušené to máme v programu Sony Vegas Pro v12 a Adobe Premiere.

  • To je na pytel Michale. Já musím zaklepat, že dobrý. Tak ať to vyjde a kamera funguje jak má!
   S koncovkami máš pradvu. Já to vkládám do počítače přes program Quik a taky si houby pamatuji. Dík za opravu

 18. Přátelé, pořád přemýšlím nad tím, proč se vám kamera seká. Zkuste tyto kroky: Přes program Quik zjistěte, máte-li nejnovější firmware. Zkontrolujte kompatibilitu vaší paměťové karty. Musí být pekelně rychlá. Na ní opravdu nešetřete. Ta moje má čtení 275 Mb/sec a zápis až 155 Mb/sec.
  Pak vypněte wifi, když to není potřeba. Jinak už nevím.

   • Já to nevím Martine. Jen nad tím uvažuji proč se to děje? Kartu je třeba vždy zformátovat přímo v kameře. Starší firmware taky může zlobit. Jinak je to záhada…

    • no nechci to omílat pořád dokola, ale to sekání není problém jednoho či dvou, ale je to problém většiny lidí co znám s novými gopro … pak se mi ještě moc nechce propadat panice, že skoro vše pocházelo z alzy, ale kamerka byla originál zabalena a pochybuji, že by jakýkoliv přeprodejce na tom měl jakýkoliv vliv … nicméně vše dělám podle rad výrobce atd. takže podporované karty, formátování atd. jsou samozřejmostí:) paradoxem je, že mi to dělala i 6, která po roce, se nechtěla zapnout vůbec (jen, když byla napájená) takže jsem si prošel i očistcem co se baterek týče … a firmware nemá cenu řešit, pokud nemáte kamerku starou, páč jestli se nepletu, tak poslední verze je 1.7 z ledna, takže jestli jste si ji koupili letos (když byla ve slušné akci:) tak tam ta poslední aktualizace už je

     • Martine, pravda. Jsem asi vzácná výjimka. Dnes jsem zkušebně natáčel videa na paměťovou kartu, kterou mám v kameře TomTom Bandit (SanDisk MicroSDXC 64GB Extreme PRO UHS-I (U3) ) a vše šlapalo na jedničku. Natáčel jsem v délce 1, 3, 5, 10 a 15 minut.
      Pocitově se kamera hřála více než s kartou, kterou normálně používám. Vliv ale na to mělo i to, že jsem rozsvěcoval displej. Normálně ho mám rozsvícený jen minutu a jeho jas je 38%
      Někdy ve videu nemám ani GPS data, ale kamera se kvůli ztrátě GPS rozhodně nekouše…

 19. Hahaaa tak reklamace neuznána. Důvod: závady se nerpojevily… byl proveden reupdate a uvedena kamera do tovarka. Tak uvidíme jestli se něco změnilo, nicmene jsem ted mluvil s dalšími lidmi co lvastní go pro 7 a všichni říkají to samé, kamera se občas sekne … No asi nezbýva nic jineho než se s tím smířit. Ještě někdo i trvdil že proklapění obrazu a automatické ladění světla muže to zpusobovat… tak jsem všechno vypnul a uvidíme … Jardo si klikař! 🙂
  Ještě se zeptám, používáte tu nekdo neoriginalní baterky? ja jsem si koupil z Alika a trochu se obaval co to bude dělat ale šlapou dobře 🙂 .

 20. Supr článek. Měl bych malý dotaz. Zvazuji koupi jelikož potřebuji fotit pohyby. S mobilem to moc nejde. Dokáže kamera taky fotit nebo pouze natáčet video? Hlavně ten pohyb aby bal dostatečně ostrý oproti mobilu. Díky

  • Děkuji
   Kamera umí samozřejmě i fotit. Třeba 30 snímků v sekvenci. Jinak jde uložit z videa jakýkoliv snímek a ostrost je perfektní i za slabého světla.

 21. Tak musím říct že po těžkých 3 dnech v rakousku kde dostala kamera celkem hodně zabrat (feraty, sjezd Salzy a canyoning) jsem zaznamenal jen jedno seknutí (kamera se nechtěla zapnout přes rychlé spuštění ani přes spouštěcí tlačítko …) ale někde jsem slyšel že by mělo stačit fakt dlouze třeba 15s držet spouštěcí tlačítko a problem se vyřeší… a HLE! vyřešil! nebylo konečně potřeba vyndavat baterku (což by v těhlech podmínkach stejně nešlo), takže za mě aktualizace super a nedam už na kameru dopustit!

 22. ahoj ,prosim te jak nastavim gopro hero 7 bleck, funkci zrychleneho zapinani,nahravani jen jednim tlacitkem ?dik

 23. mám samsung A50 a měl jsme gp7 propojenou s telefonem. půl roku fungovalo bezvadně. nevím, co se stalo, ale uz nemuzu telefon propojit s kamerou přes wifi. restart kamery a připojení jsem prováděl několikrát, stejně jako telefonu. nemůže být v telefonu nějaká fajfka u nastavení wifiny nebo něco záludného?

  • Ahoj Martine. Těch možností, kde by mohl být problém je víc. Zkus nastavit na kameře wifi 2.4 GHz na místo 5 GHz (nebo opačně) co to udělá. Také je potřeba pro spárování zapnout Bluetooth. Předpokládám, že wifi v kameře máš zapnutou 😉

 24. Ahoj, na GoPro 4 se při natačení HD videa dalo i fotit, kde to i na Go Pro 7? dekuji milan

 25. Ahoj, za boha mi nejde v ntb spustit program gopro quick…zkoušel jsem několikrát reinstalovat, měnit přihl. údaje kvůli diakritice, prostě nic. Nějaká rada?

 26. Takhle, mně se ještě nikdy nepodařilo quick spustit..takže tam žádná data nemám. Přeinstalovával jsem nejmíň 5x, nikdy mi nejde quick v ntb (coffee lake, 8 GB ram) spustit. Zkoušel jsem i nový účet u gopro.com a nic.

   • JJ, to dělám,promazávám i adresáře, ještě jsem zjistil, že jsem měl na disku asi je 8gb volného místa, tak jsem pročistil..teda stáhnutí toho buildu trvá dlouho

 27. Hm tak nic, program se nainstaluje, ale jakmile ho chci otevřít, 2x se zatočí kolečko a nic…

  • Vzpomněl jsem si, že mě takhle nešel Photoshop CS6. Nakonec jsem ručně prošel správce zařízení a pokusil se každý ovladač aktualizovat. Měl v tom prsty RealTek (zvuková karta) a od té doby to šlo. S novým počítačem jsem ale stejně musel starý Photoshop za 18 000 Kč oželet a platím měsíčně „pronájem“
   Zkus projít ty ovladače a pochopitelně si vypni antivir, třeba to může blokovat.
   Nepsal jsi o paměti, ale 8Gb RAM by mělo stačit. Na disku ale potřebuješ určitě víc.

 28. Opět nic, a to aktualizovány ovladače, smazáno a odinstalováno vše od gopro, restart pc, stažení Quiku a při instalaci odpojeno od wifi…Já už fakt nevím, to je komedie..

 29. Tak pozor, nakonec jsem uspěl, musel jsem přejmenovat (aby bylo bez diakritiky) už. jméno a odpov. složku jako administrator přes příkazový řádek. Každopádně díky Jardo, dodals mi energii díky které jsem se na to nevysral…:-)

 30. Akorát,že se mi to v ntb při 4k rozlišení a 60 fps seká…v čem tedy natáčet, abych mohl video zpracovat, resp.přehrávat. Zase tak moc se v této problematice neorientuji..

    • Zajímavé je, že borec, který si říká trail hunter, a také jezdí traily, a také natáčí na gopro hero7, ve video návodu na yt „Jak natáčet videa z trailů, aby to youtube dobře vypadalo“, uvádí dost odlišné nastavení než tady Jarda…

     • Hele já mu to neberu. Má léta zkušenosti a zjevně ví o čem mluví, ale to neznamená, že je to jediná cesta 🙂
      Mě se tohle celkem osvědčilo, protože já chci mít originál ve 4K. Zmenšit to jde vždy.
      Kdo chce, ať točí jak chce. Myslím, že videa pořízená ve 4K vypadají na youtube celkem schopně 🙂

 31. Dobrý den,
  Mám dotaz ohledně videa a zvuku v něm. Po dovolené ve Skotsku jsem si v appce GP v telefonu sestrihal videa, prohnal filtrama, dodal vlastní hudbu apod., ale ve dvou místech se najedou útlumi a používá “originální” zvuk z videa.
  Existuje nějaký způsob jakým ztlumit zvuky z videí nebo je úplně vypnout?
  GoPro Hero 7 white

  Díky moc,
  Břeťa

  • Dobrý den. Já sice hlavně stříhám v Adobe Premiere PRO, ale už jsem párkrát dělal video i v mobilu. Nejspíš je chyba někde v samotném střihu. Nejspíš je nutné v každém úseku vypnout původní zvuk a pohlídat si to.

 32. Pingback: GoPro Hero 8 Black – první dojmy | Jardův svět

 33. Dobrý den, mám dotaz na GoPro Hero 7 Silver. Při přenosu fotografií do aplikace jsou fotky s názvem GPTempDownload.jpg a při uložení do galerie je tam pouze jedna, ta poslední fotka. Nevíte kde je zakopaný pes ?

  • Dobrý den. Snad jsem dotaz pochopil správně. Videa ani fotografie, tedy média nestačí stáhnout jen „do aplikace“. Odtud je nutné je ještě stáhnout na uložiště v telefonu aby byly dostupné stejně jako videa či fotografie pořízené telefonem. Tedy každá se musí označit zvlášť (nebo hromadně) a stáhnout do telefonu, nikoliv jen do aplikace. Je to takový dvojitý proces. Stejně je to i při umísťování obsahu na sociální sítě.

 34. S tím dvojím stahováním to je dobře, ale při ukládání do galerie telefonu , jelikož mají všechny fotky (ne videa) stejný název, tak se přepisují a zůstane tam jen ta poslední (v galerii).

  • Tak jsem to teď zkoušel. Vyfotil jsem sérii fotek (30 v kuse) a přetáhl do aplikace. Aplikace se zeptala, jestli chci přenést konkrétní fotografii nebo všech 30. Zadal jsem 30 a jsou doma.
   Zkontroloval bych aktuálnost firmware, aplikace a samozřejmě nastavení.

 35. Pingback: MOZA mini MX – Levný gimball pro mobil, který překvapí… | Jardův svět

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Trocha počítání ;-) Prosím doplňte... *