Oprava objektivu Canon EF-S 18-55 IS

SLOVO ÚVODEM

Objektiv Canon EF-S18-55 ISLoňského roku na podzim mi zřídkakdy používaný objektiv přestal fungovat. Respektive přestalo fungovat automatické ostření a dalo se ostřit jen ručně. Vyvstala otázka, kde je chyba a co se s tím dá dělat? Bazarový objektiv stojí kolem dvou tisíc a servis by přišel na podobné peníze.
Na internetu jsem se dočetl, že příčina poruchy je poškozený flex kabel a také jsem se dozvěděl, jaký si sehnat. Z popisu několika vět se mi oprava jevila jako jednoduchá až do doby, kdy jsem přečetl větu: „Objektiv je třeba úplně celý rozebrat„. To už jsem začínal mít o svých schopnostech pochybnosti. Petr Sovka mi flex kabel objednal z Číny za cca 80Kč. Už nevím, jestli šlo přímo o tento odkaz, ale rozhodně šlo o tento kabel.
Káblík přišel poměrně brzy a já mohl začít. Ale ouha. Nebyl ani dostatek času a ani chuť se do toho pustit 🙂 Vstal jsem však jednoho nedělního rána a řekl si, že dnes to klapne a pustil jsem se do toho…

PŘÍPRAVA

Nářadí na opravu objektivuJe třeba si připravit velmi malý křížový šrubováček (rozuměj malý kříž 2mm, nikoliv krátký), stejně malý plochý šroubováček (ideálně oba s magnetickou špičkou), tenkou, dlouhou pinzetu, jehlu na šití nebo větší špendlík, šušňátko, zvané též uchošťour, čelovku nebo dobré osvětlení. A nakonec pevné ruce, trochu šikovnosti a pamatováka 🙂
Vzhledem k tomu, že v objektivu není zrovna dvakrát moc místa, problémy by mohli mít lidé se silnějšími prsty. To by ale mohla nahradit šikovná práce s pinzetami.

DEMONTÁŽ

Pohled od bajonetuPrvní co jsem z textu na internetu pochopil, že je třeba udělat, je sundání gumového návleku zoomovacího prstence a následná demontáž všech šroubků. Vzhledem k tomu, že se tento postup v průběhu prací neukázal jako podstatný, připadlo mi, že tímto začínat není třeba a necháme prstenec prstencem. Toto ovšem platí, pokud je potřeba vyměnit flex kabel sledující polohu objektivu (pro automatické ostření). U jiných oprav, kdy je nutné objektiv rozebrat zcela, je třeba začít šroubky na zoomovacím prstenci.

1. Krytku na frontální čočce můžeme nechat nasazenou a první na co se zaměříme, jsou dva malé šroubky přímo v bajonetu, které nám drží kontakty (šroubek 1 a 2). Ty zcela vymontujeme.

2. Na zadní straně (strana s bajonetem) najdeme čtyři šroubky Kontakty a šroubky kontaktů(šroubky 3, 4, 5 a 6). Ty zcela demontujeme. Půjdou malinko ztuha. Položíme je vedle šroubků, které drží kontakty v bajonetu. Záměna je vyloučená a budeme tak vědět, že jsou z bajonetu, tedy ze stejného místa.

3. Uchopíme bajonet za gumovou část a opatrně nadzvedneme asi dva a půl až tři centimetry nad objektiv. Je třeba dbát na to, že je bajonet spojený s vnitřním plošným spojem flex kabelem, který označíme číslem 7. Tento flex kabel z černého konektoru vytáhneme pomocí pinzety. Je to jediný konektor černé barvy a pro dokumentaci mu přiřadíme číslo 8. Bajonet spolu s vymezovací podložkou 9 odložíme vedle šroubků od bajonetu.Ostatní flex kabely mají za svými kontakty (za místem, kde se strkají do konektoru) v sobě malý otvor, který nám pomůže pomocí jehly či špendlíku flex kabel vytáhnout z konektoru na horní straně plošného spoje.

4. Nyní odpojíme všechny flex kabely. Flexi kabel 7Na jedné straně jsou tři a na druhé dva. Na plošném spoji to jsou bílé konektory. Po odpojení všech flex kabelů, k jejichž vysunutí z konektorů nám pomůže jehla či špendlík,  opatrně nadzvedneme kolmo nahoru tištěný spoj. Je nasazen na třech kolících, na kterých drží díky malým transparentním manžetkám, jež jsou vsazeny v DPS (deska plošného spoje – „tišťák“). Jsou to zkrátka mikro, piko manžetky 🙂 Tištěný spoj odložíme dle libosti. Záměna při zpětné montáži je v podstatě nemožná.

5. Nyní demontujeme kovový modul pohonu Černý konektor a jedna z manžetek(modul s převodovkou a motorkem 10). Zní to sice jako z automobilismu, ale je to tak 🙂 Ten je přimontován třemi šroubky. Dva krajní jsou delší (11 a 13) a jeden sousedící s krajním je kratší (12). Všechny tři zcela demontujeme. A opět kolmo nahoru modul pohonu vytáhneme. Zapamatujeme si natočení hřídelky kterou uvidíme po demontáži modulu pohonu. Ideální je mít před demontáží ohnisko 55mm. To se nám v průběhu práce s objektivem ještě několikrát změní, neboť ohnisko nelze uzamknout, ale to vůbec nevadí.

6. Soustředíme-li se na vnitřní strukturu Konektory a vymezovací podložkaobjektivu, jistě nám padne do oka přerušený flex kabel (v mém případě zcela přetržen). Je to stejný kabel (14), který jsme před opravou zakoupili na e-bay. Je třeba nastavit ohnisko 55mm. Dole, na pravé straně na kontaktech flex kabelu (na jeho širokém koci uvnitř objektivu) najdete kovový hřeben (15), který spojuje různé kontakty na flex kabelu podle použitého ohniska a já mu říkám kartáč 🙂
Ten je třeba demontovat. Je připevněn dvěma šroubky (16 a 17). Ty zcela demontujeme a uložíme spolu s kartáčem na stejné místo na stole.

7. Nyní můžeme flex kabel uchopit pinzetou za částPohled shora pod kontakty (které patří do bílého konektoru na plošném spoji) a pomalu odlepujeme od těla objektivu směrem ke středu objektivu. Zde si dáváme pozor na to, abychom nepoužili příliš velkou sílu a po odlepení horní části flex kabelu, kde je lepidla méně, nenadělali více škody než užitku. Je třeba též mít na paměti, že horní část kabelu (tam, kde se nachází obdelníkové rozšíření), je opatřena dvěma ovory, díky nimž je kabel nasazen na dva výstupky a jejich umístění nám určuje přesnou výšku nalepení flex kabelu. Z těchto výstupků lze kabel sundat snadno.
Tam, kde končí úzká část flex kabelu najdeme v objektivu malou tyčinku, která slouží jako jakési „zábradlí“ při nalepování flex kabelu. Při strhávání starého flex kabelu je třeba, abyste byli obezřetní a tuto pacičku neulomili. Když k tomu dojde, nezoufejte. Není to nic životně zásadního pro objektiv.
Z důvodu, že je na širokém konci flex kabelu mnohem větší lepící plocha, bude možná potřeba si pomoci plochým šroubováčkem k snazšímu odlepení. Máte-li starý kabel venku, půl práce je hotovo 🙂

OPRAVA

Flexi kabel 14 a kartáčProtože je flex kabel koncipován jako samolepka, je pro všechny fotografy oprava jednodušší, než by tomu bylo u spojů pájených, a tam začneme.

1. Vezme nový flex kabel a na horní části odlepíme krycí papír. Na spodní, široké části papír jen načneme, a to v pravém horním rohu. Je to proto, abychom to nenalepili někam nechtěně a nepřišli tak o lepidlo nebo lepící plochu nezašpinili, neochytali atp. Klidně i prsty namáčkneme horní část na plošku s výstupky. A to tak, že tenká strana flex kabelu směřuje ven z objektivu.
Sejmeme krycí papír z široké části flex kabelu. Zasuneme jej (nejlépe pinzetou) za již zmíněné zábradlíčko a lepíme z levé strany na pravou. Měl by nám pomoci vylisovaný tvar, který tam pro tento účel je,  abychom levou stranu trefili přesně. Pak už jen lepíme po spodní hraně. Flex kabel musí být napnutý za předpokladu, že je nastaveno ohnisko 55mm.
K lepšímu přilnutí na vnitřní stranu objektivu si můžeme pomoci již zmíněným šušňátkem a pomocí tlaku na něj flex kabel pořádně přitlačit.

2. Lehce otočíme prstencem a snížíme ohnisko zhruba na polovinu. Tištěný spojNapříklad na 28 nebo 30mm a dbáme na to, aby se flex kabel ohýbal směrem ke středu objektivu, nikoliv ven. Pokud se ohýbá směrem na stěnu, pomůžeme mu pinzetou, aby tomu tak nebylo. Poté můžeme pomalu vyzkoušet několikrát otočit prstencem z ohniska 55mm na 18mm a zase zpět, abychom se přesvědčili, jestli to chodí, jak má.

MONTÁŽ

1. Nastavíme Ohnisko na 55mm. Modul pohonuNamontujeme „Kartáč“ (15) stejným způsobem, jakým jsme jej demontovali. Dbáme na to, aby směřoval doprava. Plíšek kartáče nám musí zapadnout dolů a díry šroubků musí přesně pasovat. Přitáhneme šroubky 16 a 17.

2. Nasadíme modul pohonu (10) na své místo a dbáme, aby nám dobře zasedla hřídelka pohonu do unašeče. Vyvarujeme se jakéhokoliv násilí. V případě potřeby otáčíme prstencem pro změnu ohniska. Přitáhneme modul pohonu šroubky 11,13 a kratší 12.

3. Nasadíme plošný spoj tak, aby všechny flexi kabely zůstaly nad ním. Uchycení kartáčeKolmo dolů jej zlehka natlačíme manžetkami na kolíčky. Na jedné straně máme kabely tři a černý konektor pro flex kabel bajonetu a na druhé straně jsou konektory dva.

4. Pomocí jehly opatrně zasuneme všechny flex kabely do konektorů. Dbáme na to, abychom jehlou nepoškodili tištěný spoj.

5. Nyní nasadíme vymezovací podložku 9 na díry pro šroubky. Všimněme si, že tam, kde jsou na vymezovací podložce otvory dva, tam jsou také na plošném spoji dva konektory. Tedy kontakty bajonetu budou na pravé straně.

6. Zapojíme flex kabel bajonetu do černého konektoru a kontakty bajonetu prostrčíme do otvoru v bajonetu. Vymezovací podložka 9.Můžeme si pomoct zespod plochým šroubováčkem.

7. Usadíme bajonet na otvory v objektivu a zlehka nachytneme všechny čtyři šroubky (3, 4, 5 a 6). Dotáhneme šroubky 1 a 2, které nám drží kontakty a poté zcela a pevně dotáhneme šroubky (3, 4, 5, a 6)

Teď už jen zbývá objektiv vyzkoušet…

Poznámka autora:
1. Osobně bych uvítal, kdyby byl flex kabel alespoň o 0,4 mm delší od otvorů v obdelníkové části k rozšířené části nalepené dole. Rozhodně by vydržel déle.

2. Flex kabel lze začít lepit i od spodu (kde dáte širokou část přesně tam, kam patří v drážce), nelze však zaručit, že vám pak sedne horní rozšířená část s otvory pro výstupky tak, jak má, ale jde to.

3. Tento postup je čistě mým postupem a s postupy profesionálních servisních středisek se nemusí ztotožňovat. Objektiv Canon EF-S18-55 IS z boku.Ani při maximální přesnosti a důslednosti nelze zaručit úspěch této operace. Jde pouze o popis sledu událostí, při řešení následků výrobní nedůslednosti.

Přeji hodně úspěchů…

Please follow and like us:

110 thoughts on “Oprava objektivu Canon EF-S 18-55 IS

   • Dobrý den pane Chmelaři, mám s objektivem to samé. Patří vám vřelý dík za návod na „domádo“ opravu. Perfektně jste vše popsal, aby to i amatér zvládnul. Přeji vám při fotografování hodně úspěchů. FZ

    • Dobrý den pane Zykáne.
     Těší mě, že je článek užitečný a dokáže někomu pomoct. Velice si považuji pozitivních komentářů, jako je ten váš. Děkuji a přeji taktéž mnoho úspěchů a dobré světlo.

 1. Mám problém s takovýmto objektivem, při ohnisku 18-24 mi odmítá komunikovat s fotoaparátem a foťák píše Err 001 – špatný kontakt mezi fotoaparátem a objektivem, vyčistěte kontakty. Nad ohnisko 24 vše funguje bez problémů, mohl by tento problém vznikat taky z poškozeného flex kabelu ? Díky

  • Rozhodně to tak vypadá. Ovšem můj problém byl, že prostě neostřila automatika. Chybu to nevypisovalo žádnou. To znamená, že buď jde o jiný flexi kabel nebo je problém někde jinde. Nechci dělat věštce. Problematika různých objektivů se probírala ve fóru na http://www.fotoaparat.cz a řekl bych, že pan Baránek se dost vyzná.

 2. Ďakujem za ušetrené eurá… nenormálne mi tvoj návod pomohol pri oprave. Poslali mi sice kabel, kde bolo trosku menej lepidla, ale hadam to tam vydrží.Trošku som mal problém s odlepením kartáčku pri demontáži, ale tenučký šrobováčik pomohol. Objektiv je opäť funkčný. Ešte raz ĎAKUJEM!

 3. Dobrý večer, můžu se zeptat, zda by jste mi neporadil mam svojí první zrcadlovku a je použítá. Mam problém,že objektiv jde ztuha, občas mam pocit že nezaostří,jelikož je zatuhlý, jde s tím něco dělat?

  Moc děkuji za informaci. Šumpelová

  • Dobrý večer, tyhle objektivy se zjevně porouchávají dost často. Může být jen „zasviněný“ není v podstatě nijak chráněný proti vniknutí nečistot, ale také může být povolená některá vnitřní část. Také může být špatně složený od servisáka nebo předchozího majitele, ovšem to jsou ty horší scénáře 🙂
   Ve Vašem případě (nevím jak dlouho používáte zrcadlovku), si myslím, že pokud Vám jde těžko, máte přepínač MF/AF na objektivu přepnutý na AF (automatic focus). V takovém případě se nedá u tohoto objektivu ručně ostřit. Otáčení prstencem dává zabrat vnitřnímu pohonnému mechanismu. Pro automatické ostření je potřeba přepnout přepínač na objektivu do polohy AF, nelze však manuálně ostřit. Lze jen zoomovat. Pokud se zdá, že neostří, je možné, že máte přepínač MF/AF v poloze MF (manual focus). V tomto případě nelze automaticky zaostřit. Pouze ručně.
   Pokud se mýlím, pak by to mohlo být něco z hořejších řádků.

   • Moc děkuji za odpověď, drhne to v tak i tak 🙁 zrcadlovku mam od Vánoc, tak se ještě pereme a dlouho asi budeme :-)jsem bláze nevíte kam by se to dalo dát pročistit, sama si na to netroufnu, mam doma kočku a tak bych tam zanesla ještě víc nečistot a prachu. Jsem z Prahy 4, netušíte kde by se mi na to někdo kouknoul a nezaplatila bych majlant 🙁 moc děkuji 🙂

 4. Dobrý den,
  mám obdobný problém se stejným objektivem. Jsem již druhým majitelem, ale dostal jsem jej ještě plně funkční. AF funguje jen jendosměrně (zaostří jen na objekt vzálenější, ale ne už zpět na ty bližší). Při snaze přeostřit na bližší objekt objektiv jen velmi potichoučku zabzučí, ale nepohne se. Myslíte, že by to mohla být stejná porucha?
  Děkuji,
  JS

 5. To jste borec, že jste se do toho pustil a hlavně že vám objektiv i nadále funguje. U tohoto objektivu za cca 2500,-Kč bych to asi také zkusil. Teď jsem se vrátil z AWH, kde jsem nechal na opravu flexi kabelu (nefunguje clona) objektiv Canon 17-85mm se stabilizátorem obrazu (cena cca 16.000,-Kč). Cena opravy 2.950,-Kč.
  Tak a konečně dotaz: u vašeho objektivu jste vůbec nesahal na optické členy – mám namysli jejich uložení centrování atd.? Nevíte, jak je to v případě mého objektivu (typ viz výše) s trochu jinou konstrukcí a hlavě Image Stabilizer? Tam by to byl už trochu hazard pouštět se do toho doma, ne? Díky za názor. tomáš

  • Dobrý den Tomáši. Upřímně řečeno, nikdy jsem žádný jiný objektiv nerozdělával, takže nevím jak to vypadá v tom Vašem. S optickými členy jsem nijak nemanipuloval. Byť jsem měl při první rozborce sundaný gumový prstenec a demontované všechny tři šroubky pod ním, po sundání bajonetu a demontáži ostatních dílů, jsem zjistil, že kompletní kuchání není potřeba. Vše dokonale do sebe zapadá a chybná montáž je snad i nemožná.
   EF-S 18-55 f3.5-5.6 IS má také image stabilizer a ve výměně flex kabelu to nehrálo žádnou roli.
   Abych ale odpověděl úplně. Pokud člověk má odpovídající podmínky, nářadí, náhradní díly a znalosti. Jde-li věc rozmontovat bez poškození, jde také opravit. U Vašeho objektivu EF-S 17-85 f3.5-5.6 IS USM bych více než ze stabilizace měl obavu z pohonu USM (ultra sonic motor), který pracuje úplně jinak, než obyčejný motorek v mém objektivu. Bude se tedy jednat kompletně o jinou mechaniku pohonu. Překážka to ale není, protože i servisáci jsou jenom lidé a když to zvládne servisák, zvládne to kdokoliv jiný, stejně šikovný, má-li vše co potřebuje (popsáno výše). Otázka je, a to je na každém, svěří-li opravu za jistý obnos servisu nebo to riskne a možná to tam se staženým ocasem zanese stejně 🙂 Výhodou servisu je, že jsou to vyškolení profesionálové a mají k dispozici vše potřebné, včetně dokumentace.
   Přiznám se, že třeba objektiv řady L bych si doma nelajznul, protože nemám vše potřebné a neznám vše potřebné.
   Děkuji za příspěvek a přeji nejenom dobré světlo.
   Jarda.

 6. Dobrý den,
  mám stejný objektiv, ale na AF mi nezaostří do „nekonečna – maxima“ pouze do určité vzdálenosti, na MF do „nekonečna“ zaostřím, myslíte, že by to mohl dělat taky tento kablík?

  S pozdravem
  Tomáš

  PS: super článek

  • Dobrý den Tomáši.
   Domnívám se, že jde o stejný káblík. Ve Vašem případě zřejmě ještě nedošlo k úplnému přetržení.
   Jsem rád, že článek pomáhá a že se Vám líbí. Děkuji.
   Jarda.

 7. Myslíte, že to půjde i na nikon 18-55? ráda bych to kuchla, ale nevím, co mě čeká

 8. Dobrý deň,
  objednal som si spomínaný kábel, ale medzitým som zistil, že chyba bola niekde inde, preto mi ostal tento kábel. Ak by mal niekto záujem, tak mu to môžem poslať, nakoľko mi je už zbytočný 🙂

  • Dobrý den. Na Vašem místě bych si kabel ještě nechal. Jak to tak sleduji, je to velká bolest tohoto typu objektivu a je jen otázkou času, kdy na výměnu flex kabelu dojde řada.

  • Kde jste ten kabel objednal, prosím? Mám stejný problém, jako popisuje pan Chmelař. Navíc jsem v časové presu. Nemůžu najít na netu opravnu.

   • Dobrý den. Všechny odpovědi na Vaše otázky naleznete v tomto článku (odkaz na nákup kabelu) a v komentářích (odkaz na servis AWH). Takže shrnutí: Kabel naleznete na tomto odkazu.

    Servis AWH (autorizovaný servis Canon) naleznete na tomto odkazu.

 9. Měl bych na Vás jeden dotaz. Vím, že se to netýče úplně toho, co jste měli poruchu vy, je to spíš manuální porucha. Stala se mi menší nehoda a krytka z objektivu mi vypadla při nárazu o nejakej predmet, jelikož jsem měl canon na krku bez obalu. A tak místo, na co se dá šroubovat clona a podobně je ta část, kde je psaný pruměr a podobne na jedné strane víc promáčklý než na druhé stranĚ.. prostě jako taková osmička na pneumatice z kola. A taky to místo na co se šroubuje clona nebo další objektiv je trochu zlomené.. Prostě vnější závit je v cajchu. A nevím zda se to dá vymĚnit nebo tak, protože to jde vkuse až do nitra voťáku, je to vlastne zaostrující část objektivu spojena s tým.. Nevim zda rozebírat ten objektiv nebo co a jak se dá sehnat ta část a zda to výde levnejic než koupa nového pouze základního kitu pro tuto zrcadlovku. Jsem majitelem CANONU EOS 600d a vlastním tenhle objektív: http://www.megapixel.cz/canon-ef-s-18-55mm-f35-56-dc-iii

  Je to na tehle fotke ta vrchní část.. 🙂 děkuji za pomoc i když asi nebudete vědet pomoct a do servisu to samozřejmě dávat nechci, když je to jen základní kit.

  • Dobrý den. Tady je hned několik řešení. Pokud nechcete použít autorizovaný servis, který díl dokáže vyměnit a láká Vás oprava doma, můžete objektiv koupit někde v bazaru (klidně i nefunkční) a udělat ze dvou jeden. Další možnost je nákup v zahraničí, třeba na e-bay, kde se kromě samotného objektivu dají sehnat i některé díly. Projeďte si stránky s tímto odkazem.
   Jen podotýkám, že pro výměnu je třeba celý objektiv rozebrat. Tedy sundat „zoomovací“ gumový prstenec a demontovat šroubky pod ním. Přeji hodně úspěchů…

   • Děkuji mockrát za odpověď. Váš návrh zní docela dobře, ale nejsem dost zručný abych si byl jist že to dopadne dobře. Nevim jak to vypada zevnitř, kolik časti je potreba sundat než se k tomu človek dostane. Ale když se to povede, bravo. Pak je tady další otázka. Co se oplatí víc po finanční stránce, jelikož jako technixky je objektiv v pohodě no predek je divoký a neni možný dat nan clonu. Pak človek zvažuje možnosti. Kolik ho vyjde koupa nefunkčního objektivu a když tak kde to sežene když neni zrovna z velkyho mesta a nebo nejakej použitej funkčnej z bazosu za cca 30-40eur. Nákup cez ebay je zas další téma na riskovani a tak. Vyhody nevyhody a pak clovek nevi zda nejaka mal cast se oplatí koupit kdyz postovny vyjde mozna vic nez produkt aneb ceka pak mesic az mu to dojde. Kazdopadne rikate ze tam je ta cast a ze se da vyměnit ale pouze treba sehnat tu cast a krome ebayu je tady jen Bazár. Uvidím co udelam, každopádne děkuji za možné řešení a za veškerou poskytnutou pomoc. Nashle zatim.

    • Dříve či později každý fotograf se zdravým zájmem o fotografování setové objektivy EF-S odloží a nahradí je objektivy EF. Já osobně bych s ohledem na finanční možnosti přešel na tento nebo vyšší. Momentálně jsem tzv. „vycinkaný“ 🙂 I můj EF-S 18-55 IS přišel minulý týden vhod, protože jiné podobné ohnisko nemám.
     Na e-bay bych se nakupovat nebál. Sice mi vše objednával kamarád, ale zkušenosti jsou velice dobré. Navíc, pokud je zboží z Číny, je cena včetně poštovného, takže člověk zaplatí za nějakou maličkost třeba $2 i s poštovným.
     Například z Anglie mě stála dobírka kolem devíti Liber.
     U nás je bazarů celá řada. Od Aukra přes Paladix až po nevím co. Zkrátka plný internet. Je i mnoho kamenných bazarů, kde se dá objektiv pořídit celkem levně.
     Je rozdíl, pokud se něco na objektivu pokazí a oprava vás stojí maximálně $3 svépomoci a oprava kolem dvou tisíc čili polovinu ceny. Zkrátka bych zapomněl a pořídil objektiv jiný.
     Lidé celkem často kupují nový mobil už jen proto, že umí něco víc nebo je jen větší a hezčí a kolikrát to není levná záležitost. Proč by si člověk nemohl koupit objektiv nový, lepší, když je ten starý poničený a oprava se moc nerentuje…
     Tož asi tak 🙂

     • děkuji ano je to řešení a moudré, taky bych se s tým nehrál, kdybych ten objektiv neměl teprv měsíc.. 🙂 víte, jsem mladý kluk, mám 18 a nejsem z tĚch co jsou při penĚzích zrovna moc.. 🙂 Takže ne lehko se mi vydělává. momentálně studuji a 600€ je dost pro ten objektiv co jste mi poslal Mě pak osobně láká objektiv on canonu: 50mm f1.8 což je naprosto supr a v dobré cenové relaci. akorát nemá zoom a já jelikož jsem student a často chodím kudy tudy i na turistiku a tak, tak ten zoom potřebuji alespoň taký jaký byl.. 🙂 Takže určitě budu upgradovat foťák na nový objektiv a tak. Ale zatim ne a chci aby se to dalo alespoň používat nĚjak dočasně.. 😀 právĚ mi došli mezikroužky pro makro. .tedy zítra dojdou, tak ani velikost závitu moc nemužu měnit, tedy redukčním kroužkem to jde, ale pak zase další objednávka, to nesotjí za to.. 🙂 Ale pak moje máma má ze starý zrcadlovky ZENIT objektiv, který jej jen základní a je jasný že není s AF, ale zase já myslím, že to bylo kvalitnejší než dnešní objektivy.. 🙂 Jen tam je taky potřeba redukční kroužek. Takže moc těch možností nemám jako 18letý student s ne mnoha penězi.. 🙂 Pošlu vám snapshoty jak to asi vypadá, a co mi na tom vadí nejvíc 🙂 A rozhodne mi to škrklo přes rozpočet, protože jsem chtěl investovat do sportovní kamery zda už SONY nebo GOPRO 🙂 tak to necháme na jindy 😀 … já vím že koupu zrcadlovky to nekončí ale teprv začíná ale je to dost nákladový a chvilinku si počkám až si budu vydělávat sám.. 🙂 á jelikož jsem slovák, tak tady moc tĚch bazaru opravdu není a to mĚ mrzí, že jsem koukal hodně CZ webu a máte ohodně větší sortiment a tak, než v SR.. a hlavnĚ co se týče zrcadlovek! a objektivu samozřejmě..

 10. Děkuji za všechno. Tak nakonec jak jsem psal mi to vše došlo, sedí mi to na objektiv i když ten zavit neni buhvico ale momentalne nejsem na tom finančne tak abych si koupil nový objektiv. A když bych si kupoval tak chci 50mm f1.8 a to nenahradí úplne základní co se tyče zoomu ale zase kvalita se nedá srovnavat, to by byl pokrok vpřed.. Pak se mi
  Neoplatí investice do toho samího pak jedine co pokryje 18mm a taky 55 je Tamron nebo Canon objektiv 18-200 ale tam pri srovnavani kromě toho že to dovedee dat do dálky, tak kvalitovo to není jak s pevným ohniskem jako třeba u 50ky.. Takže to jsou možné budoucí investice, ale zatim na to moc nemám, každopádne objektiv jsem skousel par krat odvtedy a nedošlo k nejakymu poskozeni funkcnosti i kdyz mě trochu znervoznuje to,že pri zapinani fotaku a vylinani nrslisim odezvu jako by kleplo neco.. Ted je to sticha‘. O_o verim ze to je objektivem a ne fotakem.. 🙂

 11. Dobry den Jardo,prave jsem dokoncil opravu flex kabelu u zakladaku canon 18-55, tak jako se stalo Vam. Vas navod me byl velice dobrym pomocnikem a po precteni jsem si na to troufl a vyplatilo se,alespon prozatim tedy))).a kabelem z ebaye za par kacek se oprava vyplatila a navic jsem se mrknul,jak to vlastne vypada zevnitr).diky moc.Martin

 12. Dobrý den. Mám podobný problém ale u objektivu Sigma 120-400 najednou to přestalo ostřit na nekonečno snaží se ale nezaostří do určité vzdálenosti to zaostří. Je to také flexi kábl? Díky za objasnění.

  • Dobrý den.
   Jak už jsem tady psal, kromě tohoto záklaďáku od Canonu, jsem žádný jiný objektiv nerozdělával. Nezabývám se tím, jen jsem potřeboval vyřešit problém.
   Nevím tedy, jak Sigma s HSM (sonickým motorem) vypadá uvnitř. Je docela možné, že je porucha v napájení HSM motoru. Vyzkoušejte, jestli ten problém je při všech ohniscích. Jestli je to problém jen ohniska nejdelšího nebo u všech. Někdy objektiv nechce zaostřit za těchto situací:
   Překročena minimální zaostřitelná vzdálenost ( jste s objektivem blíže než ve Vašem případě 1,5 m k fotografovanému objektu). Slabý kontrast fotografovaného objektu – Jedná se o větší barevné plochy nebo lesklý předmět a ostřící body se nemají čeho chytit. Vzdálenost mezi objektivem a objektem je příliš velká – Objekt je daleko a i když je jakoby zaostřeno, fotka není ostrá. Tady je potřeba řádně přiclonit. Objektiv bzučí a neostří – Můžete se nacházet v blízkosti silného elektrického vedení se silným magnetickým polem. To se naindukuje na cívce HSM motoru a objektiv prakticky neostří.
   Objektiv nefunguje vždy správně – Může se jednat o špatnou komunikaci s fotoaparátem a objektiv je třeba „nakalibrovat“. To vyžaduje servisní zásah. Objektiv pobzukává a neostří – funguje stabilizace, ale ostření je přepnuto na MF (manuální). No a já jsem měl přetržený flex kabel, takže ostření přestalo fungovat úplně. Mám ale jinou konstrukci objektivu.
   Vyzkoušejte někde v prodejně stejný objektiv, jak se chová.
   Jinak Vám asi nedokážu pomoci.

  • Dobrý den. Chvíli jsem odpověď pozdržel, abych dal prostor tomu, zda se někdo nevyjádří. Problém je, že máte objektiv Tamron, nikoliv Canon a problematika této poruchy u Tamronu zjevně není příliš všeobecně známá. Příčin může být hned několik. Každý dobrý prodejce fototechniky Vám dokáže zprostředkovat i servis, byť jste techniku koupila jinde.
   Hodně štěstí.

   • Dobrý den.
    Pane Chmelaři chtěl bych se Vás zeptat jestli kablík
    na set.objektiv od canonu lze sehnat i jinak než na ebay?
    V nakupováni na ebay nejsem zběhlí.
    Děkuji za odpověd

    • Dobrý den. Samozřejmě určitě je několik způsobů a obchodů na internetu, kde káblík koupit, ale příliš se od nákupu na e-bay lišit nebudou. 100% jistotu nemáte v podstatě nikde. Vždy jde totiž o nákup v cizině. Česká možnost je snad jedině servis, kde Vám sice káblík objednají u Canonu INC, ale také namontují se všemi servisními náklady. Pokud nemáte zkušenosti s nákupy na internetu, zkuste požádat někoho ze svého okolí. Tak jsem to prve udělal já.
     Přeji hezký den a úspěšný nákup.

 13. Dakujem vam velmi pekne za vas velmi detailny navod. Hlasim uspesnu opravu, trvalo to iba hodinku. Nechcem vediet kolko by som platil v servise. Prajem pekny den.

 14. Velice děkuji za podrobný článek opravy. Díky němu již také můj objektiv fotí k mé neskonalé radosti opět s automatickým ostřením.
  Dobré světlo přeje Pepa z Vejprnic:-)

 15. Díky moc za návod. Opraveno. Samotného by mne nikdy nenapadlo se v objektivu začít šťourat.
  Ještě dva drobné postřehy k vašemu návodu:
  – šroubek 12 nebylo třeba demontovat jde o šroubek který drží kryt převodovky.
  – poloha hřebenu není až tak jednoznačná (šroubky mají vůli) zdá se mi dokonce že záměrně aby bylo možné případně rektifikovat drobně její polohu. Takže by bylo dobré si předem prohlédnout zda je ve středové díře hřebenu vidět otvor v plastu vycentrovaně či je jemně posunut vpravo či vlevo. Nevšiml jsem si před demontáží jaká je poloha, takže jsem dal na střed, ale mohlo by to být v některých případech jinak.

  • Jsem rád, že návod pomohl a děkuji za postřehy. Návod jsem dával dohromady až po samotné opravě. Z počátku jsem nevěděl, jak to dopadne a chuť na dokumentaci jsem také moc neměl. Až po vyzkoušení jsem objektiv znovu rozmontoval a sepsal „manuál“. Mám pocit, že šroubek 12 u objektivu co jsem měl, procházel celou převodovkou, ale to už si vážně nepamatuji. Je možné, že je zcela zbytečné jej demontovat.
   Co se týče hřebenu, v mém objektivu se hřeben nasazoval na dva plastové výstupky, které ho samy vycentrují. Viz fotografie 12.
   Pokud si dobře vzpomínám, tento objektiv je vyroben ve třech generacích. Je možné, že se jednotlivé typy liší i v takovýchto detailech. Nechť Vám dobře slouží.

   • Na fotografii Vaší převodovky ze spodní strany nemáte po procházejícím šroubku dírku, takže bych i podle toho že píšete že byl kratší řekl, že to byl stejný model jako u mne. Ale návodu to krásu neubírá. Když ho někdo vyšroubuje, převodovka se nerozpadne kryt drží ještě jeden šroubek.

    Můj hřeben sedí také na dva plastové kolíčky jako u vás, ale jak je i z vaší fotografie patrno jsou dírky pro kolíčky oválné což umožňuje pohyb cca 1mm vpravo vlevo což mi právě vedlo k úvaze (pozdní) v jaké poloze tam ten hřeben původně byl. Jestli to mělo nějaký význam, stejně by mi to vlastně nepomohlo protože poloha hřebenu byla nastavena proti poloze nalepení původního kablíku, která se samozřejmě od nové polohy může lišit. takže univerzální poloha bude asi střed a kdyby něco (nevím co) dalo by se s ním pohnout.
    zdravím a přeji dobré světlo

    • Máte pravdu. Hluboce jsem se zmýlil. Po těch letech už si z té opravy pendrek pamatuji 🙂
     Omlouvám se všem, kteří tento šroubek demontovali zbytečně, ale nutno podotknout, že jsem nikoho nenutil 🙂 Pokud jde o kartáč (hřeben), souhlasím s Vámi, že střed je rozumná volba. Mám přesto pocit, že jsem nijak velkou vůli nezaznamenal. Teď už to ale neověřím. Zkoušky ostrosti na obou koncích dopadly dobře 🙂
     Díky a dobré světlo přeji i Vám.

 16. Dobrý den, vlastním již zmíněný CANON EF-S 17-85 IS USM se stejným problémem s flex kabelem. Již jsem obdržel i nový kabel přímo z Hong-Kongu 🙂 Jen se sám nechci pouštět do opravy.. U základního EF-S 15-55 jsem se do toho pustil, nedopadlo to dobře 🙂 Pane Jaroslave, neměl byste chuť pustit se znovu do experimentu s mým objektivem a třeba vytvořit další užitečný návod? 🙂

  • Dobrý den, nerad Vás zklamu, ale hazardovat s cizí technikou rozhodně nehodlám. Nejsem v tomto oboru žádný odborník. Jak se dočtete výše v příspěvcích, i mechanik někdy udělá zbytečnou práci 🙂
   Pokud si na opravu sám netroufáte, zkuste se zeptat zde přítomných nebo někoho, ve svém okolí. Poslední, či možná první možnost je servis AWH v Praze.
   Věřím, že Vám někdo kompetentní pomůže. Přeji hezký večer.

 17. Zdravím, tak už i mně přišel očekávaný kablík, cca hodina a půl práce o opět automaticky ostříme ! Trochu jsem se zdržel při montáži kovového modulu pohonu, je tam na straně takový kovový výstupek, který musí zapadnout do příslušného otvoru protikusu. Také vlastní lepení nového flexi káblu jsem se snažil neuspěchat. Ve finále se povedlo a já mnohokrát děkuji za výborný na naprosto srozumitelný návod. Moc takovýchto není 🙂
  Ještě taková maličkost, příště si kablíky objednám rovnou dva, při ohnisku kolem 28 je ohnutý o 180° opravdu hodně (v místě, kde byl také u mně přerušený) , viz. vaše poznámka č. 1. Toto je konstrukčně nedotažené, materiál z kterého je kábl vyroben, nemůže snést dlouhodobě příliš časté namáhání v takto prudkém ohybu.

 18. Dobry den Jardo,
  k tomuto clanku/navodu nezbyva nez napsat: PERFEKTNI a VELKY DIK za super praci!
  Dekuji a preji pohodu a mnoho peknych fotografii, treba s opravenym objektivem Canon 🙂
  Milan

 19. Dobry vecer,
  Moje zena, zanicena fotografka, bohuzel nasla vas navod, jak opravit porouchany objektiv. „Kdyz to dokazal von, tak ty taky, nebo ne?“ zvednute oboci…
  Takze jsem mohl jen zklamat. K memu prekvapeni to fakt podle vaseho perfektniho navodu opravit jde:)
  Jen zopakuju jiz uvedene:
  Pokud se do toho nekdo pustite, tak si objednejte kabely dva. Kdyz jsem videl uvnitr jak se kabel ohyba, tak se divim, ze vydrzel tak dlouho.
  Nekupujte si cinske sroubovacky, jak ja. Usetrite si spoustu hrubych vyrazu a puchyre na prstech. Ty sroubky nejdou „malinko ztuha“ , ty tam drzi hodne pevne, az se cinsky ocelovy sroubovacek ohyba. Takze radsi poctivy, treba cesky.
  Casovy udaj: mezi vecernickem a zpravami to nestihnete, ja asi 2 hodky.
  Na zaver DEKUJU, ze jste ten navod zverejnil, docela mne to bavilo opravit.
  Viktor

  • Dobrý den,
   jsem rád, že Vám návod pomohl Viktore. Velice jste mě pobavil 🙂
   Jen bych ještě dodal, že asi tomu káblíku nesvědčí ani mráz, kdy je materiál křehčí a může tak více trpět.
   Ať Vám, potažmo Vaší paní technika slouží a přeji mnoho krásných fotek.
   Jarda.

 20. Jardo, vřelé díky za skvěle zpracovaný manuál. Včera jsem si opravila objektiv, drátek jsem měla taky zcela utržený. Přidávám se ke všem, kdo měli problémy se šroubky – jeden ze šroubků na kartáči se mi dokonce nepovedlo vyšroubovat vůbec, nakonec už byl úplně na maděru a kartáč jsem musela nechat na místě. Kupodivu se mi podařilo ho jen odklonit a narvat kabel na místo i tak.
  Když jsem viděla ty strašidelné plastové vnitřnosti, tak je mi jasné, že objektiv stejně nebude mít dlouhého trvání, ale každý den navíc dobrý.

  • Dobrý den,
   jsem moc rád, že návod pomohl i přes takové problémy. Já jsem až takový problém se šroubky neměl. Snad díky kvalitnímu šroubováčku Narex, se kterým se opravdu dobře pracuje.
   Věřím, že Vám objektiv bude ještě dlouho sloužit a přeji dobré světlo a povedené záběry.
   Jarda.

 21. Diky moc za navod. Take mi flex pasek kopletne prasknul a diky navodu vasemu jsem to dal dokupy. Ani jsem nepouzival pinzetu, ale musel si trosku pohrat se sroubovakem abych flexi pasek nalepil. Postupoval jsem s lepenim prvne vetsi casti dole a tu malou jsem nalepil az po primontovani kartace, usetsil jsem si tim boj s tim ze by mi pod rukou prekazel ten pasek. Priste musim jeste nekde najit tu pinzetu 🙂
  Diky moc

  • Jsem rád, že návod pomáhá. Je to asi nejnavštěvovanější článek na mém webu 🙂
   Jestli by se nad provedením tohoto výrobku neměl Canon zamyslet 😀

 22. Dobrý večer, mám ten samý problém u 18-55. Bohužel teď poslední tři focení mi začal špatně ostřit na AF i 50mm, 1.8. Můžu tento postup popřípadě udělat i u té 50?

  Děkuji za odpověď, M.

  • Dobrý den Markéto. Hlavní rozdíl bych viděl v tom, že objektiv 15-55 je zoom a u něj vlivem změny ohniska, tedy vysouvání a zasouvání tubusu se flex kabel napřimuje a ohýbá. Jednoho dne (obvykle po záruce) Vám pak praskne. Váš objektiv je pevné ohnisko. To znamená, že se vše pohybuje vevnitř a k obdobné závadě může snad dojít jen vlivem automatického ostření, ale to si osobně nemyslím, protože ten rozptyl pohybu vnitřních částí je oproti zoomu velice malý. Můžu se ale mýlit. Postup opravy i samotný flex kabel bude ale jiný. Na Vašem místě bych vyzkoušel následovný postup: (Předpokládám, že přepínač AF/MF máte v poloze AF). Objektiv vyzkoušejte na jiném těle fotoaparátu. Na svém fotoaparátu vyzkoušejte jiný objektiv. (To aby se vyloučila chyba v těle či potvrdila chyba konkrétního objektivu.) Může to být klidně v kontaktech, takže ty bych pročistil a zkontroloval, jestli není některý moc „zaražený“.
   Pokud nic nepomohlo, je to zralé na servis 🙁 I když může být některý káblík jen vysunutý. To těžko soudit.
   Přeji hodně úspěchů a hezký den. S pozdravem Jarda.

 23. Díky za návod.
  I u mě byl káblík zcela přetržený a po opravě zdá se opět vše funguje jak má.

 24. Jsi jednička! Objektiv je jako nový.. Je to hloupě řešeno, obávám se že za rok nebo dva budu muset opravovat znovu..

  • Děkuji, to nejsem. Jen jsem se snažil vyřešit problém a když to klaplo, podělil jsem se s ostatními 🙂
   Je to zkrátka levné řešení…
   Ať slouží co nejdéle!

 25. Děkuji za super návod, chyba byla úplně stejná jako Vaše. Oprava proběhla bez problémů.

 26. Dobrý den .Rád bych se zeptal jestli by jste mi nepomohl s opravou objektivu u Panasonic DMC TZ 60,je tam přerušený káblík na závěrce a nevím co s tím,nebo kde ten káblík sehnat.Díky za odpověď.

  • Dobrý den Milane,
   podobných káblíků je ve fotoaparátech celá řada (v Canonu určitě). Musíte vědět jaký přesně hledáte. Pokud není na e-bay, pak se s největší pravděpodobností nedá volně koupit. O fotoaparátech Panasonic nevím zhola nic. Ideální stav je vyhledat nejbližší autorizovaný servis Panasonic.

 27. Dobrý den,

  velice děkuji za námahu s vytvořením stránky, moc pomohlo. Chystal jsem se na tu opravu 2 roky, ale mám i jiné objektivy, tak mně to nepálilo, no dnes jsem se k tomu dokopal, že to před koncem roku zmáknu. I se zadařilo, ale až na druhý pokus, po prvním smontování mi nešel přepnout AF/MF, po rozebrání jsem zjistil, že ten výstupek přepínače nemám ve správném výřezu (vzniklo to při nasazení pohonu), takže to bylo zablokované mechanicky. Nevím, zda jsem to posunul nechtěně, po přemontování už vše běhá jak má. Šroubek 12 není potřeba demontovat. Jinak OK.

  Roman

  • Dobrý den Romane,
   velmi mě těší, že je návod užitečný a že Vám pomohl. Za šroubek 12 se omlouvám. Už se to tady řešilo kdysi v komentářích. Pravdou je, že už se mi nechce článek „doupravovat“ 🙂 Přeji skvělé zážitky nejenom při fotografování v nadcházejícím roce 2018.
   Jarda

 28. Dobrý den, jste fakt BOREC měl jsem ten samý problém a dnes jsem se do toho pustil. A přesně jak jste popsal tak to je. Díky Vám mám opraveno za cca 80Kč.
  Moc děkuji za užitečné rady.

  • Dobrý den Radime,
   jsem moc rád, že se lidem, stejně jako Vám oprava daří! S servisu by na to člověk čekal dlouho a stálo by to nemalou částku. Přeji Vám skvělé zážitky nejenom při fotografování v nadcházejícím roce 2018.
   Jarda.

 29. Super návod, perfektně popsané a vysvětlené. Oprava mého základního objektivu se zdařila. Ještě jednou moc děkuji 🙂 Díky Vám jsem ušetřil 3000,- za nový objektiv 🙂

 30. Zdravim! 🙂 Asi dva roky jsem mela tenhle navod ulozeny, ale protoze jsem mela jeste zalozni fotak, s opravou jsme nijak nespechali. Do minuleho tydne, kdy se nam rozbil i ten druhy 😀 Kablik jsme objednali z Anglie, aby tu byl drive a hned jak prisel, muz se pustil do opravy. Puvodni kablik byl, samozrejme, na dva kusy.
  Patri Vam velke diky! Oprava se zadarila, objektiv funguje 🙂
  Muz mel jen pripominku, ze misto klasickeho spendliku se mu lepe pracovalo s pripinackem na nastenku.
  Jeste jednou moc diky za super navod! 🙂

  • Dobrý den. Těší mne, že byl návod užitečný. Připínáček může být já žádný neměl. Ať Vám vše funguje k plné spokojenosti a přeji dobré světlo.
   Děkuji za milý komentář

 31. Děkuji za super návod, odhodlával jsem se na výměnu přetrženého kabelu asi rok. Návod supr, objektiv už ostří sám. Děkuji

 32. Zdravím a moc děkuji za pomoc 🙂 Objektiv jsem rozebrala doma s přítelem, spravili jsme ho podle návodu a funguje. Moc dík! 😉

 33. Dobrý den. Dlouho jsem výměnu kabelu odkládal, ale dnes jsem se do toho pustil. Za necelou hodinku starej přetrženej kabel nahrazen novým kabelem. Automatické zaostřování opě funguje. Díky za podrobnej návod. Milan

 34. Na objektivu Canon EFS 18-55 jsou poruchy ihned po uplynutí záruky (2012) Příčinou byl poškozený – ukývaný flex kabel. Celkem 4x . Stalo se i dnes t.j. 5x. Opravář sdělil, že poruchy budou pokračovat. Stačilo podle něj zhotovit v továrně flex kabel o 2 mm delší a bylo vystaráno. Jž jsem si sehnal 2ks flex kabelu dle vašeho návodu a podle něj chci opravu udělat sám. Nevím ale, zda porucha nebude zase pokračovat.

  • Dobrý den. Samozřejmě časem flex kabel zase praskne. Neustále se při ostření ohýbá a znovu napíná. S tím se dá těžko něco dělat jiného, než ho vyměnit.

 35. Dobrý den pane, mě u objektivu ef-s 17-55 též,, blbne,, AF. Nicméně jde ale neostri na to co potřebuji. Vždy mázne tak nevím, rozebrane jsem to měl a flex kabely se zdají být v pořádku. Jen nejsou prilepene ale tak volně lozene řekl bych je možné že se jen vyvlekl částečně z konektoru? (špatný kontakt) nebo už do něj zasáhla ruka neodbornika (kazisveta)? Děkuji za odpověď.

 36. Dobrý den,
  myslíte, že bych stejným způsobem mohla opravit i Objektiv Nikon 18-105mm f/3,5-5,6 AF-S DX G ED VR, bohužel mi také přestalo fungovat automatické ostření.

   • Dobrý den, potřeboval bych vyměnit kabel v objektivu Canon 24-70 2.8 L, měl by být postup v podstatě stejný? Kabel se zřejmě dá sehnat, ale bojím se, že to pak nesmontuju správně a objektiv nebude stejně funkční. Neudělal byste to za mne?

    • Dobrý den. Pokud si na takovou opravu netroufáte, pak je nejlepší volbou vyhledat servisní středisko. Já se opravami objektivů běžně nezabývám, takže Vám v tomto směru nemohu pomoci. Každý z objektivů má své specifické součástky, takže je opravdu na místě vyhledat servis. Přeji Vám, ať je objektiv brzy fit!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Trocha počítání ;-) Prosím doplňte... *