Vysílačky Motorola TLKR T80 Extreme Travel Pack

Jistě to znáte, vyrazíte do přírody, do hor a tam, kde končí poslední domek či cesta, se rozloučíte také se signálem operátora. Vysílačky Motorola TLKR T80 Extreme Travel packJe to mrzuté, ale pokrytí signálem u nás je špatné a týká se to všech operátorů. Mnohdy se setkávám i s tím, že signál operátora ze zahraničí má v místě lepší pokrytí než ten tuzemský, byť jsou hranice takřka deset kilometrů daleko (9 500 m). Když se rozdělíte, jen těžko si pak můžete dát vědět, kde jste. Dříve či později se zamyslíte nad tím, jak tento komunikační nedostatek řešit. Jak se spojit v pohraničí či v sousední zemi, aby vás to za několik minut nepřišlo na peníze, které běžně provoláte za celý měsíc.
Od toho jsou tady cenově dostupné vysílačky v pásmu PMR 446 MHz pro hobby využití, které si také oblíbili profesionálové především z řad řidičů, stavařů atp. pro jejich cenovou dostupnost.Na rozdíl od digitálních dPMR 446, které mají k dispozici 16 kanálů a frekvenčně začínají (446.103125 MHz – 446.196875 MHz) daleko za frekvencí, kde analogové PMR 446 končí, jsou tyto analogové staničky „jen“ osmikanálové.
Výrobců je hned několik. Já jsem vsadil na značku, s níž už mám nějakou zkušenost. Zvolil jsem však odolnější typ a oproti Motorole T8 má T80 Extreme pár výhod. Zkusím tedy nastínit některé vlastnosti. Protože ani já nejsem žádný zkušený radioamatér, vezmu to spíše více obecně…

Kanály PMR
Radiostanice s kanály PMR 446 (Personal Mobile Radio) pracují v pásmu 446,00625 až 446,1 MHz a toto pásmo je rozděleno na osm kanálů. Konkrétně je to takto:


Kanál 1: 446.00625 MHz
Kanál 2: 446.01875 MHz
Kanál 3: 446.03125 MHz
Kanál 4: 446.04375 MHz
Kanál 5: 446.05625 MHz
Kanál 6: 446.06875 MHz
Kanál 7: 446.08125 MHz
Kanál 8: 446.09375 MHz


Rozdíl mezi jednotlivými kanály je tedy 12.5 kHz. (U digitálních je rozestup 6.25 kHz.)

Kódování
Radiostanice umožňuje u každého kanálu použití kódu, který je zde proto, aby se na stejném kanále nerušilo více účastníků. Pásmo PMR 446 je natolik úzké, že s přibývajícími účastníky na omezeném počtu kanálů docházelo k velkému rušení nechtěnými hovory sebe navzájem. Což také mimo jiné zvyšuje nároky na baterii, když stanice stále pracuje.
K dispozici je celkem 121 kódů, z nichž je 38 CTCSS (Continuous Tone-Coded Squelch System) a 83 DCS (Digital Code Squelch).
Obě radiostanice musí mít tedy nastaveno stejné číslo kanálu (např. 3 ) i kódu (např. 25), aby se navzájem mohly slyšet. Je třeba myslet na to, že kódy jsou zde proto, abyste na stejném kanále nebyli jinými účastníky rušeni. Neznamená to ale, že vás nikdo neslyší. Všichni, kteří jsou na stejném kanále a jejich přístroj neumí s kódy pracovat nebo je umí „odfiltrovat“, vás mohou poslouchat, neboť se jedná o přidaný signál do frekvence. Prozvánění je vysíláno také na zvoleném kanále a bez ohledu na kód jej slyší všichni na tomto kanále (všichni, kteří kód nemají zvolen žádný), což může být někdy velmi obtěžující. Zvolíte-li si patřičný kód, vyzvánění z jiných stanic k vám nedorazí. Vaše vyzvánění jde volně do éteru – viz výše.

Možná i v závislosti na vzdálenosti stanic od sebe je potřeba chvíli „počkat na spojení“, které vám ale nijak nebude signalizováno. Dekódování a samotný přenos signálu chvíli trvá, a tak je potřeba nejdříve zmáčknout PTT (Push to talk) a po cca vteřině teprve začít hovořit (radiostanice protistrany se musí připravit na příjem). V opačném případě se může stát, že první slovo tak nějak zanikne v éteru 🙂

Dále bych se do podrobností příliš nepouštěl, snad jen bych zmínil, že radiostanice umožňuje mimo klasickou volbu kanálu a kódu také vytvořit skupinu a v této skupině může mít každá radiostanice své jméno (ID) složené ze čtyř znaků, a máte tak možnost mluvit jen s účastníkem, který má stejný kanál a stejný kód, jehož jméno si pro volání zvolíte a ostatní se stejným kanálem a stejným kódem ve vaší skupině nebudou rušeni. Zjednodušeně řečeno, voláte jakoby na „telefonní číslo“. Nebo můžete volat všem. Tyto funkce se nazývají přímé volání a skupinové volání. Pro stanice, které s kódy neumějí pracovat, platí to, co jsem psal výše, tedy že vše jde na kanálu do éteru, jen vy s nastavenými kódy jste chráněni před nežádoucím příjmem.

T80 Extreme má možnost zvolený kanál odposlouchávat (monitorovat). Tato funkce vám umožní poslouchat „provoz“ na kanále bez toho, aniž byste museli znát či mít nastavený kód účastníků na tomto kanále. Můžete je však jen poslouchat, nemůžete s nimi mluvit, pokud nemáte stejný kód…

Možnosti a výbava PMR vysílaček T80 EXTREME
Obdržíte praktický plastový kufřík, který ukrývá dvě radiostanice PMR, dva akubloky, dvě náhlavní sady, dvě šňůrky na krk a dva klipy na opasek, zkrátka vše dvakrát snad kromě nabíječky. V sadě je dokovací stanice pro dva přístroje, v níž můžete také samostatně nabíjet obě radiostanice, radiostanici a akublok, nebo dva akubloky (v případě, máte-li rezervní). K nabíjení samostatných akubloků jsou k dispozici redukce. Nabíjení trvá 14 hodin. Spojení vysílaček Motorola T80 na vzdálenost 7184 m v téměř přímé viditelnosti...Je to sice příjemnější než popisovaných 16 u T8 (moc tomu nerozumím, protože oba typy mají shodné baterie a popisy se různí – zřejmě špatný opis a záměna mezi výdrží a nabíjením), ale stále je to velice dlouhá doba. Obzvláště, používáte-li vysílačku denně a končíte trip až večer, je času pro nabíjení zoufale málo.
Na to samozřejmě výrobce pamatoval a máte možnost ve vysílačce použít libovolné čtyři baterie AAA (tzv. mikrotužky). Při použití baterií s vyšší kapacitou (např. 1000 mA), můžete fungovat dvakrát déle než s dodávaným akublokem. Na ty ale musíte mít svoji nabíječku, protože jen akublok má kontakty vyvedeny na zadní stranu a ke každému nabití je třeba baterie vyndat z vysílačky za předpokladu, že je nebudete nabíjet přes konektor třeba v automobilu. Ve vlastní nabíječce si nabíjení  baterií AAA můžete zkrátit běžně na pouhé čtyři hodiny.
Dále bych zmínil jen několik málo funkcí vysílaček T80 Extreme, které jsem se do článku rozhodl vybrat…

Odolnost
Vysílačky splňují normu IPX4, což je norma určující požadavky na ochranu proti stříkající vodě ve všech úhlech a proti nebezpečnému dotyku pomůckou, drátem větším než jeden milimetr. Takže cosi snesou. Strach bych měl snad jen o sklo, které není tak odolné jako na Nokii N8 (Gorilla glass) proti poškrábání.
Anténa je v jakémsi gumoplastu, což do určité míry umožňuje mírné, a to zdůrazňuji, mírné ohnutí.

Dosah 10km
Musím se přiznat, že k dosahu 10 km jsem byl celkem skeptický a reálně jsem to viděl spíš na moři nebo někde v Andách, kde nevede vysoké napětí a oblast není protkána jinými rušivými signály. Ovšem při našem zkoušení, kdy se nám podařilo naprosto bez problémů spojit na vzdálenost takřka 7 200 m napříč Brnem, a to nešlo o úplně přímou viditelnost přístrojů (v cestě bylo několik budov), jsem s úsměvem změnil názor.
Zkrátka hodně záleží na okolních podmínkách. Ve městech je překážek příliš mnoho. Spousta vysílačů o různých frekvencích, různá elektromagnetická pole a fyzické překážky, jako jsou budovy atp. V lese je to také horší a samozřejmě každá terénní překážka je znát.
Nepochybně na dosah má vliv i aktuální počasí, tedy množství kladných a záporných částic v atmosféře. Jinými slovy, za špatného počasí – nízké oblačnosti je dosah vln větší, ač by se dalo očekávat, že za jasného počasí to půjde lépe.

Je třeba pamatovat na to, že polarizace vlny je vertikální, a tak nejlepších výsledků je možné dosáhnout s anténou kolmo vzhůru. Při větších vzdálenostech je také třeba myslet na to, že délka vlny je pouhých cca 68 cm (viz vzorec pro výpočet vlnové délky na wikipedii), to znamená, že pokud se pohnete o půl metru, můžete o spojení přijít a nebo ho posunem tzv dohledat. Například při jízdě v terénu na kole raději pro vysílání či příjem zastavte, vyřiďte co je třeba a pak teprve pokračujte. Nejde o mobilní telefon. Zkrátka nejlépe funguje spojení point to point. V opačném případě se můžete dočkat každého druhého slova 🙂
Kufřík se sadou vysílaček T80

Vox
Abyste nemuseli pro vysílání mačkat tlačítko PTT, můžete si nastavit funkci VOX, což je zjednodušeně řečeno spouštění hlasem. Nastavení citlivosti mikrofonu umožňuje pět úrovní. Ideálně ve spojení s náhlavní sadou. Pro spuštění – reakci na hlas – bych osobně začal před mluvením nějakým hmm, aby první slovo nebylo pokráceno, než relé sepne a dojde k přenosu. Po dokončení věty by měl přenos (vysílání) pokračovat ještě dvě vteřiny.

Led svítilna
Svítilna je takový doplněk, aby oproti konkurenci měla vysílačka cosi navíc. Nemáte-li ji, nemusíte ji vůbec postrádat, máte-li ji může to být fajn, potřebujete-li si posvítit třeba na mapu nebo zámek u dveří. V absolutní tmě, jako je třeba sklep nebo nitro pyramidy se taková světluška může také hodit, když vše selže. Nevýhoda je, že tlačítko svítilny se musí stále držet stisknuté, takže na jednu volnou ruku zapomeňte.

10 vyzváněcích tónů
Z vyzváněcích tónů jsem nebyl příliš nadšený a reálně pro mé uši a uši příjemce přichází v úvahu jen několik z nich. Některé mi přijdou příliš protivné. Zdá se, že k dobru zase přišly tóny z patnáct let starých telefonů. Je to ovšem jednoduchá varianta a datově není nijak složitá. Klidně by jich tam vešlo i čtyřicet 🙂
Pokud to není nutné, vyzvánění nepoužívám. Tedy co jsem si přečetl článek pro začátečníky – viz níže…

Podsvícení displeje
Je sice fajn, že vidíte na displej za úplné tmy, ale nevidíte tlačítka. Naštěstí je jich pod displejem jen šest a tak si je naprosto snadno a rychle zapamatujete. Ve špatných světelných podmínkách je podsvětlení velmi vítané.

Vstup pro volitelný headset
Volitelný headset je dodávaný přímo s vysílačkami, takže si každý může vyzkoušet jak mu to bude pasovat. Jedná se o lehké a celkem pohodlné zařízení. Nevýhodu bych viděl v krátké životnosti molitanového návleku na sluchátku (pecce), kde se již léta používají silikonové omyvatelné návleky s více velikostmi.
Výhodu spatřuji v tom, že vysílačka neřve po okolí a všechny zvuky (hlášení) slyšíte jen vy. Nebo že můžete mluvit, i když se rukama držíte žebříku (viz funkce VOX 🙂
Existuje jistý problém, který se na internetu objevil. Jde o jakési „lupnutí“ při každém použití PTT  či použití jiných tlačítek a při příchozím hovoru. Pro někoho to může být obtěžující, ba nesnesitelné. Někomu to problém nedělá (pokud není na příjmu celý den). Mně to vadí jen občas, když je komunikace příliš častá.
Je třeba připomenout, že při otevřeném vstupu (odkrytém konektoru) je voděodolnost zavádějícím pojmem. Proto ani headset není voděodolný. Sice jistě každá technika nějakou svou dávku vlhkosti snese, ale moc bych to „neštengroval“.

Potvrzovací tón
Sice si při zapínání vysílačky můžete zvolit zapnuté či vypnuté zvuky tlačítek, ovšem potvrzovací tón, byť ho při vypnutí zvuku neslyšíte, bude odeslán. Je to obdoba slova přepínám, aby ostatní věděli, že jste skončili s mluvením.
Motorola T80 Extreme

Časovač
Byť se na internetu můžete setkat s údajem „zobrazení času“ či „zobrazení hodin“, T80 Extreme hodiny jako takové nemají. Možná i proto, že model T8 hodiny má, ale nejdou nijak zvlášť přesně a po pár týdnech je třeba znovu nastavovat.
T80 Extreme mají jakési stopky, které měří čas do jedné hodiny. Lze je samozřejmě i pauznout. Této funkci jsem jaksi nepřišel na kloub a pokud si nechcete měřit, kolik vzduchu vám ještě zbývá (třeba pod lavinou), jistě tyto stopky nebudete vůbec potřebovat. Je třeba dodat, že se měří po sekundách a tak si stopnout sjezd na lyžích s kopce moc nepřichází v úvahu.

Skenování kanálů
Když zvolíte skenování kanálů, bude vysílačka projíždět všech osm kanálů dokola, dokud na některém nenarazí na signál nebo funkci nepřerušíte. Tam se na chvíli zastaví a pokračuje dál. Pokud vysílačka při skenování narazí na kanál, na kterém je „provoz“, zastaví se a vy si kanál zvolíte, pak už se při každém dalším skenování zastaví na tomto kanále, pokud na něm narazí na provoz a už tam zůstane.

Dual watch
Dva kanály považuji za bezva věc, ale i to má svá úskalí. Jeden kanál si naladíte a ten můžete jak poslouchat, tak na něj vysílat. Druhý kanál je určen jen pro poslech.
Při této volbě nemůžete prozvonit na kanálu a samozřejmě nemůžete monitorovat na kanálu slabé signály. Problém nastane, když na obou kanálech v jednu chvíli dojde na vaší vysílačce k příjmu. Buďto neporozumíte ani jednomu vysílání nebo čistější signál zanikne (obvykle ten důležitější) v šumu slabšího, což se pak jeví jako sice čitelné, ale s poněkud chraplavým dovětkem. Pokud ale na obou kanálech není čilý provoz, nestává se to příliš často.

Odposlech místnosti
Jedná se o obdobu něčeho jako je dětská chůvička. Názory na tuto funkci se různí. Prameny uvádějí, že na mrumlání dítěte je mikrofon málo citlivý. Já osobně jsem tuto funkci nezkoušel. Zato často na tripu naladím dětskou chůvičku vysílající z něčího bytu.
Výhodu spatřuji v tom, že díky PMR vysílačce můžete do jisté míry poslouchat, co vaše dítě dělá. Stačí si naladit stejný kanál jako na domácí chůvičce. Nevýhodu vidím v tom, že vzhledem k tomu, že chůvičky vysílají na stejných PMR kanálech, může díky citlivému mikrofonu chůvičky kdokoliv poslouchat, co se u vás v bytě děje. Zkrátka dobrovolný odposlech ve vašem bytě.
Motorola T80 Extreme - otevřený kryt baterie

Ostatní
Dále vysílačky nabízejí zámek kláves, úsporu baterie (můžete nastavit 1,2 nebo 3 hodiny a po této době se vysílačka vypne), upozornění na nízkou kapacitu baterie (což umožňuje dnes kde co), přechod do režimu spánku při vybité baterii, tichý mód (vysílačka zabliká a zavibruje – viz návod na oficiálních stránkách) – zkrátka neuslyšíte ani hlásku.
Dalšími funkcemi jsou automatická změna kanálu (při vytvořené skupině), automatické vypnuti, automatické ztišení… A další, jež návod popisuje a které patrně většina uživatelů ani z poloviny nevyužije 🙂 Některé tzv. funkce jsou jen jiným pojmenováním stejné funkce, na to sami přijdete. Ovládání je velmi jednoduché. Samozřejmě většinu popsaného jsem také nezkusil, protože jsem neměl potřebu. Většina lidí si prostě zařízení koupí, zapne a třeba ani neřeší, že jsou všichni na stejném kanálu 1 s kódováním 0 a vůbec to nemají potřebu měnit. Někomu to vyhovuje, protože je exhibouš a někdo prostě jen neví, jak to nastavit.

Každopádně velmi podnětný článek pro každého začátečníka naleznete zde. Sice se něco změnilo, a to jak technologicky, tak legislativně, ovšem to podstatné zůstává neměnné. Rozhodně vám doporučuji si jej přečíst.

I když ani já nejsem jakýsi zapálený radioamatér s touhou povídat si s cizími lidmi či tunit svou vysílačku k větším výkonům, i tak mi výše zmíněný článek předal informace, se kterými nelze jinak, než souhlasit.

Rozdíly, výhody a nevýhody
Vysílačky působí vcelku robustním a odolným dojmem. Jsou znatelně těžší než T8. Oproti T8 má T80 Extreme ještě jedno očko nahoře pod klipem na opasek. Klip je samozřejmě potřeba sundat, abyste mohli šňůrku použít. Konektor pro nabíjení (nepoužijete-li dokovací stanici) je na pravé straně dole, tedy na opačné jako u T8, což znamená, že je na druhé straně než tlačítko PTT. Méně tedy zavazí. Je to vcelku jedno, záleží, do které ruky vysílačku vezmete :-). V autě je konektor dále od volantu, tedy blíže středovému panelu se zásuvkou, což mi přijde výhodnější.
Vysílačku je sice možné nabíjet i v autě, ovšem cena takového nabíjecího kabelu je natolik neúměrná (cca 725 Kč), že za polovinu koupíte držák na mobil do auta i s nabíjecím kabelem nebo za stejnou částku pořídíte dvě sady (8 ks) výkonných nabíjecích baterii AAA NiMh. S cenou se tedy zatraceně sekli.

Později jsem stejně nabíječku pro auto konektor koupil a zjistil, že se nejedná o nabíječku, ale zasunutím konektoru do vysílačky odpojíte baterie ve vysílačce a napájíte vysílačku z auta. Není to tedy nabíječka, ale napájecí kabel a „neomezeně“ dlouhý provoz.
Subjektivně mi přijde T80 Extreme lepší na příjem signálu, tedy citlivější (anténa malinko čouhá více z přístroje). Naopak díky lepší odolnosti proti vodě mi přijde T80 Extreme o něco méně hlasitá než T8. To lze ale v extrémně hlučném prostředí řešit náhlavní sadou.
Komu by nevyhovovala dodávaná, lze si za cca 950 Kč zakoupit poměrně sofistikovanější. Za tuto cenu však obdržíte jeden kus, nikoliv pár.

T8 díky zobrazení času a stavu baterie i po vypnutí po deseti hodinách fungování (zapnutá vysílačka a občasné vysílání) se přes víkend sama vybije. U T80 Extreme jsem toto nezaznamenal. Vypnuto zkrátka znamená vypnuto.

Na rozdíl od T8 můžete staničku postavit na stůl anténou kolmo vzhůru. U T8 tohoto docílíte pouze v dokovací stanici.

Závěr
S vysílačkami T80 Extreme si zažijete spoustu legrace a mnohé vám usnadní. Když se budete držet pravidel slušnosti, můžete poznat i nové lidi se stejnými zájmy 🙂 Pořizovací cena je natolik příznivá, že lze srovnat s cenou lepšího mobilu pro penzisty a s velmi nízkými provozními náklady (cena nabíjení 🙂

Slova „nebudete rušeni“, znamenají, že vám na vašem kanále a vašem kódu nebude nikdo krafat, neznamená to, že pokud máte kanál číslo 4 a libovolný kód a na stejném kanále je dalších deset účastníků, i když s jinými kódy, že se signály na stejné frekvenci neovlivňují.
Znamená to, že vyskytující se vlny o stejné frekvenci v dosahu mají na sebe navzájem neblahý vliv. Zkracuje se aktuální dosah a zhoršuje kvalita přenosu. Laicky řečeno, vlny o stejné frekvenci do sebe narážejí a ovlivňují se navzájem. Podobně jako když hodíte několik kamínků do vody – vlny vzniklé z každého dopadu kamínku na hladinu se ovlivňují navzájem.

Ještě jedna maličkost, kterou jsem si plně ověřil až dnes (17.6.2014). Pokud použijete dual watch (máte zapnuté dva kanály), může nastat následovné, což do jisté míry beru jako „anomálii“ a popírá to můj popis pro chování v dual watch režimu.
Například: jako první volbu kanálu si nastavíte jedničku (kódy teď necháme stranou) a druhou volbu kanálu nastavíte dvojku (ten je jen pro poslech). Dojde-li k příjmu signálu na dvojce (stanice příjme signál a chvíli na druhém kanále zůstane, i když už z reproduktoru nic neslyšíte), pak zmáčknete-li v tento moment PTT a začnete vysílat, budete vysílat na kanálu dva, nikoliv jedna. Pokud se kanály začnou zase periodicky měnit, ať zmáčknete PTT v kteroukoliv chvíli, ať už je v daný moment zobrazena jednička či dvojka, budete vysílat na jedničce vždy. Je to taková nečekaná změna 🙂
To jen pro doplnění.

Kdybyste něco potřebovali upřesnit, zkuste se zeptat. Třeba budu vědět 🙂

Please follow and like us:

22 thoughts on “Vysílačky Motorola TLKR T80 Extreme Travel Pack

 1. Dobrý den,
  poradil byste jak funguje to skupinové volání. Pochopil jsem, jen to že mohu vytočit někoho konkrétního a mluvit s ním na určitém pod-kanále.
  Tím je myšlena ta skupina? Dva lidi potřebují mluvit aby je ostatní neslyšely (za předpokladu že mají všichni tyto Motoroly).
  Obousměrná komunikace současné bez přepínání jde nastavit?
  Nějak si s tím nevím rady, ten manuál mi moc nepomohl.
  Děkuji
  Pavel

  • Dobrý den.
   Pokud si na dvou vysílačkách nastavíte kanál třeba 5 a kód 55, pak se uslyšíte jen vy dva a každý, kdo má kanál 5 a kód 55. Případně vás uslyší někdo, kdo má kanál 5 a kód 0. Může vám do toho také vstupovat. Nula ignoruje nastavené kódy a ten kdo si ji nastaví na zvoleném kanále, tak na něm uslyší úplně všechny účastníky se stejným kanálem a jakýmkoliv kódem. Skupina je trochu něco jiného, i když i ta si myslím jde odposlouchávat 🙂 Jen ti, co mají skupinu nastavenu mají jistá omezení mezi sebou (volat všem nebo jen konkrétnímu člověku). Nejprve se musí nastavit všechny vysílačky „stejně“ (to funguje i s jinými Motorolami (T80, T8… jen nastavení může být malinko jiné)).
   Stisknete nejprve tlačítko GPR a vyberete Y jako yes (zapnuto), pak nastavíte kód (jeden ze 120) a to na všech vysílačkách stejný (pro celou skupinu).Poté se nastavuje typ vyzvánění, kterým se budete prozvánět. Díky tomu uvidíte na displeji jméno zvonícího. To může mít každá vysílačka jiné (vyzvánění). Jméno však musí mít jiné, stejně jako ID číslo. Dále se nastavuje ID. Máte k dispozici 4 písmena (to aby se každý odlišil jménem ve skupině) a své vlastní ID číslo (1 – 16). Stisknutím Sel vyberete kanál. Šipkami nahoru a dolů si vybíráte jestli chcete volat všem ve skupině nebo na konkrétní jméno (vysílačka vidí všechny ve skupině). Tuším, že musíte vysílačky sesynchronizovat. Po nastavení zmáčknete tlačítko se symbolem noty a vyberete Sync. Na displeji druhé vysílačky se objeví jméno vysílačky, ze které odchází synchronizační signál, doprovázený zvukem. Po stisknutí tlačítka se symbolem noty si také šipkou dolů můžete vybrat Call. Poté stisknete tlačítko sel a šipkami vybíráte, komu budete volat. Nahoře je ID číslo a pod ním jméno účastníka které bliká. Pokud chcete volat všem, jednoduše jen zmáčknete PTT (tlačítko pro mluvení) bez výběru Call-sel-číslo se jménem účastníka.
   Jestli-že potřebujete změnit kanál, který je třeba používán i jinými účastníky ve městě a vám to oslabuje dosah, pak jednoduše zmáčknete sel, necháte tam all a změníte číslo kanálu. Zmáčknete znovu sel a vysílačka všem vyšle signál se změnou kanálu. Kanály se pak změní automaticky všem účastníkům.
   Moc ale o tom nevím. Právě to všechno zkouším, abych mohl odpovědět 🙂
   Co se týče obousměrné komunikace bez přepínání, tak to je možné pouze se zapnutou funkcí VOX nastavitelná citlivost je v pěti krocích. Cokoliv řeknete a vysílačka zachytí mikrofonem, bude odvysíláno. Dobré je před mluvením udělat nějaké to ehm ehm, aby se chytla a prvního slova nebyla jen půlka. Oba ale najednou mluvit nemohou. Buď se vysílá nebo přijímá. Náhlavní sada asi bude ideální. Třeba pyrotechnik moc volné ruce asi nemá 🙂

   Snad jsem odpověděl alespoň na něco:-)

 2. Zdravim, kolega v praci chytil do ruky uplne novou vysílačku v domneni ze všechno vi všechno zna (vrrrrrr) něco pomackal samozrejme nevi co a vysílačka po zapnuti nepretrzite silne vibruje :/ nevite proc a jak to vypnout?
  Diky za pripadnou odpověď (prosim na muj mail ebu@centrum.cz)
  Velice dekuji
  Adam

  • Dobrý den. Omlouvám se za pozdní odpověď.
   Váš kolega nastavil na vysílačce vypnutí příchozího volání. Tedy pokud vysílačka na zvoleném kanále příjme jakýkoliv signál, na místo toho abyste slyšeli hlas, nebo alespoň chrčení, vysílačka vibruje. Je to vhodné tam, kde by zvuk vysílačky mohl rušit a vy pak zavoláte zpět. Na displeji máte vyobrazen piktogram reproduktoru a u něj křížek. (Reproduktor je vypnut).
   Postup je takový: Zmáčkněte tlačítko MENU. Uvidíte nápis SCAN. Poté zmáčkněte tuším, že 5x šipku dolů (nebo 3x šipku nahoru) dokud se neobjeví na spodním řádku nápis SLNT (nahoře Y). Zmáčkněte tlačítko SEL. Ypsilon začne blikat. Šipkou dolů se z ypsilonu stane n (N). To znamená, že jste funkci vypnuli. Zmizí také piktogram reproduktoru. Zmáčkněte znovu SEL a je hotovo.
   Přeji hezký den.

 3. Dobrý den, neveděli by jste mi poradit, jestli si k těm vysílačkám múžu koupit nějaké bezdrátové sluchátka a fungovalo by to? Popřípadě, nevíte mi nějaké doporučit?

  Děkuji za odpověď.
  Štefan

  • Dobrý den. Teoreticky jde vše. Modul do konektoru vysílačky, který bude vysílat do sluchátka s mikrofonem. Prakticky se prohlédněte po vysílačkách, které disponují i technologií Bluetooth.
   Jarda.

 4. Zdravím,
  nevíte, jestli se dá dokoupit externí kabelové „kecátko“ na klopu nebo popruh batohu? V podstatě mikrofon, reprák a PTT tlačítko. V současnosti používám Brondi, které to mají a zvažuji výměnu.

  Díky JK

  • Dobrý den. Ta možnost tady samozřejmě je. Není to varianta příliš levná, ale pro toho kdo je denně na cestách to může být přínosem. Zkuste pohledat například zde.
   Přeji hezký den.

   • Dekuji za odpoved ja popravde hledam vysilacky prevazne do auta na komunikaci mezi dvema auty a premyslim jestli tento typ neni na to az zbytecny nedoporucil by jste mi neco?

    • Když si článek přečtete, zjistíte, že občanské vysílačky PMR 446 nejsou na takový způsob práce příliš vhodné. Obecně se tvrdí, že v pohybu lze komunikovat do vzdálenosti kolem jednoho kilometru (záleží na podmínkách). Je to způsobeno zejména délkou vlny, která je přibližně pouhých 68 cm. To znamená, že v pohybu budete vlnu pořád ztrácet a znovu nalézat (uslyšíte vysílání sekaně) v závislosti na rychlosti pohybu, popřípadě vysílání nezachytíte vůbec. Proto je pro PMR 446 nejlepší při vysílání i příjmu stát na místě. Při chůzi je samozřejmě dosah podstatně vyšší než při jízdě. Ideální jsou do auta profesionální vysílačky, kde jsou ale potřeba platit licenční poplatky a není možné jen tak z plezíru si tam krafat cokoliv a blokovat kanál. Kromě toho slušná profi stojí kolem 10 000 za jednu stanici. Otázka je, co očekáváte. Zkuste se poradit přímo s prodejcem. Levněji můžete vysílačky PMR 446 (občanské vysílačky) pořídit i na ebay.

 5. Dobry den,mam obdobne vysilacky TLKR T80 a potrebovala bych u nich vypnout ton pri ukonceni vysilani v rezimu chuvicky.Rusi to dite pri spani.Mohl byste mi prosim poradit jak na to? Dekuji

  • Dobrý den Mirko. Děkuji za dotaz.
   Funkci chůvičky jsem nikdy (doteď) nezkoušel. Každopádně návod uvádí, že tento zvuk lze vypnout, pokud zmáčknete a budete držet tlačítko šipky nahoru (^) ve chvíli, kdy vysílačku zapínáte. Jak dlouho se neuvádí, ale dokud se neobjeví číslo kanálu po jménu a číslu GPR (skupiny), tak držte 🙂 Zkrátka pár vteřin by mělo stačit. Vyzkoušel jsem a zvuk není slyšet. K vysílání ale dochází 🙂 Opakováním tohoto postupu zvuk opět zapnete.
   Přiznám se, že při některých dotazech si alespoň možnosti vysílačky osahám 🙂
   Přeji hezký den. Jarda.

   • Dobry den, diky moc. Vyzkousela jsem a funguje to perfektne. Chuvicky mi funguji vyborne-jsem s nimi naprosto spokojena. Jen by mohl zasvitit displej u prijimace, kdyz se spusti vysilani, ale to asi zaridit nejde, ze? Hezky den, Mirka

    • Dobrý den. Upozornění na příjem signálu rozsvícením displeje je možné pouze s použitím vibrací. Dostanete tak sice upozornění, ale konkrétní zvuk (co se děje na druhé straně) slyšet nejde, protože jde o tichý režim. Při běžném režimu to tedy nelze. S pozdravem Jarda.

 6. Dobrý den,
  včera jsem koupil vysílačky a když si s nimi syn hrál, omylem něco zmáčlk a obě vysílačky stále vysílaly a přijímaly. To znamená, že ani jeden znás nemusel mačkat ptt a stále bylo slyšet co se děje na opačné straně a to oboustraně. Je to vůbec technicky možné?
  Nedaří se mi to takto znovu nastavit. Možná VOX, ale to funguje trošičku jinak.
  Moc děkuji za radu a odpověď.
  Petr

  • Dobrý den,
   Netuším, co máte na displeji. Pokud zmáčknete tlačítko GRP MENU a následně budete listovat šipkami, mělo by u VOX být N, nikoli Y. Pokud máte na pravé straně symbol mikrofonu ve čtverečku, je zapnutá funkce ROOM (odposlech místnosti – chůvička) a tu vypnete už pouhým stiskem tlačítka GRP MENU. Jestliže to pouze chrčí a občas něco zachytí, je zapnutá funkce monitoring kanálu (tlačítko MON). Ta se vypíná tímtéž tlačítkem. Ostatní viz manuál.

 7. Dobrý den,
  potřeboval bych poradit, jestli musí být tyto radiostanice při nabíjení v dokovací stanici vypnuté (jestli se dá při nabíjení komunikovat s další vysílačkou).
  Předem děkuji za odpověď

  • Dobrý den, vzhledem k tomu, že se radiostanice nabíjejí velmi malým proudem, je při zapnuté radiostanici odběr vyšší, než je nabíjecí proud. To znamená, že musí být vypnuté. Řešení je pouze pořízení více akumulátorových bloků nebo výkonnější AAA baterie NiMH na místo aku bloku. Pak ale vznikne problém s potřebou baterie pro nabíjení vyndavat a používat některou z běžně dostupných nabíječek na baterie AAA. (Akublok má kontakty vyvedeny na zadní stranu vysílačky, což samostatné mikrotužkové baterie samozřejmě mít nemohou). Nabíjení přes „cigaretový konektor“ v autě či jiného zdroje nemám vyzkoušeno. Je docela možné, že tímto způsobem je k dispozici vyšší nabíjecí proud a radiostanice může být zapnutá i při nabíjení. Nedávno jsem si pořídil mobilní myčku Aqua2Go PRO a napájecí zdroj je ve formě svítilny. Ta má výstup USB, čili Power Banka a také výstup pro připojení zařízení na „cigaretový konektor“, čili se dá na nějakou dobu použít jako zdroj pro různá zařízení, tedy i jako „nouzová nabíječka“ alespoň na krátkou dobu pro radiostanici. Protože ale nemám nabíjecí kabel pro radiostanici s „cigaretovým konektorem“, nemohl jsem to zatím vyzkoušet.

 8. Dobry den. Mame na vysilacce ikonku mikrofonu a prenasi to zvuk i kdyz nemackame tlacitko. Nevime jak se toho zbavit. Navod jsem hloupe pred casem vyhodil. Nedokazal by jste nam poradit,jak to vypnoit?
  Moc dekujem
  Petr

  • Dobrý den. Pokud je zobrazen mikrofon bez rámečku, jedná se o funkci VOX. Ta se vypíná následovně: Zapnete vysílačku, po chvíli zmáčknete tlačítko GPRS/MENU. Šipku dolů zmáčknete 2x a na displeji bude funkce VOX. Zmáčknete tlačítko SEL a poté šipkou dolů tolikrát, dokud nebude vedle symbolu baterie blikat N (jako obrácené velké U). Poté potvrdíte tlačítkem SEL a je hotovo. Návod naleznete zde.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Trocha počítání ;-) Prosím doplňte... *