Sluchátka Sony WH-1000XM3

Vzhledem k tomu, že už jsem potřeboval náhradu za dosluhující sluchátka s možností připojení přes Bluetooth, padla mi do oka sluchátka od Sony. Bez většího plánování jsem objednal novinku Sony WH-1000XM3 v černé barvě. Předtím jsem si zašel poslechnout do téhož obchodu stejná sluchátka, ovšem předchozí generace a konstatoval, že budou fajn. 
Když otevřete poměrně luxusně vyhlížející krabičku, najdete sluchátka hezky poskládaná v pouzdře s měď připomínajícím jezdcem na plastovém zipu. Pouzdro je potažené látkou a uvnitř najdeme nezbytné polstrování. Nasajete vůni nové kůže, stejně jako v luxusním voze….

Na Youtube jsem procházel videa, která byla maximálně týden stará s prvním seznámením či unboxingem. Český manuál vyšel teprve 4.9.2018 a obchod, kde jsem zkoušel starší model a objednal novinku, je samozřejmě neměl skladem. Tudíž jsem předpokládal, že si pěkně počkám. Nestalo se tak a po pár dnech mi sluchátka Sony WH-1000XM3 kurýr přivezl přesně před obědem, abych je mohl trochu vyzkoušet 😀
Otevřel jsem krásnou krabičku a zavoněla nová kůže. Zpracování výtečné, design líbivý. Obzvláště pak nápis SONY a orámování oválů pro mikrofony v provedení měděné barvy vypadá skutečně výborně a dělá to dojem, že si kupujete něco víc, než kdyby tyto prvky byly jen ve stříbrném provedení. Zjevně to má návaznost na bezkyslíkatou měď, která je použita u dodávaného audio kabelu.
Nu, vyzkoušet, to se snadno řekne, ale časově je to na delší dobu. Zapnul jsem je, spároval pomocí NFC s mobilním telefonem v režimu LDAC, čili v režimu nejvyšší kvality přenosu zvuku. Pustil jsem do nich své „naposlouchané“ Mp3 z Google Play, tedy 320 kbs. Ale ona mi nespadla brada. Zvuk se mi pocitově zdál příliš silně zatížen hlubokými tóny na můj vkus, tedy jak já říkám, bylo u taneční hudby „přebasováno“. Mezitím jsem musel nainstalovat nový firmware, což je přes Bluetooth skutečně na delší čas, a bylo po pauze na oběd 🙂 Naštěstí byla sluchátka hned po rozbalení nabita na 100%.Bezdrátová sluchátka s aktivním potlačením okolního hluku Sony WH-1000XM3Trochu jsem si hrál s aplikací Headphones Connect, protože jsem chtěl ze sluchátek vymáčknout víc 🙂
Poté jsem ve svém mobilním telefonu Sony Xperia XZ Premium narazil na nahrávku v kvalitě Hi-Res Audio, tedy nahrávku ve 24 bitech, no a to byla panečku jiná kávička, a tak jsem se začal pídit po dalších nahrávkách. Tímto bych chtěl poděkovat Renátě Kunzové, která mně zaslala několik odkazů na Hi-Res audio a díky těmto nahrávkám jsem poznal, co opravdu sluchátka Sony WH-1000XM3 dokáží. 

Stejně jako reprosoustava se musí rozehrát, aby podávala ten nejlepší výkon, tak i sluchátka musí dostat trochu za uši 🙂 Po několika hodinách se pocity z „přebasování“ vytratily a zvuk stále získával na brilantnosti a čistotě. Detailnost, s jakou je přednes podáván, je vskutku až ohromující na to, že pouštíte hudbu z mobilního telefonu a to ať už v 16 bit či 24 bitovém formátu.
Žádný High-end zesilovač či CD přehrávač vysoké kvality. Vše, co ke kvalitě za rozumný peníz potřebujete dnes, je mobilní telefon, který podporuje LDAC přenos a sluchátka. Vše dostatečně malé, skladné a vždy u sebe 🙂

Když uvážím, že jen zesilovač začíná někde na 9 kg váhy 😀 Vy však máte audio studio všude s sebou 🙂
Jasně, není to to pravé pro audiofily a značka Sony teprve ne, to je společnost pro konzumenty, ovšem poslechněte si tato sluchátka a sami musíte uznat, že i přes mnohé technologické fičury, díky nimž se musely udělat lecjaké kompromisy, aby se mohla sluchátka prodávat za 9 499 Kč, hrají velice slušně a pokud si nemůžete v paneláku, stejně jako já, dovolit solidní reprosoustavu, na kterou mi akorát doma sedá prach, pak tato sluchátka nahradí zvuk z poměrně drahého zařízení.

Nyní mám už naposloucháno mnoho hodin z různých zařízení (Denon DCD-725, TV Philips, Acer Aspire V 17 Nitro, Xperia XZ Premium)  a musím jenom chválit. Ani po mnoha hodinách sluchátka na uších netlačí a u hudby klidně usnete. Probudíte se, až skončí. CD přehrávač Denon DCD-725 plus sluchátka Sony WH-1000XM3Co se dodávaného kabelu týče, někomu by se mohl zdát krátký. 1.2 metru není opravdu mnoho. To je na domácí poslech CD přehrávače málo, na druhou stranu, pokud máte slabou baterii a nechcete z mobilu poslouchat přes Bluetooth, ale přes kabel, pak je tato délka akorát. Čili je kladen důraz na mobilitu a počítá se zejména s připojením k mobilním zařízením či k audiosoustavě, která disponuje BT připojením. Kabel je z příjemného, měkkého a dobře ohýbatelného materiálu. Oba konektory jsou 3.5 mm jack ve zlaceném provedení, z toho jeden je typu „L“. Samotný kabel má být vyroben z bezkyslíkaté mědi. Přes kabel též můžete využít DSEE HX, pokud to váš telefon podporuje.
V pouzdře najdete jediný konektor, a to dvoukonektor pro připojení v letadle. Je, jak se dá očekávat, pouze v provedení chrom, na rozdíl od konektorů na kabelu. Oba jacky jsou monofonní. 
Zde bych očekával, že jeden z dvojice jacků bude stereofonní stejně, jako to dodávala Nokia ke svým sluchátkům. 
Protože 98% uživatelů spíše využije redukci z 3.5 mm na 6.3 mm jack ve zlatém provedení, kterou v balení ale nenajdeme, přijde mi letadlová redukce jako jeden z větších kompromisů. Je tam pro cestovatele, ale není to žádná hitparáda. Ovšem, když už sluchátka umí optimalizovat zvuk na přetlakovou kabinu letadla, bylo by hloupé tam takový konektor nedat 🙂

Nabíjecí kabel je velmi krátký. Jednak aby se do pouzdra vešel a pak je to další kompromis při snižování výrobních nákladů. Moc se nepočítá s tím, že budete nabíjet přes zásuvku, ale spíš z počítače atp. Tudíž v balení žádný adaptér nenajdete. Celý káblík s konektorem USB-C má včetně konektorů pár milimetrů přes 23 cm, což vás nutí mít nabíjená sluchátka velmi blízko zdroje. Poté, co vás sluchátka vyzvou, že je máte nabít, což je přibližně při 10% kapacity, probíhá nabíjení necelé tři hodiny z USB na PC. Kapacitu sluchátek zjišťujete krátkým stisknutím tlačítka POWER. 
Aplikace vás sice přerušením přehrávání a tónem informuje o poklesu kapacity baterie, ale protože jsem se doposud nezorientoval v tónech mezi informací o poklesu baterie a změnou v nastavení Ambient Sound ze sedu na chůzi atp, pak je lepší se do aplikace podívat, kde máte všechny informace pohromadě nebo krátce zmáčknout tlačítko POWER a sluchátka vám stav baterie řeknou anglicky.

Druhé tlačítko si v aplikaci definujete. Buď se spustí Google asistent nebo ovládáte Ambient Sound/ Noise Canceling. Pro mě je výhodnější druhá volba. Režimy se přepínají v této posloupnosti: Noise Canceling (potlačení okolního hluku)./ Ambient Sound (slyšíte okolní zvuky – sluchátka fungují jako „naslouchátko“, přičemž přehráváte hudbu)./ Ambient Sound: OFF. 

Ovládání na pravé mušli sluchátek pomocí snímací plochy je výtečná a jednoduchá věc, ale je také třeba si na to malinko zvyknout, což jde velice rychle. Pokud přejedete prstem v horizontální rovině zezadu dopředu, přepnete na následující skladbu. Pokud se ale s prstem na konci ovládací plochy zastavíte a prst tam necháte, začne se pouze právě hrající skladba přetáčet dopředu. Podobně to funguje opačným směrem. 
Ve vertikální rovině zvyšujete nebo naopak snižujete hlasitost (nahoru zvýšit, dolů snížit), přičemž platí, že pokud tah nedokončíte a prstem zůstanete na okraji snímací plochy, hlasitost se bude měnit, dokud prst nesundáte.

Delším podržením prstu na snímací ploše uprostřed spustíte Google asistent a vy mu řeknete, co po něm chcete, tak jak jste zvyklí přímo na mobilu. Pochopitelně podporována je i SiRi, ale protože není lokalizována do češtiny, komunikace se odehrává v jazyce anglickém.
Pauza či naopak znovu spuštění hudby se provádí dvojitým poklepem na snímací plochu. 
Pokud na vás někdo promluví, stačí rukou překrýt celou snímací plochu. Hudba se ztlumí a ze sluchátek se stane „naslouchátko“. Výborně slyšíte jak okolí, tak sami sebe. Jakmile dáte ruku ze snímací plochy pryč, můžete dál pokračovat v poslechu.

Pokud jde o telefonování, příjem hovoru provedete „dvojpoklepem“ na střed snímací plochy. Hlasitost hovoru upravíte stejně jako při poslechu hudby. Sice jsem viděl video nějakého youtubera, kterému hovor z mobilu chrčel a docházelo ke ztrátám, ale to bylo zřejmě tím, jakým neodborným způsobem byl hovor snímán z telefonu Samsung a blízkost Wi-Fi 2.4 GHz, která může Bluetooth rušit. Původně jsem ten telefon měl za Apple. Nevím proč, snad proto, že je to taky Korea 😀
Já jsem nic takového zatím nezaznamenal. Hovor byl dokonale čistý a srozumitelný na obou stranách. 
Hovor ukončíte opětovným poklepáním na snímací plochu. Pokud před telefonováním hrála hudba, po ukončení hovoru se přehrávání hudby opět obnoví.

Není toho moc, co bych mohl sluchátkům Sony WH-1000XM3 vytknout, snad jen přes velikost firmy Sony, že nemluví česky. Když to srovnám s poměrně malou společností TomTom, které česky mluví i sportovní hodinky, je pořád co zlepšovat 🙂 Dále absence 6.3 mm redukce a to je asi tak vše. 
Díky za přečtení. Pokud se vám tento blogový článek líbil, budu rád za komentář, paleček či sdílení 🙂
– Fotografie v článku jsou pořízeny mobilním telefonem Sony Xperia XZ Premium…

24.01.2019
Nový firmware nám přinesl několik vylepšení. Například sluchátka na nás mohou mluvit jedním z patnácti světových jazyků, avšak čeština stále chybí. K dispozici je pouze angličtina, francouzština, němčina, španělština, italština, portugalština, holandština, švédština, finština, ruština, japonština, brazilská portugalština, korejština, turečtina a čínština. Překvapivě chybí i polština, což považuji za dostatečně silný trh.
Nově je možné na tlačítku NC/Ambient mimo obvyklého asistenta Google (nebo pokud máte Apple, tak Siri), využít také Amazon Alexu.
Alexa není podporována ve všech uvedených jazycích a ani ve všech zemích a Apple „skápl“ na pouhé angličtině, pokud za dobu existence nedošlo k převratnému vývoji 😉
Na Google Asistent můžete česky jako na maminku 😀

8.11.2019Poslední firmware nám před časem přinesl velkou změnu. Jedná se o 360 Reality Audio. V aplikaci je nutné si nafotit (aplikace pomůže a navádí) svou makovici tak aby podle tvaru uší zvuk mohla co nejlépe prezentovat. Dále je potřeba vybrat jednoho z poskytovatelů prémiové hudby, jejichž autoři s projektem spolupracují a hudbu tvoří pomocí plug-inu a umísťují v prostoru jednotlivé nástroje tak, jak chtějí abyste je slyšeli. Samotný plugin pro tvorbu je sice zdarma, ale pro jeho získání musíte deklarovat, že jste profesionálové, takže jsem zase namydlený 😀
Na výběr ze streamovacích služeb je Dreezer, Nugs.net a TIDAL. Poslední TIDAL jsem zvolil já a cena za měsíc je 149 Kč – jsou zde i videa z koncertů atp. Každou službu však můžete vyzkoušet na měsíc zdarma.
360 Reality Audio je něco podobného, jako konkurenční projekt DOLBY ATMOS, jen s tím rozdílem, že každá společnost jde na to jinak. Kromě toho 360 Reality Audio se dle mého specializuje výhradně na muziku a DOLBY ATMOS na filmy a hry. Takže to je z novinek v kostce vše 🙂
P.S.: Ještě doplním, že z článku jsem odstranil dvě videa z Youtube, neboť autor videí je pořád maže, jako bych mu sdílením snad nějak škodil 😀 Takže než to pořád opravovat, pohledejte Hi-Res hudbu na Youtube sami.  

Často kladené dotazy:
– Pokud na Heuréce naleznete negativní hodnocení, je to především proto, že pisatel nečetl návod a tak třeba neví, že se sluchátka nemají používat při nízkých či naopak vysokých teplotách (viz manuál).
– Jestliže chcete vychutnat opravdu kvalitu bezdrátového přednesu Hi-Res, pak je nutné sluchátka spárovat s kompatibilním telefonem Sony, nikoliv Apple 😉
– Pokud vám sluchátka stále přepínají nastavení (Staying, Walking, Running, Transport…) a vám to přirozeně vadí (obzvláště při sledování videa vám kus dialogu vypadne), pak není nic jednoduššího, než vypnout v aplikaci „Adaptive Sound Control“ a zvolit si ručně, to co vám právě vyhovuje. Po ulici je lepší slyšet okolí a ve vlaku zase mít klid. 
Z vlastní zkušenosti ale vím, že pokud budete mít na hlavě sluchátka, tak vám auto u přechodu nezastaví 🙂

Please follow and like us:

21 thoughts on “Sluchátka Sony WH-1000XM3

 1. Ahoj, hláška „Děkuji za přečtení či zhlédnutí, komentář, lajk či sdílení. Vážím si toho…“ brání v dočtení jinak bezvadného článku, protože se zobrazí a zakrývá text ve Čtecí zóně ne nejde se jí zbavit jinak než refrešem :s

  „Obrázek“

  Jirka

  • Dobrý den, ahoj. To mě mrzí. V tom okně se mají načíst ikony sociálních sítí a samozřejmě musí jít křížkem v pravém horním rohu zavřít. Objevuje se po 300 vteřinách od navštívení stránky. Prověřím to. Děkuji za podnět a návštěvu.
   Jarda

   • Ahoj, tak jsem zjistil že „závada“ je na mé straně. Když jsem si vypnul „Rozšíření Ablock Plus“ křížek na zavření hlášky se zobrazil.
    Pěknej den.

    • Ahoj. V pořádku 🙂
     Okno jsem zrušil, protože nahoře vlevo je podobná funkce a text s „díky“ už mám automaticky pod každým článkem. Přeji pěkný večer.
     Jarda.

 2. Děkuji za přínosnou recenzi. Sluchátka jsem zakoupil včera a byl jsem nadšen. Dnes mi začaly chybět výšky a to i s podporou equalizeru, naopak začalo vadit přebasování. Krmím je Tidalem v nejvyšší dostupné kvalitě, tedy flac a další. Strojkem je Iphone XR a skoro jsem se rozeběhl sluchátka vrátit. Nepodpora NFC zamrzí. Díky této recenzi jsem vychladl a sluchátka nechám pár hodin zahořet. Jinak vše na sluchátkách je na výbornou. Konečně náušníky do kterých se moje uši vejdou a nejsou nikde bolestivě skřípnuty. Měl jsem špunty BT Bose Soundsport mají o trochu lepší kvalitu při telefonování, ale zase jenom do pravého ucha. Tak doufám, že po zahoření budu spokojen.

  • Dobrý den.
   Děkuji. Osobně to za recenzi nepovažuji. Je to jen souhrn dojmů a zkušeností z vlastního užívání. Teď když si vezmu jiná sluchátka, tak mi odlišný zvukový projev připadá „hrozný“ oproti těmto.
   Jak to myslíte nepodpora NFC? Sluchátka jsem spároval právě přes NFC. To by mělo normálně fungovat.
   Každopádně pokud používáte iPhone, zkuste propojení přes kabel. Řekl bych, že kvalita přednesu se výrazně zlepší. Jinak se zkuste podívat v telefonu, jestli nemůže nastavení zvuku v iOS mít prioritu před nastavením v aplikaci.
   Když poslouchám 320 kbs MP3, taky nejsem natolik spokojen jako s hudbou 24 bit. Osobně si nejsem úplně jist, jestli jsem sluchátka „rozehrál“ nebo si na jejich zvuk zvykl, ale poslouchám s nimi TV, Youtube videa (připojuji k netebooku buď přes BT nebo kabelem), tvořím s nimi vlastní hudbu 24 bit a občas si jdu něco poslechnout na http://www.filmmusic.io nebo na http://www.epidemicsound.com když procházím net. S přednesem jsem spokojený a výšky mi v ničem nechybí, ba naopak oceňuji jejich čistotu a neagresivnost. Zkuste jim dát ještě chvíli šanci a když Vám to nesedne, tak je vraťte. Každému to sedět nemusí. To ani nejde. Vždyť je plno jiných výrobců 🙂

   • Dnes jsem je nechal hrát 5 hodin na stole a stal se zázrak. I bez úprav equalizeru se zvuk vyčistil, basy zklidnily a je to radost poslouchat. Celkem potřebovali cca 15 hodin provozu aby sluchátka ukázala co umí. Uvidím co bude dál. Apple NFC od Sony nepodporuje. Tato sluchátka mají nádherně funkční odhlučnění kraválu a to je pro mě zásadní, používám je v hlučné dílně. Přímý konkurent je dle mých pátrání Bose 35 ii. Ten má menší náušníky a uši se mi do nich nevejdou. Je pro mě i zásadní funkce handsfree. Na kabelu jedou lépe, ale rozdíl se už zmenšuje.

    • To jsem moc rád, že se zvuk zlepšuje. Alespoň díky Vám vím, že nejde jen o pocit. Takže ověřeno
     To NFC mě mrzí, ale chápu, že se Apple takto chrání. S jinými značkami to funguje. Přeji příjemný poslech a děkuji moc za zpětnou vazbu.
     Jarda.

 3. Pingback: Acer Predator Helios 700 aneb herní notebook i jako pracovní nástroj | Jardův svět

 4. Pingback: Vesmírná odysea | Jardův svět

 5. Pingback: Jaroslav Chmelař – Otázky a odpovědi k tématu HUDBA | Jardův svět

 6. Dobrý den, je nějaká možnost jak propijt sluchátka z televizí? Přemýšlím i o koupi soundbaru kdyby šlo připojit sluchátka na soundbar a poslouchat TV v LDAC třeba. Děkuji za radu

  • Dobrý den. Sluchátka lze připojit k jakékoliv televizi, která má Bluetooth nebo audio konektor jack 🙂 Jaký kodek se v TV využívá netuším, nikde jsem na to nenarazil. Není to doména jen TV od SONY? Zkoušel jsem na TV Panasonic a nyní Philips (Android TV). Obě mají DOLBY ATMOS a poslech ve sluchátkách velice solidní a prostorový. Dokonce jsem měl sluchátka spojené s mobilem a TV současně, ale zrovna nikdo nevolal, takže nevím jestli a jak to běží. Přeji Krásné Vánoce a skvělý nový rok 2021.

   • Děkuji za rychlou odpověď. Taky přeji krásné Vánoce a štastný nový rok. Moje tv právě bluetooth nemá, tak vymýšlím nejjednoduší propojení z tv. Myslíte že mám koupit nějaký převodník nebo jen klasické bluetooth do usb?

    • Děkuji.
     Pokud nemá televize BT, měla by mít alespoň konektor na sluchátka, ale z vlastní zkušenosti vím, jak je to nešikovné mít tak dlouhý kabel. Do USB mám vyzkoušený HDD a bezdrát klávesnici. Možná by stálo za to vyzkoušet nějaké BT zařízení do USB, ale aby to mělo Bluetooth 4. Jak to bude komunikovat s TV by mohlo být na stránkách výrobce. Já zkoušel do USB připojit herní sluchátka USB Dolby 7.1 Acer Galea 350 a ani ťuk. Když je připojím k mobilu Sony Xperia XZ Premium, tak normálně jedou. A ještě existuje nějaká varianta vytáhnout zvuk z HDMI, ale zkušenost nemám.

  • Tomu člověku bych moc nevěřil. Zeptat se na spolupráci dvou zařízení a on doporučí místo jiného modulu jiná sluchátka 😀 Díval jsem se na specifikaci jak toho zařízení, tak sluchátek a mělo by to být v pohodě. Pokud bude někde problém, ve sluchátkách bych ho rozhodně nehledal. Ten člověk nemá SONY rád a nejspíš ta sluchátka nikdy nedržel v ruce 😀
   Čert ví, jak to bude s tím výstupem z HDMI a proč nešli cestou USB, ale tady je to jistota, že zařízení ten zvuk z TV vytáhne. U USB by to mohl být problém. Přeji hodně úspěchů. Zkrátka ať to klapne.

   • Tak jsou koukal že jste se zapojil do diskuze na czc 😀 Vymyslel jsem to tak to: ke sluchátkům koupím MEE audio Connect TV pro propojení s TV abych mohl sledovat film na sluchátkách a koupím ještě kabel 3,5 mm jack asi 5 metrů k příležitostnému hraní her aby byla latence co nejnižší. To by mohlo fungovat pěkně ne?

    • Jen mne popudilo, když se někdo ptá na spojení zařízení k TV, televize a konkrétních sluchátek a druhý doporučuje jiná sluchátka a ne jiné řešení 🙂 Krom toho 40 ms nebo 100 ms už není tak drastický rozdíl. Pokud to zpoždění kompenzuje televize, není moc o čem přemýšlet a za mne je to jen marketingový tah. U her, kde člověk komunikuje s ostatními hráči, je to ale jiná písnička.
     S tím hraním her je to trochu omezené. WH-1000M3 nejsou herní sluchátka a jejich mikrofon je jen a pouze pro telefonování. U her nelze použít. Jednak je kabel jednosměrný (viz web Sony). To znamená, že jde jím pouze zvuk ze zdroje do sluchátek a přes BT se k počítači připojí jako zařízení pro přehrávání médií. Z prvopočátku jsem to řešil tak, že jsem připojil mikrofon M-Audio Uber Mic, který má vlastní zvukovou kartu a do nich kabelem připojil sluchátka. Spojení ideální. Později jsem objevil USB 7.1 herní sluchátka a byť hrají oproti Soňákům „příšerně“, ten efekt DOLBY ATMOS (cca 500 Kč pro Windows) je vážně pecka.
     Vždy je to kompromis a sluchátka nikdy nebudou úplně univerzální. Věřím ale, že ve spojení s TV budou fungovat dobře.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Trocha počítání ;-) Prosím doplňte... *