MOZA mini MX – Levný gimball pro mobil, který překvapí…

Co je to vlastně gimbal? Gimbal je v podstatě gyroskopický tříosý stabilizátor, který zajišťuje pro kameru, mobil či fotoaparát neustálou rovinu, popřípadě zvolený náklon. Dbá na to, aby obraz při chůzi nebyl roztřepaný, každý záběr byl co „nejstabilnější“ a obraz neskákal.Gimbal Moza mini MX pro telefonyNikdy jsem po stabilizátoru netoužil. Ty levnější se cenově pohybovaly kolem osmi tisíc, dlouho nevydržely a měly speciální baterie. Kromě toho ty motorky uvnitř řvaly jak třiapůla v bahně, takže snímání zvuku se muselo řešit externě. Vystačil jsem si vždycky se stabilizací v GoPro, a to ať už GoPro Hero 7 Black, která už má stabilizaci velice slušnou, tak GoPro Hero 8 Black, kde je stabilizace naprosto výborná.
MOZA mini MX patří k těm opravdu levným stabilizátorům a s cenovkou pod dva a půl tisíce si jej můžete dovolit i k opravdu  levnému mobilu. Vaše záběry se pak dostanou na úplně jiný level.
Na stabilizátor MOZA mini MX od společnosti GUDSEN jsem narazil náhodou a v podstatě jsem si chtěl pořídit jen nějaký držák/ stativ na mobil, který bych někde položil a po záběru zase schoval. Třeba už z důvodu, že ne vždy je efektivní nahrávat na GoPro a pak to stahovat do mobilu a poté sdílet na net. Takže někdy je lepší natáčet přímo mobilem.
Stabilizátor MOZA mini MX mne překvapil nejenom cenou, ale především svými možnostmi. 
Protože jsem si nebyl jistý, jak je úchyt mobilu na gimbalu široký, žil jsem celkem v nejistotě. Při umístění čoček vedle sebe na mém mobilním zařízení Sony Xperia 5 II, by mohl v záběru 24 mm čočky gimbal zavazet. Ta je ke středu mobilního zařízení nejblíže. Gimbal Moza mini MX pro telefonyNehezky to vypadalo s telefonem Samsung kdesi ve videu na Youtube. Risknul jsem to s tím, že pokud nejsou úplně přesně dostupné informace, v nejhorším případě to vrátím.

Gimbal MOZA mini MX je malý a lehký. Váží 412g. Celkem dobře se drží, ale s větší rukou můžete mít pocit, že gimbal nedržíte pevně. To můžete zlepšit hned několika postupy. Dáte si na ruku poutko, namontujete stativ na gimbal pro stabilnější úchop dvěma rukama nebo si koupíte univerzální L grip pro příslušenství, čímž držení i stabilizaci vylepšíte.
Gimbal lze snadno složit do kompaktního tvaru o velikosti (hloubka x šířka x délka) 145 x 51 x 180 mm a rozhodně nemusíte s sebou tahat krabici na jeho uskladnění po všech čertech jako třeba jableční experti na Youtube 😃 Má dlouhou výdrž na jedno nabití, a to až 24 hodin a přes USB-C se nabíjí 2,5 hodiny. Baterie není uživatelsky vyměnitelná, takže pokud nejste trochu kutil, je třeba to řešit přes servis. Telefon můžete vložit o váze 143 – 280 g, což pojme i opravdové bestie, dříve by byly nazývány cihlou. Tloušťku telefonu doporučuji od 8 mm do 12 mm. 8 mm vám tam krásně zapadne až zakryje čelistmi kousek displeje. K tomu se vrátím níže.
Šířka telefonu může být 60 – 80 mm. V rozloženém stavu rozměry považuji za nepodstatné, neboť bez mobilního zařízení nedávají moc smysl.
Rozsah os je konstrukčně omezený, ale z mého pohledu naprosto dostatečný, kdy k otáčení máme k dispozici 340° (v horizontální rovině kamery), naklonění 300° (kamera opisuje kruh – např. přechod z natáčení na šířku do natáčení na výšku), a naklápění 140° (kamera kouká dolů nebo nahoru).
Gimbal MOZA mini MX je vyroben z pevného, poměrně kvalitního plastu. Ten když už selže, tak nejdříve na dvou zámcích, což je poloha částí gimbalu, do které můžete stabilizátor složit kvůli transportu. Zámky zajišťují, aby nedošlo ke spuštění pohybu motorů a jejich poškození, pakliže došlo k nechtěnému zapnutí gimbalu v brašně nebo kapse.Gimbal Moza mini MX pro telefonyZa podstatnou považuji šířku čelistí úchytu, tedy čelistí pro telefon, aby vám některá čočka z fotoaparátu nekoukala do plastu. Jedná se o rozměr 51 mm, takže pokud chcete mít telefon vycentrovaný přesně na střed (aby se motorky zbytečně nepraly s jednou stranou těžší než druhou), je potřeba, aby úchyt gimbalu, byť je mírně zkosený, nebyl příliš blízko čočky. 
Ačkoliv se doporučuje dávat do gimbalu telefon bez obalu (zřejmě u těch tlustých – víc než 12 mm tlustý telefon tam ani nedávejte), aby tam perfektně držel, mně se tento způsob bez obalu neosvědčil. Telefon díky své „útlosti“ sice pěkně zasedne do čelistí úchytu, ovšem displej je od kraje ke kraji a tam už čelisti úchytu zavazí, takže se na okraj displeje nedostanu a nemohu tak zavřít třeba aplikaci na šířku, a čelisti úchytu jsou až příliš blízko čočky s úhlem záběru širokým 24 mm. Také často docházelo ke zmáčknutí některého z tlačítek po stranách telefonu. Proto do gimbalu vkládám telefon Sony Xperia 5 mk II v originálním obalu. Tím zvýším i vzdálenost čelistí úchytu od čočky, která je nejblíže ke středu telefonu. Od středu čočky k okraji čelistí úchytu fotoaparátu je to rovných 13 mm.
Pro mne je také zásadní vkládat telefon vložením ke spodní čelisti a zvednutím horní čelisti úchytu. Čočky jsou tak výše nad středem osy gimbalu a ani při zapnuté stabilizaci fotoaparátu v telefonu nedochází k tomu, aby kamera telefonu koukala na gimbal (do gimbalu).Gimbal Moza mini MX pro telefony

Ke gimbalu MOZA mini MX dostanete praktický látkový pytlík, poutko a poměrně robustní třínohý stativ s gumou na konci nohou, což zvyšuje grip. Sám stativ váží 85g a disponuje stativovým šroubem 1/4″, což mu dovoluje mnohem širší použití, než jen našroubovat na gimbal. Třeba na něj můžete umístit LED RGB světlo nebo mikrofon či blesk s patřičnou sáňkovou redukcí. Osobně na něj často montuji Hi-Res audio rekordér TASCAM DR-40X, o kterém snad také někdy písnu.
Kolem šroubu je pryž na optimální dosednutí a zabránění nechtěného povolení.
Díky závitu 1/4″ můžete gimbal MOZA mini MX namontovat na jakýkoliv běžný stativ, který máte standardně pro váš fotoaparát.
Dodaný nabíjecí kabel je prostě krátkou cestovní verzí, stejně jako u sluchátek Sony WH-1000XM3 a svému účelu poslouží dobře. I tak má jistě každý nepřeberné množství kabelů s USB-C.

Gimbal, jako takový můžete používat a ovládat za pomoci několika tlačítek, pistolové spouště a joysticku. Jestliže si ale nainstalujete aplikaci MOZA Genie, možnosti vašeho gimbalu se značně rozšíří. Pravdou je, že když jsem tyto řádky začal psát, k dispozici byla úplně jiná verze aplikace než nyní a po hodnocení na Google play dostala jak několik vylepšení, tak její programátoři ledacos dosrali. Každopádně se vývojáři snaží přizpůsobit novým verzím Androidu i současným telefonům.Gimbal Moza mini MX pro telefony Každé z tlačítek má několik funkcí. U joysticku je to jasné. Tam ovládáte naklonění, otáčení telefonu. Tedy směr, kam bude telefon koukat. Tlačítkem pro zapnutí a vypnutí zapínáte a vypínáte nahrávání, přepínáte režim video a foto nebo třeba měníte režim na výšku a na šířku. Můžete přibližovat a vzdalovat se digitálním zoomem pomocí tlačítek + a – nebo jimi přepínat režim Pan Follow – Pan & Tilt – FPV.
Spoušť vám umožní sledování objektu ve středu záběru, respektive vašeho obličeje, což velmi oceníte například při natáčení selfie kamerou. Přepínání selfie kamery trojitým stiskem spouště s tou kamerou, kterou považuje aplikace MOZA Genie za širokoúhlou (wide angle) nebo hlavní, což je v mém případě 24 mm nebo uzamčení všech funkcí či „sportovní vybavení“.Gimbal Moza mini MX pro telefonyGimbal se zapíná dlouhým stiskem tlačítka pro zapnutí, což telefon během chvilky srovná do výchozí polohy pro natáčení na šířku. Po spárování přes Bluetooth v aplikaci MOZA Genie si můžete pohrát s nastavením, vybrat kameru, kterou budete natáčet, rozlišení videa či snímky za sekundu. 
Nastavíte také, kde se má ostřit a z jaké části obrazu se má brát intenzita jasu v obraze. Mám rád, když na displeji vidím ukazatel roviny a mřížku, takže tuto funkci nechávám zapnutou automaticky. Nastavení v aplikaci je celá řada. Například rychlost reakce motorků, možnost použít Bluetooth mikrofon, nahrávat potichu či jiné.
U selfie kamerky si zapnete zrcadlení, ale pak je třeba ho ručně vypnout, aby obraz byl jak má být. Nevypne se automaticky přepnutím na jinou kameru, a i když je dle nastavení zrcadlení zapnuté, neznamená to ještě, že je obraz obráceně. Je třeba to vyzkoušet, popřípadě vypnout, zapnout opakovaně. Třeba u hraní na kytaru je špatně nastavený obraz docela problém a působí to divně, že hrajete levačkou.
Také pokud přepnete nahrávání telefonu na výšku, bude zrcadlení vzhůru nohama, nikoliv změna pravé strany za levou, jak by se dalo očekávat. Takže při natáčení na výšku je zrcadlení k ničemu, vysíláte-li on-line 🙂 Pak je dobré obraz zrcadlit až v editoru videa jako je například Adobe Premiere Rush.

Při chytrém Time-Lapse (Motion Time-Lapse), kdy si nastavíte čas snímání a za jakou dobu bude snímek pořízen, můžete nastavit až devět bodů (původně to bylo pět), včetně prvního a posledního, kam se má gimbal „podívat“ v daném časovém úseku při pořizování snímků. To znamená, že v každém tomto místě při nastavování pořídíte referenční snímek a aplikace si polohu gimbalu „zapíše“. Poté vám v daném časovém úseku všemi body plynule projede a vaše Time-Lapse video bude v pohybu. 
Naneštěstí to má tu obrovskou nevýhodu a pro mne asi tu vůbec největší, že u Motion Time-Lapse videa si nemůžete zvolit rozlišení takového videa. Patrně se ze zcela nepochopitelných důvodu vychází z rozlišení displeje 🤔 Čili v mém případě se Time-Lapse pořizuje v rozlišení Full HD, tedy 1920×1080. Přitom u videa klasického můžete nahrávat 4K při 60 fps 🤔

Za další velkou nevýhodu aplikace považuji u záznamu videa použití sice čtyř kamer, tedy volbu jedné z nich, ovšem jejich přiřazení je přinejmenším nepřesné. I když jsou v soupisce čtyři, jako selfie, wide, lens 1 a lens 2, k dispozici není 70 mm optika, ale u dvou z těchto kamer naleznete 24 mm ohnisko. Z nepochopitelného důvodu je to wide a lens 1. 16 mm optiku naleznete jako lens 2 a selfie zůstává jako selfie. Takže alespoň to 😃Z pochopitelných důvodů je Time-Lapse a Motion Time-Lapse bez zvuku, který případně nutno zajistit externě.
Jinak můžete nahrávání spouštět gesty, pořídit fotografii při nahrávání videa, spouští aktivovat sledování objektu nebo ho ručně vybrat na displeji. K dispozici jsou i přednastavené „efekty“, které třeba využijete nebo třeba ne a spoustu zajímavých fičur a nastavení. Například při snímání videa považuji za dobré mít možnost zapnout přisvětlovací diodu, ručně si nastavit Shutter speed, abyste zamezili blikání obrazu mimo frekvenci 50 Hz, ruční volbu ISO atp.

Jak už jsem uvedl, nejvíce mi vadí rozlišení u Time-Lapse a nemožnost využít 70 mm optiku. Už vůbec mi nevadí, že gimbal neumožňuje 360°panorama a má svá omezení i v jiných úhlech náklonu. 
Každopádně, pokud se budete chtít na něco zeptat, napište mi dole do komentáře, budu-li to vědět, rád odpovím.

Na přiložených posledních fotografiích jsem měl gimbal Moza mini MX naposled ve funkčním stavu. Po roce došlo k poruše a gimbal přestal nejen fungovat, ale také již nešel nabít, ačkoliv jsem jej nabíjel za ten rok méně než desetkrát. Po reklamaci jsem obdržel od prodejce nový kus, čehož si velice považuji a Moza mini MX mne nadále může těšit svou společností 👍
Děkuji společnosti Film-technika za rychlé a bezproblémové jednání.

Please follow and like us:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Trocha počítání ;-) Prosím doplňte... *