Native Instruments – Komplete Kontrol S49 Mk2 a DAW Maschine 2

Vždycky jsem si přál vlastní hudební nástroj. Jako malý jsem sestřenici mlátil do pianina Petrof, ale nikdy to nebylo nic kloudného 😀 Později jsem měl možnost něco zkusit na osmibitovém počítači se zakoupeným programem Sound Tracker, a také to nebylo ono. To víte, plně využít pouhých tří kanálů…
Malé možnosti tuto touhu někam zatlačily.  „Nakopnul“ mě až článek 13 Evropské unie, který sice zatím nevešel v platnost, avšak to, co představuje, znamená, že ze sociálních sítí budou mizet videa v obrovském množství…

… Proč nezkusit na podbarvení videí něco vlastního? Jednak tím předejdu problémům, a pak mohu mít ještě větší radost z „dobře“ vykonané práce 🙂 Nejde samozřejmě jen o hudbu, ale také o nějaký ten zvuk – efekt, který je ve videu potřeba. Zamezím tak třeba facebooku, aby mi zvuk u videa vypnul a nebylo tak slyšet, když něco říkám 🙂Nastavení programu Maschine 2Proč jsem si zvolil právě Native instruments Komplete Kontrol S49 Mk II? Po nedlouhém vybírání mi padl do oka midi kontroler Komplete Kontrol S49 Mk II. Jednak jsem potřeboval instrument, díky němuž budu moct hudbu tvořit a zaznamenávat, a potom jsem do jisté míry limitován rozměry. Proto jsem volil klaviaturu se čtyřmi oktávami a ne s pěti. Tedy 49 kláves místo 61.
Společnost Native Instruments je softwarová společnost, která se zabývá mimo jiné především tvorbou samplů a hudebních bank. Primárně tedy vydělává na prodeji zvukových knihoven. Proto některé knihovny stojí více než hardware.
U Komplete Kontrol S49 Mk II mě zaujala příznivá cena, výborné provedení. Dva HD displeje, jejichž podsvícení lze nastavit podle toho, jak vám to vyhovuje, intuitivní ovládání.
Zvláště pak se mi líbí listování v knihovnách pomocí knobů, a to ať už vybíráte skupinu nástrojů nebo nástroj samotný. Zde si můžete mimo jiné vybrat, že hledáte bicí nástroje a v nabídce se vám objeví všechny z dostupných knihoven. Knoby samozřejmě ovládáte mix a nastavení jednotlivých zvuků a pluginů.

Každopádně je fajn, že pak můžete od stejného výrobce používat zvuky – samply (není to podmínkou, stačí cokoliv kompatibilního s NKS), kterých dostanete celou řadu v ceně, a už s nimi se dá tvořit. Další knihovny včetně pluginů lze dokoupit. Native Instruments však dělá různé akce a některé knihovny pak lze koupit za výrazně nižší cenu a některé vám dá zdarma jako vánoční dárek 😉Nastavení programu Maschine 2Aktuálně jsem k nástroji dostal kolekci knihoven a pluginů Komplete 12 a jako vánoční dárek knihovnu TRK-01 plus voucher na 25€ nákup knihovny Komplete 12 Ultimate nebo něčeho, na co jsem aktuálně stejně neměl peníze.

Nákupem midi kontroleru to ale nekončí. Nainstalujete si program Native Acess, kde zaregistrujete sériové číslo kláves. Poté vás čeká stahování a instalace gigabajtů dat a z mého pohledu by vám do začátku na disku C: mělo stačit přibližně 60 Gb volného místa. Nastavení programu Maschine 2S knihovnami se nainstaluje i řada pluginů. Ty jsou v některých situacích nepostradatelné. Pozor ale, u některých se může jednat o pouhé demoverze. Proto jednak nemůžete využít potenciál jak knihovny, tak pluginu, ale také se vám nepodaří validně vyexportovat vytvořenou skladbu a zvuky z demoverze v ní budou scházet. Proto jsem dokupoval knihovnu Form a Absynth 5.

Osobně používám na skládání a záznam hudby program Maschine 2. Velice jsem si jej oblíbil pro jeho snadné ovládání, které je natolik intuitivní, že v podstatě není potřeba dlouze číst v návodu a i já, jako hudební nadšenec a naprostý amatér a začátečník, který neumí hrát na žádný hudební nástroj, jsem program Maschine 2 začal používat bez čtení návodu.Nastavení programu Maschine 2Vytvořil jsem svou první jednoduchou skladbu (viz video na začátku článku) a všechno se zdálo naprosto super. Nainstaloval jsem několik demoverzí knihoven, abych věděl jaké samply obsahují a jestli se mi budou hodit. Začal jsem pracovat na další skladbě, která byla nástrojově trochu složitější, a v tom se při přehrávání začalo objevovat praskání, cukání, klipovaní (clipping), zkrátka docházelo k degradaci zvuku a v podstatě se nedalo pracovat. S exportem problém sice nebyl, ale exportujte neustále skladbu nebo její úsek, abyste zjistili, co máte ve skladbě špatně nebo jak u kterého nástroje nastavit stereováhu a hlasitost nástroje…Nastavení programu Maschine 2Při kontrole systému byly rezervy jak ve výkonu procesoru, tak ve volné paměti. Přesto však program Maschine 2 ukazoval velké vytížení procesoru a zkrátka i v momentech, kdy až tolik nástrojů nehrálo současně, docházelo k degradaci. Nemám žádný extra silný počítač, ale také není nejslabší a hardwarovým požadavkům plně vyhovuje. Navíc zvládá fungovat desítky hodin ve výkonu oproti slabším nástrojům od americké konkurence na úrovni chromebooků.
Za několik dní, kdy jsem po práci zkoušel konfigurovat, co se dalo, a stále se nedařilo defekt odstranit, podléhal jsem pocitu zoufalství. Chcete tvořit a tohle vám jen marní čas a bere sílu. 
Měl jsem tušení, že to bude chtít zřejmě lepší zvukovku, než je vestavěný RealTec. Objednal jsem tedy AUDIO 6 od NI, kde by vzájemná kompatibilita a softwarová provázanost neměla být problém. 

Zvukovku AUDIO 6 jsem napojil na USB 3 a ve vedlejším konektoru USB 3 si lebedí klávesy Komplete Kontrol S49 Mk II. Ačkoliv je požadavek pouze na USB 2, nechtěl jsem vliv rychlosti přenosu na následné přehrávání v programu Maschine 2 podceňovat. První, čeho si všimnete, je, že výstup ze zvukovky AUDIO 6 je výrazně lepší, než ze zvukovky RealTec. 
Sice jsem získal výrazně vyšší kvalitu zvuku a možnost do jisté míry regulovat latenci – tedy dobou mezi stisknutím klávesy a následným zahráním zvuku, ale přílišné zlepšení se nedostavilo. Stále tady bylo ono klipování. 

Přeinstaloval jsem, co se dalo, tedy vše od NI. Povolil jsem programu Maschine 2 nejvyšší prioritu, zpracovávání v reálném čase, spouštění v kompatibilitě Windows 8 a pak Windows 7. Ovšem to nemělo žádný efekt, krom toho se po novém spuštění vše dalo do starých kolejí. Včetně zákazu využívat virtuální paměti, který jsem před tím zrušil.Native Instruments Komplete Kontrol S49 MK2Musel jsem na to jinak. Odinstaloval jsem všechny demoverze, tedy knihovny s pluginy,  V nastavení programu jsem odznačil všechny dostupné pluginy, protože program Maschine 2 spotřebovával vysoké množství energie hned po spuštění. Restartoval jsem počítač a na zvukové kartě AUDIO 6 jsem v nastavení zvuku na vstupu a výstupu nastavil stejné hodnoty, a to v mém případě 2 kanály, 24 bit, 48 kHz. Totéž je třeba nastavit v programu Maschine 2.
Program ale při spuštění postrádal plugin Absynth 5, a tak jsem jej zakoupil a nainstaloval, protože jsem přesvědčen, že demoverze zbytečně ubírají výkon a jsou opravdu jen na vyzkoušení, ale prakticky je nelze využít. Navíc mi připadalo, že demoverze mají za následek problémy s praskáním zvuku.
Začal jsem s novým projektem a ukazatel využití procesoru vpravo nahoře, v liště programu Maschine 2 ukazoval minimální využití a já byl v tu chvíli konečně šťastný 🙂

Nutno podotknout, že zvukovka AUDIO 6 k vyřešení problému není potřeba, avšak výstup je mnohem kvalitnější. Důležité je vypnout všechny nainstalované pluginy a zapnout pouze ty, které v projektu skutečně potřebujeme. Možná má na situaci vliv, když se zbavíme demoverzí 🙂 Věřte mi, že jsem s tím bojoval asi týden, a pak když máte volno a čas tvořit, tak nemůžete, protože problém popsaný výše skutečně práci více než ztěžuje. 
Jsem rád, že se mi nakonec problém podařilo vyřešit a v tuto chvíli se zdá být vše v pořádku. Na přiložených obrázcích můžete vidět nějaká nastavení, která aktuálně používám. Každopádně to není jediné správné, ale v tuto chvíli pro mě funkční nastavení. 

Rád bych uvedl, že mou velkou inspirací je Sascha Ende. Sice skládá zcela něco jiného, ovšem já velmi rád jeho kvalitní hudbu poslouchám a „učím“ se z ní, byť Sascha je na úplně jiné úrovni s jinou technikou…
Přesto doufám, že v mé hudbě naleznete něco, co se vám třeba bude líbit, protože vaše podpora je pro mě důležitá a díky ní mám možnost na sobě pracovat a zlepšovat se…
28.4.2019 POZNÁMKA:

Mám podezření, že ono praskání a chyby v přehrávání souvisí se samotnými frekvencemi jednotlivých zvuků. Zkrátka pokud je tam toho moc, nezvládá to počítač přehrát. Přesto jsem zaznamenal krátké video mého nastavení…

Please follow and like us:

7 thoughts on “Native Instruments – Komplete Kontrol S49 Mk2 a DAW Maschine 2

  1. Zdravím.takže najprv poďakujem za super článok.asi dva roky dozadu som si kúpil od Native Instruments Maschine studio.velmi efektivny nastroj s ktorym sa lahko pracuje a po par mesiacoch dokupil komplete 11, predtym som mal iba selection ktore bolo k maschine studiu.vyuzivam to asi dva roky aj so zvukovou kartou M-audio a počitačom i5,8gb Ram a midi klavesami alesis Q25.ale minuly týžden mi začal zvuk chvílami chrčať a sekať.skúsil som vyčistit počítač,preinštaloval subory a stále to pokračuje.neviem čo s tým je.dnes som objednal zvukovú kartu od Native istruments komplete audio 2, lebo som myslel že sa mi pokazila zvuková karta.chem sa opýtať ako ste ten problém vyriešil, a či to bolo sposobené skúšobnými demami.pretože ja žiadne dema nemám.lebo som už zúfalí a neviem si poradiť.do teraz bolo všetko v poriadku…za odpoved vopred dakujem..

    • Přeji hezký den. Já především děkuji za návštěvu a komentář.
      Nakonec si myslím, že to bylo v nastavení zvuku. I NI doporučuje nastavit pro práci 44 kHz. Když to dělá problémy, což se tu a tam (za určitých podmínek stane), tak v audio processing (v control panel audio 6) zvýším USB buffer na třeba 3 ms nebo i 4 ms. Jinak to asi nejde. Na export skladby pak zvolím klidně 96 kHz. Zkusím v programu Camtasia udělát krátké video s nastavením…

  2. Pingback: Jaroslav Chmelař – Otázky a odpovědi k tématu HUDBA | Jardův svět

  3. Pingback: Vesmírná odysea | Jardův svět

  4. Pingback: Jak jsem kupoval nový notebook | Jardův svět

  5. Pingback: Moje první kytara Ibanez AW54CE‑OPN | Jardův svět

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Trocha počítání ;-) Prosím doplňte... *