TomTom Adventurer – Sportovní outdoorové GPS hodinky s MP3

Po nějaké době mého „sportování“ jsem se rozhodl zakoupit Outdorové GPS hodinky TomTom Adventurer. Proč? GPS hodinky TomTom AdventurerTo si rozebereme v tomto krátkém článku. Neopomenu se zmínit ani o volitelných Bluetooth sluchátkách TomTom Sports, volitelném cestovním pouzdru či aplikaci TomTom Sports do mobilu, PC (ve kterých je zatím podstatný rozdíl) nebo o programu TomTom Sports Connect. Zkrátka nahlédneme na všechno, na co si vzpomenu 🙂
Prvotním důvodem pro  hledání nějaké alternativy měření tepu byl hrudní pás. Hlavně v zimě jsem si pás musel nasadit dlouho dopředu než jsem vyjel s kolem z baráku. O jeho pohodlnosti, i když za čas o něm ani nevíte, nemluvě. Někdy prostě nebyl tam, kde má být. Především za vysokých letních teplot.
Dalším důvodem jsou mé výšlapy do přírody. Mít někde na ruce a nebo v ruce mobil, aby bylo „dobré“ spojení s družicemi pro mapování trasy, je nejenom nepohodlné, ale při dnešních velikostech telefonů i nepříliš praktické. Připevněním telefonu na ruku si v poměrně širokém úhlu, a to až 180°, cloníte signál z družic. Stalo se mi, že jsem kvůli záznamu trasy nesl v ruce několik kilometrů mobil i s power bankou. V druhé ruce fotoaparát s objektivem 300 mm/f4 IS USM. To už není nepohodlné, to už je nepraktické 😀 Přesto jsem jednou rukou zachytil skřivany nad polem viz galerie 🙂

Četl jsem si o nových outdoorových GPS hodinkách TomTom Adventurer a zaujaly mne. Splňují takřka vše, co v terénu vyžaduji. Samozřejmě jsou na trhu i jiné značky, třeba jako je Suunto, ale upřímně, já nikdy 80 sportů provozovat nebudu. Navíc je těch sportů spousta sobě podobných. 
Obecně se dá říct, že nejčastěji člověk využije chůzi, běh, plavání, kolo a tělocvičnu. Někdo třeba i ty zimní sporty. To ostatní jsou bonusy navíc. Na potápění mám potápěčský počítač a nepotřebuji mít úplně vše v jednom 🙂

PROČ OUTDOOROVÉ GPS HODINKY A NE SMART WATCH? 
Znám lidi, co si  v  počátcích boomu smart watch (chytré hodinky) koupili a dnes už je nepoužívají. Smart watch jsou „existenčně závislé“ na chytrém telefonu, se kterým jsou propojeny pomocí technologie Bluetooth. Bez tohoto spojení toho až tak moc neumí, jsou ale i výjimky za nemálo peněz. Dokážu si představit jejich přínos pro člověka, který řeší desítky hovorů, zpráv a e-mailů za den. Tímto člověkem ale já nejsem. Nechci se starat o další zařízení, jestli je nabito, či ne. Zpráva se sice objeví na displeji hodinek, ale ten telefon pak stejně berete do ruky, tak proč se zdržovat dvakrát? Pokud nemáte HF (hands free), pak sice vidíte, kdo vám volá, ale musíte telefon zase vytáhnout z kapsy. Výkonnost smart hodinek je závislá na nainstalovaných aplikacích. O nízké výdrži baterie nemluvě. Takže pro mě smartky ee.GPS hodinky TomTom AdventurerCo jsem chtěl od hodinek já? Aby ukazovaly čas 😀 No ale vážně. Vybral jsem si Outdoorové GPS hodinky TomTom Adventurer hned z několika důvodů. TomTom má hodně intuitivní ovládání a stejně jako u Outdoorové kamery Bandit, tak i GPS hodinky Adventurer se ovládají velice snadno a opravdu za pár minut víte, co chcete udělat a jak toho dosáhnout. V tomhle ohledu je TomTom jednička. Mimo to má, co se kvality týče, i nějaký standard a jako firma jde nahoru. Za těch 11 let, co mám s TomTomem zkušenosti, se posunuje stále nahoru. 
Oslovil mne také design. Systém nabíjení, široký pásek s otvory blízko u sebe pro dvojitou přezku a další.

GPS a GLONASS lze nalézt rychleji nejenom při spuštění, ale i když dojde ke ztrátě signálu při průchodu tunelem, hustým lesem či jeskyní, díky malému souboru dat QuickGPSfix, který je vždy aktuální na tři dny. Takzvaně vás příjem signálů ze satelitu podrží, i když zrovna na nebe moc vidět nejde. Soubor se aktualizuje automaticky přes aplikaci TomTom Sports a to je věc, které se jen těžko odolává 😉 
Někdo zkrátka ovoce, já zase TomTom 😀 GPS hodinky TomTom Adventurer

Sepíšeme si zde několik zajímavých funkcí:
Vodotěsnost 40 m (5 BAR/ATM).
Řízený jas (čitelnost) displeje. Čím více světla na displej dopadá, tím jasnější je text. Jde o využití odrazu světla. Podsvícení displeje se provádí kontaktním překrytím displeje rukou. Rozsvítí jej také voda při prvním kontaktu. Pokud do cca 10 vteřin hodinky znovu namočíte, displej se opakovaně nerozsvěcuje. Při plavání tedy nebudete poblikávat. Displej také rozsvítí překrytí na krátkou chvíli jiným vodivým předmětem (například rukavicemi pro ovládání dotykových displejů). V menu si můžete zvolit i režim noc, pro permanentní podsvětlení. 
Ovládání se provádí křížovým ovladačem, který je prakticky umístěn „v pásku“ hodinek blíže k tělu.
Měření srdečního tepu hodinky provádějí prosvěcováním kapilár. (S hodinkami lze spárovat i externí měřič srdečního tepu – hrudní pás, to v případě, že máte v zimě na lyžích hodinky na rukavici kvůli signálu GPS a nelze tak hodinkami jinak tep měřit).
Sledování a záznam trasy pomocí GPS, kompasu, gyroskopu, akcelerometru a barometru. Lze sledovat rychlost, nadmořskou výšku, sklon, stoupání či tempo (například za jak dlouho danou rychlostí ujdete kilometr). K tomu samozřejmě nechybí měření tepu.
Možnost spárování s měřičem rychlosti a kadence na kolo, s externím měřičem tepu,  BT sluchátky, mobilním telefonem (vše přes BT) a s PC pomocí kabelu.
Objevování nových tras (Do hodinek můžete stahovat trasy libovolně z netu nebo si ty vlastní ukládat a pak se po nich někdy zase vydat). To se hodí zejména, běháte-li stejnou trasu nebo závodní trať a chcete si srovnávat výsledky. Trasy můžete exportovat nebo nahrávat ve formátech: fit, csv, kml, pwx, tcx, gpx. 
– Drobečková navigace je bezva věc. I když v hodinkách nejsou žádné mapy, lze se pomocí této jednoduché metody vrátit zpět do míst, odkud jste vyrazili, což oceníte především v neznámém prostředí.
Sdílení, to je možné nejenom na běžné sociální sítě, ale také do vašich oblíbených sportovních aplikací. Naneštěstí mi zde chybí pouze Sports Tracker. Jinak jsou k dispozici: Endomondo, Jawbone, MapMyFitness, MyFitnessPal, NikePlus, RunKeeper, Strava, TaiwanMySports, TrainingPeaks, TulipSport, Edooon…
Automatická detekce lanovek (Týká se lyžování a upřímně tuto funkci sotva využiji).
 Integrovaný MP3 přehrávač (Po spojení libovolných Bluetooth sluchátek s GPS hodinkami TomTom Adventurer se začne přehrávat hudba, kterou jste si do hodinek nahráli. K dispozici jsou 3 Gb paměti a na displeji jsou zobrazeny podrobnosti. Pauzu, přehrávání, výběr skladeb volíte na sluchátkách nebo na hodinkách).
Režimy pro různé sporty (Aktuálně jsou k dispozici tyto sporty a variace: Běh, běh na páse, běh na stezce, túra, kolo, kolo vnitřní – „rotoped“, plavání, lyže, snowboard, posilovna, volný styl, stopky. 
Pro mnohé lze nastavit tréninkové programy, jako jsou cíle, kola, intervaly, mezičasy, zóny, závod.
– Tréninky lze také nastavit pro zlepšování kondice. Například trénink pro spalování tuků, vytrvalost, fitness, rychlost, síla… Nastavit si můžete i svůj vlastní plán tréninku a do hodinek si jej pak nahrát.
Pro příklad běhu – Vytrvalost 25 minut. Krok první začínáte „zahřátím“ – 1 km. Tep je třeba držet v zóně spalování tuků. Toto rozmezí tepu se odvíjí od vašeho věku a to máme každý jinak. Krok druhý „cvičení“  500 metrů v zóně vytrvat. Třetí krok je „oddech“, což je 200 metrů v zóně spalování tuků. Čtvrtým krokem je „cvičení“ což je 500 metrů v zóně vytrvat. Pátým krokem je „oddech“ to je dalších 200 metrů v tepové zóně spalování tuků. Šestým krokem je „cvičení“, 500 metrů v zóně vytrvat. Sedmým krokem je „oddech“, 200 metrů v zóně spalování tuků. Krok osm je opět „cvičení“, 500 metrů v zóně vytrvat. Krok devátý je „vychladnutí“, což je 1 kilometr v zóně spalování tuků. Tréninky jsou zábavné a přiznám se, že svůj první takový trénink jsem se do určených tepových zón „trefil“ jen z 58% jinak jsem byl s tepem vysoko nad doporučení. Zato trénink trval přes půl hodiny, protože jsem běžel pomaleji 🙂 
Sledování aktivity 24/7, což je v podstatě průběžné měření vašeho tepu (každých 10 minut), sledování délky vašeho spánku, počet kroků, spálených kilokalorií, času, který věnujete nějakému pohybu. 
Můžete si nastavit cíle, například 10 000 kroků denně a kdykoliv se pak podívat, jak jste na tom. Pípnutí a vibrace vám oznámí, že máte splněno 🙂 I když se počítají i ostatní hodnoty, jako například cíl pro spálení kilokalorií, splnění nastavených limitů se hlídá pouze u jediné položky a to té, kterou jste naposled zvolili. Toto lze kdykoliv změnit.
– Měření hodnoty VO2max je věc, která vás má posouvat dopředu. Každou aktivitu máte bodovánu. Body se přidělují podle toho, jak dlouho aktivitu provádíte a jaký u toho máte tep. Nejpřesnějších hodnot se dosahuje při běhu, protože jste v pohybu, měří se rychlost, tep, vzdálenost, tempo a další věci. Třeba na kole si z kopce můžete odfrknout a rozhodně nešlapete pořád, při běhu nohám dát pauzu nejde 🙂 
Aby to fungovalo, musíte mít zapnuté měření tepu. Pokud dosáhnete hodnoty 100 až 499 bodů v jednom dni, znamená to, že jste aktivní. Pokud 500 bodů a výše, snižujete svůj metabolický věk. Když dosáhnete při své aktivitě 500 a více bodů, získáte hvězdu. Když získáte tři hvězdy v jednom týdnu, zvyšuje se vám hodnota VO2max, tedy pokud v tréninku nepolevujete a zlepšujete se. Například delší uběhnutá vzdálenost při stejném tempu atp. Důležitá je jakási pravidelnost. Tedy alespoň tři aktivity týdně nad  500 bodů. Více je snad najdete na webu TomTomu.
– Budík slabě pípá a hodinky vibrují. Dostatečné na to, abyste ve stanu, vlaku či letadle nevzbudili polovinu osádky 🙂 Hodinky s vibračním budíkem jsem si kdysi koupil od Casia a vím, že to funguje. Vzbudily mě opravdu rychle 🙂 Ideální i na čekačce.
České rozhraní, aplikace i česky mluvící trenérka, která vás při poslechu hudby do sluchátek upozorňuje, jak na tom jste například oproti předchozímu kolu atp.
– Nezávislost hodinek TomTom Adventurer mi plně vyhovuje. Když nechci, nemusím hodinky několik dní připojovat k mobilnímu telefonu. Vše funguje, jak má a použití mobilní aplikace TomTom Sports je pouze v mojí režii. 

DESIGN hodinek TomTom Adventurer je nejenom poutavý na pohled, ale také funkční. Například anténa GPS je umístěna přímo uprostřed křížového ovladače (stejně jako u kamery Bandit), takže při běhu je kolmo vzhůru. Výměna pásku za jiný, v jiné barvě je otázkou vteřin, protože hodinky jsou do pásku vsazeny. Napájecí kabel AdventurerPásek je široký s dvojitou přezkou a otvory dostatečně blízko sebe pro stabilní a přitom pohodlnou pozici na ruce. Za pochvalu stojí i taková maličkost, jakou jsou výstupky na „průvlaku“ pásku, které zajistí, že vám nebude pásek vyjíždět a zachytávat se za oblečení. Zasednou totiž do otvorů v pásku.
Někdo upřednostňuje tvar hodinek kruhový s klasickým ciferníkem, já mám raději zobrazena čísla a obdélníkový tvar mi vyhovuje. Je tak využita „celá“ plocha displeje. 

DISPLEJ A ZOBRAZENÍ  důležitých dat se odehrává na ploše 22×25 mm, což je plocha více než dostatečná. Displej je, řekl bych, bílo černý 🙂 Údaje jsou zobrazeny světle (dalo by se říci ve stupních šedé) na tmavém pozadí. V základu máte zobrazen čas a datum. U horního čísla je použit pro zobrazení rastr s využitím každého druhého bodu, tím se číslo jeví tmavší a nelze tak zaměnit hodiny s minutami 🙂
Displej je pak podle aktivity logicky rozdělen a každá informace má své místo. Křížovým ovladačem si můžete zobrazit tu metriku, která je pro vás důležitá. Někdy je to rychlost, jindy nadmořská výška nebo sklon či srdeční tep aj. Popřípadě se můžete podívat na samotnou stezku ve velikosti zobrazení 100 m, 500 m, 1000 m. Pokud dáte při aktivitě, například „kolo“, pauzu, počítá se čas a jestliže vám puls do minuty adekvátně neklesne, po pípnutí a zavibrování se objeví srdíčko s nápisem „Žádná regenerace“ nebo naopak „Přiměřená regenerace“ či „Nedostatečná regenerace“. V pauze si také můžete zobrazit statistiku, kolik procent dosavadní aktivity bylo lehké, kdy už jste spalovali tuky, kolik procent bylo v režimu vytrvat, rychlost nebo sprint. Nutno však podotknout, že hodinky v pauze zůstanou, dokud pauzu nevypnete nebo neukončíte danou aktivitu. V pauze se nezaznamenává trasa, takže pokud mezi tím uběhnete nebo ujedete nějaký úsek a poté pauzu vypnete, pak se body mezi zapnutím pauzy a jejím vypnutím spojí nejkratší cestou a tou je přímka bez ohledu na váš skutečný pohyb. Takže pokud už pauzu zapnete, nezapomeňte ji zase vypnout. Já takhle „přišel“ na kole o 9 km 🙂  
Při přehrávání hudby displej zobrazuje název adresáře (pokud označíte všechny skladby, bude tam napsáno skladba), jméno autora, název skladby, čas, který skladbě ještě zbývá a graficky, kolik už odehrálo. Poté se zobrazení přepne na zobrazení času a data a vlevo dole je symbol pro přehrávání hudby. To abyste věděli, že máte u hudby hozenou pouze pauzu. Jestliže posloucháte hudbu během aktivity, displej zobrazuje vše normálně pro danou aktivitu, pouze přibude nahoře symbol pro přehrávání hudby.
KOMPAS je třeba kalibrovat, k čemuž vám dopomůže na displeji zobrazená animace. Na displeji se zobrazuje kompas česky, to znamená, že S = sever, J = jih, V = východ a Z = západ. Zobrazují se také aktuální stupně.

Několik týdnů jsem prakticky hodinky nesundal z ruky. Vždy jen při mytí a nabíjení. Zažily silně prašné prostředí při manuální práci, koupání či poměrně prudký déšť. Nízké teploty pod nulou jsem ještě nemohl vyzkoušet. Z nabízených aktivit jsem vyzkoušel pochopitelně KOLO, TÚRA, POSILOVNA, VOLNÝ STYL. 
Kolo je pro mě srdeční záležitost. Pohybuji se takřka výhradně v zalesněných lokalitách a i tak nebyl s příjmem signálu z družic sebemenší problém. Zajímal mě sklon daných lokalit, se kterými se musím v terénu poprat, a někdy je to i na tlačení kola hodně prudké 🙂 Také mohu porovnávat rychlost jízdy s kamerou TomTom Bandit, cyklo počítačem, mobilní aplikací a hodinkami TomTom Adventurer. Do budoucna mě proto láká pořízení měřiče rychlosti a kadence pro propojení přímo s hodinkami 🙂
Průměrná rychlost se měří pořád, takže pokud nedám na hodinkách pauzu a budu jen tak koukat po okolí a cucat energetický gel, pak jde průměrná rychlost logicky dolů. Rozdíl mezi aplikací Sports tracker v mobilu a hodinkami TomTom Adventurer je velmi značný. Zatímco aplikace mi zapíná pauzu i v pohybu nad 5 km/hod (nastavené minimum mám 2 km), protože ztratila GPS signál a vychází z údajů GPS/mapa, hodinky TomTom Adventurer jsou poněkud přísnější ve všech parametrech, protože vycházejí ze skutečně naměřených údajů ze všech senzorů. V posledních aktualizacích aplikace TomTom Sports však pauza při postávání na místě byla zohledněna, a to od 1.5.2017

SLUCHÁTKA TOMTOM SPORTS 
Hodinky TomTom Adventurer mají integrovaný hudební MP3 přehrávač, a tak bylo na místě objednat si k těmto hodinkám také sluchátka TomTom Sports s Bluetooth rozhraním. Splňují normu IPX 4, což je odolnost proti stříkající vodě a já je několikrát vyzkoušel za deště.Sluchátka TomTom SportsTato sluchátka můžete zároveň spárovat jak s hodinkami TomTom Adventurer, tak s vašim mobilním telefonem. Můžete tak zároveň poslouchat pokyny od trenérky z hodinek, poslouchat při tom hudbu a když bude nouze nejvyšší, přijmete hovor. 
Co se hovoru týče, hovor má výbornou kvalitu a protistrana vás krásně slyší. Mikrofon je velice citlivý a tak třeba tekoucí voda do plechového dřezu může protistraně znepříjemnit srozumitelnost 😀
Hovor se přijímá prostředním (tím nejvyšším) tlačítkem a stejným se ukončuje. Další dvě tlačítka po jeho stranách jsou pro ovládání hlasitosti a přepínání skladeb, přičemž dlouhým stiskem tlačítka vepředu poskočíte k následující skladbě nebo krátkým zesílíte zvuk a tlačítkem zadním začnete přehrávat skladbu od začátku, dalším stiskem se vrátíte o skladbu zpět nebo zvuk tímto tlačítkem zeslabíte. 
Prostředním tlačítkem také zapnete/ vypnete přehrávání nebo zapnete/ vypnete sluchátka. Vypnutí a zapnutí je symbolizováno krátkou melodii se vzestupnou či klesající tendencí tónů. Stejně tak podobnou melodii v opakujícím se intervalu uslyšíte, pokud vám někdo bude volat.

Když jsem si poprvé dal do uší sluchátka TomTom Sports, neměl jsem ty nejlepší dojmy. Výšky se jevily příliš ostré, basů bylo málo. Snad kolem 100 Hz. Během několika dní jsem se snažil nalézt optimální pozici pro natočení gumových „návleků“ na pecky. Trochu se to zlepšilo, a protože každý má anatomii ucha trochu jinak a u pecek je to obzvlášť významné, vyzkoušel jsem jinou velikost gumových „návleků“, a to tu největší, která u sluchátek byla k dispozici. 
Řeknu vám, že mně spadla brada. Tak výrazný rozdíl v kvalitě zvuku jsem opravdu nečekal! Zvuk je vyvážený, basy jdou pěkně odspodu, a to opravdu odspodu a přitom není „přebasováno“. To co tyhle pecky umějí produkovat za tyhle peníze je ohromující. 
U výšek je potřeba počítat s limitem pásma pro formát MP3, ale protože AAC je formát lepší, časem prubnu i tuto variantu 🙂 Zatím Google play prodává jen MP3, ale brzy se přestane „mptrojka“ licencovat, tak uvidíme.
Středy jsou výborné. Prostorovost sluchátek je na hodně slušné úrovni. Sluchátka lehce nad dva tisíce jsou skvělou koupí a jejich největší slabinu bych viděl pouze ve výdrži baterie, která má vydržet 4 hodiny při hlasitosti na 75%. 
Nevím s kým má TomTom podepsanou smlouvu na výrobu těchto sluchátek, ale nebude to žádný nezkušený moula 🙂 Takže chválím.

Pokud jde o jejich stabilitu, tak na hlavě drží velice dobře a můžete třeba pařit na koncertu u repro bedny, z uší vám nevypadnou. Když jsem je zkoušel při jízdě na kole, nasadil jsem si nejdřív přilbu a pak teprve sluchátka. Sluchátka jinak při jízdě na kole nepoužívám a na asfaltu už vůbec ne, přesto jsem při jízdě strávil se sluchátky nemálo času, ať už za pěkného či deštivého počasí.Napájecí kabel sluchátek TomTom SportsTrochu mi vadí jedna maličkost. Pokud spustíte nějakou aktivitu a před tím jste si sluchátka nepřipojili, pak už je nespojíte. Zkrátka se k této možnosti na hodinkách nedostanete, a to ani v pauze (nenašel jsem to). Jsou pouze tři možnosti. Buďto spojíte sluchátka před aktivitou nebo aktivitu ukončíte, spojíte sluchátka a začnete aktivitu novou. Anebo budete poslouchat z mobilu 🙂

CESTOVNÍ POUZDRO 
K hodinkám a sluchátkům jsem si také pořídil praktické cestovní pouzdro, které je lehce polstrované. Do pouzdra dávám kabel pro nabíjení sluchátek. Pozor na to, že i když je to USB kabel, má jen dva dráty zapojené pro nabíjení. Cestovní pouzdro k TomTom AdventurerData s ním přetahovat nelze. Vyzkoušeno s kamerou do auta DOD LS470W+. Dále vkládám kabel pro nabíjení hodinek, sluchátka, náhradní akumulátor ve vodotěsném pouzdru pro kameru TomTom Bandit a krytku objektivu pro natáčení pod vodou a někdy i samotnou kameru. Cena tohoto pouzdra není zrovna nízká a tak většina lidí zvolí zřejmě taštičku z kosmetického balíčku, či jinou alternativu…Cestovní pouzdro pro hodinky Adventurer_3Protože jsem nakupoval hodinky plus sluchátka a pouzdro přidal, plus nějaké další příslušenství pro Banditku, dostal jsem hodně výhodnou slevu, takže mě pouzdro vyšlo vlastně zadarmo a ještě jsem několik stovek ušetřil oproti nákupu zvlášť 🙂
Cestovní pouzdro pro hodinky Adventurer_2

APLIKACE TOMTOM SPORTS DO MOBILU 
Aplikace je vytvořena výborně. Je v ní lehká orientace a poskytuje vcelku komfortní přehled o aktivitách. Je však několik bodů, které mi na aplikaci trochu vadí. 
Aplikace vás nutí k zapnutí určování polohy. Určení polohy mám zapnuto vždy, ovšem v režimu úspory baterie, pokud tedy nepotřebuji přesné určení jako u aplikací mapy.cz či aplikace Sports Tracker. V režimu úspory baterie se k určení využívá pouze Wi-Fi, Bluetooth nebo mobilní sítě. To ale aplikaci TomTom Sports nestačí. Je třeba vybrat GPS (pouze zařízení) nebo GPS, Wi-Fi, Bluetooth nebo mobilní sítě (vysoká přesnost), aby byl klid. 
 Sdílení na socku (sociální sítě). Uvítal bych, kdyby aplikace nenutila uživatele ořezávat fotografii na formát 4:3, ale ponechala mu možnost použít fotografii 3:2 nebo jako v mém případě 16:9 (aplikace Sports tracker v mobilu jen na fotku přidá data). Je tak zcela znehodnocena kompozice fotografie. 
Při sdílení z mobilní aplikace by také bylo dobré, aby sdělené údaje nesly více informací. Například u Kola nebo Túry třeba jako zajímavý fakt beru i maximální sklon, výstup v metrech, sestup nebo maximální dosaženou nadmořskou výšku. 
 V aplikaci není možné editovat hodnoty, které mám například z cyklopočítače přesnější, jako jsou například ujeté kilometry. Za zmínku také stojí nemožnost editovat název „Kolo“ na „Horské kolo“ tak nějak na permanentní hodnotu. 
Zatím není možné přidat video. Jelikož by bylo spojení Adventurer a Bandit na místě (video – krátký sestřih s parametry z hodinek), přidání videa by byl fakt skvělý krok 🙂

Naopak se mi na aplikaci spousta věcí líbí. Například si při sdílení můžete vybrat z několika barev písma, můžete nastavit průhlednost písma i pruhu s přidanými parametry do fotografie. Parametry můžete umístit do kterékoliv ze čtyř stran fotografie nebo je úplně vynechat. 

Samotné ovládání aplikace je výtečné. Podíváte se na mapu vaší cesty, která je rozdělena do jednotlivých úseků. Každý má své číslo. Mapu zvětšíte, úsek označíte a dole můžete procházet jednotlivé naměřené hodnoty, přičemž se na mapě ukazuje ikonka (například s cyklistou), kde jste se v daný moment nacházeli. Pokud se posunujete prstem po křivce dál, plynule se přejde na další úsek. Velikost mapy se upravuje buď ručně pinch zoomem nebo je daný úsek zvětšen tak, aby byla co nejvíce volná plocha mapy využita. Na křivce je i krásně vidět, jak jste zevlovali na místě 🙂 Nově je zde zohledněna automatická pauza.  
Po křivce se můžete pohybovat buď po celé trase nebo mezi jednotlivými úseky jako celky. 
K dispozici jsou všechny naměřené parametry. Pouze sklon je uveden jenom jako maximum. Nelze procházet trasu a podívat se, kde byl ten největší krpál (kopec). 
Aplikace se neustále mění a vyvíjí. Jen za tu dobu, co jsem článek začal psát, vyšly dvě aktualizace.

V internetové aplikaci TomTom Sports je o něco více možností. Najdete zde totéž, co v aplikaci v mobilu, ale s více podrobnostmi a možnostmi. Například zde máte možnost si vybrat ze tří druhů map zobrazení. Ulice, terén, satelit. TomTom Sports WebMůžete dodatečně upravit některé parametry jako například ujeté kilometry. Naneštěstí v posledních aktualizacích z jízdy na kole vymizel maximální sklon, což s parametry stoupání a klesání jsou pro mne hodnoty minimálně užitečné, ne-li důležité. Mohu si pak o trase udělat lepší představu a rozvrhnout síly, abych v klidu dojel domů 🙂 Což například v mobilní aplikaci je. Naštěstí! TomTom Sports Web 2Jinak internetová verze může oproti mobilní aplikaci sdílet veškeré informace, tedy odkaz na sociální sítě. Návštěvník si může prohlédnout detaily mapy a další parametry, což appka v mobilu neumí a nabídne vám jen tři parametry a obrázek mapy, ze které nezjistíte víc, než jen tvar okruhu.
Pro sdílení mi zde ale pořád chybí Google+. 

Program TomTom Sports Connect  je dobrý, pokud připojujete hodinky k PC. Ukazuje vám hodnotu nabití, zaktualizuje hodinky, můžete přenést do hodinek hudbu nebo naopak přenést aktivity do internetové aplikace TomTom Sports. TomTom Sports ConectČili synchronizovat je se svým účtem. Hudbu můžete ale přenášet i přes běžného správce souborů. Hodinky se chovají jako fleška.

Abych to nějak shrnul. TomTom Adventurer určitě nejsou nejlepší hodinky na trhu, ale mají hodně co nabídnout a umějí zaujmout. Jsem moc rád, že jsem si je pořídil a dělají mi dobrou službu. I v hustém lese signál nevypadává jako u konkurence, o jejíž výpadcích hned na kraji lesa často čtu.
Sice se z nich nedozvíte aktuální souřadnice přímo v terénu, což je asi jediné velké mínus, ovšem rekreačnímu „sportovci“ jinak poskytují velkou spoustu údajů přímo v terénu či později v aplikaci a sportovcům, kteří trénují a běhají mnohdy stejné trasy, dokáží být výborným pomocníkem. Jejich koupi doporučuji i se sluchátky TomTom Sports (konec reklamy) 😀

24.8.2019 – POZNÁMKA
Také vám aplikace hapruje? Zkrátka padá? Přistoupil jsem k malé radikalizaci. Aplikaci jsem odinstaloval a nainstaloval znovu, protože z nějakého důvodu jsem při poslední reaktualizaci nestačil potvrdit všechny požadavky na kontakty, SMS atp. a později už to zkrátka nešlo.
Nainstaloval jsem aplikaci znovu. Přihlásil jsem se do svého účtu, potvrdil všechny požadavky a samozřejmě znovu provedl nové párování hodinek. Data se přetáhla, v aplikaci jsem mohl listovat a konečně mi šla otevřít i poslední aktivita. Tak snad to bude dobré, protože aplikace fungovala perfektně. Aktuálně mám Android 9. Třeba to někomu pomůže…

Please follow and like us:

9 thoughts on “TomTom Adventurer – Sportovní outdoorové GPS hodinky s MP3

 1. Pingback: První trénink s hodinkami TomTom Adventurer | Jardův svět

 2. Díky za pěkný článek. Prosím, je možné v internetové aplikaci vložit aktivitu ručně? Když třeba zapomeneš hodinky a tak…
  Díky
  MS

  • To bohužel nejde. Dokonce ani spojit dvě aktivity do jedné.
   Osobně ještě automaticky posílám údaje z hodinek na Stravu.
   Děkuji za přečtení a komentář.
   Jarda.

 3. Dobrý den, používám tento model již druhým rokem a je opravdu skvělý. Jediné co mě trápí je způsob nabíjení, který mi přijde dost nešťastně provedený. Přívodní nabíjecí kabel ( po měsících používání ) jde špatně připojit ke kontaktům na hodinkách a jakoby vypadává. Setkal jste se s tím také ? Pokud ano jak to řešíte ?

  Dík MB

 4. Dobrý den.
  Kabel musí vždy cvaknout. Zkuste zkontrolovat také všechny kontakty, aby byly čisté a na konektoru kabelu stejně vysoké.
  Mě tento problém nepotkal. Pouze jsem v rámci reklamace dostal nový pásek, který praskl asi po roce nepřetržitého používání.
  Druhá možnost je nový kabel, pokud by se jednalo o něco ulomeného, protože mě tam kabel drží výborně.

 5. Mobilní aplikace je k hovnu, pořád hlásí hledám vaše hodinky ale na hodinkách je simbol spojení ok. Spojení se podaří 2/10 Hodinky jsou dobré ale mobilní apk Tomtom sports je marná. Stažení aktivit z hodinek do mobilní apk trvá 30/45min z Garminu několik vteřin.

  • Se spojením nemám žádný problém. Postupuji takto: Spustím aplikaci v mobilu. Zapnu na hodinkách režim pro spojení „Ruční“ a v mobilu teprve Bluetooth. Pak se to okamžitě sype. Je pravda, že pokud jde o pětihodinový záznam, trvá to déle, ale rozhodně ne 45 minut. Do deseti minut je to hotovo.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Trocha počítání ;-) Prosím doplňte... *