Sony Xperia 5 mk II – Bezpochyby nejlepší multimediální zařízení roku 2020

Zatímco ostatní značky vyrábějí „chytré“ mobilní telefony, Sony přichází s kompletně multimediálním zařízením. Zkrátka je tady spousta smartphonů, ale pouze Sony vám nabídne plnohodnotné, a to bez nadsázky, multimediální zařízení. Je plnohodnotné jak na konzumaci, tak tvorbu obsahu s nejpřesnějším podáním reality na trhu!Sony Xperia 5 II foto 1 Otázky, které je třeba si položit…
Která značka vám nabídne displej s filmovým poměrem stran 21:9? Kdo vám nabídne ve svém zařízení přehrávání Hi-Res audio 24 bit/ 96 kHz? A to i bezdrátově s kodekem LDAC, díky němuž si můžete u přehrávaného obsahu vychutnat nekompromisní kvalitu? Kdo ještě nabízí hardwarově 360°Audio? Jaká značka vám nabídne dvoupolohovou mechanickou spoušť fotoaparátu u svého mobilního zařízení? Kolik výrobců nabízí konektor pro sluchátka bez nutnosti redukcí snižujících kvalitu? Kdopak nabídne přesné, nepřesaturované fotografie s přirozenými barvami?
Kdo vám poskytne DOLBY ATMOS přímo na vašem multimediálním zařízení a  CineAlta pro tvůrce obsahu? 
Ano, je to Sony. Stále opomíjený výrobce chytrých multimediálních zařízení. Pokud chcete plně multimediální zařízení s kvalitním a hlavně přesným výstupem, pak není nad čím přemýšlet. Ovšem je toho víc…
Sony by mohlo mít ve svém názvu u mobilní divize napsáno něco jako: „Děláme to jinak, děláme to lépe“ – „We do it differently, we do it better“, a rozhodně by nekecali 🙂

Nechci se tady zabývat veškerými parametry, ty se snadno dozvíte na stránkách Sony nebo na webech některých recenzentů či placených „tlučtuberů“. Chci se zaměřit na to, co zařízení nového přináší mně. Sony Xperia 5 II foto 2

Sony Xperia 5 mk II je můj třetí „telefon“ od společnosti Sony, ovšem bez nadsázky se dá říci, že jde o plnohodnotné multimediální zařízení. Prvním byla Xperia Z3 a protože jsem byl nadmíru spokojen, pořídil jsem si po pár letech Xperii XZ Premium se 4K displejem. Z3 jsem věnoval za 5 balíčků kávy kolegovi z dopravy, který ji chtěl, peněz nemaje, a XZ Premium asi dopadne podobně, i když bych za ni mohl trhnout nějaký peníz, protože je v perfektním stavu. Takový já prostě jsem 😀
Nechci tvrdit, že telefony od Sony znám, ale za těch několik let společného soužití mi přirostly k srdci a vždy byl na ně spoleh po celá léta užívání. Možná snad kvůli spolehlivosti a dlouhé životnosti majitelé tolik netouží po novějším zařízení, a proto ty prodeje „Soňáků“ nejsou takové, jaké by mohly být. Ovšem kdo by chtěl po roce měnit telefon, když nemusí…
Pojďme se tedy podívat, co mi přináší Xperia 5 II nového…

Úzké lehké tělo zařízení, které se výborně drží v ruce. Designově není žádným extrémem a vše je dobře a funkčně skloubeno dohromady. Trojice zadních fotoaparátů nadměrně nevystupuje, vypadá hezky a nepůsobí rozhodně dojmem plotýnkového vařiče. Za mě bych řekl, že se design velice povedl a dává mi smysl.

Osobně zařízení držím v levé ruce a ovládám pravou. Levou pak odemykám a na levý palec jsem si přemístil boční snímač, který mi na pravé straně nevyhovoval, páč byl velice blízko ovládacího prvku v Messengeru a tu a tam na mne vykoukla ploška snímače namísto odeslání zprávy. Každopádně zařízení se drží o poznání lépe než Xperia XZ Premium s poměrem stran displeje 16:9.
Displej Xperie 5 II je s poměrem stran 21:9, díky němuž i video pořízené v aplikaci Cinema Pro dostává úplně jiný ráz. 21:9 je prostě skvělý formát a není snadné pak koukat zpět na 16:9 😀 Přivyknete si prostě rychle a není to jen o čtení článků či aplikacemi v oknech nad sebou.
120 Hz pro optimální plynulost zobrazení je znát nejenom ve hrách, ale při jakékoliv práci se zařízením. Rámečky na obou stranách jsou velmi minimalistické a jsem velmi rád, že se Sony nedalo cestou výřezů či průstřelů, což na jiných zařízeních při konzumaci obsahu vypadá velmi nehezky a chtě nechtě se vám tam ten „rámeček“ s nevyužitou částí displeje stejně objeví, tak k čemu to vlastně? 🙂 Představte si, že byste takový výřez měli na televizi nebo počítači… Je to hnus, viďte? 😀 

Jas displeje mi přijde naprosto dostatečný, běžně používám adaptivní jas, i když to nastavení je zcela na vás, pokud chcete. Se zapnutou úsporou baterie je jas pochopitelně nižší, a proto chápu recenzenty, že se jim zdál jas displeje nízký i na přímém slunci 🙂
Jen nerozumím tomu, kde na přímém slunci byli, když jeden vedle druhého Xperii 5 II testovali a bylo hnusně, šedivo a slunce přes plejádu mraků nebylo vůbec vidět několik měsíců 😀Samozřejmostí je přizpůsobení kontrastu textu, což velice zvyšuje čitelnost displeje pro slabozraké, ovšem ta položka zřejmě recenzenty nebyla nalezena 😀 Poznat zařízení na zápůjčku zkrátka nejde 😉 

Co se hraní týče, mají hráči na displeji s poměrem stran 21:9 nespornou výhodu (vlastní zkušenost) díky většímu pozorovacímu úhlu.
Ve hře Call of Duty Mobile lze tuto výhodu dobře využít.Protože jsem ale hrál s ovladačem DUALSHOCK 4 a ovladačem pro Xbox, odezvu 240 Hz displeje na dotek jsem příliš nevyužil. Ovladač DUALSENSE pro PS5 se mi tak úplně nepodařilo rozjet. Postava se stále točila dokola, ale věřím, že je to věc nastavení a kompatibility. Na ovladač jsem měl čas sotva čtvrt hodinky.
S tím se pojí i možnost připojit sluchátka s mikrofonem do 3.5 mm jacku pro komunikaci ve hře a do USB-C můžete připojit napájení. Zařízení Xperia 5 II totiž umožňuje telefon pro hraní napájet z externího zdroje a přitom nezatěžovat neustálým dobíjením baterii.
Nakonec jsem zakoupil gamepad pro X-box, který je mi ergonomicky bližší, protože jsem X-Box kdysi měl. Je to novější verze s USB-C.
Stejně jako jiné ovládače se k Xperii 5 II připojuje pomocí bezdrátového spojení Bluetooth. Nu a pokud máte doma 5 GHz wifi, můžete hrát na TV jako s herní konzolí. U 2.4 GHz mi v TV občas vypadl zvuk, ale jinak vše fungovalo na jedničku.Sony Xperia 5 II foto 4Sledování filmů, v mém případě na Netflixu, je prostě „Grand parade“. Jednak máte ucelený obraz bez černých pruhů, které by lemovaly spodní a horní část displeje, a pak ten zvuk DOLBY ATMOS, který se na vás valí z předních reproduktorů a zcela vás obklopí, je fakt velká paráda a Sony vůbec nekecá, když tvrdí, že vás film vtáhne do děje. Čučel jsem na to jak vyoraná myš 😀 De facto domácí kino na 6.1″ panelu. 
Zvuk si vychutnáte samozřejmě i na sluchátka, což hojně využívám, když se chci dodívat na film a nechci světlem z displeje TV budit manželku 🙂
Co se týče obsahu na Youtube, tam prozatím dominují videa s formátem 16:9, ale ani videí s poměrem 21:9 zde není málo. Problém nastává pouze v tom, že Xperia 5 II má rozlišení displeje Full HD+, což vám de facto umožní si na Youtube pouštět obsah pouze ve velikosti 1920×1080, tedy Full HD. Vyšší rozlišení vám není nabídnuto a u aplikace Netflix je 1080p standard, byť máte nejvyšší tarif a displej s vyšším rozlišením, mobilním zařízením nic lepšího nabídnuto není. Dejme tomu, že jde o přenos dat. 
U Xperie XZ Premium jsem si mohl dopřát 4K videa. Kromě již zmíněného Netflixu.
Otázka nezní, jestli na tak malém displeji rozpoznáte rozdíl. Jde o to, že vývojáři různých aplikací ze systému berou chybně data a podle toho jste zaškatulkováni. Jeden příklad za všechny…

Koupil jsem si k zařízení Sony Xperia 5 II (záměrně používám slovo „zařízení“ protože je to mnohem víc než telefon, ale telefonovat umí také), stabilizátor gimball MOZA mini MX, ke kterému se váže aplikace MOZA Genie. Hlavní důvod koupě a záměr využití je tzv. pokročilé timelapse video, kdy dochází po určitý čas k záznamu snímků v nastaveném intervalu (třeba po jedné vteřině) a času (například v délce pěti hodin). Přitom stabilizátor přejíždí s kamerou (posouvá ji) na až devět vámi určených bodů. Problém je, že se toto video (timelapse) zaznamenává pouze v rozlišení 1920×1080 (2.1 Mpx). Klasické video v této aplikaci lze nastavit v rozlišení 4K/30, 60, 120 fps nebo nižší s poměrem stran 16:9. Objektiv 70 mm (mylně v aplikaci označen jako wide lens – širokoúhlý objektiv) vám nabídne pouze 4K/30 fps. Objektiv 24 mm (v aplikaci nazýván jako Lens 1) vám nabídne 30,60 a 120 fps a širokoúhlý objektiv 16 mm (v aplikaci označen jako Lens 2) rychlost 30 a 60 fps nebo nižší. Více napíši v samostatném článku o gimballu.Dle vyjádření vývojářů aplikace se data pro nabídku snímání videa berou ze systému. Z mně nepochopitelných důvodů se právě rozlišení timelapse nedá nastavit a implicitně je k dispozici pouze v rozlišení 1920 x 1080 (to se dozvíte až v podrobnostech natočeného videa).
Logicky by se mohlo pracovat klidně ve 4K, protože je video složeno z fotografií. Tak geniální věc a jak snadno lze ten dojem zahubit…

POZNÁMKA: Zkoušel jsem aplikaci Moza Genie i s Xperií XZ Premium, která má 4K zobrazovací panel a výsledek byl stejný. Záznam timelapse se konal pouze v rozlišení 1920 x 1080 p. Takže aplikace zřejmě bere nekorektní data z rozlišení systému Android, nikoliv rozlišení jednotlivých fotoaparátů.

Líbí se mi rozvržení tlačítek. Bez tlačítka spouště fotoaparátu si multimediální zařízení Xperia 5 II tak nějak nedokáži představit. To jsem zcela pochopitelně pro rychlé spuštění přiřknul aplikaci Photo Pro. Jak jinak. Chci z fotografií malinko více než fotku, kterou dosere nějaký mobil svým algoritmem 🙂 Zkrátka trochu náročnější fotograf nebude ťapat prstem po displeji, aby pořídil fotografii 🙂
Recenzentům, kteří měli zařízení v prackách sotva týden, často vadilo umístění tlačítka Google assistant. Já mohu říct, že mi vůbec nepřekáží z pohledu „omylem zmáčknutého tlačítka“. Naopak, učím se s ním pracovat.Fotoaparát tohoto mobilního zařízení disponuje třemi objektivy vzadu a jedním v předu od značky Carl Zeiss, díky čemuž si fotoaparát slušně poradí s protisvětlem a ve videu či na fotografiích se z mé zkušenosti neobjevují zelené tečky, či modré čáry při snímání v protisvětle a vše působí přirozeně jako třeba u mých objektivů k fotoaparátu Canon.
Formát fotografie 16:9 je pro mne „koukatelnější“ než 4:3 a dost možná i 3:2, proto jsem rozlišení ponížil na 4032 x 2268 (9.1Mpx). Takže mně honba za megapixely nic neříká, protože více než 90% mé produkce z multimediálního zařízení jde na sociální sítě a tam je to fakt buřt, jestli máte 40 Mpx nebo 5 Mpx. 
Máme zde solidní světelnost objektivů od f1.7 u 24 mm objektivu, přes f2.2 u 16 mm objektivu až po f2.4 u 70 mm objektivu. S tím už se skutečně dá pracovat a docela dobře si dokážu představit, že si se zařízením Xperia 5 II vystačím na dovolené a nebudu muset tahat 15 kg další fototechniky, ale jen 10 kg audiotechniky 🙂
Přední fotoaparát má světelnost f2.0 a stejně jako ostatní je stabilizovaný pětiosou stabilizací a pracuje v režimu HDR (High Dynamic Range) Bral bych i DOLBY VISION, ale to snad někdy v budoucnu. Rozhodně teď nestrádám 🙂
U každého objektivu můžete digitálně zazoomovat. Z 16 mm na 24 mm, z 24 mm objektivu na 70 mm a ze 70 mm na 200 mm. To je tak, když se chcete na něco mrknout. Za určitých podmínek se však fotografie použít dá. Třeba na ten „inšalatagram“ 😀
K dispozici jsou v aplikaci Photo PRO nejrůznější fičury. Od volby režimů, přes snadné nastavení EV,  ISO a další nezbytná nastavení, která moc uživatelé mobilů jiných značek snad ani neznají 😀 Zkrátka možnosti využití jsou poměrně široké. Za zmínku stojí možnost výběru AF-S (AF na jeden snímek), AF-C (průběžné AF), MF (ruční ostření). Výběr oblasti ostření „ŠIROKÝ“ nebo „STŘED“. Režim ostření: vícebodový, střed a jednobodový. Režim ostření na obličej/ oko pro lidi a zvířata můžete buď vypnout či zapnout. 
Je zde nastavení barevného gammutu a samozřejmě možnost uložit tři vlastní nastavení. Z programů zde máme AUTO pro lidi, kteří nic nastavovat nechtějí, či neumějí. Fotoaparát vše nastavuje sám a symbolem ukazuje, co je zrovna v merku. Pozná stativ, macro, krajinu, pohyb či žvanec a další 🙂
Režim P, kde lze nastavit takřka vše kromě rychlosti závěrky. Ta se nastavuje automaticky. 
Režim S – priorita času – je především o nastavení rychlosti závěrky. Můžeme volit mezi časy 1/8000 až 30s. Funkce Bulb zde bohužel chybí. Na většinu práce je to však zcela dostatečné. 
Manuální režim M je zcela ruční práce, ale můžete si odlehčit například AWB, tedy automatickým vyvážením bílé nebo nechat ISO na automatiku. Jinak ISO ve všech režimech můžeme nastavovat od 64 až po 3200.
MR je pouze návrat k výchozím nastavením po té, co jste si něco v nastavení „doprasili“ 🙂 Je to zkrátka nastavení po spuštění fotoaparátu, respektive aplikace Photo PRO.

Jakož i předchozí modely Xperií, i fotoaparáty Xperie 5 II dokáží rozostřit jak popředí, tak pozadí. Což sice mnohé vlajkové lodi jiných značek postrádají, přesto se jim tak nějak více tleská. Každopádně já jsem jako náročnější „fotograf“ na práci s clonou a hloubkou ostrosti navyklý z fotoaparátů a zde to beru za samozřejmé, i když to není úplně to samé jako u zrcadlovky. Jinak by mi mobilní zařízení nedávalo moc smysl coby fotoaparát, kdyby rozostření popředí a pozadí za zaostřeným objektem neumělo. Čili jakýsi bokeh se zde dá očekávat a to je jedině dobře.

Mnozí zařízení Xperia 5 II vyčítají nižší dynamický rozsah, ovšem je to víc o kouzlu práce se světlem a nikoliv o vypočtené fotografii. Na svém stařičkém Canonu 7D mk I mám mnohem menší dynamický rozsah a také se s ním dá pracovat. Takže než dopočítané barvičky, dám přednost raději přirozenosti bez hávu umělé kalkulace. Můžete tak pracovat snadněji se světlem a stínem.

Nastaveno pro fotografování mám samozřejmě kontinuální snímání, které je v režimu LOW i tak dost rychlé, že za pár vteřin vám to nasype tolik ostrých fotek na kartu, která může být až o velikosti 1 Tb, že je z čeho vybírat. Ostření na oko funguje jak u lidí, tak zvířat naprosto rychle a pohybuje se výpočetně v rychlosti mezi 30-60 snímky za sekundu v závislosti na použitém objektivu a na samotném prostředí. Není divu, že Sony získala za tuto inovaci ve fotoaparátech ocenění EISA AWARD.Eisa Award Sony Xperia za ostření na okoPři kontinuálním snímání je vypnutý blesk a nelze fotografovat do formátu RAW. Přece jen je to pouze mobilní zařízení a nemůže vzít všechny trumfy velkým fotoaparátům. Jinak byť jsem jako „fotograf“ zvyklý na Canon, zde si vůbec nestěžuji. Vše je jednoduché, intuitivní a na fotoaparáty Sony bych si rychle zvykl.Sony Xperia 5 II foto 3Jde-li o natáčení videa v aplikaci Cinema Pro, tam je to trochu složitější. Především je třeba nastavit ISO, které má limit na hodnotě 800, což je hodnota bez šumu poměrně nízká a stejně tak je potřeba nastavit závěrku. Jedno bez druhého nejde a pokud přejedete kamerou ze světla do stínu, může být záběr buď podexponovaný nebo na světle přeexponovaný a jak víme, univerzální nastavení není. S nějakou automatickou optimalizací jasu se tady v aplikaci Cinema Pro nepočítá. Sice na displeji vidíte, kolik jste EV v plusu či mínusu při zapnutém „ručním měření“, jenže to je tak vše. Ať už budete mít měření zapnuto či vypnuto, krom ukazatele EV to nemá žádný vliv. Přenastavit bez ISO a závěrky to nejde a při natáčení už nic nezměníte. Beru to tak, že v té aplikaci něco nefunguje, jak má, když ruční ani automatická optimalizace jasu nefunguje. Alespoň nevím jak.
Budiž přičteno k dobru, že lze u automatického vyvážení bílé zamknout nastavené hodnoty.Sony Xperia 5 II foto 5Automatice můžete přenechat ostření. Můžete vybrat bod, kam se bude ostřit v podobě poměrně velkého čtverce. Pokud zvolíte ostření ruční, je zde možnost nastavení přeostření. Zvolíte bližší a vzdálenější bod, který si nadefinujete jako bod A a bod B. Nastavíte si, za jaký čas má kamera přeostřit z jednoho bodu na druhý a pak jen zapnete A a potom B nebo opačně. Můžete si také nastavit úroveň nahrávaného zvuku, ovšem vedlejší „tlačítka“ na změnu či vypnutí HDR či kodeku, stejně jako úroveň jasu nereagují.
Jako velkou přednost aplikace beru především výsledný formát videa 21:9 a možnost využít autorského nastavení CineAlta nebo jiných barevných škál.

Pro nastavení kvality obrazu používám standardní režim s tím, že režim autora se automaticky aktivuje s aplikací Cinema PRO či Photo PRO. S nastavením standardního režimu se pojí vylepšení přehrávaného videa v původně nižší kvalitě či rozlišení, ovšem raději mám režim autora, kde je zachována přirozenost barev.
Samozřejmostí je kalibrace displeje a možnost ručního nastavení, takže máte zobrazování barev pod svoji kontrolou. 

Co též potěšilo a někoho zase ne?

Dodávaná nabíječka je 18W a je naprosto dostačující a rychlá, pro časté nabíjení ideální. Rozhodně bych si 21W nekupoval. Není to zapotřebí. Nabíječka je USB-C, takže není problém kabel použít z jakékoliv strany. Nevěšte tedy hlavu. Za hoďku a půl je nabito. Některé společnosti už nedávají nabíječku vůbec. Třeba ty z Koreje 😀 Takže nově příchozí zákazník má celkem problém. Třeba v práci to obvykle bez nabíječky nejde.

Bezdrátové nabíjení nikterak nepostrádám. Chápu jeho smysl například v autě, kde jedete pracovně 300 km a jen mobil položíte do přihrádky a mobil se nabíjí, zatímco je spárován s audiosystémem v autě. Já když nabíjím, beru do ruky zařízení i 10x, a to by se vždy jednalo o odpojení od nabíjení a jeho opětovné spuštění, což baterii vůbec nesvědčí a odchází brzy na odpočinek. 

Vydrž baterie o kapacitě 4000 mAh je velice subjektivní dojem. Drtivá většina recenzentů ani nevloží do testovaného telefonu SIM kartu a data čerpají pouze prostřednictvím wifi. V práci se pohybuji v komplexu, kde signál operátora lítá od EDGE přes HSDPA, LTE až po LTE+ a to už zařízení poměrně hodně zatěžuje, takže za směnu jsem schopen snížit kapacitu baterie o 50% úplně bez problémů. Třeba takové práce s videem, komunikace na sociálních sítích či hraní her dají baterce slušně zabrat. Proto vám nebudu tvrdit, že bez problémů vydrží dva dny, protože každý tam máme zapnuto něco jiného, co stále běží a každý zařízení používáme úplně jinak. Proto se občas stane, že nabíjím Xperii 5 II večer ve 20:00 v neděli a v úterý dopoledne už ji dávám znovu nabít, abych si o obědové pauze mohl pustit Tidal music 360° nebo se dívat na Youtube a nezůstal pak na devíti procentech.  Přes  starší  powerbanku  Xaomi 16 000 mAh mohu  zařízení nabít  maximálně  dvakrát.  Xperii XZ  Premium nabije 3x.Co se týče managmentu, tedy péči o baterii, je Sony bezpochyby na samotném vrcholu mezi mobilními zařízeními. Možnosti nastavení jsou široké a mít třeba možnost nabíjet pouze na 90%, to nemá leckdo.

Konektivita zařízení mi připadá důležitá a nedokážu si představit mobilní zařízení bez možnosti ho připojit, k čemukoliv mne napadne. Například zobrazovat videa a fotografie na jakékoliv TV, která má wifi.
K Xperii mohu připojit můj stereo mikrofon M-Audio Uber mic, který má integrované zvukové rozhraní. Není sice tak citlivý, jako při spojení s PC, ale použít jde. Konec konců Xperia 5 II napájí tři mikrofonní kapsle, zvukové rozhraní a sluchátka. Takže se není čemu divit s nižší citlivostí. 
Lze připojit i Midi kontroler Native Instruments Komplete Kontrol S49 Mk II, ale to je spíše pro srandu než na vážnou práci. Také mohu připojit zvukové rozhraní NI Komplete Audio 6 Mk II. Pochopitelně též herní USB sluchátka 7.1 Predator Galea 350 a další mnohá zařízení…

Nevím jak kdo, ale léta už nepoužívám nějakou ochranu displeje. Po mnohaletých zkušenostech jsem dospěl k tomu, že se zkrátka sklům Gorilla glass dá důvěřovat a jeho verze 1 na mé Nokii N8 byla nezničitelná. Nyní mám na Xperii 5 II verzi 6 a věřím, že nic nedosrali natolik, aby mi to mělo dělat vrásky. Jako ochranu zařízení jsem zvolil vždy jen futrál a vždy to vystačilo, přitom jiní neustále řešili rozbitá ochranná skla. Byť jsem na věci opatrný, i když jsem si vědom, že je to věc nahraditelná a nedá se říct, že bych byl v tomto směru lehkomyslný, někdy vám prostě zařízení upadne. 
Tentokrát jsem zvolil originální futrál s integrovaným stojánkem (Style Cover with Stand XQZ-CBAD). Někomu se líbí, někomu ne. Není to taková ta klasická silikonová „šprcka“. Je to kryt tvrdý a velmi pevný.
Zařízení si v tomto krytu stále zachovává svoji šířku a kryt vám tak dává pocit při úchopu, jakoby na zařízení žádný nebyl. Největší překryv je nahoře a v rozích. Zadní strana perfektně kryje fotoaparáty.  Nebudu vám tvrdit, že kryt funguje jako sluneční clona, to může snad jen někdo, kdo měl šestku z fyziky nebo věří prostě tomu, co je mu předkládáno, bez přemýšlení. Zkrátka byl by to nesmysl.
Vnitřní část krytu je pogumovaná. Nasazení krytu je snadné a sundání je třeba provádět nejprve ve spodní části. Z mého pohledu velmi funkční a velmi praktické. Na filmy, na hraní…Je krapet dražší, ale kolikrát člověk kupuje obal? Je to pořád levnější než za opravu mobilu 😉

Android 10 je tak trochu jiný, než předchozí devítka, kterou jsem měl na Xperii XZ Premium.
– V horní nabídce zmizel ovladač zap./ vyp. NFC. Nyní je pod nastavením Bluetooth. 
– Vcelku rychle jsem se přeorientoval na gesta místo tří tlačítek, která vždy zavazela při típnuté obrazovce (viz několik zde típnutých obrazovek). 
– Je tady boční snímač, kde se dají nastavit často používané aplikace.
– Aplikace se zavírají směrem nahoru, dříve to bylo do boku. 
– Aplikace lze odinstalovat z plochy.
Widgety a zástupci na ploše mají více možností.
– Přišel jsem o některé aplikace. Například Adobe Rush na stříhání videa zatím pro Android 10 není.
– Mnohé aplikace jsou v desítce lépe udělány a odladěny. 
– 5G je super věc, ale když operátor pokrývá jen kousek Prahy a kousek Brna, je to celkem o ničem. Mám tady za domem pokryto kus lesa, tak zkusím stream z projížďky na kole, jak se oteplí 🙂 

To je tak v kostce všechno. Chtěl jsem vypíchnout pro mne to podstatné a aby toho nebylo moc. Beztak jsem polovinu toho podstatného zapomněl 😀
To, že má Xperia 5 II paměť ram 8 Gb, že má úložný prostor 128 Gb víme všichni. Jaké CPU a GPU uvnitř šlape, víme také a že to šlape skvěle, je fakt 🙂 Nějaké video nechám v článku o Gimbalu MOZA mini MX. Kdybyste se chtěli na něco zeptat, klidně napište do komentářů. Když budu vědět, rád a zdarma odpovím. Nejsem ten typ člověka, co pořádá kurzy, jak změnit rozmístění ikon na ploše 😀 
Nejedná se o recenzi, ale pouhé uživatelské zkušenosti. Díky za váš čas…

Please follow and like us:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Trocha počítání ;-) Prosím doplňte... *