Co je třeba vědět...? 9. Závaží

Proč používat kompletní ABC?Jak se připravitJak se zanořitNěco o tlakuPotápěčské signályJak na křečeRady od vás
Neopren a doplňkyZávažíNůžBójeKompas a hloubkoměrSvětloMalinko o tréninku

Hlavní strana
Novinky
Články
Co je třeba vědět
Podomácku
Oblíbené lokality
Galerie
Download
Bazar
Technika
Odkazy
Odkazy

 

 

 

 

 

7.6.2003 Závaží potřebujeme převážně jen, pokud se potápíme v neoprénovém obleku. Jelikož neoprénový oblek sám plave a díky němu bysme se jen těžko zanořili, potřebujeme nějaké to závažíčko. Ovšem u potápění na nádech je v tom trochu problém. Se zvyšující se hloubkou se také stlačuje náš neoprénový oblek a strácí nejen svou izolační vlastnost, ale také svůj vztlak. To znamená, že čím hlouběji se ponoříme, tím také budeme mít menší vztlak a budeme dolů padat rychleji. Pokud ovšem nemrskneme ploutvemi. No a pokud nebudeme vydechovat do šnorchlu při výstupu a neztratíme tak vzduch z plic, náš neoprénový oblek bude stlačován tíhou vodního sloupce stále méně a náš vztlak se bude zvyšovat až bude na hladině stejný jako před zanořením. Tím chci říct, že pokud si vezmete hodně závaží, abyste byli velmi rychle u dna a mohli tam relaxovat delší dobu, s největší pravděpodobností se Vám může stát, že budete mít co dělat, abyste to "ukopali" a vyplavali na hladinu. Proto je nutné si závaží nejprve vyzkoušet například v bazéně či mělké vodě za doprovodu někoho zkušenějšího.

Bereme si závaží tolik, aby nás netáhlo pod hladinu, když přestaneme kopat ploutvemi. Při dýchání se šnorchlem tedy nesmíme zajíždět pod hladinu. Hlava i ústa musí zůstat nad hladinou. I když vydechnete, musí obličej zůstat nad hladinou a to hlavně proto, ztratíte-li po vynoření vědomí, abyste se neutopili a někdo vám mohl hned pomoci. To že správně vyvážený potápěč by měl po vydechnutí zajet pod hladinu je obecně rozšířené mylné tvrzení a je také nebezpečné. Netýká se totiž šnorchlování, ale potápění s přístrojem. Kde může fungovat jen pokud v kompenzátoru vztlaku nemáme žádný vzduch či jinou směs.

Přezka opaskuOlověné závaží

Na obrázcích vidíte vlevo přezku zátěžového opasku, která se rozepíná jedním pohybem ruky. Opasek se doporučuje a to je také životní nutnost, mít tak, aby nám nic nebránilo přezku rozepnout v nouzové situaci. Při nasazování zátěžového opasku postupujeme tak, že si jej nasadíme v předklonu a dotahujeme. Je to lepší, protože nám při upínání nesjíždí ze zad. Dotáhneme jej pevně aby se nepohyboval, ale abychom mohli na hladině dýchat. Přezku máme na opasku vlevo a to tak, abychom ji pravou rukou otevírali doprava. Zátěžové opasky máme buďto jednoduché (přezka na popruhu a na něm navlečena závaží.) Nebo s kapsami (za náhražku nelze považovat ledvinku ! Ani žádné podobné alternativy, vše má svůj účel.) Já osobně používám dva druhy závaží, které vidíte na obrázku vpravo. Jedná se v podstatě o kus olova přesně odlitého, aby pokud možno netlačilo na zádech a s otvory pro upevnění na zátěžovém opasku, které koupíte v jakékoliv potápěčské prodejně, či zapůjčíte na potápěčské bázi. Druhé závaží jsou olověné broky v "sáčku" z pevného materiálu. Jedná se sice o něco dražší typ závaží, ale je velmi vhodné například do bazénu. Alespoň nezpůsobíte žádnou škodu když Vám upadne. Je to závaží určeno pro zátěžové opasky s kapsami. Je také k tělu mnohem přizpůsobivější a tak Vás nebude tlačit a určitě se to vyplatí. V každé potápěčské prodejně Vám jistě rádi poradí. Snad jsem na nic nezapoměl, ale jestli jo, tak mi klidně napište. (J)

P.S: Kdybyste náhodou museli závaží odhodit ať už z jakéhokoliv důvodu, podívejte se prosím kam jej odhazujete abyste někoho nezranili...(J)

Na závěr trošku humoru :

Víte proč má potápěč kolem pasu olovo ? Protože si chrání ledviny před radiací. Má přece na zádech bombu !