Co je třeba vědět...? 2.

Jak se připravit?

Proč používat kompletní ABC?Jak se připravitJak se zanořitNěco o tlakuPotápěčské signályJak na křečeRady od vás
Neopren a doplňkyZávažíNůžBójeKompas a hloubkoměrSvětloMalinko o tréninku

Hlavní strana
Novinky
Články
Co je třeba vědět
Podomácku
Oblíbené lokality
Galerie
Download
Bazar
Technika
Odkazy
Odkazy

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

0. Základem je být v dobré fyzické a psychické kondici o tom není pochyb. Pokud jste unavení, hladový, nebo se vám chce spát, nemá cenu se za každou cenu hrnout do vody. V každém případě by jste měli být odpočatí, najezeni a opravdu na to mít náladu. Není také dobré, když máte žízeň. Tak se něčeho nalokejte ať si pak neslintáte do šnorchlu. Jídlo si dejte pokud možno lehčí, aby vás nenadýmalo. Mohl by vás pak bolet žaludek a pochybuji, že vám nějaký ten pšouk přidá na rychlosti - myslete na životní prostředí... :-) V celku vzato by jste měli být v pohodě. Také je důležité vědět kde se budete potápět. Znát terén není na škodu, zvláště když není vidět na dno, ale o tom až později...

1. Pokud máte za spoustu peněz novou výbavu (masku, šnorch, ploutve) a nikdy před tím jste je ještě ve vodě nepoužívali, pak je vyzkoušejte někde v mělké vodě. Některým lidem může dělat trochu potíže dýchat přes trubici. Nemají k ní důvěru a když se ponoří mají nejistotu a tendenci se nadechnout, ale velmi brzy si zvyknete.(Vůbec nejlepší testování je v bazénu) .Z počátku dýchejte opatrně a hned zjistíte, že na tom nic není a bude se vám to líbit. No ale abych neodbíhal. Mrkneme se na masku. V obchodě vám doporučovali co možná nejdražší, ale ze zkušenosti vím, že ve většině obchodů Vás samotného nechají vybrat a pak by jste měli, (což po vás určitě budou chtít) masku vyzkoušet. Nikdo pak není zvědavej na pozdější reklamace. Tedy jak na to. Nejlépe je kupovat všechny tři díly současně, neboť bez jediné z nich jste jak bez ruky ( popřípadě bez nohy...) Na firmě vůbec nezáleží, důležité je aby vám vše pasovalo a bylo pohodlné. Vyberte si tedy masku. Vyzkoušíte ji tak, že ji přiložíte k obličeji bez řemínku a nadechnete se nosem. Maska by vám měla držet sama bez přidržování na obličeji pokud stále vdechujete a co je nejdůležitější, měla by těsnit.
Taky by neměl být problém si prsty stisknout nos. To budete potřebovat pro vyrovnávání tlaku. Pokud tomu tak je, jste o několik set a vy prachatější i o několik tisíc zase chudší. Podobně je to i s dýchací trubicí (se šnorchlem). Neměl by být zbytečně dlouhý, protože vydechujete kysličník uhličitý a při dýchání by část zůstávala v trubici a vy by jste jej vdechovali znovu, protože se všechen vzduch z plic nestačí dostat trubicí ven. Odborníci uvádějí délku do 43cm a průměr trubice takový, aby se tam vešel váš palec. (myslím palec ruky :-) Později si však povíme víc. Náustek šnorchlu by vám měl v ústech držet pevně aby nevypadl i když čelist mírně povolíte. Důležité je aby byl nádechový odpor co nejmenší, prostě se vám s ním musí pohodlně dýchat. Různé patenty proti vniknutí, nebo vdechnutí vody jsou plus, také vylévací ventilek je užitečný. Ovšem pochybuji, že Vám v některém obchodě dovolí šnorchl vyzkoušet, možná snad až řeknete, že ho koupíte. Jukneme se na ploutve.

Všichni snad vědí, že máme v podstatě dva základní druhy ploutví. Jsou to tzv "ploutve botičkové" a ploutve s páskem, které mají patu vzadu otevřenou. Ploutve botičkové, jsou zejména vhodné do teplých vod a pro šnorchlující potápěče, jsou až na pár vyjímek znatelně levnější. Když si zvolíte tento druh ploutví, pak dbejte na to, aby vám plotve perfektně seděli. Měli by pevně sedět, ale neměli by tlačit. Jestli máte ještě nějakou tu pětistovku k dobru, můžete si pro lepší pohodli do nich koupit neoprénové ponožky a taky bude teplejš na nohy. Pokud ovšem jako já se rozhodnete pro ploutve s páskem, ať už proto, že si chcete později udělat nějaký kurs, nebo proto, že se vám víc líbí, počítejte s tím, že tyto ploutve se nenosí na boso. Buďto si budete muset koupit neoprénové boty, které se používají k mokrému obleku, nebo alespoň ty zmíněné ponožky, ale s botama vám to bude líp sedět, ponožky jsou celkem nouzový stav. Ty můžete raději použít do bot. Musíte počítat s tím, že tam nebudete cpát jen nohu, ale botu, takže je lepší ploutve a boty kupovat zároveň. Botečky by vám měly dobře a pohodlně sedět. Když si ploutve nasadíte tak botička (ta otevřená na ploutvi, kam nacpete nohu) by měla dosahovat až ke kotníku. Jestliže ne, pak potřebujete větší číslo ploutví.

Určitě jste schopni si vybrat ploutve s tím největším listem a pak ve vodě zjistíte, že se nadřete jak kůň. Ale na druhou stranu se používají pro nádechové potápění ploutve s dlouhým listem a různou tuhostí listu. Ty mohou být k tomuto určené. Bohužel si s ploutvemi asi v žádném obchodě nezaplavete aby jste je mohli pořádně vyzkoušet. Proto by jste měli také znát svoje fyzické možnosti. V každém obchodě by vám měli poradit, i když většina obchodů vám určitě bude nabízet značku na jejichž výrobcích má nejvyšší zisk, seznamte se s trhem a vyberte si taky trochu podle sebe. Není problém si nechat poradit, ale ve většině prodejen prodává spousta neproškolených prodavačů. Takže vám ani moc neporadí a doporučí vám to, co do ní majitel nahustil, ovšem vlastní názor nemá. Uvedl jsem záměrně "ní"protože drtivá většina jsou to ženy. Když už tam prodává chlap, tak ten přehled má, neboť mu to buďto patří, nebo má kurz a nějaké zkušenosti. Ale abych baby neosočoval, setkal jsem se i takovými co přehled měli a věděli toho dost. Každopádně test ploutví a šnorchlů najdete na www.cowart.cz . Masku si však musíte otestovat sami, já žádný test neviděl. Snad v některém časopise.

ABC

2. No jak vidím, tak výbavičku už máte. Běžně se jí říká "ABC", protože je to absolutní základ pro každého potápěče a to ať už na nádech, nebo s přístrojem. Máte plno věcí v rukou a jdete k vodě. První co musíte udělat je, že si zkontrolujete svou výstroj. Měli jste to sice udělat doma, ale u vody se na to mrkněte ještě jednou. Třeba jestli upínací pásek šnorchlu máte sebou, protože bez něj je vám k ničemu. Jestliže jste pásek nebo sponu někde vytratili, v nouzi můžete použít i kruhovou gumičku z prezervativu :-) Doporučuji nepoužitý, ale volbu nechám na vás. :- ) Pochopitelně to není to pravé, ale dost žertů. Bez upínacího pásku, nebo spony je vám šnorchl opravdu k ničemu. Dobré je míti náhradní pásek k masce, popřípadě ploutvím (pokud jste se rozhodli pro ploutve s páskem). U ploutví s páskem si pásky nastavte tak, aby ploutve pevně držely avšak pohodlně. Pásky na ploutvích pravidelně kontrolujte, zda-li jsou bez prasklin, aby jste ploutev někde neztratily. Šnorchl nepotřebuje žádnou zvláštní přípravu.

Obvykle se na masku upíná z levé strany, protože při jeho výrobě se počítalo s tím, že pravou stranou vám půjde hadice druhého stupně (regulátoru). Dříve však než šnorchl připevníte, nastavte si pásek masky tak, aby těsnila, ale netlačila. Můžete to udělat i potom, ale myslím, že takhle s tím bude lepší manipulace. Musíte si připravit masku. Sklo masky je z výroby pokryto tenkou vrstvou oleje a proto je řed prvním použitím masky třeba tuto vrstvu odstranit. Jinak nebudete moci masku odmlžit. Z obou stran skla za pomocí měkkého hadříku a například negelové zubní pasty (flóra by měla stačit, kdysi jsem ji použil i na leštění), se tohoto olejového filmu zbavíme. Když máte delší vlasy a lezly by vám před masku, tak si je svažte. Aby jste pod vodou něco viděli, musíte vždy před prvním ponorem masku odmlžit. Jistě jste si koupili drahý odmlžovač, nebo máte nějaký obyčejný šampón, ne však ty husté, jako je např. Panthene, nýbrž úplně obyčejný průhledný šampón. Třeba dětský. Naberte trochu vody a nalijte si ji na vlasy nad čelem. To proto, aby se vám necpaly pod silikon masky a nahrńte je dozadu, aby vám nepřekážely. Do masky mírně čváchněte trohu odmlžovače, nebo šampónu.

Pokud jste použili třeba šampón, tak to rozmažete po celé ploše vnitřní strany skla. Pak přilijte trochu vody a opakujte. Vylejte to, ale ne do vody! Potom masku vodou opláchněte a pokračujte s nasazením šnorchlu. No na to snad příjdete. Když jste si odmlžovač, nebo šampón zapoměli, tak vyzkoušejte sliny. Plivněte do masky, pořádně to rozmázněte po skle ze vnitř a pak vodou vypláchněte. Výsledek by měl být stejný jako třeba se šampónem a sklo by se nemělo mlžit. Šnorchl a jeho upínací pásek, popřípadě sponu nastavte tak, aby ústí trubice vyčnívalo nad temeno hlavy, když máte náustek v ústech. Pokud povolíte čelist, náustek by vám neměl vypadnout. Masku máte na hlavě a náustek v puse. Ploutve si nasazujte pokud možno až ve vodě. Jestliže vám to okolnosti nedovolují, tak s ploutvemi do vody couvejte a pořád se dívejte přes rameno, aby jste viděli kam jdete. Další informace se dozvíte na stránce jak se zanořit.

Poznámka : Test masek a nejen jich, ale také ploutví a šnorchlů naleznete v časopise POTÁPĚNÍ, v čísle 4 / 2001 červenec - srpen. Ale mějte na paměti, že žádný test čehokoliv nemůže být dost objektivní, protože každému vyhovuje přece jen trochu něco jiného. Takže ho, stejně jako každý test považujte za informativní. V některém testu vám něco pochválí a v jiném je to na posledním místě, protože to testerovi zrovna nevyhovuje a je zvyklý na něco jiného, ale to jen tak na okraj...Rozhodněte se sami. (J).