Co je třeba vědět...? 1.

PROČ POUŽÍVAT KOMPLET ABC?

Proč používat kompletní ABC?Jak se připravitJak se zanořitNěco o tlakuPotápěčské signályJak na křečeRady od vás
Neopren a doplňkyZávažíNůžBójeKompas a hloubkoměrSvětloMalinko o tréninku

Hlavní strana
Novinky
Články
Co je třeba vědět
Podomácku
Oblíbené lokality
Galerie
Download
Bazar
Technika
Odkazy
Odkazy

 

 

 

 

 

 

 

 

6.1.2002

MASKA

Možná jsem se již zmínil o tom, že při každém potápění je kompletní ABC nezbytnou nutností. V následujících řádcích si povíme něco více. Kompletní ABCčko je potřeba nejenom z hlediska bezpečnosti, ale taktéž z důvodu většího komfortu potápěče. Masku pod vodou potřebujeme z toho důvodu, že světlo se pod vodou chová jinak než ve vzduchu a proto se ve vodě všechno trochu rozplývá. Maska vytváří před očima vzduchový prostor, který jim umožňuje zaostřovat."Proč se používá potápěčská maska a né brýle na plavání ? Vždyť s nimi jde také pod vodou vidět a jsou skladnější..." Tak tahle otázka některé z Vás trápí. Nejprve Vám ale vysvětlím, proč se potápěčské masce říká maska a né brýle. Je to z toho důvodu, že brýle nám zakrývají pouze oči, ale maska nám zakrývá také nos. Proč ? To si hned povíme.
Když se potápíme, s rostoucí hloubkou a také tlakem okolní vody na naše tělo a též obličej, vzniká v masce podtlak. Ten je třeba nějak vyrovnat s okolním tlakem vody. Proto je nos uzavřen v masce, aby s jeho pomocí šel tlak vyrovnat. Vdechnutím nosem do masky se podtlaku zbavíme. To je důvod, proč používat masku a ne brýle na plavání. Masku pod vodou používáme proto, abychom viděli to je jasné a je to nejdůležitější část výstroje.
Maska má tyto hlavní části : 1). Zorníky z tvrzeného skla, které se při rozbití nerozsype na drobné střípky a nepoškodí nám tak zrak. 2). Pohodlná, ohebná lícnice, která těsně přiléhá k obličeji a dobře těsní. 3). Kapsa na nos nebo na prsty, která nám snadno umožní vyrovnání tlaku v uších, protože si budete moci zacpat nos. 4). Nízkoprofilová konstrukce. Čím nižší je profil masky, tím méně vzduchu je potřeba k vyrovnání tlaku v ní a je snazší ji vylít, když se do ní dostane voda. U potápění na nádech je důležité kritérium nízký profil. U potápění s přístrojem zase širší výhled. 5). Nastavitelný řemínek s aretací. 6). Široký výhled. To je dosaženo jednak nízkým profilem a pak panoramatickou konstrukcí masky (skla po stranách a podobně).

ŠNORCHL

Šnorchl, jinak též dýchací trubice. Proč ji potápěč vůbec má ? Šnorchl potápěč má hned z několika důvodů. V první řadě umožňuje potápěči odpočívat na hladině. Jste unaveni plaváním a chcete si chvíli odpočinout ? Jenže břeh je ještě nějakých 200 metrů daleko ! Nezbývá Vám nic jiného, než si odpočinout na hladině. Prostě ponoříte obličej pod hladinu a přestanete plavat. Roztáhnete ruce a nohy a jednoduše splýváte. Bez šnorchlu se ovšem musíte každou chvíli nadechnout a to si neodpočinete, ba naopak se unavíte. Dalším důvodem, proč používat šnorchl je pouhopouhé šnorchlování.
Pokud jste někde, kde je skvělá viditelnost, která vám umožňuje pozorovat svět pod hladinou, jako například v moři, ( nebo u nás na štěrkovišti z rána do cca 3m. v letních měsících ). Pak se nemusíte neustále potápět, ale plavat na hladině a koukat na dno. Až uvidíte něco zajímavého, pak se třeba zanoříte. Jenže pokud pořád budete muset zvedat hlavu, aby jste se nadechli, tak si to a to mi věřte zrovna moc neužijete. Šnorchl je také výhodný při plavání ve vlnách. Znáte ty situace, kdy vám voda při plavání vnikne do nosu a úst ? Toho jste při plavání se šnorchlem ušetřeni a navíc můžete kdykoliv odpočívat. Při šnorchlování můžete plavat jak na prsa, tak kraula. Hlavními vlastnostmi dýchací trubice jsou : 1). Velký průměr 2). Nepříliš dlouhá dýchací trubice ( 43cm max.) 3). Hladký zaoblený tvar. Trubice s ostrými hranami zvyšují dýchací odpor...Další info na stránce jak se připravit .

PLOUTVE

"Ploutve, pořád je s sebou někam tahat..." Až někdy zkusíte potápět se s ploutvemi namísto bez nich, poznáte ten ohromný rozdíl. ( Mám vyzkoušeno oboje ). Nejen, že budete plavat rychleji, ale také vydržíte pod vodou mnohem déle, neboť díky ploutvím se méně namáháte. Stačí jen drobné pohyby ploutvemi. Plavete rychleji, lépe se vám manévruje a navíc máte obě ruce volné, takže můžte pohodlněji vylovit nějaký předmět nebo dávat signály svému kamarádovi, fotit, filmovat a nebo jen svítit. Já byl například v sobotu v bazénu ve Zlíně. Je tam sice jen 3,5m , ale mohl jsem si sebou vzít jen masku. Abych nevyplaval hned nahoru, musel jsem se pořád pohybovat. Bazén je to ale dosti malý a tak jsem byl na druhé straně během chvilky. Kdybych mohl mít sebou ploutve, jak říkám s minimálními náklady bych se mohl držet u dna mnohem déle.
Jeden můj kamarád nechtěl o ploutvích ani slyšet, že by mu to leželo doma, že by je nevyužil a tak podobně. Když jsme se potápěli v noci u nás na štěrkovišti a já mu pujčil baterku, hned zjistil, jak je plavání pod vodou nepohodlné, když má jen jednu ruku volnou. Přitom musí plavat svítit a ještě vyrovnávat tlak v uších. No hrůza ! Ale ani to ho ještě nepřesvědčilo, až v moři zjistil, že se ploutve skutečně hodí a tak si je konečně koupil. Teď zajisté zná ten rozdíl, jaké to je potápět se s ploutvemi a bez nich. Ploutve máme buď s otevřenou patou ( s páskem ), které se používají buď s neoprénovýma botama, nebo alespoň s neoprénovýma ponožkama. Nebo tzv. "botičkové", které se používají jak v bazénech, tak v teplých vodách a přímo se nazouvají na chodidlo jako boty. I tyto ploutve lze "zateplit" neoprénovýma ponožkama.