Co je třeba vědět...? 10. NŮŽ

Proč používat kompletní ABC?Jak se připravitJak se zanořitNěco o tlakuPotápěčské signályJak na křečeRady od vás
Neopren a doplňkyZávažíNůžBójeKompas a hloubkoměrSvětloMalinko o tréninku

Hlavní strana
Novinky
Články
Co je třeba vědět
Podomácku
Oblíbené lokality
Galerie
Download
Bazar
Technika
Odkazy
Odkazy

 

 

 

 

 

 

 

 

09.03.2003

Někteří lidé si myslí, že potápěči jsou chladní lovci ozbrojeni až po uši a potápějí se jen proto aby dostali svou kořist. Lidé, kteří vidí potápěče s nožem si myslí, že jim slouží k lovu, nebo na obranu před dravými obyvateli modravých hlubin. Jsou totiž tak naočkováni z televize. Když opomenu nechtěné útoky na člověka od barakud, Které mohou zautočit na lesklý předmět na naší výstroji jenž si jej zplete se svou kořistí nemá se potápěč vcelku čeho bát a pokud jde o omyly žraloků, tak proti těm s prťavým nožíkem stejně nemáte šanci a nejlepší je ho kopat ploutví do rypce, nebo jej odhánět třeba kamerou...(popřípadě kousnout do ploutve a on pak dá pokoj potvora :-)))

Proč potápěči vlastně nůž nosí ? Důvod je jednoduchý. Jde o bezpečnost. Jenomže ne před dravci, ale před nástrahami které povětšinou nastražili zase jenom lidé. Největším nepřítelem a také nejčastějším je pro potápěče z tohoto hlediska silonový vlasec. Když se do něj zachytíte a následně zamotáte, může to být nejenom nepříjemné, ale především nebezpečné. Silonový vlasec nelze snadno přetrhnout a bez nože rozmotání může trvat věčnost. Dále jsou nebezpečná také různá lana kolem vraků, rybářské sítě a podobně Také různé vychytávky rybářů, jako je krmení zavěšené pod PET lahví se může stát nepříjemností. Nebezpečí také nelze vyloučit při potápění mezi rostlinami. Z hlediska bezpečnosti je zapotřebí nosit nuž do otevřené vody jak při potápění s přístrojem, tak při potápění na nádech. Což je také předepsáno bezpečnostními směrnicemi. Je možné, že nůž celý život nebudete potřebovat, ale nikdy si tím nemůžete být jisti a v dnešní době je jich na trhu tolik, že si jistě každý vybere. Test nožů můžete například nalezt v časopise Oceán 7/2002 Od Tomáše Sládka.

Popis nože

Nyní něco k obrázku. Silonový vlasec se jako takový nedá přeříznout klasickým ostřím a pod vodou je to ještě horší. Proto je na noži vybroušené ostří do tvaru háku, který je pro tuto činnost nejvhodnější a trvá také nejkratší dobu. S řezáním popruhů se při potápění na nádech asi nesetkáme, ale nějaké to lano (například od bóje) se nešikovně může připlést do cesty. Z vlastní zkušenosti vím, že se dá z toho snadno dostat, ale pokud se vám lanko od bóje zahákne do lopatek šlapadla, lodního šroubu (v nejhorším případě) jste tak přímo ohroženi na životě a nezbývá nic jiného než jej přeříznout. K tomuto účelu nejlépe a nejrychleji poslouží pilové ostří. Je však v takovém případě nutné nepanikařit a jednat vzhledem k dané situaci efektivně. Někdy je jednodušší se rozvázat (je li na to čas). Mě osobně potkalo v Chorvatsku jen to neukázněné šlapadlo a při plavání směrem ke dnu jsem se zasekl 2m nad ním.
Vymotání lanka z lopatek trvalo chviličku, ale když si toho šlapači nevšimnou, tak vám nezbude nic jiného než se svého spoutání zbavit. Tomuto lze také tak trochu předejít. Nevláčejte za sebou bójku na dlouhém lanku a použíjte tzv. zkracovačku. Při potápění v hloubce např. 6m je řekl bych zbytečné tahat kolem sebe a za sebou lanko 25m. Zkracovačka viz. článek "Bóje" by vám měla tento problém usnadnit. Nu a máme tady klasické ostří. To můžeme požít jak na krájení chleba :-) , tak na řezání šńůrek, jako jsou vodící šňůry se kterými se ale při potápění na nádech příliš nesetkáme. Pravděpodobnější jsou setkání se starými sítěmi po rybářích což při nižší viditelnosti může být stejně nepříjemný problém jako neviditelný silonový vlasec.

Nůž bychom měli udržovat stále ostrý, aby nám byl v případě problému něco platný. Co se týče ochraně proti korozi ve slané vodě (ve sladké by neměl rezavět, ale i tak se o něj starejte) je vhodnější spíše jemný film silikonové vazelíny než silikonový olej, který více uvolňuje do vody mastnotu než ona vazelina. Vazelína si navíc mnohem déle udržuje svou vrstvičku na čepeli a tak není třeba po každém ponoru znovu mazat a mazat (při potápění s přístrojem) pokud nůž nepoužijeme.

S pozdravem (J).