TomTom

Po celá léta, co navigaci TomTom vlastním, a to již od listopadu 2006,  jsem na ni pěl chválu a nedal na ni dopustit. TomTom GO 510 totiž splňovala všechny mé požadavky. Instalace map na TomTom GO510Navigace z bodu A do bodu B, navigace z bodu A do bodu B přes bod X, itinerář, trasy, datové spojení s mobilním telefonem a handsfree. Čtení SMS na displeji, RDS-TMC, které usnadní výběr trasy. Nesčetné možnosti s POI body a další. Zkrátka když něco funguje, rád za to zaplatím.
Byť konkurence nabízí mapy zdarma, zde jsem měl k dispozici drobné aktualizace denně a sám jsem v mapě mohl dělat drobné úpravy. Vložit chybějící ulici či opravit název, vložit kruhový objezd nebo pozměnit polohu poi (například umístění nádraží či čerpací stanice).
Vše se změnilo až v polovině loňského roku, kdy jsem vyrazil na cestu napříč republikou a poslední stažené údaje vykazovaly chybu. Celkem drobnost až na to, že jste podle mapy byli cca 200 metrů mimo silnici. Dokážete si jistě představit, co navigace vyváděla ve větším městě a i když má slečna příjemný hlas, už se to nedalo poslouchat.
Po návratu domů vše vyřešila nová aktualizace. Od té doby jsem žádný problém neměl, až když mi přišel mail, že nastal čas pro obnovení služby Aktualizace map. Touto službou je vám čtyřikrát během jednoho roku zajištěna zcela nová mapa. Naneštěstí se tato služba týká pouze jedné mapy a nikoliv všech čtyř, které mám vMarný pokus o zakoupení nových map... navigaci nainstalované. Pokud tedy člověk tuto službu kupuje úplně poprvé, je třeba dobře zvážit, kterou mapu je nejvhodnější aktualizovat. Jestli střední a západní Evropu, kde končíte na slovenském území, nebo východní Evropu, kde zase chybí Rakousko, Německo a ostatní „západní“ státy. Ovšem máte zde Maďarsko, Chorvatsko, Černou Horu, Litvu atp. Automaticky se to totiž týká té mapy, která je v navigaci aktuálně nastavena.

Abych ale příliš neodbočoval. Tuto službu je možné koupit a zaplatit přes rozhraní programu TomTom Home. Letos to ovšem nešlo. Ať jsem se snažil sebevíc. Nestačil na to ani měsíc a půl. Server tomtomu stále hlásí chybu a byť mám zaškrtnuto „Automaticky hlásit chyby společnosti TomTom„, nedošlo k žádné nápravě ani po padesáti dnech. Software TomTom Home se pyšní nejnovější verzí v mém počítači a při nákupu jsem vypnul i firewall, vyplnil jsem poctivě všechna pole, ale k zaplacení vás to nepustí. Server je mimo.

Dnes mi už přetekla trpělivost přes horní okraj skleničky a tak jsem se rozhodl kontaktovat podporu. Tam na vás bude hned z kraje čekat hlášení, že telefonická podpora byla ukončena 3.5.2013 v 17:00 středoevropského času. „Dobrá tedy, napíši mail.“ Pomyslel jsem si a hned se do toho pustil.
Zadal jsem typ zařízení a hláška „Vaše zařízení je zastaralé a není nadále podporováno telefonicky, chatem nebo e-mailem.“ se mi smála přímo do ksichtu. Nebylo možné se k mailu dostat jinak, než zadat zařízení novější a později výběr změnit, až se ukáže konečně tabulka, kde můžete problém pojmenovat, napsat svůj dotaz, jak postupovat a přidat přílohu ve formě obrázku tak, jak si jej můžete prohlédnout na této stránce.

Po odeslání dotazu, který se netýkal zařízení, ale nemožnosti nakoupit na mě vybafla hláška, že dotaz nebylo možné odeslat, neboť časový limit vypršel. To už mi vtipné nepřišlo. Nakonec jsem se rozhodnul, že sepíši tento článek, neboť se nenaskytla jiná možnost, jak dát o tomto problému vědět.
Velice nápadně to totiž připomíná tlak na uživatele, aby si zakoupil nové zařízení. Je to takzvaně jiný způsob „kurvítka“, kdy po určité době nelze zařízení nadále aktualizovat a posléze ani používat, protože cesty, jak praví TomTom, se neustále mění.
Z toho se ale obvykle u mě vyvrbí dvě události. 1. Rozmázne se to na internetu. 2. Uživatel odejde ze vzdoru ke konkurenci 🙂

Jinými slovy s takovým přístupem k zákazníkovi, byť má TomTom technologicky oproti konkurenci v lecčem navrch, budu dlouho zvažovat, zda-li si navigaci TomTom ještě někdy v budoucnu pořídím. Těžko soudit, jestli jsem zklamán, či rozezlen, ale nasrán jsem každopádně 😉
Nakonec ale nebylo na výběr a u TomTomu jsem zůstal. Zakoupil jsem novou, modernější navigaci TomTom GO Live 1005. Více se dozvíte v článku zde.

Please follow and like us:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Trocha počítání ;-) Prosím doplňte... *