Battery grip BG-E5

Před každým majitelem zrcadlovky dříve či později vyvstane otázka, zda si ke svému fotoaparátu pořídit battery grip a co mu vlastně jeho pořízení přinese. Přední pohled na battery grip BG-E5Vyplatí se to?

Když si spočítáte cenu fotoaparátu jako takového, je cena battery gripu ne pro každého akceptovatelná, nicméně pro každého, kdo fotografuje více než jednou ročně na dovolené, je velkým přínosem. Po hodince práce s battery gripem jsem se divil, jak jsem mohl fotografovat bez něj.

Battery grip lze sehnat na řadu fotoaparátů, ale na některé už se neprodávají, nebo se jedná jen o doprodej. Každopádně jsou zde ještě bazary a alternativní výrobci. Battery grip BG-E5 je pro fotoaparáty Canon EOS 450D, 500D a 1000D. Ke každému fotoaparátu je však jiný, a to především z důvodu jiných akumulátorů.

Co to vlastně ten battery grip je? Zadní pohled (pohled z pozice hledáčku)Kromě toho, že je to schránka na akumulátor, má spoustu dalších výhod a funkcí. V první řadě můžete s battery gripem BG-E5 (dále jen BG) používat libovolně buď jeden akumulátor nebo dva současně, což vám prodlouží dobu fotografování bez nutnosti měnit baterii. V místech, kde zůstanete delší dobu bez elektřiny a nemáte možnost akumulátor nebo akumulátory nabít, je možné do BG také vložit šest tužkových baterií namísto akumulátoru LP-E5. Další výhodou je vkládání baterií/akumulátorů do BG z boku, což v praxi oceníte velmi rychle, neboť už nikdy nebudete muset z fotoaparátu sundávat destičku stativové hlavy a především nemusíte sundávat ani fotoaparát ze stativu. Spodní část s úchytkou na popruh, závitem na destičku stativové hlavy a ovládacími prvky.Dole tedy najdete závit pro uchycení destičky stativové hlavy a také úchyt na upevnění popruhu.

Fotoaparát se rázem lépe drží, což přispěje i ke stabilnějšímu fotografování z ruky. I při fotografování na výšku je výhodou mnohem lepší držení fotoaparátu. V podstatě fotoaparát při fotografování na výšku držíte stejně, jako byste fotografovali na šířku. Žádná zkroucená ruka s vystrčeným loktem do strany. Exponujete totiž tlačítkem přímo na BG. Ovšem kromě tlačítka expozice můžete využívat také několik dalších ovládacích prvků. Celkem je těchto ovládacích prvků pět plus přepínač, kterým se tyto ovládací prvky zapínají a vypínají. Na BG najdeme tyto ovládací prvky: Tlačítka expozice, hlavní volič, tlačítko blokování AE a tlačítko výběru ostřících bodů.Akumulátory LP-E5 v zásobníku battery gripu BG-E5

Další velkou předností a důvodem, proč si pořídit BG je fotografování takříkajíc dolů hlavou. Což v praxi poznáte například při fotografování macra, kdy fotoaparát namontujete na spodek středové tyče stativu obráceně, abyste se dostali až úplně k zemi. V takovém případě nemusíte hledat tlačítko expozice zespod, ale díky BG ho máte stále nahoře. Samozřejmě toto lze řešit i dálkovou spouští, pokud ji máte.

Pro každého, koho oslovily alespoň dvě z výše uvedených předností, se pořízení BG vyplatí. Co se týče alternativních výrobců, tak s tím nemám zkušenosti, ale někde jsem četl, že například u shodného produktu Meike není tlačítko spouště nastaveno naprosto stejně jako na těle fotoaparátu a Dvířka baterie z fotoaparátu.dotyčný to popisoval tak, že se mu nepodařilo najít mezipolohu, tedy namáčknutí spouště.

Abych ale nepěl jenom chválu, i BG má své „nevýhody“. Jednou z nich je nutnost se smířit s vyšší váhou svého přístroje, a to ať použijete jeden či dva akumulátory. Váhu gripu se dvěma akumulátory LP-E5, dvířky bateriového prostoru z fotoaparátu a destičkou stativové hlavy jsem naměřil 435g. Přičemž sama destička váží 60g. Nemá ale smysl udávat váhu bez baterií, neboť bez baterií s fotoaparátem nikam chodit nebudete. Pojistka2Útěchou může být fakt, že jednu baterii ve fotoaparátu jste měli stejně a tu si od váhy můžete odečíst 😉 Je to přibližně 45g. Ovšem váhu píši jen pro zajímavost. Je to stejné, jako byste si stěžovali na těžší elkový objektiv. Při cestování letadlem ale může být každý údaj důležitý.

Dalším problémem může být nutnost předělat přepážky ve fotobrašně či fotobatohu, neboť s BG je fotoaparát na výšku větší. BG má rozměry: Výška (rozměr o který je fotoaparát vyšší): 44mm; šířka: 62mm a v místě, kde je spoušť: 79mm; délka:129mm. Může se vám tedy stát, že už se fotoaparát do brašny nevleze. Osobně jsem také musel trochu přeorganizovat umístění věcí ve svém starém fotobatohu a dva objektivy Modul na tužkové baterie k battery gripu BG-E5musely zaujmout místo nahoře spolu s bleskem. Přičemž pro jejich ochranu musí být v dodávaných pouzdrech. Je dobré tedy s BG dopředu počítat při výběru brašny či batohu.

Poslední, co by mohlo někomu vadit, je to, že fotoaparát, respektive výška objektivu bude o oněch 44mm výš. Ovšem to jsou jen takové maličkosti, které nikterak nemohou snížit výhody, které BG přináší. Když se podíváte na úchop fotoaparátu a úchop BG, hned vidíte, že je mohutnější a tím se i lépe drží. Pojistka bateriového modulu.Úchop BG lze „vzdáleně“ přirovnat k úchopu profesionální zrcadlovky.

Nyní trochu podrobněji. Protože zejména u internetových obchodů se v poslední době nemusíte dočkat českého návodu a ne každému je po chuti Japonština nebo některý z evropských jazyků, tak jsem menší návod připravil sám.

1. Otevřete dvířka prostoru pro akumulátor na vašem fotoaparátu a vyjměte akumulátor. 2. Nastavte otevřená dvířka do úhlu přibližně 45° a směrem od fotoaparátu je vytáhněte.
3. Dvířka z fotoaparátu vložte do battery gripu tak, jak je to na první fotografii. Tedy pantem nalevo a vnitřní stranou dvířek ven.
4. Odstraňte všechny krytky konektorů.
5. Vsuňte battery grip do bateriového prostoru fotoaparátu podobně, jako jste vkládali akumulátor.
6. Spojení dokončíte dotažením šroubu na battery gripu pomocí kolečka. Kolík musí zapadnout do jamky na fotoaparátu.
7. Nyní nehtem zatlačíte pojistku zámku směrem dolů a k sobě.
8. Otočíte zámek v protisměru hodinových ručiček přibližně o 90° a vytáhnete modul ven.
9. Akumulátory vkládáte systémem nejdřív konektor a pak akumulátor zatlačíte dolů na své místo.
10. Modul s akumulátory vsunete zpět do battery gripu a zavřete opačným způsobem jako jste otevřeli.
11. Přepínač ON-OFF slouží pouze k zapnutí či vypnutí ovládacích prvků na battery gripu.
Fotoaparát na výšku s bateriový gripem BG-E5Rozdíly mezi battery gripem BG-E5 pro  Canon 450D a BG-E7 pro Canon EOS 7D uvedu v některém z dalších článků o technice.

Některé z fotografií byly pořízeny mobilním telefonem Nokia N8.

Please follow and like us:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Trocha počítání ;-) Prosím doplňte... *