Výzva – voda do přírody

Poslední léta se naše země potýká se suchem. Rok co rok tady máme zákazy brát vodu na zalévání. Zkrátka neustále s vodou plýtváme a ta dešťová odtéká kanalizací pryč, protože se nemá kde vsakovat. Půda je prostě zastavěná. 
V evropsky významné lokalitě, kterou je rezervace Kamenný vrch známá jako největší stanoviště koniklece velkokvětého (Pulsatilla grandis), uschlo mnoho stromů. Především veškeré modříny a spousta borovic. U nás v Bzenci rostou borovice v pouštním písku, ale když borovice uschne, jde o sucho opravdu výrazné. Stromy ale usychají i jinde. Zkrátka dešťové srážky nestačí potřeby přírody dostatečně pokrýt a když už pořádně zaprší, vyprahlá země vodu nedokáže vsáknout a jsou z toho záplavy.


Protože chodím do přírody na procházky, a to ať už s fotoaparátem nebo jen tak, a rád po lese jezdím na kole, vždy si s sebou beru nějakou vodu. Někdy mi té vody i docela dost zbude. Tři deci, půl litru i litr. Je tedy škoda ji nosit domů a vylévat do odpadu. Proto ji vyliji někde v lese. Třeba ke stromu. Proto bych i vás rád poprosil, abyste pitnou vodu, která vám z procházky zbude, věnovali přírodě. Přírodě to prospěje. Děkuji a přeji příjemný pobyt v přírodě.
P.S.: Ve videu můžete vidět, jak to vypadá, když po dobu tří dnů padaly dešťové srážky. Nenašel jsem jedinou louži a půda je stále vyprahlá…

Prosím lajkujte, sdílejte :-)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Trocha počítání ;-) Prosím doplňte... *