Výstava Terra viridis

letakProtože oba autory výstavy Petra Bambouska a Ondřeje Prosického osobně znám a jejich práci obdivuji, byl jsem velice zvědavý na jejich společnou fotografickou výstavu nazvanou Terra viridis v Bratislavě.
Po několika týdnech, kdy už výstava ve Slovenském národním muzeu frčí na plné obrátky, jsem si utrhnul jednu sobotu a větší část rodiny vyrazila do Bratislavy.

CESTA DO BRATISLAVY
Z Brna se nabízí jediná a velice snadná cesta po dálnici D2. Dálniční známku na deset dní, což je ta nejkratší, pořídíte za 330 Kč. Je třeba také pamatovat na to, že na slovenských dálnicích musí mít každý člen osádky vozidla k dispozici reflexní vestu a to buď oranžové či žluté barvy. Zelená je zakázána, neboť ji používá policie. Pokud vesty nemáte, může vás čekat v cizí zemi pokuta 1 500 až 4 500 Kč v přepočtu.
Slovenská D2 je oproti té české ve výborném stavu a jede se zde naprosto výborně. Zkrátka na pohodu. Protože s dodržováním rychlosti nemám problém, informace o místech, kde se měří rychlost mobilními jednotkami, jsem přešel bez povšimnutí. Z dálnice pak sjedete hned za tunelem doprava na Mlýnsků Dolinu a pak křižovatkou projedete rovně. Poté zahnete vlevo a podjedete D2, ocitáte se tak na Nábreží Armádného Generála Ludvíka Svobodu a budete pokračovat rovně. Na Vajanského nábreží (před Slovenským Národným Muzeom) odbočíte doprava na Fajnorovo Nábrežie. Zde se vám asi nepodaří najít místo k zaparkování, proto pokračujte dále až na konec ulice. Zatočíte doleva a přijedete k parkovišti na ulici Gondova (N48.14073° E17.11650°). Když jsme sem přijeli, bylo zde asi pět volných míst. Moje auto sice nepatří k nejmenším, ale pohodlně jsem si zaparkoval zadkem ke zdi.
Výhoda tohoto parkoviště je bezesporu ta, že o víkendu je zdarma, takže nemusíte hledat drobásky v €vropské měně a nečeká vás botička, když to dáte někam, kam nemáte. Jen upozorním, že na toto parkoviště se dá dojet pouze ulicí Fajnorovo Nábrežie. Z Vajanského sem cesta nevede.

K muzeu je to pár set metrů pěšky, ale aspoň se projdete a můžete se mrknout, jak se rozebírá starý most 🙂

V MUZEU
Jakmile si zakoupíte vstupenku, která přijde studenta (máte-li kartičku ISIC) na 2€ a dospělého na 4€, můžete vyrazit kamkoliv do výstavních prostor na čtyřech podlažích. Nás ale především zajímala výstava Ondry a Petra, takže první naše kroky vedly právě sem.

Ať je to jak chce, já musím pět jenom chválu. Byť jsem měl malinko z počátku obavu, že si horní patro fotografií nebudu moci dostatečně prohlédnout, není tomu tak. Metr široké fotografie mají něco do sebe. Kvalitní zpracování jak samotných fotografií autory, tak i výběr materiálu oko potěší. Pochválit musím také tisk, který se honosí vysokou kvalitou. Bílý rám fotografiím na bílé zdi také velice sluší.
Rozmístění jednotlivých fotografií je velice nápadité a fotografie, které spolu sousedí, tvoří dokonalý obraz světa, ze kterého snímky pocházejí. Každá z fotografií je tak součástí většího celku. Zkrátka velmi povedené.

Jestliže znáte fotografie obou autorů z internetu: Petr Bambousek – www.sulasula.com, Ondřej Prosický – www.naturephoto.cz, pak vězte, že vidět jejich fotografie v nadživotní velikosti je teprve ta pravá paráda!  Já si rozhodně nechám líbit tuto výstavu ještě jednou, objeví-li se i v Česku.

Samozřejmě, když už tady člověk je, projde si muzeum celé a že je na co koukat! Abych vše mohl popsat, potřeboval bych na to mnoho hodin, ale mohu snad jen napsat, přijeďte a uvidíte sami. Rozhodně se vám bude v muzeu líbit a opravdu to za tu cestu stojí!

ZÁVĚREM CESTA DOMŮ
Kousíček za Bratislavou směrem na Brno je motorest Stupava (N48.259736° E17.010524°). Zastávku zde mohu jenom doporučit. Jídlo vynikající, káva vynikající a zmrzlina holkám také chutnala. Nejsem žádný znalec, ani gurmán, ale opravdu mi tady moc chutnalo. Naposledy jsem tady byl snad před pěti lety a kdykoliv budu mít cestu kolem, rád se zastavím.

Protože jsme jeli domů až za tmy, trochu mě znepokojila informace o nehodě, která se krátce po opuštění restaurace objevila na trase kdesi na české straně. Než jsme se ale dostali na místo, byli u převráceného kamionu záchranáři a vše bylo dokonale označeno. Průjezdnost tak byla omezena minimálně. Jinak cesta na pohodu.
Cestou také pobavila hláška na informační tabuli D2: Pozor chodci! :-/

Please follow and like us:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Trocha počítání ;-) Prosím doplňte... *