Navigace TomTom GO Exclusive a proč jsem ji koupil?

Ve chvíli, kdy píši tento článek, je možné navigaci TomTom GO Exclusive (nezaměňujte s Expert), koupit pouze na stránkách👉 www.tomtom.com, tedy na jejich e-shopu v Holandsku. Čili pokud se někomu zařízení zalíbí, tak jako mně, pak jiná možnost objednání v současnosti není. Doprava je ovšem zdarma a já sám z Holandska objednávám roky nejenom navigace, ale také příslušenství. Takový nákup má své výhody a nevýhody.
TomTom Exclusive

Výhody jsou jasné. Nedostanete žádného ležáka, ani použité zboží. Zboží je skladem. UPS vám objednávku zdarma dopraví za cca dva pracovní dny až na místo určení. Nevýhody jsou nutná platba předem a poněkud složitější reklamace. Zvláště pak, pokud jste vyhodili krabičku i se zpětnou adresou a zpětně předplaceným poštovným…
S navigací TomTom GO Discover jsem byl dlouho spokojený a stačila by mi na dlouhá léta. Nákup 6/21, ale naneštěstí došlo k technickému problému zobrazení a větší část displeje začala chybně interpretovat obraz. Fungovat se s tím dá, ovšem člověka to štve. Je to první technický problém za ta léta. Všechny předešlé navigace, které jsem někomu věnoval, stále dobře fungují.Rozhodl jsem se, že než řešit čtyři měsíce před skončením záruky reklamaci a dlouhé martýrium s tím spojené, objednám nové zařízení, a sice také sedmipalcové TomTom GO Exclusive. Trochu zamrzí, že jsem si právě v červnu zaplatil služby na další rok.Mohl bych sice koupit držák na mobil, stáhnout aplikaci TomTom a fungovat dál, ale samostatné zařízení pro navigování má své nesporné výhody, o kterých jsem se jistě už nejednou zmiňoval.

TomTom GO Exclusive se od GO Discover zase až tak moc neliší. V podstatě jsou to úplně stejné navigace, ovšem rozdíl je ve výbavě. A to jak softwarové, tak v příslušenství. TomTom GO Exclusive je v podstatě shodná navigace s TomTom GO Camper MAX, ovšem tu jsem nikdy v ruce neměl, a tak srovnávám s tím, co znám.Obě navigace, Exclusive i Discover, disponují stejnou velikostí displeje 7″ s rozlišením 1280×800 px (HD). Obě mají interní paměť 32 Gb a velikost RAM 2 Gb. K dispozici Wi-Fi 2,4 a 5 GHz, což značně usnadňuje a ulehčuje práci. Konec konců v obou navigacích tepe blíže nespecifikovaný čtyřjádrový procesor a k dispozici je pro určení polohy jak GPS, Glonass, tak i systém Galileo. Pohyblivé navádění jízdními pruhy či 3D zobrazení budov ve větších městech jsou pro orientaci na silnici velmi vítané prvky. S novým firmware máme k dispozici i upozornění na nízkoemisní zóny, jsou-li na trase nebo se do takové zóny blížíte. Varování před nebezpečnými zónami, jako jsou například ve Francii, ani nechci komentovat 🙂
Bluetooth je zde pouze pro spojení s vaším smartphonem,
abyste mohli využívat služby TomTom jako jsou:
TomTom Exclusive
– Traffic, kde se jedná o celkový stav dopravy. Nehody, kolony, kde jste varováni, pokud se ke koloně blížíte příliš rychle. Navigace Vás informuje o její délce a čase zdržení. Je-li to možné, předem vám nahlásí, odkud kam je pomalý provoz a popřípadě upraví trasu.
– Aktualizace rychlostních radarů, což spočívá v upozornění na radary, bez kterého si navigaci ani neumím představit. Zvláště pak úseková měření, kdy vám navigace počítá průměrnou rychlost a pokud jste přes tento limit, žlutě, či dokonce červeně vás upozorňuje na překročení průměrné rychlosti v daném úseku. Radary můžete sami přidávat a u mobilních radarů se vás navigace táže, je-li zde ještě radar přítomen.– Prémiové služby, což jsou ceny paliv (pokud čerpací stanice prodává „prémiovku“, vždy uvidíte tu vyšší cenu na své navigaci). Také pro elektromobilitu je k dispozici dostupnost nabíjecích míst. V nastavení si zadáte, na co jezdíte a o tom budete informováni.
V neposlední řadě i obsazenost některých parkovišť. Za poslední rok se situace celkem zlepšila, ale pokrytí ještě není podle mého gusta.Na čtení zpráv ze smartphonu a vyhledávání přes Google tedy zapomeňte. I když TomTom navigaci GO Exclusive prezentuje jako nejkomplexnější navigaci, tak nějak se počítá, že tuto roli už umí vaše auto…

Mapové podklady získáte u obou pro celý svět. Až do tohoto momentu jsou obě navigace stejné. Liší se ale v několika jiných věcech. Zatímco u GO Discover máte výše uvedené služby předplaceny na rok, u GO Exclusive je to na 18 měsíců. U GO Exclusive dostanete navíc kožené pouzdro, ochranu displeje a duální nabíječku. Což je sice pěkné, ale žít se bez toho dá 🤷‍♂️
Kromě jiného, už jsem si duální nabíječku koupil před lety a mám ji jen jako zálohu. Skutečný rozdíl se skrývá v softwarové výbavě, a zde se musím vrátit k mně již neznámé navigaci TomTom GO Camper MAX, se kterou má GO Exclusive totožný manuál.

Takže co je zde jinak oproti GO Discover? 
Jsou to trasy zohledňující osobní automobil, osobní automobil s karavanem a obytný vůz. Jsou to POI body pro automobil, obytný vůz a karavan.

 

Vyhlídkové trasy, kde si nastavíte jeden či více průjezdných bodů, ze kterých zařízení naplánuje okružní vyhlídkovou jízdu, dle vámi nastavených parametrů, kde si nastavíte frekvenci zatáček a úroveň kopcovitosti a z toho bude zařízení vycházet. Můžete se tak těšit na zábavnější cestu než je rovinka.
V podstatě máte tři volby pro četnost zatáček a tři volby pro kopcovitost celé trasy. Tyto volby jdou mezi sebou kombinovat a z cesty se stane zábavnější trasa.
Rozměry (VxŠxD) vašeho „bydlíka“, jeho váhu (celkovou / na nápravu), případně u karavanu maximální rychlost zařízení také zohlední a neměli byste se dostat na silnici do potíží, že někde neprojedete.
Jen musím říct, že datlování rozměrů vozu není v současném firmware moc dobře vyřešeno a je to celkem pruda, protože pokud se uťuknete, číslo se začne měnit před desetinou čárkou. Lepší by to bylo napsat ručně 6,45 a ne číslo před čárkou zvlášť a za čárkou zvlášť.
Tady bych vcelku skončil. Proč jsem si novou navigaci objednal je asi zřejmé. Jen věřím, že bude výborně fungovat mnohem déle, než ta předešlá…

Jenže… Není to tak jednoduché. Zdá se, že sedmipalcové displeje se příliš nepovedly a už první den se mi na displeji objevila žlutá horizontální linka. Ta je přibližně v úrovni horizontu zobrazovaného 3D pohledu mapy (viz fotky). Po pár dnech se objevila o dva milimetry níže linka fialová a za čas přibyla další fialová linka hned vedle žluté 🤔
To fakt nechcete. Je to tam neustále, kdykoliv navigaci zapnete!
Zřejmě chápete, že to náhoda nebude 🤷‍♂️Je to chyba hardware a zjevně není ojedinělá! Nevím, jestli ještě někdy sáhnu po 7″ HD displeji….

Please follow and like us:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Trocha počítání ;-) Prosím doplňte... *