TomTom Bandit aneb trochu praxe s akční kamerou…

Akční kamerka TomTom Bandit, též přezdívaná „Banditka“, je na trhu již poměrně dlouhou dobu a byť se hovořilo o tom, jestli sestřelí z trůnu GoPro, nepodařilo se jí to. Nyní už za konkurencí zaostává a pominu-li Sony, pak se dá říct, že jednoznačně vede Garmin. Sice ne v prodejnosti, ale funkcemi a svými možnostmi určitě. Přesto mě kamerka TomTom Bandit zaujala a když se objevila lepší cenovka, hned jsem ji objednal v Holandsku
Dříve se u nás dal sehnat tzv. základní set a set premium. Občas se ještě v internetových obchodech takové zboží dá nalézt. Hlavní rozdíl je v poskytnuté výbavě. Tedy kolik ke kameře dostanete maličkostí. TomTom Bandit - moje zkušenostiDnes jsou k dostání dva druhy výbavy. Ta první a levnější je tzv. „Sada pro dobrodružství“ (Outdoor pack), která má znatelně nižší výbavu než sada druhá, která je uváděna jako „Sada na kolo“ (Bike pack). 
Osobně jsem dal přednost sadě na kolo. Hned vám vysvětlím proč.Camera TomTom Bandit - přední pohled - Bandit FrontLevnější sada pro dobrodružství obsahuje toto příslušenství:
– Držák na batoh.
Krytka objektivu pro potápění (základní krytka má oproti té pro potápění otvory pro mikrofon a je nasazena na kamerce po vybalení. Se základní krytkou kamerka splňuje normu IPX7 (odolnost proti postříkání vodou), s krytkou pro potápění pak lze sestoupit pod vodní hladinu až do hloubky 40 m. Tuto krytku budete mít v malém pouzdru/ pytlíčku. (Jestli se jedná o hloubku ve sladké či slané vodě, výrobce neuvádí. Dá se předpokládat, že deklarovaných 5 Atm/Bar se týká i vody s vyšší hustotou, tedy sanilitou). S krytkou pro potápění má tedy dle specifikací kamerka odolnost IPX8.
Dva základní držáky (pro přilepení) na plochu, z nichž je jeden pro zakřivenou plochu (povrch přilby například) a druhý na rovnou plochu. 
– Adaptér pro držáky GoPro (lze tak používat široké příslušenství určené pro kamery GoPro).TomTom Bandit zadní strana (back).Úchytka proti otáčení (kamerku lze horizontálně pootáčet a zajistit si tak před natáčením rovný horizont). 
Větrná ochrana pro mikrofon (výrobce uvádí funkčnost do 35 km/ hod.). V každém případě k rachotu ve zvukové stopě dochází, byť v podstatně menší míře než bez ochrany.TomTom Bandit - pravá strana (right)

Zeleně napsané komponenty jsou pro obě sady společné. Ty, které jsou popsány černě, se nacházejí pouze v té které sadě. Nicméně jakýkoliv kousek lze přiobjednat, přikoupit.

Sada na kolo obsahuje toto příslušenství navíc:
– Nastavitelný držák s úchytem na řídítka (jde v podstatě o kulovou hlavu s úchytem na trubku v omezeném průměru. Maximální průměr je cca 21 mm). 
– Držák na přilbu s ventilačními otvory (jde o destičku s upínacími pásky, které se provlečou ventilačními otvory v přilbě a jimi se tak připoutá destička k přilbě. Povrch je pryžový a drží velmi dobře na svém místě. Destičku lze pak snadno dát z přilby na přilbu, kdykoliv je potřeba, což u lepených úchytů nelze).TomTom Bandit - Levá strana (left)– Dálkový ovladač (připojuje se ke kameře pomocí nízkoenergetického Bluetooth podobně jako vysílače k cyklo počítači). Výhodou je i stejná baterie jako v cyklo počítači CR 2032. Ovladač má tlačítko pro zapnutí kamery (natáčení, fotografie, označení zajímavého místa v záznamu) a tlačítko pro ukončení záznamu/ vypnutí. Během natáčení jak kamera, tak dálkový ovladač červeně blikají, takže máte stále přehled o funkci kamery. K ovladači jsou dva pásky (lze je spolu zkombinovat). Jeden krátký, třeba pro upevnění na řídítka a jeden dlouhý pro upevnění třeba na rukáv jako hodinky. 

Technické údaje s poznámkami: 
Rozměry 94x38x52 mm.
Váha 190 g. 
Baterie 1900 mAh/ 3.6 V/ 6.84 Wh (výdrž je udávaná až 3 hodiny natáčení v rozlišení 1920×1080 p při třiceti snímcích za sekundu. Dá se předpokládat, že je pro maximální délku provozu třeba vypnout zvuková oznámení kamery, blikání signalizující natáčení, Bluetooth a všechna čidla, tedy zakázat GPS. 

Já osobně natáčel s kapacitou cca 95% 1920×1080 p/ 60 sn/sec. Přibližně 110 minut se zapnutou GPS a zvukovou i světelnou signalizací spolu s dálkovým ovládáním při teplotě kolem 5°C a zůstalo mi 13% baterie. Baterie je ale nová a není ještě na plné kapacitě, takže spokojenost.
Baterii nabíjíte vyjmutou z kamery přes běžné USB. Z počítače se nabíjí přibližně 3 hodiny. V tom případě je signalizace za pomocí čtyř zelených diod (zmáčknutím tlačítka s hvězdičkou na zadní straně akumulátoru vám na vteřinu diody rozsvítí a ukáže tak aktuální kapacitu). Jedna z nich bliká, pokud se nabíjí. Všechny svítí, je-li nabito. TomTom Bandit - Battery stick - Battery controlNabíjení je možné také přes speciální kabel, připojený do konektoru vzadu na kameře (kabel je nutné zakoupit samostatně). Pokud nabíjíte vypnutou kameru kabelem, je na displeji pouze symbol připojení k síti. Jak moc je nabito, či jak dlouho ještě nabíjet, se nedozvíte. 
Pokud nabíjíte přes kabel zapnutou kameru, vidíte na displeji symbol nabíjení (animace) a snadno zjistíte aktuální procenta nabití. Kabel jsem pořídil, abych mohl kamerku nabíjet za chodu z power banky (kabelem lze pouze nabíjet, nikoliv přenášet data do počítače, což je trochu omezující). Při kapacitě 5% baterie se nahrávání kamery ukončí a kamera se vypne, přičemž zazní zvukový signál ukončení nahrávání a posléze vypnutí kamery (pokud není pípnutí v menu zakázáno), jinak vám přestane pouze blikat dálkové ovládání.TomTom Bandit - Bike packDisplej monochromatický s podsvícením (22×25 mm). [poznámka: Krycí sklíčko displeje není odolné vůči poškrábání o kameny]. Pokud máte Banditku připevněnu na řídítkách, lze na displeji sledovat aktuální a maximální dosaženou rychlost nebo aktuální tep s maximem dosaženého. Mně osobně by se líbila aktuální nadmořská výška či souřadnice GPS, ale stejně bude povětšinou Bandit na přilbě. Oproti aplikaci vám displej ukazuje například již zaznamenané časosběrné video v setinách sekundy (tedy kolik je hotovo), aplikace tento údaj uvádí pouze v celých vteřinách.
Na displeji nečekejte náhled. Není určen k tomu, aby simuloval hledáček. Od toho je aplikace v mobilu. Jinak je zde vše potřebné. Všechna důležitá data jako třeba připojená Wifi, dálkový ovladač, stav GPS či stav baterie, režim obrazu či režim rotace a další. Velikost zbývajícího místa v procentech a graficky na kartě a čas, jak dlouho lze ještě v aktuálním režimu natáčet a plno dalších věcí lze na displeji zobrazit.TomTom Bandit - Napájecí konektor, díky kterému můžete banditku nabíjet za chodu a nemusíte vytahovat akumulátor...Ovládací tlačítka jsou jedno pro zapnutí kamery/zahájení natáčení (případně pořízení fotografie)/ označení důležitého momentu ve videu. Druhé pro ukončení nahrávání/ vypnutí kamery (shodné tlačítka i na dálkovém ovladači). Další čtyři tlačítka na kameře jsou pro pohyb v menu a nastavování kamery. 
Tlačítka jdou poměrně ztuha, zejména to pro vypnutí. Je to z toho důvodu, aby pod vodou vlivem tlaku okolní vody nedošlo k nechtěnému stlačení a také proto, abyste si byli skutečně jisti, že chcete záznam ukončit. Pak musíte zabrat 😀 Nejvíce zlehka jdou tlačítka křížového ovládače, protože ten pod vodou není funkční (je vypnut).

Objektiv má celkem netypickou světelnost f/2.4. Je širokoúhlý (EFL 3.1 mm – „L“ je pro mě velkou neznámou) a u obrazu tak dochází k značné soudkovitosti podobně jako u objektivů typu rybí oko. Lze použít 1x „zoom“, který obraz srovná a lehce přiblíží, ale jedná se o digitální přepočet obrazu, nebo spíše ořez, nikoliv optické přiblížení. Z toho důvodu ani nelze tuto „pomůcku“ využít při natáčení 4K videa kvůli náročnosti zpracování, případně, že není z čeho ořezávat. 
Objektiv nedisponuje stabilizací obrazu. Spoléhá se na široký úhel záběru, kde třes není tak patrný. Ovšem to se odvíjí od toho, kam a jak při jízdě v terénu kameru umístíte. Asfalt je paráda (video „Na kole po Kameňáku a okolí“ v prostřihu), ale při jízdě po kamenech či kořenech (viz druhé video „Slunečný den“ na začátku a konci) to slušně lítá. Objektiv ostří na nejbližší objekt, což je dobře patrné v přiloženém Night timelapse videu (bližší budova garáží je ostřejší než vzdálenější paneláky). Dá se předpokládat, že pro delší čas na pořízení jednotlivého záběru za tmy je také použito nižší clonové číslo. Minimální zaostřitelná vzdálenost je 20 cm.

Čip pro záznam videa a fotografií má 16 MP a o jeho rozměrech či hodnotách citlivosti ISO nemám údaje. 

Parametry pro video:
4K 15 sn./s (rozlišení 3840 x 2160)
2.7K 30 sn./s (rozlišení 2704 x 1520)
1080p 30 sn./s (rozlišení 1920 x 1080)
1080p 60 sn./s (rozlišení 1920 x 1080)
720p 60 sn./s (rozlišení 1280 x 720)
720p 120 sn./s (rozlišení 1280 x 720).

Parametry pro fotografie:
Jednotlivé 16 MP (4:3)
Sekvenční až 10/s
Souvislé 1/s, 1/5 s, 1/10 s, 1/15 s, 1/30 s, 1/60 s.

Parametry pro zpomalený záběr:
1080p x2 (rozlišení 1920 x 1080)
720p x4 (rozlišení 1280 x 720)
WVGA x6 (rozlišení 848 x 480).

Parametry pro časosběrné a noční časosběrné video: 
4K 30 sn./s (rozlišení 3840 x 2160)
4K 15 sn./s (rozlišení 3840 x 2160)
1080p 30 sn./s (rozlišení 1920 x 1080)
1080p 15 sn./s (rozlišení 1920 x 1080)
Interval: 1/s, 1/5s, 1/10s, 1/15s, 1/30s, 1/60s. (U nočního časosběru interval začíná až od 10 s z důvodu delšího intervalu pořizování jednotlivých fotografií – něco jako déle otevřená závěrka) 

Režimy scény:
Automatický (má občas tendenci při pohledu do slunce lehce přidávat červený filtr. Za tmy je méně efektivní než noční režim).
Pod vodou (s hloubkou vody se postupně ztrácí barevné spektrum. Jako první mizí červená barva. Proto firmware v tomto režimu přidává tzv. červený filtr, aby v obrazu doplnil její absenci. Ten může být ale za určitých specifických podmínek nežádoucí – pohled do slunce blízko hladiny. Výrobce udává efektivitu do 15 m. S ohledem na čistotu vody a sluneční jas to může být i více).
Noční
Světlo.
(Delší dobu jsem používal při jízdě na kole režim auto, nakonec jsem ale přešel na režim světlo, protože v tomto režimu obloha působí lépe).
*Pokud je kamera vzhůru „nohama“, lze v menu kamery či v aplikaci mobilu vybrat rotaci obrazu o 180°.

Formát videa: 
Kodek H.264
formát .mp4

Konektivita: 
WiFi
Bluetooth Smart (nízkoenergetické bluetooth pro externí zařízení jako je dálkový ovládač nebo snímač srdečního tepu. Připojení externího zařízení, jako je například klopový mikrofon opravdu přes BT nečekejte. Nelze ani připojit libovolný měřič tepu. Pouze od TomTomu).
USB 3 (pouze battery stick, v němž je také čtečka paměťových karet).

Uložiště: 
Karta micro SDHC nebo micro SDXC do kapacity 128 Gb s rychlostí čím vyšší, tím lepší 🙂 Osobně používám kartu SanDisk MicroSDXC 64GB Extreme PRO UHS-I (U3), což je rozumný kompromis mezi výkonem a cenou. Funguje naprosto bez problémů. Výrobce velikost interní paměti neuvádí, ale při souvislém natáčení se video ukládá v blocích o velikosti přibližně 4 Gb (1080p/ 60sn – cca 15 minut). Další blok tak navazuje tam, kde předchozí skončil. Není zřejmé, jestli je to dáno formátováním karty anebo velikostí „keš“ paměti. 

Zorné pole: 
Širokoúhlý/Normální:
1080p 30 sn./s, 60 sn./s
720p 60 sn./s, 120 sn./s
(Normální je již zmíněný 1x digitální zoom. Může tak dojít ke snížení kvality (a také dojde) obrazu. Výrobce úhel záběru neuvádí).

Širokoúhlý:
4k 15 sn./s, 30 sn./s
2.7k 30 sn./s
Fotografie 16 MP

Audio: 
Integrovaný mikrofon (mono). 
Externí mikrofon (kabel je třeba objednat zvlášť). Naneštěstí je i po připojení  externího mikrofonu zvuk stále monofonní. Což poukazuje na to, že zvuková stopa je zřejmě využívána pro záznam (ať už ruční či automatický) zajímavých okamžiků ve videu jako je záznam trasy GPS, nadmořská výška, záznam gyroskopu, rychlost, srdeční tep a další. Tyto údaje umí z videa vydyndat pouze mobilní aplikace Bandit nebo program pro PC Bandit Studio.
Mikrofony jsem zkoušel dva a z obou byl zvuk znatelně lepší. Lépe pro snímání řeči se mi pak jevil monofonní mikrofon pro sluchátka Teac, která používám pro hru The Division. Pokud chcete využít externí mikrofon, musíte v menu kamery (nebo v aplikaci Bandit) zvolit „Externí mikrofon“, jinak se bude stále nahrávat interním, byť je připojen externí. Co se týče větrné ochrany pro vestavěný mikrofon, znatelně to pomáhá, ale zázraky od toho nečekejte. Jedná se dvoudílnou část, z níž se jedna (rámeček) nalepí napevno na krytku objektivu tak, aby díry objektivu byly v nalepeném čtverečku a pak se na čtvereček, jenž je něco jako suchý zip, připnou „fousy“ na prodyšné tkanině. 
Pokud máte kameru na řídítkách a skloněnou tak, aby horizont zabíral čtvrtinu obrazu, pak hluk větru ve videu není vůbec slyšet ani při rychlostech kolem 45 km/hod. 
Formát: vzorkovací frekvence 48 kHz, komprese AAC.

Jazyky:
Bez povšimnutí nemohu nechat ani ovládání kamery, které je komplet v češtině. Takže vedle méně známých jazyků románských a germánských kultur si i jazyk český našel své místo. Co se týče aplikace pro mobilní telefony s Androidem, tam je také náš slovanský jazyk plně k dispozici. U IOS X nemohu soudit, ale předpokládám, že to bude stejné, neboť jablíčko má o jednu vymoženost v apce navíc, což trochu droida znevýhodňuje, ale o tom později. 
Do BETA verze programu Bandit Studio pro PC sice čeština nedorazila, ale protože program není zase tolik složitý na ovládání, poradí si s tím i předškolní dítě 🙂 Programu i aplikaci pak pověnuji samostatné části článku.

GPS
Pozice, tedy GPS, v kamerce TomTom Bandit využívá k určení polohy a rychlosti satelity GLONASS a GPS. Na systém GALILEO si ještě budeme muset počkat, ale podle informací z telefonů, které již GALILEO mají, se oproti GPS můžeme těšit na excelentní přesnost a rychlost vyhledání. Banditka rychlost vyhledávání satelitů kompenzuje uloženým souborem s jejich pozicemi na tři dny, což znatelně zrychluje nalezení pozice v řádu vteřin.
Ukazatel rychlosti je v závislosti na terénu (obvykle jedu lesem) odchýlen od přesného cyklo počítače přibližně o 0.8 km/hod, kdy kamerka ukazuje na displeji nižší rychlost, než je skutečná, popřípadě o něco málo vyšší. 
Pokud jde o samotná GPS data a jejich přesnost vůči mapě, jedná se o klasiku GPS a samozřejmě terén v jakém se nacházíte.

QuickGPSFix 
Kdo zná TomTom, zná i QuickGPSFix. Jedná se o soubor dat s pozicemi satelitů pro rychlé určení polohy (zjednodušeně řečeno). Díky tomuto souboru je vaše pozice nalezena mnohem rychleji. Navigace TomTom mívají tento soubor na pět či sedm dnů aktuální. Kamerka Bandit má tento soubor pouze na tři dny. Pokud si v menu vyhledáte stav kamery, uvidíte, zda-li je soubor aktuální či ne (viz manuál). Pro stažení souboru QuickGPSFix stačí připojit mobilní aplikaci přes wifi. 
Není ale nikde vidět, jestli se soubor stahuje. Alespoň v aplikaci by mol být nějaký ukazatel.

Teď si na chvíli odfrkneme od technických údajů s poznámkami 🙂

Když jsem poprvé akční kamerku TomTom Bandit viděl, velice se mi už tehdy líbila a věděl jsem, že si ji jednou koupím.
Design se podle mého velice povedl. Banditka vypadá opravdu jako kamera a ne jako nevzhledný kus hranaté krabice. Má to za výhodu lepší aerodynamiku i hydrodynamiku. Nevýhoda může být, že má delší tělo, což při montáži na hrudníku nebude boh vie čo. Nicméně ta výhoda je znatelně silnější. Kromě toho Banditka dle mého vypadá nejlépe ze všech dostupných akčních kamerek. Navíc je ten design i funkční.TomTom Bandit - Battery stickVelice se mi líbí možnost aretace a zajištění tak rovného horizontu pro záznam. Horizont si můžete doladit pomocí náhledu v mobilní aplikaci, která má živý hledáček (Live view), a tak můžete kontrolovat, co natáčíte. K zahození není ani očko pro případ zajištění provázkem, abyste kamerku neztratili. Ergonomie je výborná a zpracování výtečné. Vše pěkně sedí, jak má.
Dálkový ovladač, díky kterému si při jízdě nemusíte sahat na přilbu a hledat příslušné tlačítko. Takže v podstatě vůbec nemusíte při jízdě jednou rukou pouštět řídítka, přesto si můžete ve videu udělat značku pro pozdější dohledání zajímavé pasáže.
Výhodou je, že dálkový ovladač signalizuje, že nahráváte nebo že jste stiskli tlačítko pro uložení zajímavého záběru či jste nahrávání ukončili. Také je výhoda, že tlačítka pro zapnutí a vypnutí jsou umístěna jinde a tak nedojde omylem k přerušení či zahájení záznamu. Jak na kameře, tak na ovladači budete bezpečně vědět co zmáčknout 🙂
Pokud v menu kamery vypnete blikání diod při záznamu, kamera blikat nebude (hidden shooting tomu říkám), ale dálkový ovladač (je-li připojen) vás bude stále informovat o zapnutém natáčení a stejně tak displej kamery. Dá se tak ušetřit nějaké procentíčko na baterce. Čas ukáže.
Battery stick je na pořízení poměrně drahý díky integrované čtečce karet micro SD, nicméně jeho nabíjení v USB bez použití jakéhokoliv kabelu je fakt pecka. Ať už jde o USB v počítači, nabíječce pro mobil, wifi router, TV či přímé zasunutí do konektoru powerbanky, zkrátka kdekoliv, kde je klasický USB konektor. To byla jedna z věcí, která mě velice nadchla. Na přenosu dat přes kabel mohli inženýři v Holandsku zapracovat. Jak už jsem se zmínil, napájecí kabel je jen napájecí a pořídil jsem ho právě proto, abych mohl kamerku nabíjet za chodu v terénu.
Přenos dat. Buďto zase přes USB do počítače, nebo přes wifi. Nejjednodušší je to přes mobilní aplikaci. Dáte sdílet a už se to sype, pak už je na vás, jestli to nasypete na server nebo to zůstane v mobilu. Kromě toho se soubory v kameře nemažou. Jen se do mobilu/ počítače kopírují. Buď je pak smažete v menu kamery, mobilní aplikací nebo v PC, kde se Battery stick přihlásí jako další disk. Příslušenství TomTom Bandit Bike pack...1. USB kabel (nutno přiobjednat). 2. Kabel pro externí mikrofon (nutno přiobjednat). 3. Dlouhý pásek se suchým zipem pro dálkový ovladač. 4. Dálkový ovladač s krátkým páskem se suchým zipem. 5. Držák pro přilepení na rovnou plochu. 6. Větrná ochrana pro mikrofon. 7. Držák s montáží pro příslušenství GoPro. 8. Krytka objektivu pro potápění. 9. Futrálek pro uschování krytky objektivu. 10. Držák pro přilepení na zakřivenou plochu. 11. Držák pro montáž na řídítka či rám kola. 12. Úchytka proti otáčení kamery. 13. Imbusový klíč pro dotažení držáku na řídítkách. Na fotografii není pouze držák pro upevnění kamery na přilbu s větracími otvory, který jsem dal na jinou fotografii.Banditka připevněná na přilbě s větracími otvory...Příslušenství. To je kapitolka sama pro sebe. Zakoupit jde mnohé. Od držáku na batoh, ruku, redukce na stativ, plovák, náhradní battery stick ve vodotěsném pouzdře a mnohé další. Komu by to ale nestačilo, může zvolit nepřeberné množství příslušenství ke kamerám GoPro, pro něž má Banditka jednoduchou redukci 🙂 

Obraz je opravdu krásný. Tedy alespoň na naší televizi 🙂 Když jsem se díval na první záznam z originálního souboru, byl jsem velice nadšený a to ani nemáme 4K televizi. Natočené Full HD s 60 sn/s vypadá moc hezky. Naneštěstí se od dob videokazet až tak nezměnilo. Zpracování videa pro finální výtvor pak videu znatelně sebere kvalitu a vložení na youtube znovu. Jako byste pořídili z videokazety kopii a z kopie zase kopii. Byť jde o digitální data, k degradaci vždy vlivem komprese dojde. Všechny kamery by měly dělat nějaký RAW záznam, aby kvalita editací nepadla dolů. 
Co se týče 4K, mohli jste vidět ve videu, že 15 snímků za sekundu není to pravé ořechové, nicméně scény bez dynamiky se sledovat pohodlně dají. Pro 4K bych v tomto případě viděl příležitost v časosběrném videu při třiceti snímcích za sekundu, což kamera naštěstí umí. Já osobně si pro záznam z tras zvolil full HD (1920×1080) při 60 snímcích za sekundu, abych, pokud by bylo potřeba, mohl určitý úsek zpomalit v mém videoeditoru Adobe Premiere Elements. Sice pak nelze využít ve videu zobrazení metrik, jako je rychlost, nadmořská výška či další, ale zase možnosti pro zpracování filmu jsou na mnohem pokročilejší úrovni než v Bandit Studiu. 

Od fotografií moc nečekejte. Bral bych je spíše jako příležitostný dokument. Obraz fotografií je ve formátu 4:3, takže pro hezčí širokoúhlý pohled je třeba fotku v editoru ořezat, s čímž je potřeba při kompozici fotografie počítat. Co do kvality fotografií, můj mobil fotí líp. Alespoň co se týče dynamického rozsahu je zcela někde jinde 🙂 Ve fotografiích si můžete všimnout dost značné chromatické aberace (objevují se obvykle jako fialové kontury), což jde pořešit použitím některého vyspělejšího grafického editoru. Nicméně videjko poskládané z fotografií je velice pěkné, tedy koukatelné. Při Time laps videu je patrná „nižší“ kvalita v závislosti na světelných podmínkách. 
Také jsem si všiml, že za jistých podmínek má obraz lehce nádech vinětace, čili tmavší v rozích. Je to však ojedinělé, ale když jsem si toho všiml já 🙂 Pokud jde o šum, ve videu je dosti patrný při horších světelných podmínkách. Při nočním časosběrném videu však o mnoho méně. Uvítal bych ovšem ostřejší obraz. Při lepším světle, než je tma, je obraz znatelně ostřejší (timelapse video). Vliv má na to zřejmě nižší clonové číslo a ostření na nejbližší objekt. To znamená, že vzdálenější objekty jsou méně ostré, než ty bližší (kratší hloubka ostrosti).  

APLIKACE BANDIT 
Aplikace Bandit je poměrně jednoduchá bez nějakých „větších“ možností. Na kamerce šipkou nahoru zvolíte připojení wifi. Kamerka vytvoří wifi síť s heslem. Spustíte aplikaci. Zmáčknete jednou symbol kamerky (na pozadí jede video). Pak zmáčknete symbol wifi pod nápisem „Připojit poklepáním“. Dole se ukáže jméno vaší kamerky (heslo zadáváte pouze jednou). Dáte připojit a pokud máte mobil na výšku, v horní části displeje uvidíte náhled toho, co kamera vidí. V aplikaci doporučuji nastavit aktualizace i při použití jak wifi tak mobilních dat. To proto, abyste nemuseli aktualizovat kamerku pouze při připojení k PC (viz třídenní soubor pozice satelitů GPSFix). Dat je to relativně málo a pokud máte solidní datový tarif, vůbec to nemusíte řešit. 

Screenshot_aplikace_24

Obrázek 5 z 28

Protože si bez kamery nemůžete aplikaci vyzkoušet, pořídil jsem pro lepší orientaci několik málo screenshotů. Musel jsem ale pro ně vytvořit samostatné album. Klepněte na název alba a vraťte se zpět do těchto míst článku (načtení vás vyhodí zpět na začátek článku). Buď se pak přesouvejte šipkami mezi jednotlivými screenshoty nebo klepněte na obrázek a dostanete se do galerie…

Celý střih videa je postavený na použití „zajímavých“ úseků, které senzory zaznamenaly. Pokud ve videu není vůbec nic, tedy například zrychlení, prudké brzdění atp., budete muset v záznamu použitím hvězdičky něco označit sami. Čím víc úseků ve videu budete mít, tím větší bude výběr, ovšem pozor, některé mohou být zdvojené. Označený úsek může trvat od 6 s do 60 s. Použijete-li implicitní nastavení 6 s, může v délce tohoto záběru být označeno zrychlení a poté naopak zpomalení. Ve výsledku pak může být tentýž záběr dvakrát po sobě. Jednotlivé střihy jdou ale snadno z filmu odstranit nebo přesouvat. Lépe ale před tím, než s telefonem zatřesete a dáte tak vytvořit film. Nejdřív si projděte jednotlivé úseky a vyhoďte, co nechcete a naopak prodlužte či zkraťte ty záběry, co chcete. On ten výpočet pak chvilku trvá, tak abyste se s tím nemuseli zbytečně několikrát mordovat. 
Zajímavé záběry, tedy značky, si můžete vybrat z jednoho videosnímku, z celého dne (tedy z více videí) či ručně přidat, co chcete. Přidávání metrik do videa je bezva věc a když je na pořadu dne rychlost či nadmořská výška, vypadá to ve videu velice dobře. Naneštěstí, byť je Android mnohem více rozšířený po planetě než IOS, jsme na tom i tak bití a tím si TomTom docela zadělal na problém.
Na rozdíl od Androidu, kde lze do videa přidat na jedno ze čtyř čtvrtin obrazovky pouze jediná metrika, IOS z neznámého důvodu osobních preferencí „programmajstrů“ a jakési pomyslné řazení se k „elitě“, mohou přidat, stejně jako ve windows programu Bandit Studio čtyři metriky do videa.
Proto je vhodnější, pokud ve videu chcete více než jednu metriku, zpracovat video na PC. Aplikace je vhodná, pokud chcete něco sdílet na sociálních sítích přímo v terénu. Lepší je však si s tím pohrát v PC, kde budete mít přesnější ruku s manipulací jednotlivých úseků videa. 
K videu se dá přidat muzika, kterou máte v mobilu například jako MP3. Hudba, kterou jste sice zakoupili, ale lze jen streamovat (google play), se přidat k videu nedá. Hudba se nedá nijak editovat. Začíná spolu s videem a po skončení videa bude useknuta a to je celé 🙂 K vašemu videu se také přidá krátký reklamní střih TomTom Bandit. Odstranit nelze 😀

BANDIT STUDIO Beta

Program na PC s názvem Bandit Studio poskytuje uživateli o něco málo více možností než aplikace do mobilu. Především je to možnost umístit do videa celkem čtyři metriky do čtyř rohů obrazu. Ty se musí do každého záběru (střihu) umístit samostatně. Tudíž nebudou v celém videu, pokud je tam vyloženě nechcete a můžete je tak libovolně střídat. Screenshot Bandit studio Beta_1Co se týče vložení hudby, je to podobné jako na mobilu. Naneštěstí se mi asi pětkrát stalo, že po přidání hudby a celkové realizaci (renderu videa) byla vypsána hláška „Upss“ a nějaké hlášení ve smyslu, že se něco pokazilo. Pokud jsem z videa pomocí Bandit Studia odstranil původní zvuk a nechal jen hudbu, pak vše proběhlo bez problémů. Nutno podotknout, že jde o Beta verzi programu. Mám ale takové tušení, že už se ostré verze nikdy nedočkáme 🙁Screenshot Bandit studio Beta_2Problém je, že se musí původní zvuk odstranit z každého střihu zvlášť a když máte střihů přes třicet, trochu si myšáka procvičíte…
Nejdříve musíte do programu video natáhnout (File->Import). Pokud točíte delší dobu, natáhněte tam všechny video bloky, které chcete použít. Na jednotlivých videích uvidíte jejich délku a počet „zajímavých“ míst, které obsahují. Přejížděním šipkou myši přes náhled se vám video bude posouvat (přehrávat zrychleně) a tak si uděláte představu, co v něm je. Pravým „myšítkem“ na videu (nikoliv na highlights) vyvoláte nabídku a můžete z videa vyexportovat GPS data. Uloží se vám celkem tři soubory. Dva mají koncovku „kml“. Jeden je jako trasa a druhý jako jednotlivé body trasy (bod ověření pozice). Oba otevřete například v Google Earth. Třetí soubor má koncovku „gpx“ a zatím nemám program, kde by šel otevřít. Předpokládám, že jde nasypat do navigace.Bandit GPS export - trasaU jednotlivých střihů (Highlights) také můžete zrychleně pohybem myši prohlédnout, co střih obsahuje. Pak vyberete jednotlivé střihy a upravíte je, jak se vám to hodí. Tohle zkrátit, tamto vymazat, natáhnout, posunout, přesunout… Musíte označit, který „zajímavý“ úsek ve filmu bude. U takového střihu, který už ve videu máte, bude ikonka klapky střihu. I když označíte všechny, nepobere je to napoprvé (mně to nějak neklaplo). Takže budete pluskem přidávat další.Screenshot Bandit studio Beta_3 Samotná editace je velice jednoduchá. Program neumožňuje žádné prolínačky mezi jednotlivými střihy ani přidání titulků. V tomhle směru střihový program na mobilu Nokia N8 byl mnohem pokročilejší, ovšem neuměl pracovat se 4K videem 🙂
Je tedy na každém z nás, jestli mít trochu koukatelné video a obejít se bez zobrazených metrik a zpracovat video v jiném software nebo mít zobrazené metriky, ale mít střihy nasekané hnedle za sebou. 
Osobně jsem toho názoru, že kdyby TomTom vytvořil software na úrovni jako je Adobe Premiere Elements s tím, že by uměl pracovat s videem při 60/120 snímků za sekundu a navíc i se 4K videem, pak jsem ochoten za takový software zaplatit stejnou částku, jakou jsem dal za Premiere Element. V nadcházejícím roce totiž kvůli výstupu 1080 p – 60 sn/sec a zpracování 4K videa budu přecházet na Premiere PRO.

Závěrem bych vyjádřil spokojenost s kamerkou TomTom Bandit, ale i rozpaky nad dodávaným software a snahu řadit se k jakémusi falešnému elitářství. Buď chci produkt vyrábět pro všechny a nebo pro všechny bude vyrábět konkurence. Tak to zkrátka je 🙂 
Mám totiž obavu, že se TomTom s Banditkou pomalu dostává k tomu, kam se dostala i Nokia…

POZNÁMKA 1. (22.3.2017)
Co se týče měření tepu, jak jsem byl informován podporou TomTom, nelze naneštěstí spárovat s Banditkou žádné ze současných hodinek TomTom. Ke kameře by měla jít připojit jakákoliv zařízení pro měření tepu (výjimku tvoří zařízení, která se párují pouze se stejnou značkou a signál mají v režimu „neviditelný všem“ mimo spárované zařízení), která vysílají technologií Bluetooth Smart. 

POZNÁMKA 2. (26.6.2018) 
Pokud chcete na kole mít kameru na hrudníku, lze zakoupit některý z hrudních popruhů – držáků na kameru GoPro. Já jsem zvolil Niceboy. Ještě jsem se nepovozil v terénu, ale kameru na tento držák bez problémů připevníte pomocí GoPro redukce – úchytu a nastavíte do takové polohy, jakou potřebujete. Je to výborná věc 🙂Připevnění kamery TomTom Bandit na hrudník - Niceboy

Please follow and like us:

4 thoughts on “TomTom Bandit aneb trochu praxe s akční kamerou…

  1. Pingback: TomTom Adventurer – Outdoorové GPS hodinky s MP3 | Jardův svět

  2. Pingback: První trénink s hodinkami TomTom Adventurer | Jardův svět

  3. Pingback: GoPro Hero 8 Black – první dojmy | Jardův svět

  4. Pingback: GoPro Hero 7 Black | Jardův svět

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Trocha počítání ;-) Prosím doplňte... *