Ať je to jak chce, i fotograf občas musí používat ochranné pomůcky. Pevná a kvalitní obuv, rukavice a nebo přilba. Tu a tam se naskytne příležitost, kdy ochrana hlavy přijde vhod. Zvolil jsem žlutou barvu, která jde vidět velmi dobře. I když černá vypadá asi nejlépe, jde zkrátka o bezpečnost.
Pro fotografování je nejvhodnější si hlavu chránit na takových místech, kde by mohla utrpět újmu. Ať už jde o pohyb ve skalách, jeskyních nebo jen na nebezpečném svahu.Chvíli si budete možná připadat hloupě, ale to jen proto, že našinec není na to zvyklý. Vězte, že chránit se alespoň takto minimálně se opravdu vyplatí. Zejména pak ve zúžených prostorách. Přilba vám totiž může zachránit život.
Po asi dvouhodinovém procházení internetu mi bylo jasné, že přilba za tři sta korun asi nebude plnit ten účel, který od ní očekávám. Nejenom že musí splňovat normu EN 397, ale také musí pohodlně a bezpečně sedět. Nepadat z hlavy při různých úkonech a především musí na hlavě zůstat, i když odněkud spadnu. Zejména práce ve výškách vyžadují přilbu kvalitnější.
To je problém především levných přileb, které s oblibou nazývám návštěvní.
Rozhodl jsem se přilbu podrobit zkouškám, které prověří, jak dlouho je na hlavě snesitelná a jak často budu muset měnit její nastavení. K tomu nejlépe poslouží čas strávený v práci.
Kvalitní přilba musí být také dobře větrána. Aby mi byla ochrana hlavy protivná už po pár hodinách, o ničem dobrém nesvědčí. Samozřejmě když přilba není nutná, rád ji z hlavy sundám.
Jak poznat kvalitní přilbu? To se těžko definuje. Nejlepší je si ji vyzkoušet. Takové indície jako je polstrování, odvětrávání, možnost připojit ochranu sluchu a očí nebo přidělat čelovku jsou body, na které se můžeme a také nemusíme zaměřit. Důležitá je také váha. Nikdo nechce na hlavě nosit půl kila navíc, ovšem příliš nízká váha může být také vodítkem, které vypovídá o pohodlnosti nošení takové přilby. Někde se totiž na váze výrazně uspořilo a to znamená, že se uspořilo také na komfortu.
Na „návštěvnických“ přilbách, které běžně najdete v obchodech pro kutily, je to okamžitě patrné. Nastavování obvodu hlavy je zde velmi špatně vyřešeno. Stáhnout obvod lze snadno, avšak obvod zvětšit, vyžaduje sundání přilby z hlavy a deset minut laborace s plastovým páskem. Nestačí totiž nastavit velikost a hotovo. Během dne je zapotřebí několikrát z důvodu komfortu nošení tak, aby přilba netlačila, ani nepadala, obvod měnit. Takové problémy s novou přilbou nemám.
Protože jsem pracovní přilbu Kask Plasma Work měl v práci na hlavě již několik stovek hodin (přibližně 250 hodin v době začátku psaní článku), lze z toho už něco usoudit. Takže podrobnosti….:
NOŠENÍ PŘILBY PŘI PRÁCI
Přilba se nosí velice dobře a je v rámci možností docela pohodlná. Při vhodném nastavení není problém provádět jakoukoliv pracovní činnost. Přilba nepadá dopředu ani dozadu, netlačí a netáhne. Jediný problém může nastat při zívání či kýchání, kdy vám pásek pod bradou nedovolí řádně otevřít ústa, což je logické, má-li pásek plnit svou funkci.
– Skořepina má úhledný a praktický design, který nijak ve výhledu neomezuje. Disponuje deseti větracími otvory, které jsou chráněny hliníkovou síťkou, takže vám na hlavu nespadnou ani ty nejmenší kousky. Lze nasadit čelovku nebo obličejový štít a ochranu sluchu.
– Výstelka je provedena na první mrk velmi dobře. Na HD polystyrenu (tvrzený polystyren) je přichycena suchým zipem a je možné ji sundat a vyprat. (K vyprání se ještě vrátím). Nastavení obvodu hlavy je velmi komfortní. Stažení můžete provést buď dvěma prsty směrem k sobě na zadní části pásku nebo kolečkem, kterým je zároveň možné hlavový pásek povolit.
– Pásek pod bradou je dobře udělaný a nijak nepřekáží a netlačí . Nastavení je možné provést s nasazenou přilbou na hlavě bez toho, aniž bychom na pásek museli vidět. Po čase se tahem spodní čelisti malinko povolí, což je třeba tu a tam přizpůsobit.
– Obličejový štít jsem zvolil lehce kouřový. Jeho nasazení vypadá jednoduše, ale pro přesné nasazení několika součástek je třeba tomu věnovat i několik minut. Opakováním se montáž stane rychlejší dle zručnosti každého jedince. Štít je provedený poměrně dobře. Světelný zdroj nerozptyluje a to je celkem důležité. Štít ochrání proti středně rychle letícím předmětům, to jsem nějak nezkoušel, ale po letité zkušenosti s běžnými ochrannými štíty, které jsou tenčí, nemám důvod tomuto nedůvěřovat.
Štít má výkroj na nos a celá spodní část je osazena změkčeným plastem, aby na obličeji štít netlačil. Stejně osazena je i horní část štítu.
K dispozici má štít v podstatě pouze dvě polohy. V obou polohách štít drží, jak má a z horní polohy nepadá.
Použití štítu zcela zabraňuje nasazení čelovky. Čelovka nejde nasadit na své místo a protáhnout pásek úpony, takže použití kombinace štít, čelovka se zcela vylučuje. Jediné co bych štítu opravdu vytkl, je jeho cena 990 Kč. Je to přibližně cena 2/3 nové přilby a to mi nepřijde jako adekvátní.
– Nasazení čelovky na přilbu způsobí ztěžknutí přední části. Já osobně mám čelovku na tři baterie typu AAA. Váha je akceptovatelná a ač jde zpočátku znát, po několika hodinách si člověk docela zvykne a ani mu čelovka na přilbě nijak nepřipadá zatěžující.
Lze nasadit jakoukoliv běžnou čelovku.
– Praní výstelky zní marketingově sice hodně dobře, ale má to také svá úskalí. Především to, že jak je na fotografii vidět, buničina s látkou v okrajích už po prvním praní ztrácí soudržnost. Je to prozatím jen v okrajích, kde se buničina (něco jako miralon) rozpíná. Praní jsem provedl ručně, tak jak je doporučováno a poměrně šetrným způsobem.
Vzhledem k tomu, že v té době byla zima, kdy se hlava tolik nepotí, pral jsem výstelku až po prvních 250 hodinách nošení. Ve vyšších teplotách si praní dokážu představit každý týden (je potřeba nějaký čas na sušení – nedoporučuji sušit na přímém slunci) nebo dokonce častěji. V takovém případě se obávám, že výstelka nebude mít dlouhou životnost a zkrátí tak životnost celé přilby. Třeba se ale mýlím a rozevřením okrajů výstelky to končí. To ukáže čas.
Celkově mohu přilbu doporučit. Až na drobnosti jsem velmi spokojen. Snad jediná činnost, ke které je nevhodná, je jeskynní a vrakové potápění, kde je HD polystyren na závadu z důvodu vztlaku přilby.