Nokia N8

Smartphone od Nokie s označením N8, N8 - Přední částjak jsou označovány všechny mobilní telefony vybavené operačním systémem, dnes balancuje na pomezí střední třídy. Na špičce se držel několik týdnů, než ho převálcovala konkurence s vyšším taktem procesoru a dvěma jádry. Co říci o telefonu, který je na trhu více než devět měsíců (napsáno v létě 2011) a bylo už o něm napsáno snad vše? Byla uvedena spousta pravdivého, ale i nesmyslného materiálu. Objevila se videa, která ukazovala jen to dobré nebo jen to špatné. Co si má pak člověk z toho vzít? Rozhodnout se musí každý sám 😉 Vzhledem k aktuální ceně tohoto telefonu nemůžete koupí udělat špatné rozhodnutí. V době uvedení na trh stál takřka dvojnásobek. K technickým parametrům můžete nahlédnout zde. Mně se je opravdu všechny vypisovat nechce a v podstatě je to i zbytečné. O tom až tak článek není. Chci zde vypíchnout opravdu jen pár maličkostí, které mne zaujaly.

Nokia N8 už začíná být pomalu ale jistě za zenitem. Procesor s taktem 680 MHz je na dnešní dobu málo. Málo, ale jak pro koho. Myslím, že sama Nokia se oddělala tím, že vydala nový Symbian^3 a po pár měsících jeho vývoj ukončila. Jeho poslední verzi pro tento telefon jsem stáhnul 1.3.2011. Ale i po tomto datu vyšlo ještě několik aktualizací pro N8. Nejednalo se však o operační systém.

Co vlastně telefon umí a v čem je dobrý? Jeho velkou výhodou je možnost připojení různého USB zařízení. Jako je fleška, čtečka karet, harddisk s vlastním napájením, myš, klávesnice a podobně. Příklad využití: karta, která má například 8 GB, ve fotoaparátu už je plná a vy nemáte s sebou počítač. N8 - Zadní částMůžete tedy čtečku karet připojit k telefonu a nasypat fotky tam. N8 má 16 GB paměť a můžete ji rozšířit micro SDHC kartou o dalších 32 GB. Připojení klávesnice je praktické, potřebujete-li psát třeba na sociálních sítích nebo na Skype atd. Myš se hodí zejména pak při hraní „stolních“ her (šachy atp.) nebo při stříhání videa přímo v telefonu. Tam prstem trefíte sotva to správné místo. Další dobrou věcí je připojení HDMI, které vám do monitoru nebo televize přenáší obraz i zvuk. Vše, co je na displeji je i na televizi, takže můžete na větší obrazovce pracovat s jakoukoli aplikací. Přehrávání videa je fajn věcičkou třeba do vlaku. U souborů ve formátu MKV se však obraz neukáže. Jde pouze zvuk. Musíte si vystačit s avi soubory typu DivX, Xvid atp.

Hliníkový obal může být plus, ale také mínus. V kapse sice mobil neprohnete a je tak chráněné ochranné sklo displeje Gorilla glass (které se jen tak nedá poškrábat), proti prasknutí, ale na druhou stranu dokáže kovový mobil z ruky pěkně vyklouznout obzvlášť, máte-li je vlhké. Je třeba si dávat pozor. Krajní kryty jsou plastové kvůli anténám. Reproduktorek najdete pod čočkou fotoaparátu. Při sledování filmu nebo ČT24 live či jiné internetové televize tak zvuk půjde směrem od vás, což přinejmenším člověka přinutí zesílit a plýtvat tak energií baterie. Z tohoto důvodu jsou vhodnější sluchátka.

Když už jsme u sluchátek, tak s těmi Nokia šlápla opravdu vedle. Tak mizerný poslech si hned tak neužijete. Ostré výšky, ploché středy a žádné basy. Přibalená sluchátka jsou opravdu k ničemu. Zkrátka plecháče. Možnost použít je i k telefonování jejich kvalitu nijak nezvýší. Jakékoli jiné pecky hrají určitě lépe. Použil jsem proto pecky z MP3 přehrávače Sencor SPF 3520, které hrají nejlépe z pecek, které jsem měl možnost vyzkoušet. S nimi N8 skutečně ožije. Prostorový a dynamický zvuk. N8 hraje skutečně dobře a to Nokii musím pochválit.

Co lze vyzdvihnout je fotoaparát. To, že má 12 Mp nebo čočku Carl Zeiss, není při její velikosti a velikosti čipu až tak podstatné, ale za určitých světelných podmínek dělá opravdu slušné fotografie a lze jím nahradit většinu kompaktních fotoaparátů. Fotoaparát je poměrně slušně vybaven. Ohnisko 28 mm při světelnosti f/2,8 není k zahození. Stabilizace, detekce obličeje, nastavení citlivosti ISO, nastavení expozice, barevného tónu, vyvážení bílé, zobrazení mřížky pro správnou kompozici a spoustu dalšího. Fotografie se ukládají ve formátu jpg. Fotoaparát je také vybaven xenonovým bleskem, čímž poměrně dobře setřel konkurenci s jejich přisvětlovacími diodami. Pokud použijete rozlišení 4000×3000 pixelů (12 Mp), pak budou vaše fotografie ve formátu 4:3. Jestliže ale nastavíte 9 Mp (4000×2248 pixelů) budou vaše fotografie ve formátu 16:9, tedy širokoúhlé. S kamerou můžete natáčet video v HD kvalitě, což je rozlišení 1280×720 pix při 25 fps.Babočka paví oko (Inachis io)
To může být za určitých podmínek málo, a tak máte možnost si stáhnout z OVI marketu prográmek Camera Pro za 50 Kč, o kterém se ještě zmíním v samostatné části článku. Video nahrává zvuk stereofonně a videosoubor je pak ve formátu MP4. Fotoaparát má autofokus a dokáže ostřit od pouhých deseti centimetrů při fotografování makra. U videa je to horší. Zaostření je fixní a uvádí se od 50 cm do nekonečna. Pro mě je to však použitelně ostré od 60 cm. Tohle ovšem opět řeší program Camera Pro 2.0

Připojit k internetu se můžete přes WIFI nebo některé z datových spojení. GPRS, EDGE, 3G, UMTS, WCDMA (nejrychlejší přenos je symbolizován ikonkou 3,5G). To většinou postačí pro streamování videa z různých internetových portálů. Internetové stránky se zobrazují včetně flash animací, takže vám na netu nebude nic chybět, pokud to v nastavení povolíte. Jestliže ovšem webovky nezmerčí, že koukáte z mobilu a nespustí se datově skromější verze stránek.

Co se týče GPS v mobilu, tak z toho mám trochu smíšené pocity. Mapové podklady jsou výborné, ale nikoliv mapové podklady satelitní mapy. Tam jsem narazil na několik míst, kde přes oblast byl mrak a bylo po srandě. Také nejsou satelitní mapy nijak čerstvé. Ostatní mapy jsou výborné. Jak klasická mapa, tak mapa topografická. K topografické i satelitní je dobré mít datový tarif, neboť se stahuje poměrně dost dat a bez nich to ani nejde. Nalezení polohy trvá docela dlouho a na geocaching se telefon moc nehodí. V hustším lese můžete být ztraceni úplně.
Navigace je na můj vkus poněkud toporná, a to především nastavení odkud kam. Je to ale jen o zvyku. Raději se však držím navigace TomTom, která v automobilové navigaci nemá konkurenci. Na druhou stranu si například v Praze můžete v mobilu zobrazit trasy metra a to je dost podstatná výhoda. Mě by spíš potěšily turistické trasy. Líbí se mi na mapě zobrazení očíslovaných dálničních sjezdů a zobrazení dálkových návěstí. Paní je na můj vkus příliš upovídaná, ale jak říkám, je to o zvyku. Co se týče pěší navigace, tak se mi moc líbí čtení ulic v češtině. To abyste věděli kudy, když jsou uličky poměrně pohustu a situace se stává méně přehlednou. To musím velmi pochválit. Po zapnutí kompasu máte mapu vždy směrem na sever, a tak se snadno zorientujete, kam to vlastně jdete.

I když Symbian^3 končí, je i zde několik zajímavých aplikací a stále vznikají další. Mně osobně chybí jen ICQ. Sociální sítě jako twitter nebo facebook nepoužívám, takže nemohu posoudit. Zato občas nahlédnu na Youtube a to funguje pěkně. Limitováni jste jen rychlostí připojení.

Camera Pro 2.0 Jak už jsem zmínil výše, aplikace Camera Pro 2.0 může být zajímavým doplňkem pro N8 a posune ji zase o kousek dál. K dispozici je ukládání fotografií ve formátu jpg „bez komprese“ (záměrně dávám do uvozovek, neboť jpg má vždy nějakou kompresi, byť je uváděn jako 100%). Video pak ve formátu MP4, a to v různých velikostech včetně HD rozlišení 25fps nebo 30fps. Video můžete natáčet už od deseti cm od objektu, což je moc fajn a mnohem lepší než 60cm.
Osmnáctinásobný zoom pro přiblížení také není k zahození, pokud se potřebujete podívat na něco v dálce. K zoomování můžete stejně jako u základního fotoaparátu použít tlačítko hlasitosti. Máte k dispozici mnohá nastavení, jako jsou: nastavení expozice (auto, night, backlight, center, sport, very long). Focus range (auto, macro, normal, hyperfocal, infinite). Efekty (none, negative, black&white, sepia, vivid, natural). Blesk (auto, forced, red eye). Autofocus (off, single, continuous). Vyvážení bílé (auto, slunečno, zamračeno, žárovka, zářivka). Image control (jas, kontrast, sytost barev, ostrost, a kompenzace expozice). ISO (auto, 100, 200, 400, 800). Camera mode (normal, video, samospoušť, stabilizace, bracketing, burst a time lapse), to vše jde ještě modifikovat.

K dispozici je i kompas a možnost zapnout či vypnout indikátor natáčení. Je možné zapnout třetinovou a dokonce i pětinovou mřížku pro správnou kompozici. Nově také můžete zapnout ukazatel horizontální roviny. Zkrátka mnohá vylepšení včetně expert módu, kde se dá ještě mnohé nastavit. Některé z těchto funkcí najdete i u základního fotoaparátu, ale aplikace Camera Pro tyto možnosti ještě rozšiřuje. Stejně jako možnost zapnutí GPS při fotografování či filmování, kdy se vám souřadnice zapíší do exifu. Za dobu, co aplikaci Camera Pro mám, vyšlo asi pět aktualizací, které jsou naštěstí zdarma.

Mapy.cz Další výbornou aplikací, a tentokrát zdarma, jsou mapy.cz, kde stejně jako na PC můžete zobrazit normální mapu, turistickou včetně cyklo a turistických tras (z důvodu datových úspor zde není stínování, ale vrstevnice postačí), dále pak satelitní a historickou. Můžete se navigovat z bodu A do bodu B. Je to ale spíše pro navigaci autem, přičemž oblíbené body se berou přímo z vašich OVI map.
Na mapě můžete mít zobrazeny mnohé z užitečných bodů jako jsou restaurace, ubytování, turistické zajímavosti, zastávky či dokonce doprava a mnohé další. Jelikož se ale aplikace na rozdíl od OVI map bez internetu neobejde, je lépe mít některý z datových tarifů. Stejně tak čím více budete mít zobrazených poi bodů na mapě, tím více kb stáhnete.

Aplikace funguje i s použitím wifi sítě. Je tak fajn v restauraci juknout na mapu, kudy se budete dále ubírat a jaký terén vás čeká. Co mě potěšilo, je možnost hledej v okolí. V místě, kde máte zobrazenou mapu, bez ohledu na to, kde se nacházíte, si tak můžete zobrazit zajímavé body a dozvědět se telefon na svůj hotel, otevírací dobu prodejny či historii hradu atp. Nainstalovat Mapy.cz se opravdu vyplatí. Upozornění: Aplikace Mapy.cz fungují pouze s přenosem dat.
Pokud příjdete o signál nebo zakážete stahování dat, aplikace nebude fungovat a zavře se. Mapa se pokaždé stahuje z internetu. Co mne nepotěšilo je, že aplikaci poměrně dlouho trvá, než nalezne na první nástřel GPS signál. I na planině v nějakých čtrnácti stech metrech nad mořem jsem to po bezvýsledném čekání po několika minutách vzdal. Můžete tedy po otevření aplikace čekat i pět minut, než se najdete na mapě. Pak už je to celkem v pohodě. Pokud vás tlačí čas, je lepší najít GPS přes ovi mapy a pak teprve zapnout Mapy.cz

Aplikací je samozřejmě spousta. Osobně mě oslovily výše jmenované, ale používám i jiné včetně her, z nichž některé s použitím 3D brýlí ve 3D i na displeji mobilu. Osobně jsem s N8 jinak velmi spokojen. V příslušenství kromě sluchátek najdete klasickou nabíječku, USB kabel, USB redukci k připojení externích zařízení a HDMI redukci. Samotný návod si můžete uložit v krabičce, protože N8 obsahuje kompletní návod přímo v paměti telefonu. Případné dotazy zodpovím.

18.8.2011 byl uvolněn nový Symbian Anna i pro telefony modelové řady N8-00. Na první pohled se zdá, že je systém pomalejší, ale to mohlo být tím, že paměť byla zasekaná kvůli instalacím. Každopádně náběh je rychlejší, jen si musí člověk počkat na načtení widgetů. Čeho si ale všimnete hned, je pozměněný vzhled. Vše se tváří mnohem jednodušeji, často až moc nebarevně a ploše. Ikony jsou větší a mnohé jsou i jiné (nástroje, mapy,symbol koše, symbol satelitu a mnoho dalších).

Tam, kde jsem byl zvyklý hledat protokol, kvůli staženým datům, tak jsem ho už nenašel. Proto jsem si ho přidal raději na plochu. Zůstávají stále pouze tři obrazovky. Posunování z jedné na druhou je takové měkší a plynulejší díky prolínání obrázků na pozadí. Internetový prohlížeč také doznal změn a jen čas ukáže, jestli k lepšímu, či k horšímu. Každopádně je jiný. Nově zde máme internetová rádia v aplikacích a nějaké upozornění na jehož význam jsem ještě nepřišel. Posílila i kancelář, kde najdeme komunikátor a intranet. Lépe nový operační systém poznám až časem. Tohle je jen pár prvních postřehů starých několik hodin.

8.2.2012 Symbian Belle byl uvolněn i pro Nokii N8-00. Teď je již k dispozici šest domovských obrazovek oproti předešlým třem. V základu máte k dispozici čtyři obrazovky. Další dvě si můžete přidat. K dispozici jsou widgety různých velikostí. Buď zvolíte widget nebo jen odkaz. Samozřejmě je toho potřeba hodně znovu nastavit. Aktualizace má přibližně 289 Mb a nelze ji provést v terénu. Je třeba telefon spojit s počítačem. Doufám, že u spojení s HF (HF = hands free, dále jen HF) BH-609 mi to už nebude vypisovat, že jazyk není podporován, byť informaci stejně získám a nastavovat HF lze. A že se sluchátky BH-905i se dobéřu nějaké informace o stavu baterie. Pokud ne, je pro mne „nový“ Belle takřka nepodstatný 😉 (Naneštěstí s HF to zůstalo stejné, jen přibyl samostatný zástupce na kontrolu baterie). K dispozici je též volitelná aktualizace widgetu pro hledání.

11.2.2012 Prvních dojmů je opravdu hodně. Symbian Belle je v zásadě nový operační systém, takže každého, kdo na něj přejde, čeká to samé, jako by si koupil zcela nový telefon. Od nastavování budíku a vyzváněcích melodií (pokud to byla některá nainstalovaná předchozím operačním systémem), přes nastavení widgetů a e-mailu až po znovustažení všech aplikací a jejich opětovnou instalaci. O některé aplikace příjdete úplně. Nastavit také musíte znovu sociální sítě. ICQ, Skype, FB atp. U prvních dvou je třeba aplikace znovu stáhnout a nainstalovat. Ostatně jako i u her a ostatního. To, že jste za aplikaci platili, je někde uloženo a nová platba již není vyžadována, což je asi jediné plus. Musíte však v marketu najet na „Moje položky“ a znovu si stáhnout ty, které vám nyní chybí. Jinak si je zaplatíte. Veškeré instalace a nastavení mi zabralo několik hodin a stálo mnoho přenesených Mb.

Co se mi na systému líbí je, že ikonky jsou menší a vleze jich na obrazovku více. Už nejsou čtyři vedle sebe s tím, že buď smažete všechny čtyři, nebo jednu nahradíte, ale každou ovládáte zvlášť. Ikona nejde nastavit. Jen smazat nebo přesunout. Na plochu můžete přidat buď zástupce (malá ikonka) nebo widget, který může zabírat místo od jedné ikonky až po půl strany displeje. Chybí mi zde možnost dát widgety offline/online. Buďto je síť povolená pro celý telefon a nebo zakázaná. Pokud ji zakážete a spustíte třeba web prohlížeč, nikam se nedostanete. Wifi se nespustí automaticky, jak tomu bylo, jestliže byla v dosahu, ale musíte ji zase povolit. Jejím povolením ale nejste připojeni, dokud nezačne některá aplikace síť používat. Vidíte zde i přenesená data a také která aplikace net používá. Je k dispozici IP adresa a mnoho dalších údajů. Vše se děje v horním rolovacím menu, které stáhnete dolů prstem jako roletu. Najdete zde data, wifi, bluetooth a vypnutí zvuku (tichý režim). Zvolit si zde můžete i možnost sítě GSM/duální/3G a vidíte zde i nastavený budík.

Zapnutí bluetooth jedním dotykem se mi velmi líbí. Jednoduchým stiskem také zapnete či vypnete data přes operátora. Což je fajn zejména po překročení hranic. Informace o baterii mi nepřijdou dostatečně přesné a vypovídající (asi podobně jako ručičkové hodiny bez číslic). Bude zřejmě nutné stáhnout nějakou aplikaci, která podá informace v procentech. Aplikace pro počasí je výborná a poprvé mi zafungovala až s tímto systémem. Po jejím opuštění se může stát, že vám bude stále svítit datový přenos. Je tedy třeba zapnout a vypnout mapy, protože aplikace z map vychází. Pak už datový přenos přestane svítit. Co se týče map, je vyhledávání polohy rychlejší než kdy předtím. Je možné, že se nejprve uvidíte o nějaký kilometr jinde, což se srovná, bude-li dat k určení místa více. Prvotně se totiž k určení místa použije GSM.

Abych nezapomněl. S novým Symbianem Belle dostanete také antivirový a zabezpečovací program F-Secure, který je funkční přibližně týden. Roční aktualizace příjde na 27.67 euro. K dispozici je firewall, antivirus a prevence krádeží. Program běží na pozadí a pokud si nastavíte prevenci krádeží, tak nejde ukončit bez vložení vašeho hesla. Vyplníte-li i telefon například někoho z rodiny, tak z tohoto telofonu můžete na dálku váš odcizený telefon zablokovat. Jinak program běží jako antivirový program na vašem PC. To je zatím několik poznámek..

6.3.2013 Po více než dvou letech jsem usoudil, že je potřeba vyměnit baterii, neboť se doba provozu telefonu po nabití výrazně zkrátila. Jak postupovat, můžete vidět v tomto  videu zde.
Při té příležitosti jsem vyměnil i poškozený spodní kryt. V balení byly kryty dva (spodní a horní). Ty přišly na cca 230Kč, baterie (BL-4D 1200 mAh) pak na cca 340Kč. Kromě jiného lze na N8 celkem výhodně pořídit téměř vše. Kovové pouzdro a kryty různých barev, dvířka sim karty, paměťovky, sklo a další.

I přes to, jak je telefon starý, je stále výborným pomocníkem a v mnohém stále strčí do kapsy své konkurenty včetně Iphone 4S, a proto věřím, že mi ještě dlouho poslouží. Stačí po dvou letech a čtyřech měsících vyměnit aku 🙂

9.6.2014 Spousta lidí na internetu hledá odpovědi. Už asi půl roku nefunguje aplikace počasí, posledních několik měsíců nefunguje ani služba „Tady jsem“, která je propojena se sociální sítí. Nové mapy jsou také už přes rok staré. Proto se ptám, má cenu kupovat novou Nokii nebo přejít na něco funkčního?
Dle mého je toto špatný marketingový tah. Likvidovat funkce v telefonu a myslet si, že si někdo pořídí nový. Něco takového mě rozhodně nepřesvědčuje o tom, abych u značky zůstal. Spíše to má opačný efekt 🙁
Nokia dělá jeden špatný tah za druhým. Škoda. R.I.P.

Děkuji za přečtení, shlédnutí či poslech... Vážím si toho. Potěší i lajk, komentář či sdílení :)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Trocha počítání ;-) Prosím doplňte... *