Canon EF300mm f4L IS USM

Volba nového teleobjektivu
Již před několika lety mi bylo jasné, že mi stávající teleobjektiv Canon EF 70-300 f4 – 5.6 IS USM Canon 300 mm f4L IS USMpřestává stačit. Bylo zřejmé, že na některé fotografování a také filmování mi tento objektiv již nedělá tu službu, kterou potřebuji. Ne že by fungoval špatně, jen přestával stačit mým požadavkům.
Dříve jsem také uvažoval o ohnisku 400 mm, ale postupem času jsem přišel na to, že 400 mm je na některé mé činnosti ohnisko příliš dlouhé.
Ano i já bych uživil světelnost f/2.8, ovšem finanční rozpočet postačoval jen na objektiv levnější. Po dekádě drobného spoření jsem mohl svoji fotografickou výbavu zase lehce upgradovat 🙂

Drobné, ale podstatné rozdíly
Důvodů ke koupi nového objektivu bylo hned několik. EF300 f4L IS USM je pevné ohnisko a dá se očekávat, že tím pádem bude poskytovat lepší výsledky. Canon EF300 mm f4L IS USMOstrost a kresba je na pevném ohnisku někde úplně jinde, byť se jedná o levnější verzi profesionálního objektivu.
Objektiv řady L má také kvalitní odolné tělo, a i když na bajonetu nemá těsnící manžetu jako například EF100 f2.8L IS USM, je uzpůsoben pro daleko lepší fungování v nepříznivých podmínkách, než zoom v plastovém těle.

EF300 f4L IS USM nemá tedy žádný vysouvací tubus při zoomování (změně ohniska), což se u pevného ohniska čekat ani nedá. Tím pádem lze ohnisko měnit pouze jediným způsobem, a to použitím extenderu, ale o něm až později.

Při ostření se neotáčí přední člen, což usnadňuje použití například cirkulárního polarizačního filtru (CPL), který v tomto případě má průměr 77 mm. Canon EF300 mm f4L IS USMDražší teleobjektivy s větší přední čočkou používají zpravidla takzvané Drop-in filtry, které se vkládají přímo do těla objektivu.
Již zmíněný původní teleobjektiv EF70-300 f4-5.6 IS USM používá filtr před přední čočkou pro průměr závitu 58 mm. Z toho je jasně vidět, jaký je mezi těmito objektivy rozdíl.
Ke svému objektivu jsem pořídil jako ochranu přední čočky UV filtr B+W 010 MRC Nano UV XS-Pro Digital 77 mm. Není to levný UV filtr, ale neulpívají na něm tak snadno nečistoty, což je dobrá výhoda.

U předešlého objektivu EF70-300 f4-5.6 IS USM jsem byl při ohnisku 300mm vždy odkázán na světelnost a tedy i nejmenší clonu f/5.6.
Futrálek pro objektiv Canon EF300 mm f/4L IS USMNa nové třístovce je to o clonu lepší. Tedy f/4, což sice není f/2.8, ale rozhodně mi tak při fotografování budou vycházet lepší časy závěrky, zvláště pak při horších světelných podmínkách. Nový objektiv má sluneční clonu přímo jako součást těla objektivu, a tak již není potřeba ji kupovat extra. Na předešlý teleobjektiv mě vyšla na 990 Kč, což je za kousek plastové trubky s vnitřní povrchovou úpravou peníz vskutku nemalý s ohledem na cenu samotného objektivu.

Na pevné třístovce je tedy v ceně a součástí objektivu. Buď ji vysunete dopředu nebo zpět k sobě. Výhodou je, že pokud potřebujete otáčet cirkulárním polarizačním filtrem nebo filtr měnit, není potřeba sluneční clonu sundávat a práci to tak velmi usnadňuje.
Objektiv má také novou krytku přední čočky. Ta se oproti těm starým lépe ovládá (sundává a nasazuje). Je tedy možné s krytkou manipulovat, i když je sluneční clona vysunutá vpřed. Už na ní nenajdeme zlatý nápis ultrasonic.

V ceně je také stativová objímka, bez které si již práci s teleobjektivem Canon extender 1.4x III(ale i makroobjektivem) na stativu nedokážu představit. Nejenom že prakticky v okamžiku na stativu můžete fotografovat na výšku, tedy během chvilky změníte polohu fotoaparátu, aniž by se změnila pozice objektivu, ale s fotoaparátem se mnohem lépe manipuluje, protože je na stativu vyváženější.
Na mém starém objektivu se stativová objímka použít nedala. Tělo objektivu na to nebylo přizpůsobeno, takže se na stativ muselo dát tělo fotoaparátu s upínací destičkou. Na konci, když se tubus vysunul, ta váha byla znát. Především v nastavování přesné pozice a vertikální roviny.

K objektivu patří také polstrované pouzdro, které nemusí nutně zůstávat doma. Pokud si totiž vystačím jen s tělem a objektivem, můžu do něj nacpat filtry nebo  další objektiv či čištění. K dispozici je tenký popruh, díky kterému poměrně odolné pouzdro můžete nést přes rameno nebo si pouzdro připnout na opasek. Pouzdro také můžete dát na batoh a v případě potřeby máte objektiv rychleji k dispozici.Canon extender 1.4x III

Nový teleobjektiv sice váží 1190 g, což je oproti 630 g starému plastovému zoom objektivu téměř dvojnásobek, ovšem výhody, které pevné ohnisko řady L přináší, silně převládají.
Oba objektivy mají stabilizátor obrazu ve dvou režimech. Režim 1 stabilizuje objektiv ve všech směrech, což se hodí při fotografování „statických“ objektů a režim dvě stabilizuje vertikální „chvění“ (otřesy, chcete-li) při fotografování na šířku a horizontální „chvění“ při fotografování na výšku, což se hodí při sledování pohybujícího se objektu. Na elkovém objektivu je stabilizátor tišší, což je výhodné při pořizování videa.
Pevná třístovka má navíc ještě přepínač, kde si můžete zvolit, jestli chcete automaticky ostřit od 1.5 m nebo až od 3 m. Což je fajn věc. Pokud chcete mít na fotografii krásně rozostřené popředí a nechcete, aby fotoaparát ostřil na blízké objekty před vámi, třeba stébla trávy. Příklad: Canon extender 1.4x IIIFotografujete jelena na pastvě a nechcete, aby se ostřící bod chytil větvičky porostu, za kterým se schováváte.

Nejenom při natáčení videa si na elkové třístovce můžete kdykoliv ručně přiostřit, aniž byste přepínali přepínač AF/MF. Je to pro mě nepostradatelná věc a tuto možnost jsem na starém teleti neměl. Musel jsem většinou dát oko z magnetického hledáčku displeje pryč a přepnout co nejjemněji, což bylo na videu stejně poznat a nebo doostřit automaticky, což u live view chvilku trvá a celé doostřování se pak muselo stejně z videa vystřihnout. Takhle jen ručně doladím a je to. Velmi to práci usnadňuje.Canon extender 1.4x III

Ostření samotné asi nemá cenu nějak popisovat. Řada L pracuje rychleji a spolehlivěji. Ať už je to proto, že vše, co se má hýbat, je uzavřeno uvnitř a není to tak ovlivněno vnějšími vlivy nebo proto, že zkrátka objektiv s plastovým tělem a ještě navíc zoom nemůže být tak kvalitní, jako pevné ohnisko řady L. Prostě jsem rád, že je to lepší a ne stejné 🙂

Žádné testovací fotografie
Vzhledem k tomu, že kvalitu fotografie ovlivňuje mnoho faktorů, nebudu do článku dávat žádné testovací ani porovnávací fotografie, neboť nejenom kvalita použitého skla má vliv na samotný výsledek. Canon EF300mm f4L IS USM plus Canon extender 1.4x IIIZkoušet fotografovat nějakou věc takovým a po sléze makovým objektivem s různým nastavením mi přijde nesmyslná ztráta času. Nikdo takto v reále nefotí a pokud ano, je třeba ho označit hanlivým slovem „tester“ a nikoliv fotograf 🙂 I když mnozí z nás občas použijí větu: „Jdu testovat techniku“. Nejsou to testy jako takové. Jdou zkrátka fotografovat a novou techniku si užívají.
Snad se tedy spokojíte s fotografiemi, které postupně budu přidávat do galerie.Testovacích fotek je plný internet a v podstatě nikdy o ničem pořádně nevypověděly. Cihlová zeď, pár větví na pozadí plechové oblohy, obrazec podobný monoskopu, svislé čáry, vodorovné čáry a další a další 🙂 Ostatně i postprocesing může fotografii změnit k nepoznání, a to ať už ji posune k lepšímu, či k horšímu. Záleží to jen na vnímání každého z nás.

Použití telekonvertoru
Jedna z důležitých výhod elkového teleobjektivu je také možnost použití telekonvertoru.Canon EF300mm f4L IS USM plus Canon extender 1.4x III Protože vím, že tu a tam je delší ohnisko potřeba a koupě takového delšího objektivu vychází pro běžného člověka na částky olizující hodnotu ročního platu nebo i jeho dvojnásobek, je přinejmenším výhodné pořídit si nějaký telekonvertor, tedy extender (název Canonu pro telekonvertor), který vychází mnohem levněji a nemusíte s sebou tahat dva těžké teleobjektivy.
Canon nabízí dva typy extenderů. Jeden znásobuje ohniskovou vzdálenost 2x a z ohniska 200 mm vám udělá 400 mm a dnes nese označení Canon Extender 2x III, tedy verze třetí . Nasazením takového extenderu ovšem příjdete o dvě clonová čísla a z objektivu f/4 by se rázem stal objektiv f/8, což dost zpomaluje a docela možná i znemožňuje automatické ostření, které si ví rady do clony f/5.6. To znamená, že jste v takovém případě odkázání na ruční ostření, což je při fotografování čehokoliv v pohybu docela problém. Canon EF300 mm f4L IS USM plus Canon extender 1.4x IIIProto je použití takového extenderu schůdnou cestou pouze pro objektivy se světelností f/2.8

Druhý typ je Canon Extender 1.4x III, který byl pro mě jasnou volbou pro případ nastalé situace, kdy se ohnisko 300 mm může jevit jako krátké. Vzhledem k tomu, že fotoaparát Canon EOS 7D disponuje tzv. crop faktorem 1.6x (jeho snímací čip je menší než kinofilmové políčko, a proto jsou fotografované objekty v hledáčku a posléze na fotografii blíže oproti tzv. full frame zrcadlovkám. Na zrcadlovkách s kropfaktorem je obraz na menším čipu „oříznut“, a proto se obraz jeví větší) je rázem s použitím objektivu Canon 300 mm f4L IS USM objektiv s ohniskem 480 mm.Canon EF300 mm f4L IS USM plus Canon extender 1.4x III a maskování
Když k tomu přidáte extender 1.4x, máte k dispozici slušné ohnisko 672 mm, takže když fotografujete něco menšího a je třeba udržet určitou vzdálenost odstupu, extender vám pomůže, aby objekt lépe vyplnil hledáček. Je třeba ale myslet na to, že s nasazením extenderu 1.4x přicházíte také o jedno clonové číslo a z objektivu se světelností f/4 se stává f/5.6, což je ale mnohem lepší než f/8 s EX 2x III.

Osobně mi ostření s extenderem 1.4x III pocitově přijde pomalejší než ostření se samotnou třístovkou a to jde poznat zejména při sekvenčním snímání. Není divu. Na čip se dostává méně světla díky cloně f/5.6 a ostření je tak pro AF obtížnější. Ovšem je to stále dost rychlé a přesné.

Ochrana objektivu
Dávno před tím, než jsem objektiv koupil, mi bylo jasné, že takhle drahou věcičku je třeba alespoň minimálně chránit proti nechtěnému odření atp. I když nemohu říci, že by byl objektiv přímo bílý (je spíše šedý), kdekoliv ho z brašny vytáhnete, přitáhnete také nežádoucí pozornost zavistivců a lapků obecně 🙂 Proto maskovací vzor je vždy tou lepší volbou.
Canon EF300 mm f4L IS USMNa stránkách kamaráda, kterého jistě každý zná (www.sulasula.com), mě zaujal článek, kde mě Petr Bambousek ukázal jiný směr ochrany objektivů než který běžně známe a kterým je americký Lenscoat. Anglická firma Outdoor Photography Gear Ltd, do té doby pro mě neznámá společnost, má co nabídnout a její výrobky mě oslovily. Zvolil jsem  maskovací vzor anglického dubu, tedy dubu letního od Jack Pyke. Kvalitní provedení, možnost vybrat si maskovací vzor nebo obrátit návlek na druhou stranu, která je černá. Pokud tedy budete fotografovat třeba ve městě, jistě se tam bude lépe hodit barva černá. Navíc cena je mnohem příznivější a také se vyhnete placení cla a dalších poplatků.
Poštovné je sice dosti drahé, ale i přesto za návleky dáte mnohem míň, než byste zaplatili v našem, českém obchodě. Do ceny se mi vlezly návleky na objektiv, extender a neoprenová krytka na objektiv a stále jsem ušetřil několik stovek. Od objednání po doručení to trvalo šest dní včetně víkendu. Spokojenost veliká 🙂
Doporučuji přečíst článek Petra Bambouska zde.

Věřím, že mi objektiv bude dobře a dlouho sloužit 🙂

Please follow and like us:

One thought on “Canon EF300mm f4L IS USM

  1. Pingback: TomTom Adventurer – Outdoorové GPS hodinky s MP3 | Jardův svět

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Trocha počítání ;-) Prosím doplňte... *