Jak jsem se již před časem zmínil na facebooku, byl jsem nucen vyměnit staré trekové boty za nové. Původně jsem zvažoval Prabos Alpi, ale po vyzkoušení v prodejně v jihočeské obci Hosín jsem musel uznat, že tyto boty pro můj účel nejsou vhodné. Jsou určeny do těžkého terénu. Tvrdé jsou jako lyžáky a jsou určeny spíše pro lezení než běžnou chůzi.
Po doporučení jsem vyzkoušel boty podobné těm mým starým, avšak na první pohled patřičně vylepšené.
PRABOS CONDOR IRI GTX
Zesílená špice materiálem odolným proti oděru, dobře se v nich dřepí a dobře chodí. Řekl jsem si, že není důvod, proč je nevzít. Podrážka Vibram, membrána Gore-Tex, anatomicky tvarova stélka DRY-SOLE, hovězinová useň nubuk. Vše co potřebuji. To bych ale nesměl vidět italský OC system Tipper. Moc se mi tento systém zalíbil, a tak jsem šel do rizika a zakoupil tyto boty ve verzi s podrážkou Alpi.
S italskýma podrážkama nemám žádnou zkušenost a se samotným OC systémem Tipper už vůbec ne. Pro mne je to „novinka“, i když je na trhu také systém Rotor, kde použití hrotů funguje trochu jinak a používáte v podrážce stejnou drážku. Vyhnete se tak čištění drážky.
Jak dlouho tento systém bude funkční, než ho z podrážky „vyšlapu“, je otázkou času a možná dlouhých kilometrů.
Každopádně je to zdatný pomocník v zimním období.
OC SYSTEM TIPPER
Jak vlastně OC system funguje? Je to prosté. V podrážce máte dvě plastové části, které jsou opatřeny panty. Po jejich překlopení směrem k okraji boty, tedy od středu podrážky ke špici vpředu a k patě v zadu, získáte dohromady dvacet hrotů na každé botě.
Je tím zřejmé, že na ledě již neuklouznete. Když jsem tento systém vyzkoušel poprvé, trochu mi dělalo problém najít místo (vykrojení), kam dát prst, abych mohl océčko přehodit. Když to člověk dělá s botou v ruce, je to brnkačka, ale s botami na nohou už to (alespoň napoprvé) není tak jednoduché.
Je třeba si zapamatovat, že pokud chci hroty použít, je vykrojení pro úchop uprostřed podrážky směrem k sobě jak u zadní, tak přední části OC systému a mezi nimi je na podrážce žlutá značka. Pokud chci hroty schovat, je vykrojení v přední části směrem k druhé botě (středu těla) a v zadní části zase naopak, tedy směrem od těla.
Přiznám se, že ve tmě s botama na nohou je použití přinejmenším komplikované. To řeší novější OC systém Rotor (více na www.ocsystem.it).
ALPI NOŽÍK
Pokud nám má něco ulehčit používání podrážky, je to tzv. Alpi nožík, který se dá samostatně dokoupit k obuvi, a to ani nemusíte na podrážce OC systém mít. Alpi nožík udělá velice dobrou službu jako nástroj na pročištění podrážky. Odstraníte s ním snadno kamínky v podrážce, pomůže vám přehodit mechanismus OC systému nebo odstranit psí trus z podrážky či bahno. Rozhodně ho ale dříve umyjte, než ho dáte zpět do kapsy 🙂
ZÁVĚR
Do dnešního dne jsem s botama nachodil jen několik desítek kilometrů. Dobře jsem OC systém Tipper otestoval v Nízkých Jeseníkách, kde jsem se zastavil podívat k Rešovským vodopádům. Musím uznat, že podrážka funguje perfektně. I bez OC systému má podrážka na sněhu dobrý grip.
Jen na tenkém ledě se hroty zarývají dost hluboko na to, aby prasknul pod nohama 🙂
Zavazovat tkaničky jdou bez problémů i v hodně tlustých rukavicích a snad i proto používám k zavazování metodu dvou smyček namísto dospělácké jedné obtažené, která je v takových případech naprosto k ničemu. V mateřské škole věděli, proč nás učí nejprve tuto metodu. Je totiž nejlepší 🙂
Jak dlouho podrážka vydrží je otázkou. Záleží na povrchu, po kterém se budu pohybovat.
Subjektivně mohu říci, že je v botách teplo a ani po několika hodinách venku, zvláště při pozici „opřeného kola“ (fotografování např. se stativem) jsem chlad nijak nepociťoval. Pravdou ale je, že teplota, při niž jsem boty zatím užíval, nebyla nijak nízká. V rozmezí od -9°C do +4°C.
Co se týče řízení, tak se boty chovají jako každé zimní. Pár hodin se ale s nimi řídit dá. Do Rešova jsem řídil v teniskách a až na místě jsem „nasadil“ hroty a obul boty. Což si myslím, je systém ideální. Když se podrážka osvědčí, nebudu mít problém po takových botách sáhnout znovu. Značku bych však neměnil. Po sedmi a půl letech fungování předchozích, jsou boty stále funkční. Pouze se sešlapala podešev, a proto jsem kupoval nové…
Všechny fotografie byly pořízeny mobilním telefonem Nokia N8-00. Klepnutím na ně je zvětšíte.
4.8.2014 Před pár dny se mi v Krkonoších povedlo „vyšlapat“ jednu část OC systému z podrážky. Nejsem si jist, jestli boty měly za sebou už prvních 1 000 km nebo ne, ale dalo se to očekávat. Pantík se někde ztratil, takže plast nemůžu ani opravit pájkou. Nedá se nic dělat 🙂