Kulová hlava GH3781QR

Kulová hlava Gitzo GH3781QRSystém uchycení – QR
Upevňovací destička – GS5370MC 2 x 1/4″, 2 x 3/8″
Pan – 360°
Náklon – +100°/-13°
Náklon (dopředu/dozadu) – +95°/-13°
Výška – 12,6 cm
Hmotnost – 0,71 kg
Maximální zatížení – 21 kg/52,5 kg (vyšší hodnota je zatížení kolmo na střed).

Středová kulová hlava Gitzo GH3781QR je z třetí série kulových hlav řady Basalt. Je vyrobena především z magnéziové slitiny, teflonu (pouzdro pro fixaci koule), hliníku a dalších materiálů. Destička GS5370MCHlava však není určená pouze pro lávové stativy Gitzo, můžete ji použít na jakýkoliv kompatibilní stativ. Láva je na hlavě symbolizována barvou černou v chladném stavu a barvou oranžovou ve stavu tekutém.

Tato kulová hlava vám umožní posun destičky, což vám může pomoci pro korekci kompozice. Sama destička je dvojnásobně delší než běžné destičky, a proto se nemusíte obávat, že by se vám fotoaparát na destičce svévolně otočil například při záběru na výšku. Upevňovací šroub si můžete v Středová kulová hlava Gitzo GH3781QRdrážce posunout podle těžiště fotoaparátu, nutno však podotknout, že s nasazenou destičkou na fotoaparátu se nedostanete k baterii, proto je vhodné s sebou nosit také minci či patřičně široký šroubováček pro snadné povolení šroubu.

Kulová hlava má oproti dvoucestné a třícestné tu obrovskou výhodu, že nemusíte ztrácet čas při nastavování nohou stativu do vodorovné polohy. Nohy vysunete a zbytek korigujete samotnou hlavou. Je to mnohem pohodlnější a také mnohem rychlejší. Další výhodou je fotografování na výšku, kdy jednoduše změníte polohu jedním pohybem a nemusíte přitom sundávatPojistka proti vypadnutí destičky... fotoaparát a měnit polohu destičky, tak jako je tomu mnohdy u levných plastových hlav, které jsou napevno součástí stativu.

Fotoaparát (destičku) nasazujete do drážky hlavy po směru vyfrézovaných šipek. Jakmile je fotoaparát na místě, tak i když ho nezajistíte, z drážky nevypadne, dokud nezmáčknete pojistku, která je pod jednou z libel (viz fotografie).

Hlava má celkem čtyři libely. Dvě horizontální – rovinu Zajištění fotoaparátu...nastavujete pohybem dopředu a dozadu, třetí horizontální, kde rovinu nastavujete pohybem doprava a doleva a jednu vertikální, což se změní při fotografování na výšku, kde vertikální libela umístěná ve spojnici mezi koulí a upínací drážkou se stává horizontálním ukazatelem. Nyní spodní libela slouží k doladění roviny pohybem dopředu a dozadu, tedy buďto skloníte objektiv směrem dolů nebo naopak nahoru.

Upnutí fotoaparátu do upínací drážky má zpočátku dvě fáze. Po nasunutí destičky s fotoaparátem do upínací drážky prvně dotáhnete upínací šroub zlehka tak, abyste pojistnou západku (viz fotografie) zatlačili do koncové polohy. Já osobně mám raději Zajištění fotoaparátu - koncová poloha...fotografování na výšku se spouští fotoaparátu nahoře, proto je pojistná západka pod objektivem a nikoliv pod displejem. Důvodem je také to, že je jedna z libel nasměrovaná ke mně a nikoliv ode mě. U postranních libel je to celkem jedno.

Celou kouli v jejím pouzdře si můžete natáčet podle libosti, takže pojistnou západku můžete mít vpředu či vzadu, a přesto můžete mít spoušť fotoaparátu při fotografování na výšku nahoře či dole dle vašich potřeb.

Zajišťovací šroub...Nutno říci, že z obou stran se pojistná západka obsluhuje velmi dobře.

Pokud jde o aretaci samotné koule, je vše velmi jednoduše vyřešeno. Stačí pouze zlehka povolit hlavní aretační šroub (ten sousedící s oranžovým prstencem) a už můžete snadno nastavovat celý fotoaparát do požadované polohy.

Výrobce uvádí, že přesnost dotažení, tedy změna mezi nastavením a konečným dotažením je do 0.03°, což není vůbec špatná hodnota. Takovou odchylku už lze akceptovat.

Hlava jde samozřejmě celá otáčet kolem své osy, tedy 360°. K přesnému pootočení vám dole na hlavě slouží stupnice (stejně jako u jiných hlav). Otáčení hlavy je samozřejmě, jak jinak, možno zajistit promyšleným šroubem, na kterém je plastová páčka, kterou si můžete díky pružince povytáhnout a přenastavit tak, aby vám vyhovovala a byla ve vhodné poloze jak pro dotažení, tak povolení například při práci v rukavicích.

Zajišťovací šroubekZajišťovací šroubek
Navíc, kdyby vám tento mechanismus třeba zamrzl, je možné šroubek povolit osmičkou klíčem, ale taková situace snad nenastane.

Na celé hlavě najdete jen jeden ovládací prvek z plastu. Je to již zmíněná páčka na zajištění otáčení kolem vertikální osy.

Děkuji za přečtení, shlédnutí či poslech... Vážím si toho. Potěší i lajk, komentář či sdílení :)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Trocha počítání ;-) Prosím doplňte... *