GoPro Hero 8 Black – první dojmy

Sice jsem nějaký čas odolával, ale nakonec jsem si GoPro Hero 8 Black pořídil. Nechci vyloženě psát článek o tom, jaká osmička je. Všechna vylepšení a fičury, to by bylo celkem na dlouho a rozdíl mezi Hero 8 a Hero 7? Ano, jsou zde patrné rozdíly a ani já se neubráním určitému srovnání. Tak se pojďme podívat na první postřehy…GoPro Hero 8 BlackPředem bych chtěl upozornit, že se nejedná o žádnou recenzi. Chci vám jen zprostředkovat pár prvních dojmů z mé nové kamery 🙂 
Nechci ani opakovat, to co už víme, ale úplně se tomu nevyhnu 😀 Na první pohled je GoPro Hero 8 Black oproti Hero 7 větší, a to jak strana A (bereme-li kameru jako kvádr), tak strana B. Oproti tomu je strana C útlejší než sedmička. Máme zde pouze jedna dvířka, která jsou na boční straně. Za nimi se skrývá baterie, slot pro Micro SDHC nebo SDXC kartu o kapacitě až 256 Gb. Tady bych doporučil při standardním nastavení bitrate kartu se čtením a zápisem minimálně 70 Mb /sec. Protože to „již od“, co píší výrobci, u karet nemusí platit doslovně. 
Dále zde nalezneme konektor USB-C. Jiný konektor zde není. Pokud člověk potřebuje zapojit externí mikrofon, musí si zakoupit originální příslušenství, ze kterého bude koukat 3.5 mm jack v podobě samice 🙂GoPro Hero 8 Black

Co je zde nové, je mikrofon na čelním panelu kamery. Eliminaci větru v nastavení na AUTO jsem zatím nepřišel příliš na chuť, což uslyšíte i ve videu. Tady si GoPro Hero 7 Black vystačí poměrně dobře i bez větrné ochrany. Příště zkusím nastavení s permanentním zapnutím, což by mohlo fungovat podstatně lépe.

Co jsem tak četl, lidé mají obavy z těch „integrovaných nožiček„. Žádný strach. Pokud je zničíte, jsou přišroubované a dají se snadno koupit nové a vyměnit. Pod nimi naleznete reproduktor, takže při přehrávání je třeba nožky vyklopit. Spodní strana kamery je také nově „lehce“, magnetická což vám dovolí kamerku pro natáčení, či fotografii vcelku bezpečně položit třeba na ocelové zábradlí a vítr by ji neměl sfouknout 🙂

Tlačítko Power/Mode nově nalezneme na levé straně, zatímco na sedmičce je na straně pravé (z pohledu od zadního displeje). Je to samozřejmě z toho důvodu, že na pravé straně jsou u GoPro Hero 8 Black dvířka. Je ale potřeba si na to zvyknout.

Tlačítko „Record“ zaujímá větší plochu. Ačkoliv je celé vystouplé se skosenými hranami, aktivní plochu tvoří středový čtverec o velikosti 11.5 mm x 11.5 mm. Oproti tomu je na sedmičce aktivní plocha o velikosti 10 mm x 10 mm. Takže nárůst pro ovládání v silných rukavicích, jako třeba na motorku, lyže, downhill či potápění a samozřejmě lepší „bezrámečková“ dostupnost prstem je zde 🙂GoPro Hero 8 Black

Notifikační diody zde nalezneme pouze dvě oproti třem na sedmičce. Můžeme vypnout obě nebo nechat zapnutou pouze zadní. Upřímně blikání notifikační diody při slabé baterii mne docela mate a koukal jsem, jestli nahrávám nebo co vlastně… 

To co velice potěší je možnost nastavit si profily. Pro videa, fotografování, časosběr. Profily si také můžeme pojmenovat pro lepší přehlednost. Můžeme je modifikovat, mazat…
Dále mne velmi potěšila možnost nastavit si na displeji čtyři ikony pro rychlou volbu. Za jízdy to jistě nevyužiji, ale jinak je to velmi praktické. Buďto jednotlivé rychlé volby můžete vypnout a nebudou na displeji překážet nebo si zde můžete nastavit z následujících voleb, přičemž každá je modifikovatelná, tedy kromě „vypnuto“. Klepnutím na tento rychlý odkaz se okamžitě dostanete do nastavení požadované funkce:
– SLOW MOTION 
– LENS
– HYPER SMOOTH 
– LOW LIGHT 
– ZOOM 
– CLIPS 
– BIT RATE 
– SHUTTER 
– EV COMP 
– WHITE BALANCE 
– ISO MIN 
– ISO MAX 
– SHARPNESS 
– COLOR 
– MICS 
– WIND 
– RAW AUDIO 
Třeba taková funkce WIND se pro rychlou volbu hodí mít na displeji, ale to jsem vskutku netušil, jaký bude ve videu výsledek po první jízdě v režimu AUTO 🙂 Samozřejmě tohle všechno si můžeme nastavit pro každý profil zvlášť. Třeba u vlogování v kanceláři člověk nepotřebuje totéž, co druhý na svahu… 

Pokud jde o stabilizaci, tak ta je podle mne na vysoké úrovni a z mého pohledu ani nebudu potřebovat zapínat „BOOST“, který je neskutečně účinný, ale také energeticky náročný a při mé pomalé jízdě zbytečný.GoPro Hero 8 Black

Grid – možnost zobrazení sítě na displeji pro lepší zorientování se jak s nastavením horizontu, tak zlatého řezu, je dle mého funkce velice vítaná a za mě palec nahoru 🙂 Oceníte ji jak při fotografování, tak při pořizování videa.

Jistě vás zajímá, jak je to s výdrží baterie. Dle mého prvního pokusu s takřka shodným nastavením, až na to, že GoPro Hero 8 měla o cca 10% nastavený vyšší jas displeje a měla to jistě těžší při stabilizaci. GoPro Hero 7 Black zase měla beep nastavený na maximum, abych ji pod sedlem slyšel. Suma sumárum se jedná o rozdíl přibližně deseti minut ve prospěch sedmičky, ale je pravda, že sedmičku mám rok a osmička jela na novou baterii úplně poprvé.

Kvalitu baterie a její kompatibilitu – schopnost proudové zátěže, si můžete zjistit u kamery GoPro Hero 8 Black přímo v menu. Pokud už nebude zelená, je na zvážení ji vyměnit.GoPro Hero 8 Black

A to je v kostce z prvních postřehů tak nějak všechno.
Nyní několik poznámek k videu
– Všimněte si ve videu hluku větru. Je to docela mazec a dost mně to vadí. Čekal jsem v režimu AUTO zvuk přinejmenším na stejné úrovni jako má sedmička. Viz třeba některé z předešlých videí. Ve funkci „AUTO“ se eliminace hluku větru zapíná jen v některých případech, jestli vůbec :D. Je znatelný rozdíl ve snímání zvuku „za mokra“ a suchého počasí. Třeba smáčená GoPro Hero 8 Black má výrazně lepší zvuk, než třeba TomTom Bandit.  
– Všimněte si kvality nahraného zvuku. Pomineme-li hluk větru, není to věru špatné a mluvenému slovu jde rozumět. 
– Všimněte si, jak si kamera poradí s přechodem ze světla do stínu při oblačnosti a totéž za slunečného počasí. Řekl bych, že až na chvilkový přepal je to velmi dobré a barevná tonalita také v nastavení barev „GoPro“ není špatná, pokud jde o srovnání s realitou. Do nastavení „Flat“ bych šel jen při natáčení ve stálých podmínkách, jako je například umělé osvětlení.Tady v lese se podmínky pořád mění a s nastavováním barev by bylo opravdu dost práce v každém záběru.GoPro Hero 8 Black– Zaměřte se na stabilizaci. Ta dle mého snad nemá chybu. 

Aktuální nastavení kamery GoPro Hero 8 Black:
Rozlišení – 4K/ 30fps.
Úhel záběru – Wide
HyperSmooth – High
Bit Rate – Standard (57 – 58 Mb/s)
Shutter – Auto
White Balance – Auto
ISO min – 100 
ISO max – 3200 (6400 asi moc nevyužiji a v obraze méně šumu je vždy lepší)
Barvy – GoPro 
Sharpness – High
Použitá paměťová karta: SanDisk MicroSDXC 128GB Extreme Plus A2 UHS-I (V30) U3 (čtení až 170 MB/s, zápis až 90 MB/s).

Nevylučuji, že nastavení budu měnit. Je to jen proto, abyste věděli co bylo nastaveno při natáčení…

P.S.: A teď mi řekněte, kde je ten třetí mikrofon, o kterém se píše? Já našel jen dva a reproduktor 🙂Seznamte se GoPro Hero 8 Black

Please follow and like us:

3 thoughts on “GoPro Hero 8 Black – první dojmy

    • Ahoj. S gimbalem nemám žádnou zkušenost. Začínal jsem s kamerou TomTom Bandit, která neměla stabilizaci. Potom jsem přešel na GoPro Hero 7 Black a ta už je celkem slušně stabilizovaná. Poté jsem koupil GoPro Hero 8 Black, která má stabilizaci už více než slušnou. Jsem s ní hodně spokojený. Zvažuji i GoPro Hero 9 Black, ale především kvůli větší výdrži baterie a čelnímu displeji. Jediný o kom vím, že používal Gimbal je Mara Horis Mara Horis Youtube ale už vozí kameru také bez gimbalu. Z hruďáku ji přesunul na spod integrální přilby…

  1. Pingback: GoPro Hero 7 Black | Jardův svět

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Trocha počítání ;-) Prosím doplňte... *