Bose Companion 50 aneb za málo peněz hodně muziky

Protože jsem se v loňském roce jako reakci na evropskou směrnici, tzv. článek 13, rozhodl tvořit cosi jako hudbu pro moje videoprojekty, bylo také zapotřebí uzpůsobit v místnosti jakýsi „multimediální koutek“ na velice malém prostoru. Ten se rozkládá na ploše 1420 x 950 mm, kam se musí vlézt stůl s klávesami, notebookem, mikrofonem, zvukovkou a reproduktory. Za tento stůl se také musím vlézt i já a posadit se 🙂Bose Companion 50Rozměry jsou dány, ale chtělo to také nějaké reproduktory na stůl. Ačkoliv hudbu skládám na sluchátka, je potřeba si výtvor také poslechnout na reprosoustavě. Co se týče rozměrů, které by mi vyhovovaly, je výběr celkem dosti omezený, ale vzpomněl jsem si na soustavu BOSE, která měla velice malé čtyři „satelitky“ a subwoofer se kopl kamsi pod stůl. Slyšel jsem tuto sestavu možná tak před 18 lety na jedné výstavě v Praze a velice se mi to líbilo. Sestava měla na tak malé rozměry neuvěřitelný výkon, a tak jsem začal pátrat po něčem podobném, protože na stole není místa nazbyt, a tak není možné si do omezeného prostoru pořídit zvukové monitory.NI Komplete Kontrol S49 Mk II

Do oka mi padla soustava BOSE Companion 50, která za akceptovatelnou cenu nabízí vše, co potřebuji. Kompaktní rozměry, krásný design, skvělé zpracování a především výborný zvuk.

Ne že bych si nepřečetl žádnou recenzi, ale někdy mi lidé přijdou až neúměrně neobjektivní. Například jedna recenze uvádí „málo basů“, hmm. K tomu bych pouze uvedl to, že subwoofer je nutné vždy vhodně umístit a jeho místo není na stole, nýbrž na zemi. Kupříkladu, trpíte-li nedostatkem hlubokých tónů, vhodné umístění v rohu místnosti pro vaše neopodstatněné abstinenční příznaky může být řešením 😉

Nyní reproduktory rozehrávám, tedy provádím zahoření. Ve chvíli, kdy píši tyto řádky, má sestava BOSE Companion 50 odehráno zhruba 50 hodin.

Jak vlastně sestava BOSE Companion 50 hraje? Samozřejmě jsem nečekal za cca 11 000 Kč zázraky, ovšem byl jsem na tuto cenovou kategorii mile překvapen. Zajisté nejvíce kvalitu oceníte, pokud váš zdroj zvuku bude mít 24 bit výstup. Klidně můžete Homepod vyhodit do eko dvora. Ostatně nějak nechápu, co kdo má na monofonním zvuku v „nemobilní“ verzi. Apple pořád razí mono a se zvukem to vážně neumí. Zkoušet dělat trend z 50 let staré mono technologie je vážně pasé 😀 Ostatně už tu zbytečnost ani nenabízí. Snad někdy udělá stereo i v mobilu 😉Mono reproduktor Apple HomepodBOSE Companion 50 vás opravdu bude bavit poslouchat. Co se týče prostorovosti, mají na rozdávání. Basy jsou hluboké, jdou od spodu a i při nízkých hlasitostech jsou opravdu dostatečné. Neslyšíte žádný plast v dunění jako u jiných konkurenčních výrobků. 

Ovládací prvky máte přímo na stole v podobě kotouče. Kotouč slouží pro zapnutí či vypnutí zvuku (mute) pouhým dotykem. Otočným ovladačem regulujete hlasitost. Na kotouči jsou také dva 3,5 mm jacky, z nichž jeden je pro připojení sluchátek a druhý pro připojení externího zdroje zvuku, jakým je třeba mobilní telefon. Konektory naneštěstí nejsou zlacené. Zlacený konektor však máme alespoň na propojovacím kabelu k počítači nebo jinému zařízení.
Druhý jack pro připojení zdroje zvuku najdeme na zadní straně subwooferu. Tam také nalezneme ovladač basů, ale za mě s ním netřeba hýbat. Bassreflex nalezneme rovněž vzadu a má tvar obdélníku. Z důvodu výrobních úspor zde ale nenajdeme žádné vstupní cinch konektory pro připojení například CD přehrávače a ty mi docela dost chybí.
Kabely jsou přiměřeně tlusté a nejde o žádné drátky. Konektory nelze zaměnit, ale člověk nepříliš bystrý by mohl násilím zabodovat 😀Multimediální koutekV průběhu zahořování jsem prováděl malý test, abych zjistil, jak si BOSE Companion 50 poradí s různými signály. U signálů 20 Hz a 30 Hz je znatelný několikadecibelový pokles (sestava měla odehráno cca 5 hodin reprodukce). Podobné to je u signálu 20 kHz. Jinak je pásmo vcelku vyvážené a na cenovou kategorii čisté a kvalitní. Handicapem je také nemožnost připojit CD přehrávač prostřednictvím cinch konektorů a kvalitními kabely. Byl jsem odkázán na propojení levným kabelem cinch/ 3.5 mm jack (chrom).
Dále bych podotkl, že soustava BOSE Companion 50 je celkem dost „náchylná“ na správný posed posluchače. Pouštěl jsem si vlastní tvorbu a některé pasáže ve středech až vyšších středech „zanikaly“ více než by se mi líbilo. Řekněme v rozdílu 1 až 1.5 dB. Jakmile jsem si však sedl před reproduktory (nemusí to být nutně střed mezi nimi, ale důležité je směřování satelitních reproduktorů k uším nikoli být pod jejich úrovní), pak se jevilo vše v pořádku. Tóny se neslévají a já jsem s reprodukcí nadmíru spokojen, neboť BOSE Companion 50 je sestava za málo peněz hodně muziky…

Plusy:
Velmi kvalitní zpracování.
Design.
Jednoduché ovládání.
Nízká váha.
Kompaktní rozměry.
Vysoký výkon.
Čistý, detailní, vyvážený a prostorový zvuk.

Mínusy:
Absence vstupních cinch konektorů.
Pouze chromované jack konektory na ovládacím kotouči.
Znatelně nižší výkon na frekvencích 20 Hz, 30 Hz a 20 kHz.

Použitá technika:
Počítač Acer Aspire V 17 Nitro.
Zvukovka NI Komplete Audio 6 a mikrofon M-Audio Uber mic.
CD přehrávač Denon DCD 725.
NI Komplete Kontrol S49 mk II.
Telefon Sony Xperia XZ Premium.

A něco pro poslech. Hraje to opravdu skvěle 🙂

Please follow and like us:

3 thoughts on “Bose Companion 50 aneb za málo peněz hodně muziky

  1. Pingback: Acer Predator Helios 700 aneb herní notebook i jako pracovní nástroj | Jardův svět

  2. Pingback: Jaroslav Chmelař – Otázky a odpovědi k tématu HUDBA | Jardův svět

  3. Pingback: Vesmírná odysea | Jardův svět

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Trocha počítání ;-) Prosím doplňte... *